Рішення
від 20.12.2024 по справі 272/320/24
АНДРУШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 272/320/24

Провадження № 2/272/259/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2024 року

Андрушівський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді - Карповця В.В.,

з участю секретаря судового засідання - Степанчук Т.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в м. Андрушівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Андрушівської міської ради про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом, суд

встановив:

позивач звернувся до Андрушівського районного суду Житомирської області з позовом до Андрушівської міської ради про визнання права власності на нерухоме майно.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 .

Після смерті батька ОСОБА_2 відкрилась спадщина нанерухоме майно,а самена 7/9частин житлового будинку, який знаходиться за адресою : АДРЕСА_1 .

Позивач та його рідний брат, ОСОБА_3 прийняли спадщину за законом після смерті батька.

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер рідний брат позивача ОСОБА_3 . Після його смерті відкрилась спадщина на нерухоме майно, а саме на 7/18 частини житлового будинку, який знаходиться за адресою : АДРЕСА_1 . 10.01.2024 року позивач прийняв спадщину за законом після смерті свого рідного брата ОСОБА_3 .

Позивачу стало відомо в 2021 році що його батько ОСОБА_2 є власником двох земельних ділянок, а саме: земельна ділянка площею 0,25 га, кадастровий номер: 1820387000:01:003:0197, розташована за адресою: АДРЕСА_1 та земельна ділянка площею 0,305га, кадастровий номер:1820387000:01:003:0199, розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

ОСОБА_2 набув право власності на вказані земельні ділянки на підставі рішення Виконавчого комітету Міньковецької сільської Ради народних депутатів Андрушівського району Житомирської області від 3 листопада 1993 року № 26 «Про передачу у приватну власність земельних ділянок громадянам».

У листопаді 2023 року позивач звернувся до Дванадцятої київської державної нотаріальної контори із заявами про видачу свідоцтв про право на спадщину за законом на 1/2 частку земельних ділянок після померлого ОСОБА_2 , який був власником земельних ділянок, та на 1/2 частку земельних ділянок після померлого ОСОБА_3 , який був спадкоємцем ОСОБА_2 .

Постановами державного нотаріуса Дванадцятої київської державної нотаріальної контори Черноморченко О.В. від 10 січня 2024 року відмовлено позивачу у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом на земельні ділянки, у зв`язку із втратою оригіналів спадкової справи № 268/94 до майна померлого ОСОБА_2 . Дана справа внаслідок пожежі у приміщенні Київського державного нотаріального архіву згоріла.

Оскільки оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку неможливе, визнання права власності на вказані земельні ділянки в судовому порядку є єдиним можливим способом захисту свої прав.

Враховуючи викладене позивач просити визнати за ним право власності на частину земельної ділянки площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку й господарських будівель та споруд на частину земельної ділянки площею 0,305 га для ведення особистого селянського господарства, як на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . А також визнати за позивачем право власності на частину земельної ділянки площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку й господарських будівель та споруд на частину земельної ділянки площею 0,305 га для ведення особистого селянського господарства, як на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

У підготовче судове засідання позивач не з`явився, на адресу суду надіслав заяви про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує повністю, просить їх задовольнити.

Представник відповідача в підготовче судове засідання не з`явився, надіслав заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги визнає, не заперечує, що їх задоволення.

Відповідно до ч. 3ст. 200 ЦПК Україниухвалення в підготовчому судовому засіданні судового рішення у разі визнання позову відповідачем проводиться в порядку, встановленомуст. 206 ЦПК України.

Згідно ч. 4ст. 206 ЦПК Україниу разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

У відповідності до ч.2ст.247 ЦПК України, в зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Оцінивши усі докази зібрані в справі у їх сукупності, виходячи з обставин, встановлених під час розгляду справи, враховуючи норми діючого законодавства, яким врегульовані встановлені судом правовідносини, заяви сторін по справі, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав:

Дослідивши матеріалисправи судвстановив: ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть від 17 січня 1994 року, серія НОМЕР_1 (а.с.15).

Родинний зв`язок між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 підтверджується свідоцтвом про народження останнього (а.с.16).

Після смерті ОСОБА_2 його син ОСОБА_1 прийняв спадщину нанерухоме майно,а самена 7/9частин житлового будинку, який знаходиться за адресою : АДРЕСА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про право на спадщину за законом (а.с.17).

Відповідно до свідоцтва про смерть ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_3 (а.с.19).

Після смерті ОСОБА_3 відкриласьспадщина нанерухоме майно,а самена 7/18частини житлового будинку, який знаходиться за адресою : АДРЕСА_1 . 10.01.2024 року позивач прийняв спадщину за законом після смерті свого рідного брата ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом (а.с.20).

Родинні зв`язки між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 підтверджуються свідоцтвами про їх народження ( а.с.16,18).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на земельну ділянку для будівництвата обслуговування житловогобудинку й господарськихбудівель таспоруд на земельнуділянку дляведення особистогопідсобного господарства,на яківін набув право власності на підставі рішення Виконавчого комітету Міньковецької сільської Ради народних депутатів Андрушівського району Житомирської області від 3 листопада 1993 року № 26 «Про передачу у приватну власність земельних ділянок громадянам» (а.с.29).

У листопаді 2023 року позивач звернувся до Дванадцятої київської державної нотаріальної контори із заявами про видачу свідоцтв про право на спадщину за законом на 1/2 частку земельних ділянок після померлого ОСОБА_2 , який був власником земельних ділянок, та на 1/2 частку земельних ділянок після померлого ОСОБА_3 , який був спадкоємцем ОСОБА_2 . Постановами державного нотаріуса Дванадцятої київської державної нотаріальної контори Черноморченко О.В. від 10 січня 2024 року відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом на земельні ділянки, у зв`язку із втратою оригіналів спадкової справи № 268/94 до майна померлого ОСОБА_2 . Дана справа внаслідок пожежі у приміщенні Київського державного нотаріального архіву згоріла (а.с.30,31).

З метою належного оформлення права на земельні ділянку для ведення особистого селянського господарства та для обслуговування житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 у 2022 році замовив та виготовив технічну документацію на вказані земельні ділянки. Так, згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 09.10.2023 року, земельна ділянка площею 0,25 га, кадастровий номер: 1820387000:01:003:0197, адреса: АДРЕСА_1 (а.с.27).

Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 09.10.2023 року, земельна ділянка площею 0,3050 га, кадастровий номер: 1820387000:01:003:0199, адреса: АДРЕСА_1 , (а.с.26).

Повідомленням дванадцятої київської державної нотаріальної контори від 24.07.2024 року підтверджується, що спадкова справа № 286/94, яка була заведена щодо майна померлого ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 внаслідок пожежі у приміщенні Київського державного нотаріального архіву згоріала (а.с. 50).

ОСОБА_1 позбавлений можливості в позасудовому порядку оформити право власності на земельні ділянки.

Як визначено ч. 1ст. 316 ЦК Україниправом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном ( ч.1ст. 317 ЦК України).

Згідно ч. 1ст. 328 ЦК Україниправо власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

За приписами п. «г» ч.1ст.81 Земельного кодексу України(далі -ЗК України) громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Відповідно дост. 125 ЗК Україниправо власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ч. 1, 2ст. 78 ЗК Україниправо власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставіКонституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Земельною ділянкою як об`єктом цивільних прав є частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами (стаття 79 ЗК України).

Так, ч. 1ст. 120 ЗК України визначає, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

Враховуючи,що оформленняспадкової справиу нотаріальномупорядку єнеможливим,оскільки внаслідокпожежі уприміщенні Київського державногонотаріального архівузгоріла спадковасправа №286/94,яка булазаведена щодомайна померлого ОСОБА_2 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , тому суд задовольняє позов та визнає за позивачем право власності як на спадщину за законом на частку земельних ділянок після смерті батька ОСОБА_2 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та частку земельних ділянок після смерті брата ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягнути із позивача на користь держави судовий збір за другу позовну вимогу в сумі 1568 грн 02 коп.

Керуючись ст. ст.12,13,89,198,200,263-265, 268,354-355 ЦПК України, суд -

ухвалив:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) право власності на частку земельної ділянки площею 0,25 га, кадастровий номер: 1820387000:01:003:0197, адреса: АДРЕСА_1 та на частку земельної ділянки площею 0,305 га, кадастровий номер: 1820387000:01:003:0199, адреса: АДРЕСА_1 , як на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) право власності на частку земельної ділянки площею 0,25 га, кадастровий номер: 1820387000:01:003:0197, адреса: АДРЕСА_1 та на частки земельної ділянку площею 0,305 га, кадастровий номер: 1820387000:01:003:0199, адреса: АДРЕСА_1 , як на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Сятягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь держави судовий збір в сумі 1568,02 грн

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

При цьому, у відповідності до підпункту 15.5. пункту 15 розділу ХІІІ Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до Житомирського апеляційного суду через Андрушівський районний суд Житомирської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя:В. В. Карповець

СудАндрушівський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення20.12.2024
Оприлюднено24.12.2024
Номер документу123955634
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —272/320/24

Рішення від 20.12.2024

Цивільне

Андрушівський районний суд Житомирської області

Карповець В. В.

Ухвала від 25.09.2024

Цивільне

Андрушівський районний суд Житомирської області

Карповець В. В.

Ухвала від 09.05.2024

Цивільне

Андрушівський районний суд Житомирської області

Карповець В. В.

Ухвала від 21.03.2024

Цивільне

Андрушівський районний суд Житомирської області

Карповець В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні