Рішення
від 19.12.2024 по справі 296/13083/23
КОРОЛЬОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЖИТОМИРА

Справа № 296/13083/23

2/296/464/24

Р І Ш Е Н Н Я

І МЕ НЕ М УК РА ЇН И

19 грудня 2024 року м.Житомир

Суддя Корольовського районного суду м. Житомира Петровська М.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Приватного підприємства "Керуюча компанія "Виробниче житлове ремонтно - експлуатаційне підприємство №9" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -

встановив:

Приватне підприємство "Керуюча компанія "Виробниче житлове ремонтно - експлуатаційне підприємство №9" звернулось до Корольовського районного суду м. Житомира із позовною заявою, відповідно до змісту якої просить:

- стягнути з ОСОБА_1 заборгованість за надані послуги з управління багатоквартирним будинком у сумі 10 924,04 грн (десять тисяч дев`ятсот двадцять чотири гривні чотири копійки);

- стягнути з ОСОБА_1 понесені позивачем судові витрати в сумі 2684,00 грн (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні 00 копійок).

В обґрунтовання позову зазначає, що з 01 серпня 2019 року на підставі рішення загальних зборів співвласників про обрання управління та уповноваженої особи співвласників між ПП "Керуюча компанія "Виробниче житлове ремонтно - експлуатаційне підприємство №9" та співвласниками житлового багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 , було укладено Договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_2 , який вступив в дію з 01 серпня 2019 року. Відповідач є власником квартири АДРЕСА_3 , а тому зобов`язаний оплачувати послуги з управління багатоквартирним будинком, які надає позивач. Однак, з 01.10.2020 по 31 липня 2023 року відповідач не здійснював оплату за надані послуги, внаслідок чого у нього виникла заборгованість в розмірі 10 924,04 грн.

Ухвалою судді Корольовського районного суду м. Житомира у даній справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін

Відповідач відзиву на позовну заяву не подавав. Ухвала про відкриття провадження у справі разом з позовною заявою та доданими до неї матеріалами, неодноразово направлялись на адресу відповідача за зареєстрованим місцем його проживання, у відповідності до приписів ЦПК України, однак поштові відправлення повернулись на адресу суду не врученими, востаннє з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою". Також відповідач повідомлявся про розгляд справи шляхом розміщення оголошення про виклик до суду на офіційному веб-порталі судової влади України.

У постанові Верховного Суду від 11 грудня 2018 року у справі №921/6/18 наведено позицію, що у разі якщо судове рішення про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою і повернуто поштою у зв`язку з посиланням, зокрема на відсутність (вибуття) адресата, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.

Відповідно до ч.5 ст.279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з ч.5 ст.268 ЦПК України, датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 01 серпня 2019 року між ПП «КК «ВЖРЕП № 9» в особі директора та співвласниками житлового багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 , в особі ОСОБА_2 , уповноваженої зборами співвласників багатоквартирного будинку, що діє на підставі рішення загальних зборів, було укладено Типовий договір № 1/10 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком.

Відповідно до умов Типового договору управитель зобов`язаний надавати співвласникам послуги з управління багатоквартирним будинком за адресою: АДРЕСА_1 , а співвласники багатоквартирного будинку зобов`язані оплачувати управителю послугу з управління, згідно з вимогами законодавства та умовами цього договору (п.1 Типового договору).

Згідно з п.3 Типового договору, послуга з управління полягає у забезпеченні управителем належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна будинку та його прибудинкової території.

Послуга з управління включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.

Ціна послуги з управління багатоквартирним будинком становить 4,69 грн за 1 м.кв. на місяць та включає: витрати на утримання будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна будинку в розмірі 4,55 грн відповідно до кошторису витрат; винагороду управителю в розмірі 0,14 грн на місяць (п.1. Типового договору).

Як вбачається із протоколу загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 , від 04.06.2019 (питання 4), який підписано головою та секретарем зборів, затверджено ціну на послугу з управління багатоквартирним будинком в розмірі 4,69 грн за 1 м.кв.

Додатковою угодою № 1 від 01.05.2021 до договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 01.08.2019 № 1/10, укладеною між ПП «КК «ВЖРЕП № 9» в особі директора та співвласниками житлового багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 , в особі ОСОБА_2 , викладено п.10 договору в редакції, за змістом якого ціна послуги з управління становить 7,13 грн на місяць за 1 кв.м, та внесено зміни у кошторис. Додаткова угода набрала чинності з 01.05.2021.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 314359744 від 07.11.2022, ОСОБА_1 належить на праві спільної часткової власності 1/2 частина квартири АДРЕСА_4 .

За змістом складеної довідки-розрахунку по особовому рахунку № НОМЕР_1 , за період з 01.10.2020 по липень 2023 року за адресою: АДРЕСА_5 , виникла заборгованість в сумі 10 924,04 грн.

Оскільки в добровільному порядку заборгованість відповідачем не погашена, представник позивача звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

У відповідності до ч.2 ст.382 ЦК України, усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Статтею 322 ЦК України передбачено обов`язок власника утримувати майно, що йому належить.

Співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном (ст.360 ЦК України).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово- комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів;

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. За бажанням споживача оплата житлово-комунальних послуг може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів згідно з умовами договору про надання відповідних житлово-комунальних послуг.

У частині 2 ст. 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» вказано, що вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування. Якщо управитель визначений органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах, ціна послуги з управління багатоквартирним будинком визначається на рівні ціни, запропонованої в конкурсній пропозиції переможцем конкурсу.

Як вбачається зі змісту ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлова послуга це послуга з управління багатоквартирним будинком.

Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньо- будинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньо-будинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньо-будинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо.

Відповідно до ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст.625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов`язання.

Статтею 12 ЦПК України встановлено принцип змагальності сторін в цивільному процесі, який полягає в тому, що кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, прямо встановлених Законом.

Обов`язок доведення своєї позиції за допомогою належних та допустимих доказів міститься і в статті 81 ЦПК України, відповідно до положень якої доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Враховуючи, що відповідачу ОСОБА_1 належить 1/2 частина квартири АДРЕСА_3 , та останній належним чином не виконує зобов`язання зі сплати вартості послуг з управління багатоквартирним будинком, відтак на користь Приватного підприємства "Керуюча компанія "Виробниче житлове ремонтно - експлуатаційне підприємство №9" підлягає стягненню з ОСОБА_1 5 462,02 грн, що відповідає йог частці у праві власності. Решта суми боргу не підлягає стягненню з відповідача, оскільки не доведено що він є одноосібним власником квартири.

Доказів на спростування наявної заборгованості відповідачем до суду не подано.

За наведених обставин, позов Приватного підприємства "Керуюча компанія "Виробниче житлове ремонтно - експлуатаційне підприємство №9" підлягає частковому задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно з ч.1 ст.133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

У зв`язку із частковим задоволенням позовних вимог, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 342,00 грн (5 462,02 грн/10 924,04 грн х 2 684,00 грн) підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача.

Керуючись статтями 76-80, 89, 141, 259, 263-265, 273, 274, 354 Цивільного процесуального кодексу України,

ухвалив:

Цивільний позов Приватного підприємства "Керуюча компанія "Виробниче житлове ремонтно - експлуатаційне підприємство №9" (10001, м. Житомир, пров.2-й Київський, 7, код ЄДРПОУ 43027151) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_2 ) про стягнення заборгованості, - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Приватного підприємства "Керуюча компанія "Виробниче житлове ремонтно - експлуатаційне підприємство №9" заборгованість за надані послуги з управління багатоквартирним будинком, за період з 01.10.2020 по 31.07.2023, в сумі 5 462,02 грн (п`ять тисяч чотириста шістдесят дві грн 02 коп.).

В решті позовних вимог - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Приватного підприємства "Керуюча компанія "Виробниче житлове ремонтно - експлуатаційне підприємство №9" 1 342,00 грн (одну тисячу триста сорок дві грн 00 коп.) судових витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текстрішення складено:19.12.2024.

Суддя М. В. Петровська

СудКорольовський районний суд м. Житомира
Дата ухвалення рішення19.12.2024
Оприлюднено24.12.2024
Номер документу123955695
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —296/13083/23

Рішення від 19.12.2024

Цивільне

Корольовський районний суд м. Житомира

Петровська М. В.

Ухвала від 15.01.2024

Цивільне

Корольовський районний суд м. Житомира

Петровська М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні