Рішення
від 23.12.2024 по справі 345/5627/24
КАЛУСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №345/5627/24

Провадження № 2/345/1442/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

З А О Ч Н Е

23.12.2024 року м. Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Онушканича В.В.

з участю секретаря судового засідання Бандури Г.М.,

розглянувши у заочному відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , орган опіки і піклування виконавчий комітет Новояворівської міської ради Яворівського району Львівської області, про позбавлення батьківських прав, -

в с т а н о в и в:

Позивачка звернулася до суду з вищевказаним позовом. Позов мотивує тим, що вона перебувала у зареєстрованому шлюбі з відповідачем ОСОБА_2 . Відповідно до рішення Городоцького районного суду Львівської області від 24.10.2016 року шлюб між сторонами було розірвано. Від спільного проживання у шлюбі в сторін народився син ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_1 . В червні 2015 року сторони розійшлися та стали проживати окремо. З цього син ОСОБА_3 постійно проживає із позивачем ОСОБА_1 в м.Новояворівськ Яворівського району та перебуває на її утриманні.

З моменту роздільного проживання відповідач до дитини не навідується, сином не цікавиться, не бере участі у його вихованні. Життям, здоров`ям та розвитком дитини відповідач зовсім не цікавиться, за весь цей час не виявляв бажання бачитися з сином. Відповідач не відвідує сина ні за місцем його проживання, ні за місцем навчання і фактично ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню та утриманню сина ОСОБА_3 .

Відповідач із сином не спілкується, у вихованні та навчанні дитини участі не бере, з класним керівником на зв`язок не виходив, на батьківські збори не з`являвся. Згідно розрахунку зі сплати аліментів у відповідача, станом на 01.07.2024 року, наявна заборгованість зі сплати аліментів у розмірі 8964,52 грн. Тому позивачка просить позбавити відповідача батьківських прав відносно його сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також просить стягнути з відповідача судові витрати.

Представник позивачки подав заяву про розгляд справи без його участі та участі позивачки. Позов підтримує та просить суд його задоволити.

Відповідач в судове засідання не з`явився з невідомих суду причин та не повідомив суд про причини неявки, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся в установленому законом порядку, в тому числі в установленому ч.11 ст.128 ЦПК України порядку, шляхом розміщення оголошення про виклик на офіційному веб-сайті судової влади України. З опублікуванням оголошення про виклик особа вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи.

За таких обставин суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.

Представник органу опіки та піклування в судове засідання не з`явилася з невідомих для суду причин.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що сторони перебували у зареєстрованому шлюбі. Рішенням Городоцького районного Львівської області від 24.10.2016 року шлюб між сторонами було розірвано (а.с.7).

Від спільного проживання у шлюбі в сторін народився син ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.5).

Відповідно до акту №3 від 08.07.2024 року, складеного головою правління ОСББ 19 «Рідний дім» в присутності свідків, син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає разом із позивачкою (а.с.15).

З долученої до матеріалів справи характеристики на учня 4-А класу Новояворівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів №1 Львівської області ОСОБА_3 (а.с.14) вбачається, що мати дитини - ОСОБА_1 бере активну участь у житті класу, допомагає в організації позакласних заходів, регулярно відвідує батьківські збори, цікавиться життям дитини, забезпечує відвідування навчальних екскурсій, організовує правильне проведення сином вільного часу, моні торить поводження дитини в мережі «Інтернет» та інформаційну гігієну, забезпечує хороший рівень навчання дитини; хлопчик забезпечений необхідними навчальними посібниками та матеріалами; ОСОБА_3 завжди доглянутий, чисто й охайно одягнений. Батько ОСОБА_2 із дитиною не спілкується, у вихованні і навчанні дитини участі не бере, з класним керівником на зв`язок не виходив, на батьківські збори не з`являвся.

Рішенням Городоцького районного Львівської області від 23.12.2021 року було постановлено стягувати із відповідача на користь позивачки аліменти на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до 2000,00 грн., щомісячно, до досягнення дитиною повноліття (а.с.9-11).

Водночас із розрахунку зі сплати аліментів згідно виконавчого листа №441/2075/21 від 31.01.2022 року (а.с.13) вбачається, що заборгованість відповідача по сплаті аліментів на утримання сина ОСОБА_3 , станом на 01.07.2024 року, становить 8964,52 грн.

Згідно Висновку, затвердженого рішенням виконавчого комітету Новояворівської міської ради Яворівського району Львівської області від 30.10.2024р. №799, Новояворіська міська рада, як орган опіки та піклування, вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відносно його сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ст. 150 Сімейного кодексу України передбачено, що батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.

Згідно з нормами статті 155 СК України батьківські права не можуть здійснюватись всупереч інтересам дитини, крім того, відмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства, а також ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

У відповідності п.2 ч.1 ст.164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо він, вона ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Пленум Верховного Суду України в п.п. 15, 16 постанови від 30 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» роз`яснив, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно їх утримують, та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками (п. 16).

Дослідженими судом доказами встановлено, що відповідач обов`язків по вихованню сина ОСОБА_3 систематично не виконує без поважних причин.

Таким чином, суд вважає, що зібраними по справі доказами підтверджено, що відповідач протягом тривалого часу свідомо ухиляється від своїх батьківських обов`язків по вихованню сина ОСОБА_3 , а тому приходить до висновку про наявність підстав для позбавлення відповідача батьківських прав.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 150,155, 164, 165 СК України, ст.ст. 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в:

Позов задоволити.

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьківських прав відносно його сина ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_1 (актовий запис про народження №35 від 01.12.2014 року, складений виконкомом Повітненської сільської ради Городоцького району Львівської області).

За письмовою заявою відповідача заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Інші учасники справи (в тому числі і позивач), а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повний текст судового рішення складено 23.12.2024 року.

Суддя Володимир ОНУШКАНИЧ

СудКалуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення23.12.2024
Оприлюднено25.12.2024
Номер документу123956014
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —345/5627/24

Рішення від 23.12.2024

Цивільне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Онушканич В. В.

Ухвала від 28.11.2024

Цивільне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Онушканич В. В.

Ухвала від 02.10.2024

Цивільне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Онушканич В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні