20.12.2024
Провадження №2/389/522/24
ЄУН 389/2252/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2024 року Знам`янський міськрайонний суд
Кіровоградської області
у складі: головуючого судді Українського В.В.,
за участю секретаря судового засідання Гой І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні залу суду міста Знам`янка Кіровоградської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Знам`янської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду із позовною заявою, в якій просить визнати за нею право власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом.
В обґрунтування своїх вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається з житлового будинку. Після смерті спадкодавця спадкоємцем першої черги спадкування за законом є позивач, спадкоємці за заповітом відсутні. Однак, приватним нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на спадковий будинок, розташований за адресою АДРЕСА_1 , через відсутність правовстановлюючого документу на спадкове майно, будинок збудований в 1977 році, але не введений в експлуатацію. Таким чином позивач не має можливості реалізувати своє право на спадщину і змушена звернутися до суду.
Позивач в судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, представник надав клопотання про розгляд справи без його участі, підтримав вимоги позову та просить його задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи без участі представника, просить розглянути справу на розсуд суду.
Дослідивши у судовому засіданні матеріали справи суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню за таких підстав.
Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 та паспорту громадянина України ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 , остання є дружиною ОСОБА_3 .
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_3 до нотаріальної контори звернулася ОСОБА_1 , інші спадкоємці відсутні, про що свідчить надана нотаріусом на ухвалу суду копія спадкової справи № 55/2023. Позивачеві відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на будинок розташований за адресою АДРЕСА_1 , оскільки документ, який посвідчує право власності на будинок, відсутній. Рекомендовано звернутися до суду .
Приватним нотаріусом Кропивницького районного нотаріального округу Кіровоградської області Іванюк Н.В. надана відповідь на звернення спадкоємця відповідно до якого у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на спадкове майно померлого нотаріус не може розглядати питання щодо оформлення свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями та спорудами, який знаходиться в АДРЕСА_1 та рекомендовано звернутися до суду.
Відповідно до листа Знам`янського МКП "БТІ" № 107 від 05.03.2024 та даних технічного паспорту, виготовленого Знам`янським МКП "БТІ" станом на 05.02.2024, та договору купівлі-продажу, житловий будинок з господарсько - побутовими будівлями та спорудами, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , належить ОСОБА_3 (який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на підставі договору купівлі-продажу посвідченого держаним нотаріусом Олександрівської державної нотаріальної контори Кіровоградської області Телюпою Ольгою Вікторівною 18.03.1976 за №498 в цілому недобудований будинок на 11% готовності. Спадкодавець ОСОБА_2 добудував житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями в 1977 році, але на той час не прийняв його в експлуатацію і не отримав документа, який посвідчує право власності на нерухоме майно.
Спадкодавцем ОСОБА_2 було добудовано: житловий будинок А в 1977 році, ганок а -в 1977 році, літня кухня Б - в 1977 році, сарай В - в 1977 році, вбиральня Г - в 1977 році, гараж Д - в 1978 році, погріб Пд - в 1978 році, огорожа № - в 1980 році, які не належать до самочинного будівництва і не потребують прийняттю в експлуатацію.
Довідка виконавчого комітету Знам`янської міської ради Кіровоградської області від 06.10.2023 свідчить про те, що ОСОБА_2 на час своєї смерті проживав та був зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , разом із дружиною ОСОБА_1 .
Відповідно до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ч.5 ст.1268 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Згідно роз`яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, від 27.09.2012, № 10-1387/0/4-12 «Про практику застосування судами при розгляді справ окремих норм законодавства про власність та спадкування», вбачається, що у відповідності до ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 1 липня 2004 року № 1952-ІУ, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.
Згідно зіст.3зазначеного Законуправо власностіта іншіречові правана нерухомемайно,набуті згідноз діючиминормативно-правовимиактами донабрання чинностіцим Законом,визнаються державою. Відповідно до ч. 4 ст. 3 зазначеного Закону права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав.
Державна реєстрація права власності на житлові будинки, споруди регулювалася підзаконними нормативними актами, зокрема, такими як Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31 січня 1966 року і яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу від 13 грудня 1995 року № 56, Тимчасове положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року № 7/5 і зареєстроване в Мін`юсті 18 лютого 2002 року за № 157/6445 (з подальшими змінами).
Зазначені нормативні акти передбачали державну реєстрацію будівель, споруд, державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, проте виникнення права власності на будинки, споруди не залежало від державної реєстрації до часу набрання чинності ЦК та Законом України від 1 липня 2004 року «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Отже, право власності на збудоване до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» нерухоме майно набувається в порядку, який існував на час його спорудження, а не виникає у зв`язку із здійсненням державної реєстрації права власності на нього в порядку, передбаченому цим законом, яка є лише офіційним визнанням державою такого права, а не підставою його виникнення (Постанова від 13.06.2012 року № 6-54цс12).
Відповідно до ч.1 ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 року № 1935, якою затверджено тимчасовий порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом приватних житлових будинків садибного типу, дачних та садових будинків з господарськими спорудами і будівлями, споруджених без дозволу на виконання будівельних робіт, підставою для оформлення права власності на приватні житлові будинки садибного типу, дачні та садові будинки з господарськими спорудами і будівлями, споруджені до 05.08.1992 року, є висновок про технічний стан будинку (будівлі), складений бюро технічної інвентаризації за формою, встановленою Міністерством з питань житлово-комунального господарства за погодженням з Міністерством регіонального розвитку та будівництва, і документ, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, на якій розташовані зазначені об`єкти будівництва.
Відповідно до другого абзацу пункту 3.1 розділу ІІІ Порядку затвердженого Наказом від 19.03.2013р. №95 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, документом, який засвідчує відповідність закінчених будівництвом до 05 серпня 1992 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, які не підлягають прийняттю в експлуатацію, вимогам законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил, зокрема для потреб державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, є технічний паспорт, складений за результатами технічної інвентаризації.
Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно. Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, сформована нотаріусом шляхом безпосереднього доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 18.03.2024 за №370156968 на імя ОСОБА_3 РНОКПП НОМЕР_3 та Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, сформована нотаріусом шляхом безпосереднього доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 18.03.2024 за №370157029 на ім`я ОСОБА_3 , відомості щодо реєстрації права власності у вищезазначених державних реєстрах на вищевказане нерухоме майно померлого - відсутні.
Відповідно до п. 4.2.ст.5 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень в редакції від 15.04.2024: якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію нерухомого майна, державна реєстрація прав на таке майно проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку, крім випадків, передбачених статтею 31 цього Закону.
Відповідно до ст.31 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» в редакції від 15.04.2024 року: Для проведення державної реєстрації прав власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що були закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року та розташовані на територіях сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення погосподарського обліку, і щодо зазначених об`єктів нерухомості раніше не проводилася державна реєстрація прав власності, подаються: 1) виписка із погосподарської книги, надана виконавчим органом сільської ради (якщо такий орган не створений - сільським головою), селищної, міської ради або відповідною архівною установою; 2) документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об`єктом, крім випадку, коли таке речове право зареєстровано в Державному реєстрі прав.
Для здійснення державної реєстрації прав власності на зазначені об`єкти документом, що посвідчує речові права на земельну ділянку під таким об`єктом, може також вважатися рішення відповідної ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування або власність
Відповідно до положень ч.3 п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування» у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження. Відповідно до роз`яснення нотаріуса, позивач не зможе прийняти спадщину у вигляді нерухомого майна у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу.
У зв`язку з тим, що за життя ОСОБА_2 не звертався до реєстраційних органів з метою оформлення права власності на належне нерухоме майно; його дружина ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті чоловіка, а також в зв`язку з неможливістю іншим способом вирішити спірне питання через відсутність правовстановлюючого документу на будинок та документу, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким будинком, суд вважає необхідним за позивачем визнати право власності на житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями та спорудами в порядку спадкування в судовому порядку.
На підставі викладеного та керуючись ст. 259, 263, 265, 273, 353 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , право власності на житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями і спорудами АДРЕСА_1 .
Судові витрати віднести на рахунок позивача.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач ОСОБА_1 , проживає в АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Відповідач Знам`янська міська рада Кропивницького району Кіровоградської області місце знаходження м. Знам`янка Кропивницького району Кіровоградської області вул. Михайла Грушевського, 19, код ЄДРПОУ 32986436.
Суддя В.В. Український
Суд | Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2024 |
Оприлюднено | 24.12.2024 |
Номер документу | 123956852 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні