єдиний унікальний номер справи 546/1268/24
номер провадження 2/546/528/24
УХВАЛА
іменем України
23 грудня 2024 року м. Решетилівка Полтавська область
Решетилівський районний суд Полтавської області у складі судді Лівер І.В.,вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав, заінтересована особа: Служба у справах дітей виконавчого комітету Решетилівської міської ради,
УСТАНОВИВ:
10.12.2024 до Решетилівського районного суду Полтавської області надійшла справа за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав, заінтересована особа: Служба у справах дітей виконавчого комітету Решетилівської міської ради.
При вирішенні питання про відкриття провадження встановлено, що зазначена позовна заява не може бути прийнята до розгляду Решетилівським районним судом Полтавської області та підлягає направленню за підсудністю з наступних підстав.
У позовній заяві позивач зазначає адресу позивача та відповідача: позивач: АДРЕСА_1 ; відповідач: в даний час, може перебувати в с. Остап`є Полтавського району Полтавської області.
У порядку, передбаченому ч. 6 ст. 187 ЦПК України, до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи судом направлено запит щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідача.
11 грудня 2024 року на офіційну електронну адресу суду надійшло повідомлення від Великобагачанської ТГ, в якому зазначено, а саме: « виконавчий комітет Великобагачанської селищної ради на ваш № 546/1268/24/7195/2024 від 10.12.2024р., повідомляє що с. Остап`є не входить до складу Великобагачанської територіальної громади».
17 грудня 2024 року до суду надійшла інформація про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) відповідача, отримана в порядку ч. 6 ст. 187 ЦПК України.
З інформації, яка надана виконавчим комітетом Решетилівської міської ради Полтавської області з реєстру територіальної громади на запит суду, вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Донецька область, м. Шахтарськ. Місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно ч. 1 ст. 27 ЦПК України позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Однак,в позовнійзаяві позивачне зазначає,що звертаєтьсядо судуіз позовомпозбавлення батьківськихправ запідсудністю відповіднодо ст.27ЦПК України. Будь-які докази на підтвердження обставин в обґрунтування звернення саме до Решетилівського районного суду Полтавської області за підсудністю також відсутні.
Нормами ч. 9 ст. 187 ЦПК України визначено, якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Таким чином, зареєстроване у встановленому порядку місце реєстрації - проживання відповідача знаходиться на території, на яку не поширюється юрисдикція Решетилівського районного суду Полтавської області, що відповідно до вимог ч. 9 ст. 187 ЦПК України є підставою для направлення справи за підсудністю в порядку, встановленому ст. 31 ЦПК України.
Відповідно до визначеного ст. 8 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» права на повноважний суд, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом. Вказана норма кореспондується з положеннями ст. 6 Конвенції, відповідно до якої в поняття «суд, встановлений законом», входить лише той суд, до підсудності якого віднесений розгляд тієї чи іншої справи.
Положеннями п. 3 розділу ХІІ Закону України «Про судоустрій та статус суддів» визначено, що районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію.
Відповідно до п. 3-1 Розділу XII Прикінцеві та Перехідні положення ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв`язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 721-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Полтавської області», до складу Решетилівської територіальної громади входить Остап`ївська сільська рада, до складу якої входить село Остап`є та відноситься до Великобагачанського району.
Згідно роз`яснення Ради суддів України від 22 липня 2020 року за вих. № 9рс-466/20, вбачається, що місцеві загальні суди продовжують здійснювати розгляд справ в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою.
При цьому, постанова Верховної Ради України від 17.07.2020 р. «Про утворення та ліквідацію районів» взагалі не встановлює територіальну юрисдикцію (підсудність) цивільних справ, що визначена чинним ЦПК України.
Тому, враховуючи вищезазначене, суд доходить висновку, що дана справа підсудна Великобагачанському районному суду Полтавської області.
Стаття 125 Конституції України встановлює, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом. Згідно зі статтею 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Правила підсудності ґрунтуються на основних засадах судочинства, передбачених статтею 129 Конституції України, засадах кримінального провадження, визначених у главі 2 КПК України, а також принципах побудови системи судів загальної юрисдикції. Підсудність виступає процесуальним інститутом, що має велике значення для належного відправлення правосуддя.
Встановлення правил підсудності має важливе значення для правильного функціонування судової системи, а також для виконання судами покладених на них завдань і визначення суду, компетентного здійснювати кримінальне провадження щодо конкретного кримінального правопорушення. Підсудність є ефективним засобом, який сприяє тому, щоб конкретна кримінальна справа розглядалася і вирішувалася судом законним, компетентним, незалежним і неупередженим, як того вимагають стаття 8 Загальної декларації прав людини та частина перша 1 статті 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.
За приписами п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 378 ЦПК України, недотримання правил територіальної юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, яке є підставою для скасування рішення з направленням справи на новий розгляд за встановленою законом підсудністю.
Відповідно до ст. 32 ЦПК України спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
За наведених обставин, враховуючи, що зареєстрованим місцемпроживаннявідповідача посправі є АДРЕСА_2 , що відноситься до територіальної юрисдикції (підсудності) Великобагачанського районного суду Полтавської області, тому суд приходить до висновку про непідсудність даної позовної заяви Решетилівському районному суду Полтавської області, у зв`язку з чим в порядку п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України вона підлягає передачі на розгляд до Великобагачанського районного суду Полтавської області.
У відповідності до ч. 3 ст. 31 ЦПК України передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Відповідно до ст. 32 ЦПК України, спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленомустаттею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
У зв`язку з перебуванням судді Лівер І.В. на лікарняному у період з 16.12.2024 по 20.12.2024 включно, питання про передання матеріалів цивільної справи за територіальною юрисдикцією (підсудністю) на розгляд Великобагачанського районного суду Полтавської області вирішується у наступний робочий день - 23.12.2024.
Керуючись ст. 27, 31, 32, 258-261, 353-354 ЦПК України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав, заінтересована особа: Служба у справах дітей виконавчого комітету Решетилівської міської ради, передати затериторіальною підсудністю на розгляд Великобагачанського районного суду Полтавської області.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Передача справи здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення, відповідно до ч. 3 ст. 31 ЦПК України.
Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складання судового рішення.
Учасник справи,якому повнерішення абоухвала судуне буливручені удень його(її)проголошення абоскладення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження.
Суддя - І.В. Лівер
Суд | Решетилівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2024 |
Оприлюднено | 24.12.2024 |
Номер документу | 123957570 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Решетилівський районний суд Полтавської області
Лівер І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні