Провадження 2/557/390/2024
Справа 557/1432/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2024 року с-ще Гоща
Гощанський районний суд Рівненської області в складі:
судді Оленич Ю.В.,
секретар судового засідання Слюсарчук І.В.,
номер справи 557/1432/24,
учасники справи:
позивач ОСОБА_1 ,
відповідач Гощанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції,
треті особи, які не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Міністерство оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с-щі Гоща в загальному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 , яка діє в інтересах ОСОБА_1 , до Гощанського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, треті особи, які не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Міністерство оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення факту неправильності запису в акті цивільного стану та зобов`язання внести зміни до актового запису,
за участю представників учасників справи:
представника позивача ОСОБА_2 ,
представника відповідача Поліщук Є.В.,
ВСТАНОВИВ:
Зміст позовних вимог та позиції учасників справи
У серпні 2024 року представник ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, в якій просила встановити факт неправильності в актовому записі про народження № 18 від 20 грудня 1986 року, складеного виконавчим комітетом Малинівської сільської ради Гощанського району Рівненської області на ОСОБА_3 в частині запису місця народження дитини, а саме: «Україна, Рівненська область, Гощанський район, село Воронів», замість вірного - «Україна, Рівненська область, Гощанський район, село Малинівка» та зобов`язати відповідача внести відповідні зміни до актового запису про народження.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 при виконанні бойового завдання під час бойових дій поблизу населеного пункту Нововодяне Сватівського району Луганської області. Під час оформлення документів на отримання грошової виплати у зв`язку із загибеллю сина позивач звернулась до Гощанського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції із заявою про видачу повторно свідоцтва про народження сина. 23 лютого 2024 року позивачу повторно було видано свідоцтво про народження сина ОСОБА_3 , у якому місцем його народження зазначено «село Воронів Гощанського району Рівненської області», в той час як в усіх інших документах ОСОБА_3 , в тому числі і у первинному свідоцтві про народження сина та свідоцтві про його смерть, місцем народження останнього зазначено - «село Малинівка Гощанського району Рівненської області».
Висновком Гощанського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 18 червня 2024 року ОСОБА_1 було відмовлено у внесенні відповідних змін у актовий запис про народження. Як зазначено у позові, встановлення факту неправильності в актовому записі необхідно позивачу для отримання грошової виплати у зв`язку із загибеллю сина, призначенні пільг матері загиблого військовослужбовця, а також для спадкування заощаджень.
31 жовтня 2024 року від Міністерства оборони України надійшли письмові пояснення, у яких представник третьої особи судовий розгляд просив провести без його участі та вказав на те, що обов`язок надати правову кваліфікацію відносинам сторін, виходячи із фактів установлених під час розгляду справи, та визначити яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору, покладено на суд.
Відповідач, а також третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - ІНФОРМАЦІЯ_1 , правом подати відповідно відзив та пояснення щодо позову або відзиву - не скористались.
Позивач та її представник у судовому засіданні позов підтримали та просили такий задовольнити, вказавши на обставини, зазначені у позові. Додатково представник позивача пояснила, що свідоцтво про народження сина позивача було видано повторно через внесення змін до актового запису в частині зазначення даних по батькові позивача, після чого місце народження сина у повторно виданому свідоцтві про його народження було зазначено - "село Воронів".
Представник відповідача у судовому засіданні не заперечувала щодо задоволення позову, зазначивши, що зміни до актового запису за вказаних у позові обставин можливо внести лише на підставі рішення суду.
Представники Міністерства оборони України та ІНФОРМАЦІЯ_4 у судове засідання не з`явилися, судом вживалися заходи щодо їх належного повідомлення про час, місце та дату розгляду справи.
Процесуальні дії у справі
05 вересня 2024 року позовна заява була залишена без руху та позивачеві надано строк для усунення недоліків.
10 вересня 2024 року позовна заява прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження.
10 жовтня 2024 року до участі у справі залучено в якості третіх осіб Міністерство оборони України та ІНФОРМАЦІЯ_1 .
31 жовтня 2024 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті.
Фактичні обставини, встановлені судом, з посиланням на докази на підставі яких встановлені відповідні обставини
Судом установлено, що позивач ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого Малиніською сільською радою Гощанського району Рівненської області, ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Малинівка Гощанського району Ровенської області.
Таке місце народження ОСОБА_3 було зазначено і в паспорті громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого Гощанським РВ УМВС України в Рівненській області.
У повторно виданому Гощанським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 23 лютого 2024 року, свідоцтві про народження серії НОМЕР_3 , місцем народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зазначено - село Малинівка Гощанського району Рівненської області.
Із копії актового запису про народження № 18 від 20 грудня 1986 року, вбачається, що ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Воронів Гощанського району Ровенської області.
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер, що стверджується даними свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , виданого Гощанським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 12 лютого 2024 року. Місцем народження ОСОБА_3 у свідоцтві про смерть зазначено - село Воронів Гощанського району Рівненської області.
Згідно даних лікарського свідоцтва про смерть № 118 від 05 лютого 2024 року, ОСОБА_3 загинув при виконання бойового завдання під час бойових дій поблизу Нововодяне Сватівського району Луганської області.
У висновку № 50-34.7-05-06-08 про внесення змін до актового запису цивільного стану від 20 грудня 2024 року Гощанського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції проведено аналіз документів ОСОБА_3 та встановлено, що в актовому записі про його народження № 18 від 20 грудня 1986 року, складеному виконавчим комітетом Малинівської сільської ради Гощанського району Рівненської області місцем його народження зазначено - «Україна, Рівненська область, Гощанський район, село Воронів», при складанні актового запису дотримано вимог законодавства, тому ОСОБА_1 відмовлено у внесенні змін до такого актового запису в частині місця народження ОСОБА_3 , оскільки остання не надала документів, що підтверджують факт народження нею дитини за місцем - «Україна, Рівненська область, Гощанський район, село Малинівка».
Позивач у зв`язку із загибеллю сина - військовослужбовця ОСОБА_3 має право на отримання пільг та соціальних гарантій, визначених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а також є спадкоємцем першої черги за законом після смерті сина. Разом із тим, оскільки ОСОБА_1 не має можливості реалізувати свої права у зв`язку з виявленими розбіжностями у документах щодо місця народження її сина, представник позивача в інтересах останньої звернулась до суду з даним позовом.
Мотиви з яких виходить суд та застосовані норми права
Відповідно до положень ст. 49 ЦК України актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо.
Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону.
Так, відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, а також засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану визначено Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01 липня 2010 року № 2398-VI, що діє з 27 липня 2010 року (із наступними змінами та доповненнями).
Відповідно до ч. 1 ст. 9, ч. 1 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мотивуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження рішення про відмову в адміністративному та/або в судовому порядку.
Відповідно до ч. 4 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Зміни до актових записів цивільного стану та порядок їх внесення регулюються Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12 січня 2011 року (далі - Правила).
Відповідно до підпункту 2.13.1. пункту 2.13. розділу ІІ зазначених Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Згідно із підпункту 2.16.7. пункту 2.16. Правил на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану. На свідоцтві проставляється штамп "Повторно" (пункт 2.22 Порядку).
Крім того, відповідно до абз. 2 п. 3, п. 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 12 «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» від 07 липня 1995 року роз`яснено, що суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану як у випадках не виправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису, так і при відмові зазначених органів внести в ці записи передбачені законодавством зміни (прізвища, імені, по батькові тощо) і доповнення (наприклад, про національність і громадянство батьків). Суд постановляє рішення про неправильність запису в акті громадського стану, саме в тій частині цього запису, в якій встановлено неправильність, а не запису всього акта громадянського стану.
Статтею 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
У ст. 129 Конституції України закріплені основні засади судочинства. Ці засади є конституційними гарантіями права на судовий захист.
Згідно зі ст.ст. 15, 16 ЦК України, ст. 4 ЦПК України кожна особа має право на захист своїх порушених, невизнаних або оспорюваних цивільних прав, свобод чи інтересів, у тому числі й у судовому порядку.
Питання про встановлення неправильності в актовому записі суд вирішує на підставі письмових (архівних матеріалів, відомостей, які містяться в паспорті; довідок з місця роботи, навчання, проживання; військових, профспілкових, інших посвідчень тощо) та інших доказів, що достовірністю підтверджують заявлену вимогу.
Суд вважає, що в ході судового розгляду на підставі безпосередньо досліджених судом доказів, встановлено неправильность в актовому записі цивільного стану про народження сина позивача - ОСОБА_3 в частині запису щодо місця народження останнього, - «Україна, Рівненська область, Гощанський район, село Воронів», замість «Україна, Рівненська область, Гощанський район, село Малинівка», а тому наявні підстави для внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_3 в цій частині.
Виявлені розбіжності в актовому записі про народження сина позивача та решті його документів в частині зазначення місця народження створюють позивачу перешкоди в реалізації її права на отримання пільг та соціальних гарантій, визначених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а також реалізації її прав, як спадкоємця першої черги за законом після смерті сина.
Зважаючи на те, що вказаний актовий запис є первинним документом, що позбавляє позивача іншої можливості внести у нього зміни, а тому внесення таких змін можливе лише у судовому порядку шляхом встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану.
За таких обставин, суд приходить висновку, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 263-265, 268 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити повністю.
Встановити неправильність в актовому записі про народження ОСОБА_3 , складеного 20 грудня 1986 за № 18 виконавчим комітетом Малинівської сільської ради Гощанського району Рівненської області в частині запису місця народження дитини, а саме - «Україна, Рівненська область, Гощанський район, село Воронів» та зобов`язати Гощанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести в нього зміни в частині запису місця народження дитини, а саме: в графі «місце народження» змінити з «Україна, Рівненська область, Гощанський район, село Воронів» на «Україна, Рівненська область, Гощанський район, село Малинівка» та видати нове свідоцтво про народження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 .
Відповідач Гощанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, місцезнаходження: 35400, Рівненська область, с-ще Гоща, вул. Незалежності, буд. 16, ЄДРПОУ 35011194.
Треті особи, які не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Міністерство оборони України, місцезнаходження: 03168, м. Київ, проспект Повітрофлотський, 6, ЄДРПОУ 00034022; ІНФОРМАЦІЯ_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_6 .
Повне судове рішення складено 23 грудня 2024 року.
Суддя Ю.В. Оленич
Суд | Гощанський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2024 |
Оприлюднено | 24.12.2024 |
Номер документу | 123957668 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах про захист немайнових прав фізичних осіб, з них |
Цивільне
Гощанський районний суд Рівненської області
Оленич Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні