Справа № 605/291/24
УХВАЛА
Іменем України
23 грудня 2024 року Підгаєцький районний суд Тернопільської області
в складі:
головуючого судді Горуц Р.О.
при секретарі судового засідання Лежигубській О.В.
за участю:
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Підгаєцька державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Підгаєцька державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
В судове засідання позивач та її представник не з`явилися, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду справи. Причин своєї неявки суду не повідомили.
В судове засідання відповідач ОСОБА_3 не з`явилася, хоча належним чином була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи. Прохання про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 та про розгляд справи у її відсутності, викладено нею у поданій суду заяві, що не суперечить вимогам ч.3 ст.211 ЦПК України.
В судове засідання відповідач ОСОБА_4 не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Причин своєї неявки суду не повідомив.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_4 ОСОБА_1 позовні вимоги не визнав, вважає, що позивач без поважних причин пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини, а тому у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 необхідно відмовити.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору нотаріус Підгаєцької державної нотаріальної контори, в судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Прохання про розгляд справи у його відсутності викладено у поданій суду заяві.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини.
Позивач ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в сім`ї: батька ОСОБА_6 та матері - ОСОБА_7 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 21 лютого 2024 року.
08 жовтня 1982 року позивач зареєструвала шлюб із ОСОБА_8 , у зв`язку з чим змінила прізвище із дошлюбного ОСОБА_9 на прізвище чоловіка ОСОБА_10 , що стверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 від 18 травня 2022 року.
Батьки сторін: батько ОСОБА_6 та мати ОСОБА_11 , 06 лютого 1957 року у Голгочанській сільській раді Підгаєцького району Тернопільської області зареєстрували шлюб, у зв`язку з чим мати сторін змінила прізвище із дошлюбного ОСОБА_12 на прізвище чоловіка ОСОБА_9 , що видно із витяга з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу сформованого 05 червня 2024 року.
ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що вбачається із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 05 червня 2024 року.
Із інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, сформованого 10 червня 2024 року видно, що ОСОБА_7 на праві власності належать земельні ділянки з кадастровими номерами 6124881800:01:001:0029 та 6124881800:01:001:1120 відповідно площами 2,1958 га та 1,06 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
21 серпня 2019 року ОСОБА_7 у Голгочанській сільській раді Підгаєцького району Тернопільської області склала заповіт, розпорядженням якого все належне їй майно заповіла позивачці.
ОСОБА_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 06 грудня 2023 року.
Згідно інформації Голгочанського старостинського округу Підгаєцької міської ради від 04 червня 2024 року №209, ОСОБА_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , на момент смерті була зареєстрована в АДРЕСА_1 і разом з нею був зареєстрований онук ОСОБА_8 .
Встановлено, що позивач із заявою про прийняття спадщини звернулася до Підгаєцької державної нотаріальної контори 04 червня 2024 року, однак їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті її матері ОСОБА_7 , оскільки нотаріус вважав, що ОСОБА_2 пропустила строк для прийняття спадщини, а тому рекомендував звернутися з даним питанням до суду.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
За змістом ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Положеннями ч.ч.1, 2 ст.1220 ЦК України визначено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46цього Кодексу).
Згідно ст.253 ЦК України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
Суд, вказує на те, що початок перебігу строку для прийняття спадщини починається з наступного дня після відповідної календарної дати, тобто строк для прийняття спадщини має обчислюватись з наступного дня після дня смерті особи або оголошення її померлою.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Касаційного цивільного суду Верховного Суду від 16 червня 2021 року у справі №554/4741/19.
Отже з врахуванням того, що спадкодавець ОСОБА_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , то строк для прийняття спадщини (шість місяців) обчислюється з 04 грудня 2023 року.
Встановлено, що позивач мала намір звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини 03 червня (понеділок) 2024 року, однак цього не зробила з незалежних від неї причин, а саме через те, що у нотаріуса Підгаєцької державної нотаріальної контори, неділя та понеділок є вихідним днями, що вбачається із відповіді нотаріуса від 05 червня 2024 року.
Як вказала колегія суддів Касаційного цивільного суду у вищевказаній постанові, при визначенні кінцевого дня строку слід ураховувати, що правила частини п`ятої статті 254 ЦК України поширюються на будь-які сфери цивільно-правового регулювання і стосуються будь-яких суб`єктів цивільних правовідносин. Тому коли останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.
Судом встановлено, що позивач звернулась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини 04 червня 2024 року, тобто в останній день шестимісячного строку встановленого законодавством України для подання такої заяви, а тому з врахуванням вищевказаного суд вважає за необхідне закрити провадження у справі, у зв`язку із відсутністю предмета спору.
В силу п.2 ч.1 ст.255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо: відсутній предмет спору.
На підставінаведенного,керуючись ст.ст.255,260ЦПК України,ст.ст.253,254,1220,1269,1270ЦК України,суд,-
У Х В А Л И В:
Провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Підгаєцька державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини закрити, у зв`язку із відсутністю предмета спору.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи,якому повнерішення абоухвала судуне буливручені удень його(її)проголошення абоскладення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження: на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених участині другійстатті 358 ЦПК України.
Головуючий: Р. О. Горуц
Суд | Підгаєцький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2024 |
Оприлюднено | 24.12.2024 |
Номер документу | 123961793 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Підгаєцький районний суд Тернопільської області
Горуц Р. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні