Справа № 673/947/24
Провадження № 2/673/426/24
Р І Ш Е Н Н Я
І МЕ НЕ М УК РА ЇН И
13 грудня 2024 р. м.Деражня
Деражнянський районний суд
Хмельницької області
в складі: головуючий суддя - Дворнін О.С.,
при секретарі судового засідання Демчишиній Н.Г.
на підставіписьмових заяв ОСОБА_1 та представника Деражнянської міської ради Кухаря І.Д.
розглянув у судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження, за правилами ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Деражнянської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В :
У серпні2024року позивачзвернулася всуд зпозовом доДеражнянської міськоїради Хмельницькогорайону Хмельницькоїобласті провизначення додатковогостроку дляподання заявипро прийняттяспадщини,вказавши,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла їїмама ОСОБА_2 ,після смертіякої залишилосяспадкове майно,яке складаєтьсяіз земельнихділянок,що розташованіна територіїНижнянської сільськоїради Хмельницькогорайону Хмельницькоїобласті.Позивач єспадкоємцем домайна померлоїза законом.З метоюприйняття спадщинипісля їїсмерті, ОСОБА_1 звернулася ізвідповідною заявоюдо нотаріуса,однак їйбуло відмовленоу видачісвідоцтва проправо наспадщину узв`язку зпропуском встановленогозаконодавством шестимісячногостроку дляподання заявипро прийняттяспадщини.Позивач стверджує,що такийстрок пропущенийнею зповажних причин,у зв`язкуз тим,що післясмерті матерівона немогла знайтиправовстановлюючі документина земельніділянки,лише напочатку 2024року їйстало відомо,що їїмати ОСОБА_2 мала земельніділянки таздавала їх воренду,тому отримавшивідповідь здержгеокадастру воназвернулася доприватного нотаріусадля оформленняспадщини.Враховуючи наведене, позивач просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Ухвалою судді від 02.09.2024 року відкрито провадження у справі за даним позовом та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження, надано відповідачу строк для подання відзиву на позов, а позивачу відповіді на відзив.
В судове засідання позивач не з`явилася, проте подала заяву про розгляд справи за її відсутності, підтримуючи позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, натомість, від останнього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності та зазначив, що позовну заяву вважає такою, що не підлягає задоволенню.
Дослідивши матеріали справи та письмові клопотання учасників справи відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, згідно з якою у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, повно і всебічно оцінивши всі фактичні обставини справи та докази, які мають значення для розгляду справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.
Так, за ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно із ч.1 ст. 1270 цього Кодексу для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
За ч. 3 ст. 1272 цього Кодексу за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 в с. Терлівка Деражнянського району Хмельницької області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Деражнянським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький).
Як вбачаєтьсязі змістузаяви,після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно, яким є земельні ділянки, що розташовані на території Нижнянської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.
Факт належності ОСОБА_2 земельних ділянок, які розташовані на території Нижнянської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, підтверджується державними актоми на право власності на земельні ділянки.
Так, позивачка є донькою спадкодавця ОСОБА_2 , що підтверджується наявними у матеріалах справи:
- свідоцтвом про народження серія НОМЕР_2 , з якого вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_3 народилася ОСОБА_3 , де в графі "мати" значиться ОСОБА_4 ;
- витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища, №витягу 00046633177, з якого вбачається, що 20.03.1979 року ОСОБА_5 та ОСОБА_4 зареєстрували шлюб, та після реєстрації шлюбу прізвище дружини- ОСОБА_6 ;
- свідоцтвом про укладення шлюбу серія НОМЕР_3 , з якого вбачається, що ОСОБА_7 та ОСОБА_3 , 19.12.1992 року зареєстрували шлюб та після реєстрації шлюбу прізвище дружини - ОСОБА_8 .
У серпні 2024 року заявник звернулася до приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу Хмельницької області Янцаловської В.О. із заявою про оформлення спадщини після смерті ОСОБА_2 , проте згідно із письмовим повідомленням приватного нотаріуса №441/01-16 від 19.08.2024 року їй було відмовлено в оформленні спадщини у зв`язку із пропуском нею встановленого законодавством шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини.
З цього ж письмового повідомлення нотаріуса встановлено, що спадкова справа до майна померлої ОСОБА_2 не заводилась.
Судом з`ясовано, що позивач вчасно не звернулася до нотаріальної контори та не подала заяву про прийняття спадщини у зв`язку з тим, що на час смерті спадкодавця вона не мала в наявності та не знала про місце знаходження документів про право власності на майно спадкодавця.
Таким чином, встановлені по справі обставини дають підстави суду зробити висновок про те, що причини, з яких позивачем було пропущено встановлений законодавством шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 були пов`язані з об`єктивними, істотними труднощами для вчинення таких дій, у зв`язку з чим він був позбавлений можливості своєчасно оформити свої спадкові права.
Згідно із ч.1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
У відповідності до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З огляду на викладене, приймаючи до уваги те, що позивачем доведено обставини, на які він посилається як на підставу своїх вимог, для реалізації спадкових прав позивачу слід визначити додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини терміном втри місяці.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 23, 81, 258, 259, 263-268, 273 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Деражнянської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк, достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , тривалістю три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування сторін та інших учасників справи, які при проголошенні рішення суду суддя не оголошує:
позивач ОСОБА_1 ,
зареєстроване місце проживання: с. Терлівка Хмельницький район Хмельницька область;
відповідач Деражнянська міська рада, код ЄДРПОУ 04403025;
місцезнаходження: вул. Миру, 37, м. Деражня Хмельницька область, індекс 32200
Суддя: О. С. Дворнін
Суд | Деражнянський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 13.12.2024 |
Оприлюднено | 24.12.2024 |
Номер документу | 123961911 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Деражнянський районний суд Хмельницької області
Дворнін О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні