Рішення
від 23.12.2024 по справі 904/4665/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.12.2024м. ДніпроСправа № 904/4665/24

за позовом Інституту чорної металургії ім. З. І. Некрасова Національної академії наук України, м. Дніпро

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Нива Україна", м. Ужгород

про стягнення 80 828,19 грн,-

Суддя Бажанова Ю.А.

Без виклику (повідомлення) учасників

СУТЬ СПОРУ:

Інститут чорної металургії ім. З. І. Некрасова Національної академії наук України звернувся з позовною заявою в якому просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Нива Україна" 80 828,19 грн заборгованості.

Судові витрати просить покласти на відповідача.

Позовна заява вмотивована порушенням відповідачем зобов`язань за договором оренди № 01/23 від 01.04.2023 в частині своєчасної сплати орендної плати у період з грудня 2023 по липень 2024 року відповідно до пункту 12.8 договір припинено з 10.07.2024).

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 28.10.2024 позовну заяву залишити без руху, постановлено позивачу протягом 10 днів з дня вручення ухвали суду усунути недоліки позовної заяви, а саме зазначити відомості про наявність або відсутність електронного кабінету у відповідача; надати обґрунтований, розгорнутий розрахунок заявленої до стягнення суми (зокрема, з у рахуванням вказаних у позові обставини щодо припинення договору оренди з 10.07.2024); докази сплати судового збору в розмірі 3028,00 грн.

07.11.2024 від представника позивача до господарського суду надійшла заява з доказами усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 11.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.

Копія ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 11.11.2024 у справі №904/4665/24 доставлена Товариству з обмеженою відповідальністю "Нива Україна" 11.11.2024 о 21:23, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (ухвали господарського суду від 11.11.2024) до електронного кабінету Товариства з обмеженою відповідальністю "Нива Україна".

Відповідно до частини 5 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 11.11.2024 у справі №904/4665/24 відповідачу встановлений строк на подання відзиву на позовом протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі неподання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Згідно із частиною 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України, яка кореспондується із частиною 2 статті 178 цього Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Статтею 248 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Станом на 23.12.2024 від Товариства з обмеженою відповідальністю "Нива Україна" відзиву на позов чи клопотання про продовження строку на подання відзиву на позов до господарського суду не надходило.

Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.

Враховуючи, що відповідач не використав наданого законом права на подання відзиву на позов та доказів, а матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, господарський суд вважає за можливе розглянути справу в порядку частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України за наявними у ній матеріалами.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

ВСТАНОВИВ:

01.04.2023 між Інститутом чорної металургії ім. З. І. Некрасова Національної академії наук України (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Нива Україна" (орендар) було укладено договір оренди приміщення №01/23.

Відповідно до пункту 3.1 договору орендодавцем є Інститут чорної металургії ім. З. І. Некрасова Національної академії наук України.

Відповідно до пункту 3.2 договору орендарем є Товариство з обмеженою відповідальністю "Нива Україна".

Відповідно до пункту 1.1. договору орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування майно, зазначене у пункті 4 умов, вартість якого становить суму, визначену у пункті 6 Умов.

Відповідно до пункту 1.2. договору майно передається в оренду для використання згідно з пунктом 7 Умов.

Відповідно до пункту 2.1. договору орендар вступає у строкове платне користування майном у день підписання акта приймання-передачі майна.

Акт приймання-передачі підписується між орендарем і орендодавцем одночасно з підписанням договору.

Акти приймання-передачі майна в оренду та акт повернення майна з оренди складаються за примірною формою, що затверджена НАН України.

Відповідно до пункту 2.2. договору передача майна в оренду здійснюється за його страховою вартістю, визначеною у пункті 6.2 Умов.

Відповідно до пункту 3.1. договору орендна плата становить суму, визначену у пункті 9 Умов. нарахування податку на додану вартість на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до пункту 3.3. договору орендар сплачує орендну плату орендодавцю щомісяця:

до кінця наступного місяця оренди для орендарів, які отримали право оренди за результатами аукціону (договори типу 5(А) і 5(В).

Відповідно до пункту 3.4. договору орендар сплачує орендну плату на підставі рахунків орендодавця протягом п`яти робочих днів після закінчення поточного місяця оренди орендодавець передає орендарю акт виконання робіт та надання орендних послуг разом із податковою накладною за умови реєстрації орендаря платником податку на додану вартість.

Відповідно до пункту 3.8. договору орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, стягується орендодавцем у порядку, передбаченому чинним законодавством.

Відповідно до пункту 3.9. договору на суму заборгованості орендаря із сплати орендної плати нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки національного банку на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення перерахування орендної плати, включаючи день оплати.

Відповідно до пункту 3.11. договору припинення договору оренди не звільняє орендаря від обов`язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи пеню та неустойку (за наявності).

Відповідно до пункту 4.1 договору інформація про об`єкт оренди нерухоме майно: частина нежитлового приміщення №26 (169,3 кв.м), нежитлові приміщення №№21-23 (46,4 кв.м) на 1-му поверсі, №№ 22,23 (37,1 кв.м) на 3-му поверсі будівлі ВМЧ літ. "Б-3") загальною площею 252,8 кв.м

Відповідно до пункту 4.1. договору у разі припинення договору орендар зобов`язаний:

звільнити протягом трьох робочих днів орендоване майно від належних орендарю речей і повернути його відповідно до акта повернення з оренди орендованого майна в тому стані, в якому майно перебувало на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, а якщо орендарем були виконані невід`ємні поліпшення або проведено капітальний ремонт, - то разом із такими поліпшеннями/капітальним ремонтом;

сплатити орендну плату, нараховану до дати, що передує даті повернення майна з оренди, пеню (за наявності), платежі за договором про відшкодування витрат орендодавця на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю, нараховані до дати, що передує даті повернення майна з оренди;

Відповідно до пункту 4.2. договору протягом трьох робочих днів з моменту припинення цього договору орендодавець зобов`язаний оглянути майно і зафіксувати його поточний стан, а також стан розрахунків за цим договором і за договором про відшкодування витрат орендодавця на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю в акті повернення з оренди орендованого майна.

Орендодавець складає акт повернення з оренди орендованого майна у двох оригінальних примірниках і надає підписані ним примірники орендарю.

Орендар зобов`язаний: підписати два примірники акта повернення з оренди орендованого майна не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з моменту їх отримання від орендодавця і одночасно повернути орендодавцю примірник підписаного орендарем акту разом із ключами від об`єкта оренди (у разі, коли доступ до об`єкта оренди забезпечується ключами); звільнити майно одночасно із поверненням підписаного орендарем акту.

Відповідно до пункту 4.3. договору майно вважається повернутим з оренди з моменту підписання орендарем акта повернення з оренди орендованого майна.

Відповідно до пункту 7.1 договору майно може бути використане орендарем за будь-яким цільовим призначенням на розсуд орендаря*

(*використовується, якщо Майно передано в оренду на аукціоні без додаткових умов)

Відповідно до пункту 9.1. договору місячна орендна плата, визначена за результатами проведення аукціону становить 6 945 грн. 44 коп. без податку на додану вартість та ПДВ 1 389 грн. 09 коп., а всього 8 334 грн. 53 коп.

Відповідно до пункту 11.1. договору за невиконання або неналежне виконання зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно із законом та договором.

Відповідно до пункту 11.4. договору стягнення заборгованості з орендної плати, пені та неустойки (за наявності), передбачених цим договором, може здійснюватися на підставі рішення суду. стягнення заборгованості з оплати орендної плати відповідно до частини шостої статті 17 Закону може здійснюватися в безспірному порядку на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Відповідно до пункту 12.1. строк договору відповідно до п. 6.2 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про оренду державного та комунального майна", (строк дії договорів оренди державного майна, які укладаються під час дії воєнного стану, не може перевищувати 12 місяців після припинення чи скасування воєнного стану.)

Відповідно до пункту 12.1. договору цей договір укладено на строк, визначений у пункті 12 Умов. Цей договір набирає чинності в день його підписання сторонами (нотаріального посвідчення, якщо відповідно до законодавства договір підлягає нотаріальному посвідченню). Строк оренди за цим договором починається з дати підписання акта приймання-передачі і закінчується датою припинення цього договору.

Відповідно до пункту 12.2. договору умови цього договору зберігають силу протягом всього строку дії цього договору, в тому числі у разі, коли після його укладення законодавством встановлено правила, що погіршують становище орендаря, крім випадку, передбаченого пунктом 3.7 цього договору, а в частині зобов`язань орендаря щодо орендної плати - до виконання зобов`язань.

Відповідно до пункту 12.4. договору пропуск строку подання заяви орендарем є підставою для припинення цього договору на підставі закінчення строку, на який його було укладено, відповідно до пункту 143 Порядку.

Відповідно до пункту 12.7. договору договір може бути достроково припинений на вимогу орендодавця, якщо орендар:

Відповідно до пункту 12.7.1. договору орендар допустив прострочення сплати орендної плати на строк більше трьох місяців або сумарна заборгованість з орендної плати більша, ніж плата за три місяці;

Відповідно до пункту 12.8. договору про наявність однієї з підстав для дострокового припинення договору з ініціативи орендодавця, передбачених пунктом 12.7 цього договору, орендодавець повідомляє орендареві листом. У листі повинен міститись опис порушення і вимога про його усунення в строк не менш як 15 та не більш як 30 робочих днів з дати реєстрації листа (у строк п`яти робочих днів, якщо порушення стосується прострочення сплати орендної плати або перешкоджання у здійсненні орендодавцем або НАН України контролю за використанням майна). Лист пересилається на адресу електронної пошти орендаря і поштовим відправленням із повідомленням про вручення і описом вкладення за адресою місцезнаходження орендаря, а також за адресою орендованого майна.

Якщо протягом встановленого у приписі часу орендар не усунув порушення, орендодавець надсилає орендарю лист, у якому повідомляє орендареві про дострокове припинення договору на вимогу орендодавця. У листі зазначається підстава припинення договору, посилання на вимогу про усунення порушення, а також посилання на обставини, які свідчать про те, що порушення триває після закінчення строку, відведеного для його усунення.

Договір вважається припиненим на п`ятий робочий день після надіслання орендодавцем орендарю листа про дострокове припинення цього договору. Орендодавець надсилає орендарю лист про дострокове припинення цього договору електронною поштою, а також поштовим відправленням із повідомленням про вручення і описом вкладення за адресою місцезнаходження орендаря, а також за адресою орендованого майна. Дата дострокового припинення цього договору на вимогу орендодавця встановлюється на підставі штемпеля поштового відділення на поштовому відправленні орендодавця.

На виконання умов договору оренди приміщення №01/23 від 01.04.2023 Інститут чорної металургії ім. З. І. Некрасова Національної академії наук України передав, а Товариство з обмеженою відповідальністю "Нива Україна" прийняло нерухоме майно, що належить до державної власності, що підтверджується Актом приймання-передачі в оренду нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до майнового комплексу НАН України від 01.04.2023, а саме частину нежитлового приміщення №26 (169,3 кв.м), нежитлові приміщення №№21-23 (46,4 кв.м) на 1-му поверсі, №№ 22,23 (37,1 кв.м) на 3-му поверсі будівлі ВМЧ літ. "Б-3") загальною площею 252,8 кв.м

На виконання оплату орендованого приміщення на підставі договору оренди приміщення №01/23 від 01.04.2023 Інститутом чорної металургії ім. З. І. Некрасова Національної академії наук України, у період з грудня 2023 року по липень 2024 року виставлені рахунки на сплату орендної плати на загальну суму 74 459,47 гривень: Рахунок №715 від 11 грудня 2023 на суму 10 678,67 гривень, Рахунок №44 від 16 січня 2024 на суму 11 223,26 гривень, Рахунок №105 від 16 лютого 2024 на суму 8 759,59 гривень, Рахунок №167 від 18 березня 2024 на суму 8 759,59 гривень, Рахунок №227 від 16 квітня 2024 на суму 8 759,59 гривень, Рахунок №288 від 16 травня 2024 на суму 8 759,59 гривень, Рахунок №347 від 17 червня 2024 на суму 8 759,59 гривень, Рахунок №412 від 16 липня 2024 на суму 8 759,59 гривень.

04.06.2024 Інститут чорної металургії ім. З. І. Некрасова Національної академії наук України (цінним листом з описом вкладення) та на e-mail надіслав Товариству з обмеженою відповідальністю "Нива Україна" вимогу про оплату боргу №04/06, в якому просить в семиденний термін з моменту отримання вимоги оплатити в добровільному порядку суму заборгованості за договором оренди нерухомого майна №01/23 від 01.04.2023р. в розмірі 84 215,17 грн. (аркуш справи 25)

11.06.2024 Товариство з обмеженою відповідальністю "Нива Україна" надало Інституту чорної металургії ім. З. І. Некрасова Національної академії наук України відповідь №1/32 на вимогу про оплату боргу №04/06, в якому повідомляє, що заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю "Нива Україна" перед Інститутом чорної металургії ім. З. І. Некрасова Національної академії наук України за договором оренди спричинена затримкою в розрахунках за поставлену продукцію та надані послуги з боку їхніх контрагентів.

05.07.2024 Інститут чорної металургії ім. З. І. Некрасова Національної академії наук України надіслав Товариству з обмеженою відповідальністю "Нива Україна" вимогу про оплату боргу та повідомлення про дострокове припинення договору №04/07 від 04.07.2024 року, в якому повідомляє, що відповідно до п.12.7.1, п.12.8 договору, орендар цим листом повідомляє, що договір оренди та договір про відшкодування витрат балансоутримувача вважається достроково припиненими на п`ятий робочий день після надіслання орендодавцем орендарю листа про дострокове припинення цього договору.

10.07.2024 Інститут чорної металургії ім. З. І. Некрасова Національної академії наук України складено акт повернення з оренди нерухомого майна, що належить до державної власності відповідно до якого:

1. Цей акт складено внаслідок припинення договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від "01" квітня 2023 року № 01/23 (далі - договір оренди).

2. Датою припинення договору оренди є: 10.07.2024 рік.

3. Підставою припинення договору оренди є: рішення орендодавця про дострокове припинення договору, про що орендодавець повідомив орендаря листом.

4. За цим актом орендар передає, а орендодавець приймає із строкового платного користування нерухоме майно, що належить до державної власності.

Позивач посилається на несплату відповідачем заборгованості за період з грудня 2023 року по липень 2024 року у сумі 80 828,19 грн , що і є причиною виникнення спору.

Предметом спору є стягнення 80 828,19 грн заборгованість з орендної плати за період з 11.12.2023 по 10.07.2024.

Предметом доказування у справі є обставини укладення договору оренди, строк дії договору, обставини, пов`язані з наявністю правових підстав для сплати відповідачем орендної плати за договором.

Суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (частина 1 статті 193 Господарського кодексу України).

Згідно зі статтею 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина 1 статті 627 Цивільного кодексу України).

Частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства

Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).

Згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до частини першої статті 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Згідно з частиною першою статті 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором (стаття 764 ЦК України).

Вказаною нормою статті Цивільного кодексу України передбачено такий спеціальний спосіб захисту порушеного цивільного права та інтересу у спірних правовідносинах, як поновлення договору найму, яка зводиться по суті до продовження попередніх договірних відносин на той самий строк без укладення нового договору за умови, по-перше, що наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку дії договору найму та, по-друге, відсутні заперечення наймодавця протягом одного місяця.

Водночас, частиною третьою статті 651 Цивільного кодексу України визначено, що у разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

У разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Якщо наймач не виконує обов`язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення (стаття 785 Цивільного кодексу України).

Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Позивачем заявлено до стягнення з відповідача заборгованості за період з грудня 2023 по липень 2024 року у сумі 80 828,19 грн.

Користування майном за договором є правомірним, якщо воно відповідає умовам укладеного договору та положенням чинного законодавства, які регулюють такі правовідносини, зважаючи на особливості предмета найму та суб`єктів договірних правовідносин.

Відносини найму (оренди) у разі неправомірного користування майном можуть регулюватися умовами договору, що визначають наслідки неправомірного користування майном, та нормами законодавства, які застосовуються до осіб, які порушили зобов`язання у сфері орендних відносин.

Правова природа плати за користування річчю (орендної плати) безпосередньо пов`язана із правомірним користуванням річчю протягом певного строку, і обов`язок здійснення такого платежу є істотною ознакою орендних правовідносин, що випливає зі змісту регулятивних норм статей 759, 762, 763 Цивільного кодексу України. Із припиненням договірних (зобов`язальних) відносин за договором у наймача (орендаря) виникає новий обов`язок негайно повернути наймодавцеві річ.

Після спливу строку дії договору, невиконання чи неналежне виконання обов`язку з негайного повернення речі свідчить про неправомірне користування майном, яке було передане в найм (оренду). Тому права та обов`язки наймодавця і наймача, що перебували у сфері регулятивних правовідносин, переходять у сферу охоронних правовідносин та охоплюються правовим регулюванням за частиною другою статті 785 Цивільного кодексу України, яка регламентує наслідки невиконання майнового обов`язку щодо негайного повернення речі наймодавцеві.

Однією із основних умов застосування положень статті 785 Цивільного кодексу України щодо сплати неустойки є встановлення факту припинення дії договору та користування річчю поза межами дії договору без наявності на те правових підстав.

Аналогічний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 01 липня 2020 року у справі № 344/7849/15-ц.

Отже, користування майном після припинення договору є таким, що здійснюється не відповідно до його умов - неправомірне користування майном, у зв`язку з чим вимога щодо орендної плати за користування майном за умовами договору, що припинився (у разі закінчення строку, на який його було укладено тощо), суперечить змісту правовідносин за договором найму (оренди) та регулятивним нормам Цивільного кодексу України.

Відповідно до пункту 12.8. договору про наявність однієї з підстав для дострокового припинення договору з ініціативи орендодавця, передбачених пунктом 12.7 цього договору, орендодавець повідомляє орендареві листом. У листі повинен міститись опис порушення і вимога про його усунення в строк не менш як 15 та не більш як 30 робочих днів з дати реєстрації листа (у строк п`яти робочих днів, якщо порушення стосується прострочення сплати орендної плати або перешкоджання у здійсненні орендодавцем або НАН України контролю за використанням майна). Лист пересилається на адресу електронної пошти орендаря і поштовим відправленням із повідомленням про вручення і описом вкладення за адресою місцезнаходження орендаря, а також за адресою орендованого майна.

Якщо протягом встановленого у приписі часу орендар не усунув порушення, орендодавець надсилає орендарю лист, у якому повідомляє орендареві про дострокове припинення договору на вимогу орендодавця. У листі зазначається підстава припинення договору, посилання на вимогу про усунення порушення, а також посилання на обставини, які свідчать про те, що порушення триває після закінчення строку, відведеного для його усунення.

Договір вважається припиненим на п`ятий робочий день після надіслання орендодавцем орендарю листа про дострокове припинення цього договору. Орендодавець надсилає орендарю лист про дострокове припинення цього договору електронною поштою, а також поштовим відправленням із повідомленням про вручення і описом вкладення за адресою місцезнаходження орендаря, а також за адресою орендованого майна. Дата дострокового припинення цього договору на вимогу орендодавця встановлюється на підставі штемпеля поштового відділення на поштовому відправленні орендодавця.

05.07.2024 Інститут чорної металургії ім. З. І. Некрасова Національної академії наук України надіслав Товариству з обмеженою відповідальністю "Нива Україна" вимогу про оплату боргу та повідомлення про дострокове припинення договору №04/07 від 04.07.2024.

10.07.2024 Інститут чорної металургії ім. З. І. Некрасова Національної академії наук України склав акт повернення з оренди нерухомого майна, що належить до державної власності.

Виходячи з того, що договір оренди приміщення №01/23 від 01.04.2023, було припинено 10.07.2024 з ініціативи Інституту чорної металургії ім. З. І. Некрасова Національної академії наук України то заборгованість з орендної плати підлягає стягненню за липень 2024 року у сумі 2 825,67 грн. (з 01.07.2024 по 10.07.2024).

Вказуючи на наявність підстав для задоволення позовної вимоги про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Нива Україна" у якості майнової відповідальності за кожен місяць затримки звільнення приміщення, слід зазначити, що після закінчення дії договору оренди (10.07.2024), тому на підставі частини другої статті 785 Цивільного кодексу України, має понести майнову відповідальність у вигляді сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення у період з 11.07.2024.

Враховуючи що позивачем заявлено за період з грудня 2023 року по липень 2024 плату за користування річчю. Господарський суд вбачає підстави для стягнення з відповідача на користь позивача майнову відповідальність у вигляді сплати неустойки у розмірі плати за користування річчю за час прострочення за період з 11.07.2024 по 31.07.2024 року включно у сумі 5 933,92 грн.

При цьому суд враховує, що позивач просить стягнути з відповідача суму, що на його переконання, відповідає розміру орендної плати за місяці користування нежитловою будівлею та має право на стягнення неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення у період з 11.07.2024 по 31.07.2024.

Аналогічний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 17.06.2024 у справі № 316/2813/20.

Щодо стягнення орендної плати за грудень 2023 року та за січень 2024 року, господарський зазначає таке.

Так, за умовами договору оренди приміщення №01/23 від 01.04.2023 та акту приймання-передачі в оренду нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до майнового комплексу НАН України від 01.04.2023, відповідачу передано в оренду частину нежитлового приміщення №26 (169,3 кв.м), нежитлові приміщення №№21-23 (46,4 кв.м) на 1-му поверсі, №№ 22,23 (37,1 кв.м) на 3-му поверсі будівлі ВМЧ літ. "Б-3") загальною площею 252,8 кв.м.

Між тим, у рахунку №715 від 11.12.2023 та №44 від 16.01.2024 виставлена оплата за оренду приміщення площею 169,3 кв.м., 46,4 кв.м., 37,10 кв.м. та 53,70 кв.м. При цьому доказів надання в оренду приміщення площею 53,7 кв.м. у рудні 2023 року та січні 2024 року матеріали справи не містять (відсутні докази внесення змін до договору оренди в частині об`єкту оренди та акт приймання-передачі майна площею 53,7 кв.м.).

З наведеного суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в частині стягнення заборгованості з орендної плати за приміщення площею 53,7 кв.м. за грудень 2023 року у сумі 2 344,13 грн. та за січень 2024 року у сумі 2 463,67 грн. (вказані суми зазначені у рахунках на оплату).

Таким чином, за період з грудня 2023 року по 10.07.2024 орендна плата складає 63 717,75 грн. (8 334,54 грн. (за грудень 2023 року) + 8 759,59 грн. (за січень 2024 року) + 8 759,59 грн. (за лютий 2024 року) + 8 759,59 грн. (за березень 2024 року) + 8 759,59 грн. (за квітень 2024 року) + 8 759,59 грн. (за травень 2024 року) + 8 759,59 грн. (за червень 2024 року) + 8 759,59 грн. (за січень 2024 року) + 2 825,67 грн. (з 01.07.2024 по 10.07.2024).

У позовній заяві позивач посилається на часткову сплату відповідачем заборгованості з орендної плати, у розрахунку суми позову (боргу з орендної плати), поданому разом із позовом та в обґрунтованому, розгорнутому розрахунку заявленої до стягнення суми, поданої разом із заявою про усунення недоліків позивачем зазначено про оплату у сумі 8 287,80 грн. (вказану суму вирахувано під час визначення розміру заборгованості), відповідач не надав заперечень щодо сплати вказаної суми, тому, господарський суд, відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України, враховує зазначену позивачем часткову оплату з орендної плати у сумі 8 287,80 грн.

Враховуючи викладене з відповідача на користь позивача підлягає стягненню заборгованість з орендної плати за період з грудня 2024 року по 10.07.2024 у сумі 55 429,95 грн. (63 717,75 грн. - 8 287,80 грн.) та 5 933,92 грн. неустойки у розмірі плати за користування річчю за час прострочення за період з 11.07.2024 по 31.07.2024 включно.

Відповідно до частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (статті 76-79 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

За таких обставин є правомірними та підлягають задоволення позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача 61 363,87 грн (55 429,95 грн. заборгованості з орендної плати за період з грудня 2024 року по 10.07.2024 + 5 933,92 грн. неустойки у розмірі плати за користування річчю за час прострочення за період з 11.07.2024 по 31.07.2024 включно).

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору за подання позову покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 46, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Інституту чорної металургії ім. З. І. Некрасова Національної академії наук України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Нива Україна" про стягнення 80 828,19 грн задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Нива Україна (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Гойди Юрія, 10 В, код ЄДРПОУ 44806729) на користь Інституту чорної металургії ім. З. І. Некрасова Національної академії наук України (49107, м. Дніпро, пл. Академіка Стародубова, 1, код ЄДРПОУ 00190294) 55 429,95 грн. грн заборгованості з орендної плати, 5 933,92 грн. неустойки у вигляді плати за користування річчю за час прострочення, 2 298,82 грн судового збору.

В решті позовних вимог відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 23.12.2024

Суддя Ю.А. Бажанова

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення23.12.2024
Оприлюднено24.12.2024
Номер документу123963399
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди

Судовий реєстр по справі —904/4665/24

Судовий наказ від 20.01.2025

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бажанова Юлія Андріївна

Рішення від 23.12.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бажанова Юлія Андріївна

Ухвала від 11.11.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бажанова Юлія Андріївна

Ухвала від 28.10.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бажанова Юлія Андріївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні