ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
23.12.2024 Справа №905/1379/24
Господарський суд Донецької області, у складі судді Демідової П.В., розглянувши матеріали справи №905/1379/24
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги», м.Дніпро,
до відповідача: Фізичної особи-підприємця Зінова Віктора Олександровича, м.Костянтинівка, Донецька область,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ
про стягнення заборгованості в розмірі 73 558,23грн, -
Без виклику представників сторін
СУТЬ СПРАВИ:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги», звернувся до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця Зінова Віктора Олександровича про стягнення заборгованості в розмірі 73 558,23грн, з яких: 70 242,10грн - сума боргу за спожиту електроенергію за грудень 2023 - травень 2024, 900,92грн - 3% річних, 2415,21грн - інфляційна складова боргу.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на невиконання відповідачем своїх зобов`язань за договором №854 про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, в частині оплати поставленої електричної енергії в сумі 70 242,10грн за грудень 2023 - травень 2024, що також стало підставою для нарахування 3% річних та суми інфляційних втрат.
Господарський суд ухвалою від 28.10.2024 прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №905/1379/24; визначив розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
На підставі приписів ч.2 ст.120 ГПК України суд повідомляє учасників справи про вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язкова.
Частиною 3 та 4 статті 120 ГПК України передбачено, що повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень і ухвала про вчинення відповідної процесуальної дії повинна бути вручена завчасно, з таким розрахунком, щоб особи мали достатньо часу, але не менше ніж п`ять днів для вчинення відповідної процесуальної дії.
Ухвала про відкриття провадження у справі направлена до електронного кабінету позивача, та згідно довідки, сформованої у системі «Діловодство спеціалізованого суду» ухвалу доставлено до електронного кабінету позивача 28.10.2024.
Згідно з п.2 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Отже, враховуючи доставлення позивачу копії ухвали суду через сервіс електронного кабінету, що підтверджується відповідною довідкою, позивач є такими, що належним чином повідомлений про розгляд справи.
З метою повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі, судом направлено ухвалу листом з рекомендованим повідомлення на адресу його місцезнаходження, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР), проте конверт повернуто на адресу суду з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
Враховуючи, що місцезнаходженням відповідача, згідно офіційних даних, м.Костянтинівка, яке відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022, є територією активних бойових дій, відповідача повідомленно про розгляд справи шляхом публікації 04.11.2024 оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.
Також, судом здійснено направлення ухвали на електронну адресу відповідача, зазначену в ЄДР, яка, відповідно до довідки, сформованої у системі «Діловодство спеціалізованого суду», доставлена відповідачу 28.10.2024.
Крім того, судом встановлено зв`язок з відповідачем, за номером телефону, зазначеним в ЄДР та повідомлено про наявність відкритого судового провадження, що підтверджується телефонограмою суду від 29.10.2024.
29.11.2024 від відповідача через підсистему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити у задоволенні позову, посилаючи на те, що він не користується нерухомим майном, за адресою якого, здійснюється постачання електричної енергії, та вказане майно передано в користування третій особі, яка, згідно умов укладеного договору, зобов`язана відшкодувати витрати з оплати електричної енергії, проте відповідного фінансування третя особа не отримала; посилається на те, що стягнення 3% річних та інфляційних втрат є безпідставним, з огляду на відсутність вини відповідача, відповідно до ст.614 ЦК України, у несплаті коштів, так як він не має об`єктивної можливості вплинути на розподіл бюджетних коштів.
Господарський суд ухвалою від 02.12.2024 залучив Квартирно-експлуатаційний відділ міста Луганськ у якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, на стороні відповідача та запропонував висловити позицію, щодо заявленого позову та надати докази направлення відповідних пояснень іншим учасникам.
05.12.2024 від відповідача через підсистему «Електронний суд» надійшло клопотання про закриття провадження у господарській справі №905/1379/24, у зв`язку з погашенням заборгованості і відсутністю правових підстав для стягнення 3% річних та інфляційної складової.
Господарський суд ухвалою від 09.12.2024 запропонував позивачу в строк до 16.12.2024 висловити свою позицію щодо клопотання відповідача про закриття провадження у справі, а також висловити позицію щодо стягнення 3% річних та інфляційних в умовах воєнного стану, особливості ситуації з користуванням об`єктом нерухомості.
19.12.2024 від позивача через підсистему «Електронний суд» надійшли додаткові пояснення у справі, в яких він підтвердив факт відсутності суми основної заборгованості в розмірі 70 242,10грн та не заперечує проти закриття провадження в цій частині, при цьому просить позовні вимоги в частині стягнення 3% річних та інфляційної складової задовольнити у повному обсязі.
Згідно з положеннями ст.248 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.2 ст.252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Частинною третьою статті 252 Господарського процесуального кодексу України, передбачено, що якщо судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідачем надано відзив на позовну заяву в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом у строки встановлені ухвалою суду. Позивач правом на подання відповіді на відзив на позовну заяву не скористався.
Враховуючи наявність в матеріалах справи відзиву, беручи до уваги наявні документи, які мають значення для вирішення справи, на підставі яких можливо об`єктивно вирішити спір, дана справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
З`ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» (постачальник, позивач) та Фізичною особою-підприємцем Зіновим Віктором Олександровичем (споживач, відповідач) укладено договір постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №854 шляхом оплати рахунка постачальника за фактично спожитий обсяг електричної енергії.
Відповідно до п.1.1 договору, договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (далі - договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам (далі - Споживач) постачальником універсальних послуг (далі - Постачальник) та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до цього договору, згідно із заявою-приєднання яка є додатком до цього договору.
Згідно з п.п.2.1, 2.2 договору, за договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Обов`язковою умовою для постачання електричної енергії Споживачу є наявність у Споживача укладеного в установленому порядку з оператором системи договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, на підставі якого Споживач набуває право отримувати послугу з розподілу/передачі електричної енергії.
Пунктами 5.1, 5.3, 5.8, 5.9, 5.10 договору передбачено, що Споживач розраховується з Постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком до цього договору. Ціна на електричну енергію визначається Постачальником у разі дотримання умов надання універсальних послуг, визначених у пункті 3.1 глави 3 цього договору та у відповідності до методики (порядку) розрахунку ціни на електричну енергію, затвердженої Регулятором. Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць. Розрахунки Споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника (далі - спецрахунок). Оплата вартості електричної енергії за цим договором здійснюється Споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок Постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок Постачальника надійшла вся сума коштів. Спецрахунок Постачальника зазначається у платіжних документах Постачальника, у тому числі у разі його зміни. Оплата рахунка Постачальника за цим договором має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої Споживачем. Всі платіжні документи, що виставляються Постачальником Споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені Сторонами цього договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо комерційної якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.
За невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим договором Сторони несуть відповідальність, передбачену цим договором та чинним законодавством (п.9.1 договору).
Договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав Споживач, та набуває чинності з дати подання Споживачем заяви-приєднання. Умови цього Договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної Споживачем у заяві-приєднанні (п.13.1 договору).
Згідно з п.2.1 комерційної пропозиції «Універсальна» постачальника універсальних послуг ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» для малих непобутових споживачів, постачання електричної енергії за договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (далі - договір) здійснюється за регульованими цінами (тарифами) на електроенергію, розрахованими у відповідності до норм чинного законодавства зокрема, на момент публікації цієї комерційної пропозиції відповідно до постанови НКРЕКП від 05.10.2018 №1177.
Комерційною пропозицією передбачено, що оплата електричної енергії здійснюється Споживачем у формі попередньої оплати з остаточним розрахунком, що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку (п.4.1). Оплата здійснюється на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника, зазначений у договорі та/або розрахункових документах (п.4.4).
Відповідно до п.п.5.4, 5.5, 5.6, 5.7 комерційної пропозиції, розрахунок (оплата) за фактично спожиту електричну енергію має здійснюватися Споживачем у строк не більше 5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду, не залежно від отримання рахунку. Виставлення рахунків за спожиту електроенергію здійснюється не пізніше 20-го числа місяця наступного за розрахунковим, за умови отримання даних про обсяги споживання від Споживача/оператора системи/адміністратора комерційного обліку. Виставлення рахунку здійснюється шляхом його формування в програмному комплексі Постачальника з можливістю перегляду Споживачем в сервісі «Особистий кабінет». За умовами цієї комерційної пропозиції Споживач має обов`язок зареєструватись в сервісі «Особистий кабінет» та користуватись відповідним сервісом. Рахунок за фактичне споживання формується Споживачем самостійно в сервісі «Особистий кабінет» не пізніше 24 годин після закінчення розрахункового періоду. В інших випадках рахунок надається Постачальником Споживачу на підставі отриманих від Споживача/оператора розподілу/адміністратора комерційного обліку даних та може бути отриманий Споживачем у відповідному енергоофісі Постачальника. У разі не отримання Споживачем рахунку, Споживач здійснює оплату за спожиту електричну енергію, в установлені даним розділом строки, за платіжним документом, самостійно оформленим Споживачем.
Пунктом 10.3 комерційної пропозиції передбачено, що договір на умовах цієї комерційної пропозиції укладається на строк до кінця календарного року. Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо не пізніше ніж за 21 календарний день до закінчення терміну дії договору жодна зі Сторін не заявить про припинення його дії або розірвання.
На виконання умов договору ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» складено акти прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) на загальну суму 70 242,10грн а саме: за грудень 2023 в обсязі спожитої електроенергії 98 кВтгод на суму 764,23грн; за січень 2024 в обсязі спожитої електроенергії 2998 кВтгод на суму 24 202,45грн; за лютий 2024 в обсязі спожитої електроенергії 88 кВтгод на суму 719,77грн; за березень 2024 в обсязі спожитої електроенергії 102 кВтгод на суму 791,32грн; за квітень 2024 в обсязі спожитої електроенергії 6338 кВтгод на суму 40 722,22грн; за травень 2024 в обсязі спожитої електроенергії 471 кВтгод на суму 3042,11грн.
Також, постачальником виставлено споживачу рахунки на вказані суми, а саме: №854 за грудень 2023 на суму 764,23грн; №854 за січень 2024 на суму 24 202,45грн; №854 за лютий 2024 на суму 719,77грн; №854 за березень 2024 на суму 791,32грн; за квітень 2024 на суму 40 722,22грн; за травень 2024 на суму 3042,11грн.
Зазначені акти та рахунки сформовані в програмному комплексі постачальника з можливістю перегляду споживачем в сервісі «Особистий кабінет» та підписані постачальником. Також, вказані акти та рахунки 11.09.2024 направлені на адресу місцезнаходження відповідача.
Невиконання відповідачем своїх зобов`язань за договором №854 про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, в частині оплати поставленої електричної енергії в сумі 70 242,10грн за грудень 2023 - травень 2024 стало підставою для нарахування 3% річних та суми інфляційних втрат, а також звернення позивача до суду.
Дослідивши матеріали справи на підставі приписів чинного законодавства, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.275 Господарського процесуального кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України «Про ринок електричної енергії».
Частиною 2 ст.56 зазначеного Закону передбачено, що договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.
Пунктом 1.1.2 розділу І Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018 (далі - ПРРЕЕ) передбачено, що договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг є домовленістю між постачальником універсальних послуг та побутовим або малим непобутовим споживачем, або іншим споживачем, який відповідно до законодавства має право на отримання універсальних послуг, яка передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу постачальником універсальних послуг за цінами постачальника універсальних послуг.
Постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який є публічним договором приєднання та зміст якого визначається постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до цих Правил), та укладається в установленому цими Правилами порядку (п.1.2.8 ПРРЕЕ).
Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого в засобах масової інформації та на веб-сайті постачальника, шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії, або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг. (п.7 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018, у редакції станом на дату виникнення спірних правовідносин).
З матеріалів справи вбачається, що Зінов Віктор Олександрович перерахував на рахунок ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» кошти в сумі 1699,01грн, з призначенням платежу: предоплата за електроенергію, договір 854, рахунок 33/854 від 17.12.2018, отже відповідач приєднався до умов договору постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг шляхом оплати рахунку за електричну енергію.
Відповідно до п.п.4.21, 4.29 ПРРЕЕ, оплата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію має здійснюватись згідно зі строками, встановленими договором та сформованим відповідним учасником роздрібного ринку платіжним документом. Зазначені строки не можуть бути меншими за 5 днів з дня надання платіжного документа споживачу. Порядок оплати споживачем послуг оператора системи та послуг постачальника послуг комерційного обліку мають відповідати порядку розрахунків, визначеному в укладеному договорі про постачання електричної енергії споживачу (комерційній пропозиції, яка є додатком до цього договору).
Умовами договору передбачено, що оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої Споживачем. Відповідно до обраної споживачем комерційної пропозиції розрахунок (оплата) за фактично спожиту електричну енергію має здійснюватися Споживачем у строк не більше 5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду, не залежно від отримання рахунку.
Матеріали справи містять акти та рахунки за грудень 2023 - травень 2024 за електричну енергію на загальну суму 70 242,10грн.
З наданих документів вбачається, що зазначені акти та рахунки сформовані в програмному комплексі постачальника з можливістю перегляду споживачем в сервісі «Особистий кабінет» та скріплені підписом постачальника, а також направлені на адресу відповідача 11.09.2024.
При цьому, за умовами договору та комерційної пропозиції неотримання рахунку не є підставою для звільнення від обов`язку оплати за фактично поставлену електричну енергію, оскільки, в такому випадку, оплата здійснюється споживачем у строк не більше 5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду, не залежно від отримання рахунку, на підставі самостійно оформленого споживачем платіжного документу.
В підтвердження фактичного обсягу споживання електроенергії за грудень 2023 - травень 2024 по точках комерційного обліку Фізичної особи-підприємця Зінова В.О. позивачем долучено листи АТ ДТЕК «Донецькі електричні мережі» №24/13249 від 02.08.2024 та №67/12562-вих від 09.09.2024 разом з інформацією щодо фактичного (звітного) корисного відпуску електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) споживачів, які приєднані до електричних мереж або відносяться до території ліцензованої діяльності оператора системи розподілу, в яких зазначено, що споживачем спожито електричну енергію в обсязі 98 кВт*год у грудні 2023, 2998 кВт*год у січні 2024, 88 кВт*год у лютому 2024, 102 кВт*год у березні 2024, 6338 кВт*год у квітні 2024 та 471 кВт*год у травні 2024.
В підтвердження структури ціни за спірні періоди позивачем долучено до матеріалів справи ціни на універсальні послуги для малих непобутових споживачів постачальника універсальних послуг ТОВ «Донецькі енергетичні послуги», які є додатками до комерційних пропозицій для непобутових споживачів, які є додатком 2 до договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, зокрема, на грудень 2023 (опубліковано 10.11.2023), на січень 2024 (опубліковано 11.12.2023), на лютий 2024 (опубліковано 11.01.2024), на березень 2024 (опубліковано 08.02.2024), на квітень 2024 (опубліковано 11.03.2024), на травень 2024 (опубліковано 10.04.2024).
Відповідач у поданому відзиві не заперечує факт споживання електричної енергії, проте зазначає, що він не користується нерухомим майном, за адресою якого, здійснюється постачання електричної енергії, та вказане майно передано в користування третій особі, а КЕВ м.Луганськ є особою, яка, згідно умов укладеного договору, зобов`язана відшкодувати витрати з оплати електричної енергії.
В підтвердження викладеного відповідачем долучено до матеріалів відзиву копії наступних документів: договору №391/2023 від 11.05.2023 щодо безоплатного користування нерухомим майном; акту приймання-передачі; договору №153 про відшкодування витрат за спожиту електричну енергію від 20.03.2024; претензії б/н від 06.11.2024 та доказів її направлення третій особі.
З наданих документів вбачається, що 11.05.2023 між Фізичною особою-підприємцем Зіновим Віктором Олександровичем (сторона 1) та третіми особами (стороною 2 та стороною 3) укладено договір №391/2023, відповідно до п.1.1 якого, сторона 1 надає стороні 2 можливість на спільне користування нерухомим майном: нежитлове приміщення, площею 12398,7 кв.м.
Сторона 2 вступає у спільне використання майна у термін, указаний у договорі, та акті приймання-передачі майна (п.2.1 договору).
Пунктами 3.2, 3.3, 3.4 договору передбачено, що сторона 3 зобов`язана відшкодувати стороні 1 всі витрати за комунальні послуги, які були отримані стороною 2 за час дії цього договору. Всі відшкодування за отримані комунальні послуги сторони 2 за цим договором сплачуються стороною 3, але виключно за погодженням з нею. Підставою для відшкодування стороною 3 за сторону 2 комунальних послуг є виставлені рахунки постачальними організаціями, які надають комунальні послуги стороні 1. З метою відшкодування комунальних послуг сторона 1 зобов`язана скласти акти виконаних робіт стороні 3 та надати копії рахунків, що виставлені стороні 1 постачальними організаціями, які надають комунальні послуги.
Цей договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до 31.12.2023 включно. У відповідності до статті 631 Цивільного кодексу України та ст.180 Господарського кодексу України даний договір поширює свою дію на відносини, які фактично склалися до моменту його укладання.
Згідно з актом приймання-передачі майна ФОП Зінов В.О. передав об`єкт - нежитлове приміщення, площею 12398,7 кв.м., в належному для експлуатації стані, а сторона 2 прийняла вищевказане приміщення.
20.03.2024 між Фізичною особою-підприємцем Зіновим Віктором Олександровичем (сторона 1) та третіми особами (стороною 2 та стороною 3) укладено договір 153 про відшкодування витрат за спожиту електричну енергію, відповідно до п.1.1 якого, сторона 3 відшкодовує витрати, понесені стороною 1 з оплати електричної енергії, яка була спожита стороною 2 тимчасово розміщеною за адресою нежитлового приміщення.
Пунктами 1.2, 1.3 договору передбачено, що загальна сума договору у 2024 році складає - 85570,55грн (вісімдесят п`ять тисяч п`ятсот сімдесят грн 55 коп), у тому числі ПДВ - 14261,76грн (чотирнадцять тисяч двісті шістдесят одна грн 76 коп). Плановий обсяг споживання електричної енергії складає - 10984 кВт/год за тарифом 7,790475грн за 1 кВт/год з ПДВ.
Сторона 1 зобов`язується (п.2.2 договору): постійно надавати можливість користуватись електричною енергією протягом дії договору (п.2.2.2); не чинити перешкод у забезпеченні сторони 2 електричною енергією (п.2.2.3);
Сторона 3 зобов`язується (п.2.3 договору): відшкодовувати витрати за спожиту стороною 2 електричну енергію здійснювати відповідно до показників встановлених засобів обліку (п.2.3.2); після отримання від сторони 1 акту виконаних робіт, що складені стороною 1 та підтверджені стороною 2, та копії рахунків, що виставлені стороні 1 постачальними організаціями, які надають комунальні послуги здійснювати оплату згідно ст.46, 48, 49 БКУ на розрахунковий рахунок сторони 1.
Згідно з п.6.4, 6.5, 6.7 договору, щомісячно сторона 1 та сторона 2 на підставі показників засобів обліку або за розрахунком електричної енергії, за тарифами, що встановлені уповноваженим органом, складають і підписують акт виконаних робіт, відповідальність за достовірність даних в даному випадку несуть сторона 1 та сторона 2, в трьох примірниках. Щомісячно, в термін до 15 числа, сторона 1 надає стороні 3 акт виконаних робіт, що підтверджені стороною 2, за попередній звітний період, який є підставою для проведення оплати по даному договору. Виникнення платіжних зобов`язань сторони 3 за цим договором передбачається тільки при наявності відповідного бюджетного призначення (бюджетних асигнувань) у відповідності до норм статей 23, 46, 48 Бюджетного кодексу України.
Цей договір набирає чинності з дня його підписання. Строк дії договору відповідно до п.3 ст.631 ЦКУ розповсюджується на відносини, які виникли між сторонами з 01.01.2024 по 31.12.2024 (п.9.1 договору).
11.11.2024 на адресу сторони 3 ФОП Зінов В.О. направив претензію б/н від 06.11.2024, в якій просив терміново вжити заходів до погашення наявної заборгованості перед постачальником ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» за поставлену електроенергію за грудень-травень 2024 року в сумі 79242,10 грн.
Виходячи з викладеного укладені між відповідачем та третіми особами договори розповсюджується на відносини сторін з 11.05.2023 та передбачають відшкодування відповідачу стороною 3 комунальних послуг, які спожиті стороною 2.
Суд зауважує, що термін відшкодування за своєю сутністю має компенсаційний характер, в даному випадку мова йде про компенсацію витрат на комунальні послуги, однією з яких є електрична енергія, тобто в умовах укладення договору постачання електричної енергії між постачальником та споживачем саме вони є сторонами договору і саме споживач є особою, яка має обов`язок щодо сплати таких послуг. При цьому споживач уклавши договір з третіми особами, який передбачає відшкодування послуг з постачання електричної енергії має право на таке відшкодування, проте вказане не звільняє його як споживача, згідно умов договору постачання, від оплати поставленої електричної енергії.
За умовами договору постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, до якого приєднався відповідач, саме він є споживачем наданих послуг та саме на нього покладено обов`язок щодо оплати поставленої електричної енергії позивачем, з правом відшкодування спожитої електроенергії, згідно умов, укладених з третіми особами, договорів.
Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України (далі-ГК України), ст.ст.525, 526 ЦК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом.
Згідно із ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами. Таке імперативне врегулювання договірних відносин усуває будь-які сумніви щодо юридичного значення умов договору: вони є юридично обов`язковими, гарантують право учасникам договірних відносин бути впевненими в тому, що кожна зі сторін має виконувати умови договору належним чином, а цивільні права, що ґрунтуються на його умовах, підлягають захисту в тій же мірі і в той же спосіб, що і права, які прямо передбачені актами цивільного законодавства або випливають із них.
Виходячи із зазначеного, відповідач не виконав своїх зобов`язань за договором та не сплатив в повному обсязі спожиту електричну енергію, у зв`язку з чим позивач правомірно вимагає стягнення виниклої суми заборгованості.
05.12.2023 відповідач звернувся до суду із заявою про закриття провадження у справі посилаючись на погашення боргу. В підтвердження викладеного до матеріалів справи долучено платіжну інструкцію №330 від 28.11.2024 на суму 76 203,92грн, з призначенням платежу оплата за активну електроенергію.
В поданих додаткових поясненнях позивач підтвердив погашення основної суми боргу за спожиту електроенергію в розмірі 70 242,10грн.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.231 Господарського процесуального кодексу України господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Виходячи з викладеного, оскільки вимоги позивача в сумі 70 242,10грн основного боргу є погашеними, то спір на вказану суму боргу є відсутнім, внаслідок чого суд закриває провадження у цій частині заявлених вимог.
Також, позивачем заявлено до стягнення 3% річних в сумі 900,92грн за період з 08.01.2024 по 11.09.2024 та інфляційні втрати в сумі 2415,21грн за період з 01.01.2024 по 30.06.2024.
Відповідач заперечує проти стягнення вказаних сум зазначаючи про відсутність вини у простроченні зобов`язання, оскільки він не має об`єктивної можливості вплинути на розподіл бюджетних коштів та затримка виникла з вини КЕВ м.Луганськ.
Як вже було зазначено, саме відповідач є споживачем наданих послуг, за укладеним з позивачем договором, та саме на нього покладено обов`язок щодо оплати поставленої електричної енергії позивачем, з дотриманням строків передбачених умовами договору, тож посилання на відсутність вини у простроченні зобов`язання та не оплату рахунку в строк через відсутність відшкодувань збоку третьої особи є безпідставним.
Відповідно до ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Перевіривши розрахунок позивача щодо 3% річних за період з 08.01.2024 по 11.09.2024, судом встановлено, що він є арифметично невірним та, за підрахунком суду, сума 3% річних, яка підлягає стягненню з відповідача складає 908,18грн. Враховуючи, що суд розглядає справу в межах заявлених вимог, сума 3% річних підлягає стягненню з відповідача у заявленому розмірі, а саме 900,92грн.
Проте, судом враховані, обставини та суб`єктний склад фактичних споживачів послуг позивача за спірний період, соціальне значення постачання комунальних послуг для потреб, пов`язаних із захистом територіальної цілісності Держави та протидії агресії, погашення основного боргу, у зв`язку з чим суд вважає розумним, справедливим та пропорційним зменшити тягар, який покладається на відповідача в умовах, які склалися, та зменшує до стягнення заборгованість по сплаті 3% річних до 50 грн.
При цьому суд враховує правову позицію Великої палати Верховного суду, висунутої у постанові від 18 березня 2020 р. по справі N 902/417/18. Так , за позицією Верховного суду,
виходячи з принципів розумності, справедливості та пропорційності, суд за певних умов може зменшити розмір як неустойки, штрафу, так і процентів річних за час затримки розрахунку відповідно до статті 625 ЦК України, оскільки всі вони спрямовані на відновлення майнової сфери боржника. Отже, з урахуванням конкретних обставин справи, які мають юридичне значення, та, зокрема, зазначених вище критеріїв, суд може зменшити загальний розмір відсотків річних як відповідальності за час прострочення грошового зобов`язання.
Перевіривши розрахунок позивача щодо інфляційних, судом встановлено, що він є арифметично невірним та, за підрахунком суду, сума інфляційних складає 2224,89грн.
Стосовно аргументів позивача щодо форс-мажорних обставин, на які нібито посилається відповідач, суд звертає увагу на те, що ані відзив, ані подані відповідачем клопотання не містять будь-яких посилань на те, що зобов`язання за договором не виконувались, у зв`язку з форс-мажорними обставинами, у зв`язку з чим відсутні підстави для надання оцінки вказаним обставинам в межах даної справи.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» до Фізичної особи-підприємця Зінова Віктора Олександровича про стягнення заборгованості в розмірі 73 558,23грн задовольнити частково.
Відповідно до вимог ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати із сплати судового збору в частині задоволених вимог покладаються на відповідача. При цьому, при розрахунку судових витрат, які підлягають стягненню з відповідача суд не бере до уваги зменшення 3% річних та покладає витрати в цієї частині на відповідача.
В частині вимог щодо яких закрито провадження у справі, суд зазначає наступне.
Згідно з п.5 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі. Враховуючи викладене, питання повернення судового збору буде вирішено за наявності відповідного клопотання особи, яка сплатила судовий збір та має право на його повернення.
Стосовно інших судових витрат, суд зазначає, що відповідно до положень ч.8 ст.129 ГПК України, до суду не надходило ані заяв, ані клопотань про їх відшкодування, ані доказів в підтвердження понесення таких судових витрат, у зв`язку з чим суд не вбачає підстав для їх розподілу.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 74, 76, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» до Фізичної особи-підприємця Зінова Віктора Олександровича про стягнення заборгованості в розмірі 73 558,23грн - задовольнити частково.
2.Закрити провадження у справі №905/1379/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» до Фізичної особи-підприємця Зінова Віктора Олександровича про стягнення заборгованості в розмірі 73 558,23грн, в частині позовних вимог про стягнення основного боргу в розмірі 70 242,10грн.
3.Стягнути з Фізичної особи-підприємця Зінова Віктора Олександровича ( АДРЕСА_1 ; код РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» (49001, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул.Січових Стрільців, буд.4д; код ЄДРПОУ 42086719) суму 3% річних у розмірі 50 грн , інфляційні в розмірі 2224,89грн, та судові витрати зі сплати судового збору в сумі 102,94грн.
4.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
5.Рішення може бути оскаржене в Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку передбаченому розділом IV ГПК України.
Рішення прийняте, складено та підписано у нарадчій кімнаті.
Суддя П.В. Демідова
Інформацію щодо руху справи можна отримати на інформаційному сайті http://www.reyestr.court.gov.ua, веб-порталі "Судова влада України" (dn.arbitr.gov.ua).
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2024 |
Оприлюднено | 25.12.2024 |
Номер документу | 123963456 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Демідова Поліна Віталіївна
Господарське
Господарський суд Донецької області
Демідова Поліна Віталіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні