ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" грудня 2024 р. м. Рівне Справа № 918/1062/24
Господарський суд Рівненської області у складі судді І.О.Пашкевич, за участі секретаря судового засідання Ярощук О.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін справу
за позовом Фізичної особи-підприємця Величко Аліни Віталіївни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ; Електронна адреса: ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЕКСТЕР ЛТД» (34700, Рівненська область, Рівненський район, м. Корець, вул. А. Гаврилюка, 2Б, код ЄДРПОУ 42740284)
про стягнення 169 043 грн 00 коп.
учасники справи не забезпечили явку уповноважених представників у судове засідання
Згідно з ч. 3 ст. 222 ГПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснюється.
ВСТАНОВИВ:
Заяви і клопотання сторін, процесуальні рішення.
20 листопада 2024 року через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС до Господарського суду Рівненської області надійшов позов Фізичної особи-підприємця Величко Аліни Віталіївни до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЕКСТЕР ЛТД» про стягнення 169 043 грн 00 коп. за Договором № 20 про надання послуг з перевезення автомобільним транспортом від 20.07.2024.
Ухвалою від 25.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 918/1062/24. Постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання для розгляду справи призначено на 17.12.2024. Визначено відповідачу строк для подання заяви з запереченням проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - 10 днів з дня вручення даної ухвали. Запропоновано сторонам подати заяви по суті спору та встановлено процесуальні строки для подання таких заяв.
Процесуальні дії у судовому засіданні з розгляду справи по суті
17 грудня 2024 року судом встановлено, що позивач у справі не з`явився, позивач та відповідач не забезпечили явку уповноважених представників у судове засідання з розгляду справи по суті.
Фізична особа-підприємець Величко Аліна Віталіївна та Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛЕКСТЕР ЛТД» належним чином повідомлені про час, дату та місце проведення даного засідання, що підтверджується довідкою про доставку 26.11.2024 о 02:04 год. їм ухвали від 25.11.2024 до електронних кабінетів через підсистему "Електронний суд".
Згідно з п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
27 листопада 2024 року від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.
Згідно з ч. 3 ст. 196 ГПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Згідно з ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Зважаючи на те, що явка представників учасників справи у судове засідання не визнавалася обов`язковою, а також з огляду на вчинене позивачем клопотання в порядку ст. 196 ГПК України, - суд дійшов висновку про можливість проведення судового засідання з розгляду справи по суті без участі позивача, та без участі представників позивача та відповідача.
Ухвалою від 25.11.2024 встановлено процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву і всіх доказів (які можливо доставити до суду), що підтверджують заперечення проти позову (у разі їх наявності) - 15-ть днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Оскільки відповідач отримав ухвалу про відкриття провадження у справі 26.11.2024, - відтак 12.12.2024 сплинув процесуальний строк на подання відповідачем відзиву, який тривав до 11.12.2024 включно.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідач не скористався процесуальним правом на подання відзиву у справі.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Частиною 9 ст. 165 ГПК України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що справа може бути розглянута за наявними у ній матеріалами відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Правова позиція позивача.
В обґрунтування позовних вимог позивач повідомляє, що 20.07.2024 між ним та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЕКСТЕР ЛТД» було укладено Договір № 20 про надання послуг з перевезення автомобільним транспортом. На виконання умов договору позивач надав відповідачу послуги з перевезення (доставки) вантажу на загальну суму 299 043 грн 00 коп. Відповідач, у свою чергу, вартість наданих послуг оплатив частково двома платежами на загальну суму 169 043 грн 00 коп. Позивач стверджує, що відповідно до умов договору перевізник забезпечив своєчасне та належне подання транспортних засобів заправлених паливно-мастильними матеріалами, у тому числі у відповідності з типом, технічними характеристиками та вимогами, які було попередньо узгоджено. Станом на момент подачі позовної заяви заборгованість відповідача перед позивачем становить 169 043 грн 00 коп., що підтверджується підписаними сторонами заявками, товарно-транспортними накладними та актами здачі прийняття робіт (надання послуг).
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарським судом встановлено наступне.
20 липня 2024 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЕКСТЕР ЛТД» (далі - Замовник) та ФОП Величко Аліною Віталіївною (далі - Виконавець) укладено Договір № 20 про надання послуг з перевезення автомобільним транспортом (далі - Договір).
У пункті 1.1. Договору визначено його предмет. Згідно з означеним пунктом, - даним Договором регулюються правовідносини, що виникають між Виконавцем та Замовником - (сторонами), з приводу перевезення вантажу Замовника автомобільним транспортом.
Згідно з п. 1.2. Договору виконавець зобов`язується організувати та виконати доставку автомобільним транспортом ввірений йому Замовником вантаж до пункту призначення у встановлений Договором строк та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (Вантажоодержувачу), а Замовник зобов`язується сплатити за організацію та перевезення вантажу встановлену перевізну плату.
Найменування вантажу, обсяг (кількість, вага брутто), місце завантаження/пункти призначення, строки приймання вантажу, дата подачі транспортних засобів під завантаження, особа - вантажоодержувач, строки доставки та передачі одержувачам, перевізна плата, умови надання транспортних засобів і подання вантажів до перевезення, інші умови перевезення, визначаються в Заявках на перевезення, які є невід`ємними додатками до цього Договору (п. 1.3. Договору).
Ціна Договору дорівнює сумарній вартості наданих Виконавцем та прийнятих Замовником послуг, пов`язаних із виконанням Заявки на перевезення протягом дії цього договору та складає загальну суму згідно підписаних Актів приймання - передачі робіт (наданих послуг) протягом строку дії Договору (п. 2.1. Договору).
Розмір плати за кожне перевезення підтверджується у окремих узгоджених Заявках на перевезення Замовника, що є невід`ємною частиною цього Договору. Форма електронної заявки - довільна, проте має містити обов`язково інформацію, що визначена п. 1.3. Договору. Сторони обмінюються електронною заявкою шляхом обміну електронними листами з використанням таких адрес електронної пошти, які вважаються офіційними адресами електронної пошти для цілей цього Договору: виконавець: lexterbuh@ukr.net (п. 2.2. Договору).
Згідно з п. 2.3. Договору розрахунки за фактично надані Замовнику транспортно - експедиційні послуги здійснюються у національній валюті України шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Виконавця.
Плата за транспортні послуги здійснюється Замовником протягом 2-х банківських днів з дати отримання рахунку за виконану роботу (надані послуги), що надісланий засобами факсимільного зв`язку або електронною поштою та вважається таким, що має юридичну силу до заміни його на оригінал. Датою оплати вважається дата надходження коштів на розрахунковий рахунок Виконавця вказаний в цьому Договорі та платіжних дорученнях (п. 2.4. Договору).
Виконавець у розумні строки, але не пізніше 3-х робочих днів з дати надання послуг, надсилає на адресу Замовника наступний пакет оригіналів документів: оригінали товарно - транспортної накладної в 2-х екземплярах (далі - ТТН) з відміткою про отримання вантажу вантажоодержувачем; два екземпляри реєстру таких ТТН; два екземпляри, підписані зі сторони Виконавця (Перевізника) Актів приймання - передачі виконаних робіт (наданих послуг), договір та заявку (Додаток 1). Документи, що надіслані Виконавцем (Перевізником) засобами факсимільного зв`язку або електронною поштою, вважаються такими, що мають юридичну силу до заміни їх на оригінали (п. 2.6. Договору).
У відповідності до п. 2.7. Договору замовник сплачує Виконавцю 80 % від вартості послуг протягом 2-х банківських днів з моменту відвантаження вантажу та отримання засобами факсимільного та/або електронного зв`язку скан копій ТТН, Актів приймання - передачі виконаних робіт (наданих послуг) та заявок (Додаток 1) та 20 % після отримання оформлених належним чином оригіналів документів та після реєстрації податкової накладної Перевізником, тобто у системі електронного адміністрування ПДВ (якщо фізична особа - підприємець або юридична особа є платником ПДВ).
Як вбачається, дані зобов`язання також визначені у Заявках до Договору про надання послуг з перевезення автомобільним транспортом № 20 від 20.07.2024, що є невід`ємними його частинами.
Один екземпляр оригіналу акту приймання - передачі виконаних робіт (наданих послуг) підписаний Замовником, надсилається замовником поштою на адресу виконавця у розумний строк, але не пізніше 2-х діб після отримання документів від виконавця. Акт приймання - передачі виконаних робіт (наданих послуг), що надісланий засобами факсимільного зв`язку або електронною поштою, вважається таким, що має юридичну силу до заміни його на оригінал (п. 2.8. Договору).
У разі наявності претензій з перевезення вантажу Замовником протягом 2-х банківських днів з дати отримання Акту приймання - передачі виконаних робіт (наданих послуг) зобов`язаний направити Виконавцю мотивовану претензію. Сторони домовилися, що у разі відсутності такої письмової претензії, якщо замовник не надсилає на адресу виконавця перевізника підписані Акти та реєстри ТТН, надані Виконавцем (Замовником) послуги підлягають оплаті Замовником в повному обсязі відповідно до суми, зазначеної в надісланих Виконавцем Замовнику Актах приймання - передачі виконаних робіт (наданих послуг), протягом 1-го банківського дня з дати отримання Замовником Актів приймання - передачі виконаних робіт (наданих послуг) (п. 2.9. Договору).
У відповідності до п. 6.1. Договору, він вступає в дію з моменту його підписання, або з моменту фактичного виконання сторонами обов`язків згідно цього Договору та діє до 31.12.2024, але у будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов`язань.
Відповідно до ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
У відповідності до положень ст. ст. 6, 627 ЦК України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Судом встановлено, що Договір є укладеним, підписаний уповноваженими сторонами та скріплений відтисками печатки замовника (відповідача), на час розгляду справи доказів недійсності Договору, зокрема відповідних судових рішень, суду не надано.
Із Витягу № 4508 з реєстру платників єдиного податку вбачається, що ФОП Величко Аліна Віталіївна є платником єдиного податку третьої групи, без реєстрації ПДВ. Назва виду діяльності згідно з КВКД: 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 77.12. Надання в оренду вантажних автомобілів. Відтак у позивача відсутній обов`язок реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Судом встановлено, що між замовником та виконавцем було підписані наступні Транспортні заявки на транспортне перевезення вантажів, котрі є невід`ємними складовими частинами Договору: Заявка № 1 від 20.07.2024, Заявка № 2 від 25.07.2024, Заявки № 3, 4, 5, 6, 7, 8 , 9 від 26.07.2024. Згідно з даними заявками виконавець (позивач) прийняв на себе зобов`язання надати замовнику (відповідачу) послуги, що передбачають транспортне перевезення вантажів.
Як вбачається, за результатами надання послуг на підставі Договору про надання послуг з перевезення автомобільним транспортом № 20 від 20.07.2024, між виконавцем (перевізником) та замовником укладено Акти прийому - передачі послуг, а саме:
- Акт № ОУ- 0003217 здачі прийняття робіт (надання послуг) транспортного перевезення від 25.07.2024 на суму 29 072,00 грн;
- Акт № ОУ - 0003218 здачі прийняття робіт (надання послуг) транспортного перевезення від 27.07.2024 на суму 28 957,00 грн;
- Акт № ОУ - 0003219 здачі прийняття робіт (надання послуг) транспортного перевезення від 01.08.2024 на загальну суму 59 800,00 грн;
- Акт № ОУ - 0003220 здачі прийняття робіт (надання послуг) транспортного перевезення від 02.08.2024 на суму 29 256,00 грн;
- Акт № ОУ - 0003221 здачі прийняття робіт (надання послуг) транспортного перевезення від 02.08.2024 на суму 28 658,00 грн;
- Акт № ОУ - 0003222 здачі прийняття робіт (надання послуг) транспортного перевезення від 02.08.2024 на суму 29 302,00 грн;
- Акт № ОУ - 0003223 здачі прийняття робіт (надання послуг) транспортного перевезення від 02.08.2024 на суму 29 670,00 грн;
- Акт № ОУ - 0003224 здачі прийняття робіт (надання послуг) транспортного перевезення від 02.08.2024 на суму 29 739,00 грн;
- Акт № ОУ - 0003225 здачі прийняття робіт (надання послуг) транспортного перевезення від 03.08.2024 на суму 28 589,00 грн;
- Акт № ОУ - 0003226 здачі прийняття робіт (надання послуг) від 03.08.2024 на суму 6 000,00 грн за понаднормовий простій автомобільного транспорту.
Надані послуги згідно зазначених актів здачі прийняття робіт (послу) прийняті відповідачем без зауважень, підписані та скріплені мокрою печаткою.
Окрім того, факт надання виконавцем послуг підтверджується товарно-транспортними накладними, а саме: № 5 від 27.07.2024, № 6 від 27.07.2024, № 7 від 29.07.2024, № 8 від 29.07.2024, № 9 від 29.07.2024, № 10 від 29.07.2024, № 11 від 29.07.2024, № 12 від 29.07.2024.
Відтак як встановлено судом виконавець (перевізник) належним чином виконав свої зобов`язання по послугах із транспортного перевезення вантажів в рамках Договору про надання послуг з перевезення автомобільним транспортом № 20 від 20.07.2024.
Загальна сума наданих позивачем послуг, які підлягають оплаті з боку замовника (відповідача) - 299 043 грн. 00 коп.
У свою чергу замовник частково здійснив оплату наданих послуг за Договором на загальну суму 130 000 грн. 00 коп., що підтверджується платіжними інструкціями:
- № 518 від 21.08.2024 на суму 80 000 грн 00 коп.;
- № 545 від 04.09.2024 на суму 50 000 грн 00 коп.
Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених сторонами.
Згідно зі статтею 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Статтею 11 ЦК України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків, а у відповідності до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно з положенням ч.1 статті 627 Цивільного кодексу України, відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до статті 174 Господарського Кодексу України визначено, що господарські зобов`язання виникають, зокрема, безпосередньо з господарського договору, інших угод, передбачених законом, але таких, які йому не суперечать, а також внаслідок подій, з якими закон пов`язує настання правових наслідків у сфері господарювання.
Судом встановлено, що між позивачем та відповідачем виникли господарські зобов`язання на підставі укладеного договору про надання послуг з перевезення автомобільним транспортом від 20.07.2024, відповідно до умов якого перевізник в порядку, строки та на умовах, встановлених нормами чинного законодавства України та положеннями даного договору, прийняв на себе зобов`язання надати замовнику послуги з перевезення вантажу (зерновідходи кукурудзи), а замовник в свою чергу зобов`язався оплатити перевізнику вартість наданих послуг перевезення автомобільним транспортом.
Відповідно до ст. ст. 525, 526, 530 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається. Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Аналогічне положення містить ст. 193 Господарського кодексу України, де зазначено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Статтею 306 Господарського кодексу України передбачено перевезення вантажів як вид господарської діяльності. Так, перевезенням вантажів у цьому Кодексі визнається господарська діяльність, пов`язана з переміщенням продукції виробничо-технічного призначення та виробів народного споживання залізницями, автомобільними дорогами, водними та повітряними шляхами, а також транспортування продукції трубопроводами.
Суб`єктами відносин перевезення вантажів є перевізники, вантажовідправники та вантажоодержувачі.
Перевезення вантажів здійснюють вантажний залізничний транспорт, автомобільний вантажний транспорт, морський вантажний транспорт та вантажний внутрішній флот, авіаційний вантажний транспорт, трубопровідний транспорт, космічний транспорт, інші види транспорту.
Допоміжним видом діяльності, пов`язаним з перевезенням вантажу, є транспортна експедиція.
Загальні умови перевезення вантажів, а також особливі умови перевезення окремих видів вантажів (вибухових речовин, зброї, отруйних, легкозаймистих, радіоактивних та інших небезпечних речовин тощо) визначаються цим Кодексом і виданими відповідно до нього транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 307 ГК України, за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити ввірений їй другою стороною (вантажовідправником) вантаж до пункту призначення в установлений законодавством чи договором строк та видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (вантажоодержувачу), а вантажовідправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається в письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням перевізного документа (транспортної накладної, коносамента тощо) відповідно до вимог законодавства. Перевізники зобов`язані забезпечувати вантажовідправників бланками перевізних документів згідно з правилами здійснення відповідних перевезень.
Статтею 909 ЦК України передбачено, що за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами). Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору перевезення вантажу.
Відповідно до ч. ч.1, 2 статті 908 ЦК України, перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.
Згідно зі статтею 920. ЦК України, у разі порушення зобов`язань, що випливають із договору перевезення, сторони несуть відповідальність, встановлену за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами).
Згідно ст. 929 ЦК України, за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов`язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов`язаних з перевезенням вантажу. Договором транспортного експедирування може бути встановлено обов`язок експедитора організувати перевезення вантажу транспортом і за маршрутом, вибраним експедитором або клієнтом, зобов`язання експедитора укласти від свого імені або від імені клієнта договір перевезення вантажу, забезпечити відправку і одержання вантажу, а також інші зобов`язання, пов`язані з перевезенням. Договором транспортного експедирування може бути передбачено надання додаткових послуг, необхідних для доставки вантажу (перевірка кількості та стану вантажу, його завантаження та вивантаження, сплата мита, зборів і витрат, покладених на клієнта, зберігання вантажу до його одержання у пункті призначення, одержання необхідних для експорту та імпорту документів, виконання митних формальностей тощо). Положення цієї глави поширюються також на випадки, коли обов`язки експедитора виконуються перевізником.
Відповідно до ст. 931 ЦК України, розмір плати експедиторові встановлюється договором транспортного експедирування, якщо інше не встановлено законом.
Згідно ст. 316 ГК України, за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов`язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов`язаних з перевезенням вантажу.
Договором транспортного експедирування може бути встановлений обов`язок експедитора організувати перевезення вантажу транспортом і за маршрутом, вибраним експедитором або клієнтом, укладати від свого імені або від імені клієнта договір перевезення вантажу, забезпечувати відправку і одержання вантажу, а також виконання інших зобов`язань, пов`язаних із перевезенням.
Договором транспортного експедирування може бути передбачено надання додаткових послуг, необхідних для доставки вантажу (перевірка кількості та стану вантажу, його завантаження та вивантаження, сплата мита, зборів і витрат, покладених на клієнта, зберігання вантажу до його одержання у пункті призначення, одержання необхідних для експорту та імпорту документів, виконання митних формальностей тощо).
Статтею 9 Закону України «Про транспортно-експедиційну діяльність» визначено перелік істотних умов договору транспортного експедирування. Вказаною нормою визначено, що за договором транспортного експедирування експедитор може організувати перевезення за одним товарно-транспортним документом вантажів кількох різних клієнтів, які прямують з одного пункту відправлення та/чи в один пункт призначення, за умови, що експедитор виступає від імені усіх цих клієнтів як вантажовідправник та/чи вантажоодержувач. Платою експедитору вважаються кошти, сплачені клієнтом експедитору за належне виконання договору транспортного експедирування. Перевезення вантажів супроводжується товарно - транспортними документами, складеними мовою міжнародного спілкування залежно від обраного виду транспорту або державною мовою, якщо вантажі перевозяться в Україні. Такими документами можуть бути: авіаційна вантажна накладна (Air Waybill); міжнародна автомобільна накладна (CMR); накладна СМГС (накладна УМВС); коносамент (Bill of Lading); накладна ЦІМ (CIM); вантажна відомість (Cargo Manifest); інші документи, визначені законами України.
Факт надання послуги експедитора при перевезенні підтверджується єдиним транспортним документом або комплектом документів (залізничних, автомобільних, авіаційних накладних, коносаментів тощо), які відображають шлях прямування вантажу від пункту його відправлення до пункту його призначення.
Статтею 12 Закону України «Про транспортно-експедиційну діяльність» встановлено обов`язок клієнта по сплаті експедитору належної плати та відшкодуванню документально підтверджених витрат, понесених експедитором в інтересах клієнта в цілях виконання договору транспортного експедирування.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
На підтвердження належного виконання позивачем своїх зобов`язань за Договором від 20.07.2024 щодо наданих послуг відповідачу, пов`язаних із транспортним перевезенням вантажу, підтверджується долученими до матеріалів справи транспортними заявками, товарно-транспортними накладними, актами здачі прийняття робіт (наданих послуг) що підписані сторонами.
Як встановлено судом, відповідач неналежно виконав взяті на себе договірні зобов`язання по оплаті отриманих від позивача послуг перевезення, частково не здійснивши оплати таких.
Сума основного боргу замовника за надані Послуги згідно Договору про надання послуг з перевезення автомобільним транспортом № 20 від 20.07.2024 становить: 299 043 грн. 00 коп. - 130 000 грн. 00 коп. = 169 043,00 грн.
Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим до виконання.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
За приписами статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання свого зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Станом на день прийняття рішення у справі відповідач не розрахувався за надані послуги з перевезення вантажу.
Зазначений факт відповідачем не спростовано.
З огляду на вищевказані обставини, оскільки, заборгованість відповідача перед позивачем за надані послуги у сумі 169 043,00 грн. на день прийняття рішення не погашена, а розмір вказаної заборгованості відповідає фактичним обставинам справи, позовна вимога про стягнення з відповідача 169 043,00 грн. заборгованості підлягає задоволенню.
Частина перша статті 4 ГПК України визначає, що право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Тобто підставами для захисту цивільного права є його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно зі ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Статтею 13 ГПК України передбачено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Як встановлено ч. 1 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Частиною 2 статті 86 ГПК України передбачено, що жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Висновки суду за результатами вирішення спору.
За результатами з`ясування обставин, на які позивач посилався як на підставу своїх вимог, підтверджених тими доказами, які були дослідженні судом із наданням оцінки всім аргументам у їх сукупності та взаємозв`язку, як це передбачено вимогами ст. ст. 75-79, 86 ГПК України, суд дійшов висновку про порушення майнових прав позивача, що полягало у неналежному виконанні відповідачем умов Договору № 20 про надання послуг з перевезення автомобільним транспортом від 20.07.2024, а, отже, про наявність підстав для задоволення позову та про стягнення з відповідача на користь позивача 169 043 грн 00 коп. основного боргу.
Розподіл судових витрат.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством, передбачено справляння судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
У відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС з вимогою про стягнення коштів у сумі 169 043 грн 00 коп.
Законом 2147 до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» включено частину третю, відповідно до якої при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору (підп. «б» підпункту 1 п. 17 § 1 розділу 4).
Особи, які після 04.10.2021 подають до суду документи через підсистему «Електронний суд», мають правомірні очікування, що розмір судового збору буде розрахований із застосуванням понижуючого коефіцієнта 0,8. (Аналогічна позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.11.2022 у справі № 916/228/22, Провадження № 12-26гс22).
Враховуючи положення Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви з майновими вимогами у розмірі 169 043 грн 00 коп. через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС позивачу слід було сплатити судовий збір в розмірі 2 422 грн 40 коп. (так як у даному випадку застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору від 3028 грн 00 грн).
Судом встановлено, що позивачем сплачено судовий збір у більшому розмірі, аніж необхідно, що підтверджується платіжною інструкцією № 202 від 19.11.2024.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду, зокрема, в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
За таких обставин, у зв`язку із внесенням судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом, суд дійшов висновку, що сума судового збору яка підлягає поверненню Фізичній особі-підприємцю Величко Аліні Віталіївні з Державного бюджету України становить 605 грн 60 коп.
Відтак суд роз`яснює Фізичній особі-підприємцю Величко Аліні Віталіївні про її можливість звернення до суду із письмовим клопотанням про повернення з Державного бюджету України 605 грн 60 коп. у зв`язку із сплатою судового збору із надлишком.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Зважаючи, що позов задоволено повністю, судовий збір в розмірі 2 422 грн 40 коп. покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 129, 196, 231, 233, 238, 240, 241, 252 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов Фізичної особи-підприємця Величко Аліни Віталіївни до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЕКСТЕР ЛТД» про стягнення 169 043 грн 00 коп. задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЕКСТЕР ЛТД» (34700, Рівненська область, Рівненський район, м. Корець, вул. А. Гаврилюка, 2Б, код ЄДРПОУ 42740284) на користь Фізичної особи-підприємця Величко Аліни Віталіївни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ; Електронна адреса: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) 169 043 (сто шістдесят дев`ять тисяч сорок три) грн 00 коп. основного боргу та 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп. судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Північно - західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення у порядку визначеному ст. 257 ГПК України.
Повне рішення складено та підписано "23" грудня 2024 року.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.
Суддя І.О.Пашкевич
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2024 |
Оприлюднено | 25.12.2024 |
Номер документу | 123964641 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань перевезення, транспортного експедирування |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Пашкевич І.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні