Рішення
від 23.12.2024 по справі 924/580/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"23" грудня 2024 р. Справа № 924/580/24

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Танасюк О.Є., секретаря судового засідання Андрєєва В.І., розглянувши матеріали справи

за позовом Виконувача обов`язків керівника Хмельницької окружної прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах:

-Хмельницької обласної військової адміністрації, м. Хмельницький

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача: Державного спеціалізованого підприємства „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство, Хмельницька область, м. Старокостянтинів

до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, м. Хмельницький,

- Чорноострівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області, смт. Чорний Острів, Хмельницький район, Хмельницької області

про - визнання недійсним наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 20.12.2018 №22-9863-СГ щодо передачі в комунальну власність Чорноострівської селищної ради земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 площею 3,6209 га, яка розташована за межами населеного пункту Чорноострівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області;

- визнання незаконною та скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державної реєстрації права власності Чорноострівської селищної ради на земельну ділянку з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 площею 3,6209 га, припинивши право комунальної власності Чорноострівської селищної ради на вказану земельну ділянку;

- визнання незаконною та скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 площею 3,6209 га;

- зобов`язання Чорноострівської селищної ради повернути на користь держави в особі Хмельницької обласної військової адміністрації спірної частини земельної ділянки лісогосподарського призначення площею 0,2529 га, яка згідно матеріалів топографо - геодезичних робіт, виготовлених сертифікованим інженером - землевпорядником Кулаківською А.В. перебуває у межах земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 площею 3,6209 га та яка розташована за межами населених пунктів Чорноострівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області.

Представники сторін:

Позивач: Заяць Б.С. згідно довіреності

Відповідач (Держгеокадастру у Хмельницькій області): Варибок Т. В. - згідно витягу

Відповідач (Чорноострівська селищна рада Хмельницького району Хмельницької області): не з`явився

Третя особа: Нагнибіда В.І. згідно ордера

від прокуратури: Веселовська О.П. прокурор згідно посвідчення

Рішення ухвалюється 23.12.2024, оскільки в судових засіданнях постановлялися ухвали, які занесені до протоколів судових засідань, про відкладення та оголошення перерви.

В судовому засіданні відповідно до ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Процесуальні дії по справі.

Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 24.06.2024 відкрито провадження у справі №924/580/24, постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 10:30 год. 25.07.2024, встановлено сторонам строки для подання заяв по суті.

Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 25.07.2024 продовжено строк підготовчого провадження у справі №924/580/24 на 30 днів.

За результатами підготовчого засідання 25.07.2024 постановлено ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання, про відкладення на 12:00 год. 27.08.2024.

27.08.2024 постановлено ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання, про відкладення підготовчого засідання на 10:30 год. 19.09.2024.

Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 16.09.2024 у зв`язку з відрядженням судді Танасюк О.Є. підготовче засідання у справі №924/580/24 призначено на 10:00 год. 01.10.2024.

Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 01.10.2024 закрито підготовче провадження у справі №924/580/24, дану справу призначено до судового розгляду по суті на 12:00 год. 22.10.2024.

В судовому засіданні 22.10.2024 постановлено ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання, про відкладення на 12:00 год. 31.10.2024.

В судовому засіданні 31.10.2024 постановлено ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання, про відкладення на 11:15 год. 19.11.2024, розгляд справи по суті не розпочато.

Ухвалою суду від 04.11.2024 визнано поважними причини неподання прокурором доказів у встановлений законом строк, поновлено заявнику строк для подання доказів та приєднано до матеріалів справи витяги з Національної кадастрової системи „Державний земельний кадастр.

В судовому засіданні 19.11.2024 постановлено ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання, про оголошення перерви на 12:00 год. 26.11.2024.

26.11.2024 судом постановлено ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання, про оголошення перерви на 15:00 год. 23.12.2024.

Відповідно до положень п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Також, відповідно до рішень Європейського суду з прав людини, що набули статусу остаточного, зокрема "Іззетов проти України", "Пискал проти України", "Майстер проти України", "Субот проти України", "Крюков проти України", "Крат проти України", "Сокор проти України", "Кобченко проти України", "Шульга проти України", "Лагун проти України", "Буряк проти України", "ТОВ "ФПК "ГРОСС" проти України", "Гержик проти України" суду потрібно дотримуватись розумного строку для судового провадження.

З урахуванням практики Європейського суду з прав людини критеріями розумних строків є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника (справи "Федіна проти України" від 02.09.2010, "Смірнова проти України" від 08.11.2005, "Матіка проти Румунії" від 02.11.2006, "Літоселітіс проти Греції" від 05.02.2004 та інші).

Також Європейський суд з прав людини щодо критеріїв оцінки розумності строку розгляду справи визначився, що строк розгляду має формувати суд, який розглядає справу. Саме суддя має визначати тривалість вирішення спору, спираючись на здійснену ним оцінку розумності строку розгляду в кожній конкретній справі, враховуючи її складність, поведінку учасників процесу, можливість надання доказів тощо.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід уважати строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального та процесуального законів.

Європейський суд щодо тлумачення положення "розумний строк" в рішенні у справі Броуган (Brogan) та інші проти Сполученого Королівства роз`яснив, що строк, який можна визначити розумним, не може бути однаковим для всіх справ, і було б неприродно встановлювати один строк в конкретному цифровому виразі для усіх випадків. Таким чином, у кожній справі виникає проблема оцінки розумності строку, яка залежить від певних обставин.

Враховуючи обставини даної справи, розгляд справи здійснювався в розумні строки.

Позиція прокурора.

Прокурор у позові зазначає, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 20.12.2018 №22-9863-СГ „Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність Чорноострівській селищній раді Хмельницького району згідно акту прийому-передачі від 21.12.2018 передано в комунальну власність земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 3,6209 га з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 (цільове призначення - землі запасу, земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам), яка розташована за межами населеного пункту Чорноострівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області (бувша Грузевицька сільська рада Хмельницького району).

Вказує, що на підставі зазначеного вище наказу та акту прийому-передачі, Чорноострівською селищною радою 15.04.2019 зареєстровано право комунальної власності на вказану земельну ділянку та згідно відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, земельна ділянка з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 площею 3,6209 га продовжує перебувати у комунальній власності.

Стверджує, що передача земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 площею 3,6209 га до комунальної власності сільської ради відбулася всупереч вимог Земельного та Лісового кодексів України, оскільки її частина відноситься до земель лісогосподарського призначення та перебуває у постійному користуванні ДСГП „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство.

Зазначає, що передана у комунальну власність Чорноострівської селищної ради частина спірної земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 площею 3,6209 га належить до категорії земель лісогосподарського призначення, і після її незаконної передачі у комунальну власність своє цільове призначення не змінила. Звертає увагу, що зазначені обставини також підтверджуються планово-картографічними матеріалами лісовпорядкування.

Наголошує, що вилучення для несільськогосподарських потреб частини спірної земельної ділянки державної власності, що віднесена до земель лісогосподарського призначення та перебуває у постійному користуванні ДСГП „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство і передання у власність такої земельної ділянки належить до повноважень Хмельницької ОДА.

Таким чином, прокурор вказує, що в даному випадку порушено інтереси держави у сфері регулювання земельних відносин, адже до комунальної власності з порушенням установленої законом процедури передано частину земельної ділянки, яка не могла бути передана для вищевказаних потреб.

Обґрунтовуючи підстави для звернення з даним позовом в інтересах позивача, прокурор зазначає, що Хмельницькою ОВА, як уповноваженим органом у даних правовідносинах, заходів щодо усунення порушень закону шляхом звернення до суду з відповідною позовною заявою не вжито.

Позиція позивача.

Хмельницька обласна державна адміністрація у поясненні від 06.08.2024 вказує, що розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації за № 633/2008-p від 24.12.2008 „Про передачу в постійне користування земельних ділянок лісогосподарського призначення, передано у постійне користування ДП ХОСЛАП „Хмельницькоблагроліс земель лісового фонду в тому числі на території Хмельницького району площею 2937 га (в тому числі відповідно до акта прийому-передачі земель лісогосподарського призначення від 14.04.2009 на території Чорноострівської селищної ради площею 59 га) з подальшою розробкою проектної документації та матеріалів лісовпорядкування ДП ХОСЛАП „Хмельницькоблагроліс. Правонаступником ДП ХОСЛАП „Хмельницькоблагроліс на сьогоднішній день є ДСГП „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство.

Таким чином, земельна ділянка лісогосподарського призначення на території Чорноострівської селищної ради площею 59 га перебуває у постійному користуванні ДСГП „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство.

Вказує, що передача земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 площею 3,6209 га до комунальної власності сільської ради відбулася всупереч вимог Земельного та Лісового кодексів України, оскільки її частина відноситься до земель лісогосподарського призначення та перебуває у постійному користуванні ДСГП „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство господарство.

Вважає, що прокурором долучено до позовної заяви належні, допустимі, достовірні та вірогідні докази, які підтверджують факт незаконної передачі спірної земельної ділянки. В результаті таких дій порушено не лише виключне право власності держави на землі лісогосподарського призначення, а й створено ризики знищення лісонасаджень внаслідок можливого використання земельної ділянки, на якій вони розміщенні, не за цільовим призначенням.

Хмельницька обласна державна адміністрація позовні вимоги Хмельницької окружної прокуратури підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.

Позиції відповідачів.

Відповідач - Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області у відзиві (від 05.07.2024) зазначає, що до позовної заяви не додано державний акт на право постійного користування, який би посвідчував це право, або інший правовстановлюючий документ.

Вказує, що відповідно до Книг реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів, Державний акт на право постійного користування ДСГП „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство не видавався.

Звертає увагу, що до позову не надано належних доказів, які б підтверджували право постійного користування ДСГП „Ліси України земельною ділянкою з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255, зокрема: рішень органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади на підтвердження факту передачі землі, частиною якої є спірна земельна ділянка у користування ДСГП „Ліси України та визначення її цільового призначення; доказів про те, які документи підтверджують правомірність включення до картографічних матеріалів земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255; належних доказів про те, що матеріали лісовпорядкування погоджено відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища.

Вказує, що до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області не надходило ніякої інформації від Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства щодо віднесення земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 до лісового фонду та відповідно до Поземельної книги про земельну ділянку з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255, вказана земельна ділянка відноситься до категорії земель: землі сільськогосподарського призначення, вид цільового призначення: землі запасу.

Також зазначає, що земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Звертає увагу, що земельна ділянка, площею 0,2529 га, про яку зазначає прокурор, не визначена як об`єкт цивільних прав та не сформована, тобто, не визначено її площу, межі та не присвоєний кадастровий номер. У такому випадку, неможливо витребувати вказану земельну ділянку, оскільки вона не визначена як окрема земельна ділянка і не є об`єктом цивільних прав та знаходиться в межах іншої сформованої земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255.

З огляду на вище зазначене, ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області просить в позові відмовити.

Відповідач - Чорноострівська селищна рада Хмельницького району Хмельницької області правом на подання відзиву не скористалася.

Відповідь прокурора на відзив відповідача.

Прокурор у відповідь на відзив ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області (від 11.07.2024) вказує, що земельна ділянка з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 площею 3,6209 га накладається на квартал 46 виділ 1 Лісогринівецького лісництва. Загальна площа накладення згідно картографічних матеріалів становить 0,2529 га. За інформацією ДСГП „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство від 15.05.2024, земельна ділянка, яка накладається на землі лісового фонду, згідно матеріалів лісовпорядкування 2015 року раніше перебувала у кварталі 55, виділі 1 (планшет 17 2015 року, проект організації та розвитку лісового господарства ДП „ХОСЛАП „Хмельницькоблагроліс). Зміна номерів кварталів відбулася у зв`язку з впорядкуванням квартальної сітки.

Також відповідно до інформації ДСГП „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство (лист від 13.06.2024 за №601/25.8-2024), земельна ділянка з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 площею 3,6209 га згідно матеріалів лісовпорядкування 2015 та 2020 років частково перебуває в межах земель лісогосподарського призначення та територіально впродовж 2015-2024 років знаходиться на території Чорноострівської селищної ради Хмельницького району (за межами с.Грузевиця). Земельна ділянка лісового фонду своєї конфігурації за вказаний період не змінювала.

Крім того, належність спірної земельної ділянки до земель лісогосподарського призначення підтверджується розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації від 24.12.2008 за №633/2008-р „Про передачу в постійне користування земельних ділянок лісогосподарського призначення та актом прийому-передачі земель лісогосподарського призначення від 14.04.2009, а саме про передачу в постійне користування ДП ХОСЛАП „Хмельницькоблагроліс земель лісового фонду в тому числі на території Хмельницького району площею 2937 га (у тому числі на території Чорноострівської селищної ради площею 59 га) з подальшою розробкою проектної документації та матеріалів лісовпорядкування ДП ХОСЛАП „Хмельницькоблагроліс (на сьогодні - ДСГП „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство).

Вказує, що доводи, наведені у відзиві ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області є необґрунтованими та не спростовують обставини, наведені у позовній заяві.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

Розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації від 24.12.2008 за №633/2008-р „Про передачу в постійне користування земельних ділянок лісогосподарського призначення Державному підприємству Хмельницьке обласне спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство „Хмельницькоблагроліс передано в постійне користування земельні ділянки лісогосподарського призначення Волочиського району площею 2045 га, у тому числі полезахисні смуги 222 га, Старокостянтинівського району площею 2373 га, у тому числі полезахисні смуги 288 га, Хмельницького району площею 2937 га, у тому числі 89 га, з подальшою розробкою проектної документації.

14.04.2009 на підставі вище зазначеного розпорядження комісією проведено перевірку та здійснено приймання-передачу земель лісогосподарського призначення площею 59 га, які знаходяться на території Чорноострівської сільської (селищної) ради, про що складено акт прийому-передачі земель лісогосподарського призначення Хмельницького району.

Додатком до вказаного акту прийому-передачі є польова відомість переліку самовільно зрубаних дерев.

Згідно проекту організації та розвитку лісового господарства ДП „ХЛСЛАП „Хмельницькоблагроліс (таксаційний опис, відомості поквартальних підсумків) 2015 року та планшету №17, лісовпорядкування 2015 року, в кварталі 55, виділ 1 знаходиться земельна ділянка лісового фонду площею 1,9 га.

Відповідно до наказу Державного агентства лісових ресурсів України №346 від 15.08.2017 змінено найменування Державного підприємства Хмельницьке обласне спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство „Хмельницькоблагроліс на Державне підприємство „Проскурівське лісове господарство.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 20.12.2018 №22-9863-СГ „Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність, Чорноострівській селищній раді Хмельницького району та згідно акту прийому-передачі від 21.12.2018 передано в комунальну власність земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 3,6209 га з кадастровим номером, 6825082200:03:011:0255 (цільове призначення - землі запасу), яка розташована за межами населених пунктів на території Чорноострівської селищної об`єднаної територіальної громади Хмельницького району Хмельницької області.

На підставі зазначеного вище наказу та акту прийому-передачі, Чорноострівською селищною радою 15.04.2019 зареєстровано право власності на земельну ділянку площею 3,6209 га з кадастровим номером, 6825082200:03:011:0255.

Згідно плану лісонасаджень (частина 1) Лісогринівецьке лісництво ДП „Проскурівський лісгосп, лісовпорядкування 2020 року та проекту організації та розвитку лісового господарства ДП „Проскурівський лісгосп Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства (таксаційний опис, відомості поквартальних підсумків) 2021 року в кварталі 46, виділ 1 знаходиться земельна ділянка лісового фонду площею 1,9 га.

Відповідно до наказу Державного агентства лісових ресурсів України №588 від 27.09.2021 припинено Державне підприємство „Проскурівське лісове господарство, код 35478680, шляхом реорганізації, а саме приєднання до Державного підприємства „Старокостянтинівське лісове господарство, код 00993337. Утворено комісію з припинення Державного підприємства „Проскурівське лісове господарство та затверджено її склад.

31.05.2022 комісією з припинення Державного підприємства „Проскурівське лісове господарство складено передавальний акт, на підставі якого проведено безоплатну передачу активів та пасивів Державного підприємства „Проскурівське лісове господарство на баланс Державного підприємства „Старокостянтинівське лісове господарство, зокрема, земельні ділянки лісового фонду, на які немає державних актів чи витягів, серед яких земельна ділянка на території Чорноострівської селищної ТГ (колишня Грузевицька с/р Хмельницького району) у кварталі 55, виділі 1 (площа 1,9 га по таксаційному та 1,6124 га згідно технічної документації).

Зазначений передавальний акт Державного підприємства „Проскурівське лісове господарство затверджений наказом Державного агентства лісових ресурсів України №46 від 02.06.2022.

Наказом Державного агентства лісових ресурсів України №893 від 28.10.2022 припинено Державне підприємство „Старокостянтинівське лісове господарство код 00993337 шляхом реорганізації, а саме приєднання до Державного спеціалізованого господарського підприємства „Ліси України, код 44768034. Утворено комісію з припинення Державного підприємства „Старокостянтинівське лісове господарство та затверджено її склад.

05.01.2023 комісією з припинення Державного підприємства „Старокостянтинівське лісове господарство складено передавальний акт, на підставі якого проведено безоплатну передачу активів та пасивів Державного підприємства „Старокостянтинівське лісове господарство на баланс Державного спеціалізованого господарського підприємства „Ліси України, зокрема, земельні ділянки лісового фонду, на які немає державних актів чи витягів, серед яких земельна ділянка на території Чорноострівської селищної ТГ (колишня Грузевицька с/р Хмельницького району) у кварталі 46, виділі 1 (площа 1,9 га по таксаційному та 1,6124 га згідно технічної документації).

Зазначений передавальний акт Державного підприємства „Проскурівське лісове господарство затверджений наказом Державного агентства лісових ресурсів України №80 від 10.01.2023.

Листом від 29.12.2023 Державне спеціалізоване господарське підприємство „Ліси України повідомило Хмельницьку обласну прокуратуру, що за інформацією філій „Старокостянтинівське лісове господарство має місце вилучення з порушенням земельного законодавства земель лісового фонду, зміна їх цільового призначення та передача у власність, що порушує інтереси держави та ДП „Ліси України, як постійного землекористувача. Порушення інтересів держави обґрунтовується тим, що земельна ділянка лісогосподарського призначення державної форми власності вибула з власності держави з грубим порушенням вимог законодавства. Повідомлено, що з метою захисту порушеного прав користування та подання позову про усунення перешкод у здійсненні права користування, філією укладено договір з ПП „Земельно-Юридичний центр для виконання робіт з розроблення документів зі схематичним зображенням накладення на землі держлісу. На даний час проводяться топографо-геодезичні роботи для встановлення меж та підтвердження накладення земельних ділянок, зокрема, з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255, на земельну ділянку лісового фонду Лісогринівецького лісництва квартал 46, виділ 1.

06.02.2024 ПП „Земельно-Юридичний центр на виконання договору №129/23 від 29.08.2023, надано філії „Старокостянтинівське лісове господарство ДП „Ліси України розроблені сертифікованим інженером-землевпорядником Кулаківською А.В. документи із схематичним зображенням накладень на землі лісового фонду, які перебувають у користуванні Державного спеціалізованого господарського підприємства „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство згідно матеріалів базового лісовпорядкування 2020 року по земельній ділянці, що розташована у виділі 1 кварталу 46 (на території Чорноострівської сільської ОТГ), кадастровий номер земельної ділянки 6825082200:03:011:0255.

Згідно схематичного зображення накладень на землі лісового фонду, площа накладення земельної ділянки 3,6209 га з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 на землі лісового фонду становить 0,2529 га.

В матеріалах справи наявний кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника №013274 від 07.12.2017, виданий Кулаківській А.В.

Листом від 05.02.2024 Державне спеціалізоване господарське підприємство „Ліси України повідомило Хмельницьку окружну прокуратуру, що відповідно до наявних планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування, земельна ділянка лісового фонду, на яку можливо накладається земельна ділянка з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255, перебуває у постійному користуванні філії „Старокостянтинівське лісове господарство ДП „Ліси України; Державне спеціалізоване господарське підприємство „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство не відмовлялося від частини земельної ділянки лісового фонду, на яку можливо накладається земельна ділянка з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 та не погоджувало меж земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255; із лісового фонду не вилучалася частина земельної ділянки, на яку можливо накладаються земельна ділянка з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255; земельної ділянки, на яку можливо накладаються земельна ділянка з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 не належить до об`єктів природно-заповідного фонду України. У листі вказано, що наразі проводяться роботи щодо підтвердження можливого накладення земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 на земельну ділянку лісового фонду.

На звернення прокуратури від 01.05.2024, ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області листом від 02.05.2024 надано з електронного примірника Поземельну книгу на земельну ділянку з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 (без координат поворотних точок меж земельної ділянки з метою усунення можливої загрози національній безпеці України).

В розділі 1 Поземельної книги містяться відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 (запис від 19.09.2018 №001), зокрема: місце розташування Хмельницька область, Хмельницький район, Грузевицька сільська рада; категорія земель землі сільськогосподарського призначення; код виду цільового призначення 16.00 Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які ене надані у власність або в користування громадянам чи юридичним особам); площа 3,6209 га.

В розділі 3 Поземельної книги містяться відомості про власника (користувача) земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 (запис від 18.04.2019 №003). Власником земельної ділянки є Чорноострівська селищна рада, форма власності - комунальна; орган державної реєстрації Лісовогринівецька сільська рада Хмельницького району.

В розділі 2 Поземельної книги міститься кадастровий план земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 (запис від 22.07.2020 №005) та відомості про зміну цільового призначення земельної ділянки; зміну виду використання земельної ділянки; зміна відомостей про місце розташування земельної ділянки. Зміни внесені 22.07.2020 на підставі документації із землеустрою.

Листом від 04.04.2024 №51-2479ВИХ-24 Хмельницька окружна прокуратура повідомила Хмельницьку обласну військову адміністрацію про факти порушення вимог законодавства під час реєстрації за Чорноострівською селищною радою земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 в межах земель лісогосподарського призначення. З метою вирішення питання про наявність підстав представництва прокуратурою інтересів держави в суді, прокуратура просила повідомити чи вживатимуться Хмельницькою ОВА заходи щодо повернення земельної ділянки (її чистини) до земель лісового фонду, яка перебуває у постійному користуванні ДСГП „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство, у тому числі в судовому порядку.

Хмельницька обласна військова адміністрація листом від 30.04.2024 №68/24-12-4062/2024 повідомила Хмельницьку окружну прокуратуру, що заходи, в тому числі в судовому порядку. Щодо повернення до земель лісового фонду земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255, яка перебуває в межах земель лісогосподарського призначення, не вживалися. У зв`язку з обмеженим фінансуванням, обласна військова адміністрація не заперечувала щодо представництва Хмельницькою окружною прокуратурою захисту інтересів держави, у разі наявності підстав, у тому числі шляхом звернення до суду для повернення земельної ділянки до земель державного лісового фонду.

Філія „Старокостянтинівське лісове господарство ДП „Ліси України листом від 15.05.2024 повідомила Хмельницьку окружну прокуратуру, що матеріали лісовпорядкування 2020 року здійснювалися на основі матеріалів лісовпорядкування попередніх років, серед наявних матеріалів, які підтверджують, що спірна земельна ділянка з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 в період до реєстрації права комунальної власності Чорноострівської селищної ради (15.04.20019) частково перебувала в межах земель лісогосподарського призначення є планшет №17 2015 року, проект організації та розвитку лісового господарства ДП „ХЛСЛАП „Хмельницькоблагроліс 2015 року. Зазначено, що згідно матеріалів лісовпорядкування 2020 року земельна ділянка, яка має накладення знаходиться в кварталі 46, виділі 1, однак попередні матеріали лісовпорядкування вказують на місцезнаходження квартал 55, виділ 1. Повідомлено, що зміна номерів кварталів відбулася у зв`язку із впорядкуванням квартальної сітки.

Державне спеціалізоване господарське підприємство „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство листом від 13.06.2024 на запит Хмельницької окружної прокуратури від 06.06.2024 повідомило, що земельна ділянка з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 згідно матеріалів лісовпорядкування 2015 та 2020 років частково перебуває в межах земель лісогосподарського призначення та територіально впродовж 2015-2024 років знаходиться на території Чорноострівської селищної ради Хмельницького району (за межами с. Грузевиця). Земельна ділянка лісового фонду свої конфігурації за вказаний період не змінювала.

Листом №50-4162ВИХ-24 від 17.06.2024 Хмельницька окружна прокуратура повідомила Хмельницьку обласну військову адміністрацію про встановлення підстав та намір здійснювати представництво інтересів держави в особі Хмельницької обласної військової адміністрації шляхом пред`явлення до Господарського суду Хмельницької області позову до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, Чорноострівської селищної ради Хмельницького району, третя особа на стороні позивача - Державне спеціалізоване господарське підприємство „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство про визнання недійсним наказу та зобов`язання повернути земельну ділянку лісогосподарського призначення площею 0,2529, скасування державної реєстрації прав та скасування державної реєстрації у ДЗК.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на 18.06.2024, земельна ділянка з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 площею 3,6209 га продовжує перебувати у власності Чорноострівської селищної ради.

На підтвердження того, що частина земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 перебуває в межах земель лісогосподарського призначення, прокурором надано витяг з Національної кадастрової системи „Державний земельний кадастр (дата оновлення 20.05.2021 та 01.03.2024).

Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 6 Конституції України передбачено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом ч. 3 ст. 4 ГПК України до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Статтею 53 ГПК України передбачено участь у судовому процесі органів та осіб, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб. При цьому передумовою участі органів та осіб, зазначених у цій статті, в господарському процесі є набуття ними господарського процесуального статусу органів та осіб, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, і наявність процесуальної правосуб`єктності, яка охоплює процесуальну правоздатність і процесуальну дієздатність.

На відміну від осіб, які беруть участь у справі (позивач, відповідач, третя особа, представник), відповідні органи та особи повинні бути наділені спеціальною процесуальною правоздатністю, тобто здатністю мати процесуальні права та обов`язки органів та осіб, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб. Така процесуальна правоздатність настає з моменту виникнення у цих осіб відповідної компетенції або передбачених законом повноважень. Необхідною умовою зазначеної участі є норми матеріального права, які визначають випадки такої участі, тобто особи, перелічені у ст. 53 ГПК України, можуть звернутися до суду із позовною заявою або беруть участь у процесі лише у випадках, чітко встановлених законом.

Щодо наявності підстав для представництва прокурором інтересів держави в особі позивача в суді.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Частина перша статті 23 Закону України "Про прокуратуру" визначає, що представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Згідно з абзацами 1 і 2 частини третьої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.

Відповідно до абзаців 1 - 3 частини четвертої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень.

Згідно з положеннями частин третьої - п`ятої статті 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

Таким чином, зі змісту вищезазначених законодавчих положень вбачається, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб`єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.

Верховний Суд неодноразово звертав увагу на те, що захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні суб`єкти владних повноважень, а не прокурор. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює у судовому провадженні відповідного суб`єкта владних повноважень, який всупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно.

Разом з тим, прокурор не може вважатися альтернативним суб`єктом звернення до суду і замінювати належного суб`єкта владних повноважень, який може і бажає захищати інтереси держави (аналогічну правову позицію викладено у постановах Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №806/1000/17, від 20.09.2018 у справі №924/1237/17, від 22.11.2021р. у справі № 917/564/21, від 14.12.2021р. у справі №916/1978/21).

У постанові від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо. Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого не звернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.

З огляду на викладене, підставою для представництва прокурором інтересів держави в суді є належне обґрунтування, підтверджене достатніми доказами, зокрема, але не виключно, повідомленням прокурора на адресу відповідного органу про звернення до суду від його імені, відповідними запитами, а також копіями документів, отриманих від органу, що свідчать про наявність підстав для такого представництва.

У такому випадку суд зобов`язаний дослідити: чи знав або повинен був знати відповідний орган про допущені порушення інтересів держави, чи мав відповідні повноваження для їх захисту, проте всупереч цим інтересам за захистом до суду не звернувся.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 15.09.2020 у справі №906/282/19, від 09.02.2021 у справі № 910/13730/19, від 22.11.2021р. у справі № 917/564/21.

Згідно з ст. 56 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

У позові прокурор зазначає, що передача земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 площею 3,6209 га до комунальної власності сільської ради відбулася всупереч вимог Земельного та Лісового кодексів України, оскільки її частина відноситься до земель лісогосподарського призначення державної власності та перебуває у постійному користуванні ДСГП „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство.

Відповідно до ст. 7 Лісового кодексу України ліси, які знаходяться в межах території України, є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності. Суб`єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи.

В силу ст. 8 Лісового кодексу України у державній власності перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності. Право державної власності на ліси набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій відповідно до закону.

Частиною 5 ст. 122 Земельного кодексу України передбачено, що розпорядником земель лісогосподарського призначення є обласні державні адміністрації.

Згідно з п.п.п. 3, 4, 6 ст. 31 Лісового кодексу України рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації у сфері лісових відносин у межах своїх повноважень на їх території: здійснюють контроль за додержанням законодавства у сфері лісових відносин; передають у власність, надають у постійне користування для ведення лісового господарства земельні лісові ділянки, що перебувають у державній власності, на відповідній території; приймають рішення про виділення в установленому порядку для довгострокового тимчасового користування лісами лісових ділянок, що перебувають у державній власності, на відповідній території, а також у межах міст обласного та республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 16 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль за використанням та охороною земель, лісів, надр, води, атмосферного повітря, рослинного і тваринного світу та інших природних ресурсів.

З огляду на викладене, органом, уповноваженим здійснювати функції у спірних правовідносинах є Хмельницька обласна військова адміністрація (Хмельницька обласна державна адміністрація), яка від імені держави здійснює повноваження власника земельної ділянки лісогосподарського призначення.

Листом від 04.04.2024 №51-2479ВИХ-24 Хмельницька окружна прокуратура повідомила Хмельницьку обласну військову адміністрацію про факти порушення вимог законодавства під час реєстрації за Чорноострівською селищною радою земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 в межах земель лісогосподарського призначення. З метою вирішення питання про наявність підстав представництва прокуратурою інтересів держави в суді, прокуратура просила повідомити чи чи вживатимуться Хмельницькою ОВА заходи щодо повернення земельної ділянки (її чистини) до земель лісового фонду, яка перебуває у постійному користуванні ДСГП „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство, у тому числі в судовому порядку.

Хмельницька обласна військова адміністрація листом від 30.04.2024 №68/24-12-4062/2024 повідомила Хмельницьку окружну прокуратуру, що заходи, в тому числі в судовому порядку. Щодо повернення до земель лісового фонду земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255, яка перебуває в межах земель лісогосподарського призначення, не вживалися. У зв`язку з обмеженим фінансуванням, обласна військова адміністрація не заперечувала щодо представництва Хмельницькою окружною прокуратурою захисту інтересів держави, у разі наявності підстав, у тому числі шляхом звернення до суду для повернення земельної ділянки до земель державного лісового фонду.

З наведеного слідує, що позивач з урахуванням обізнаності про порушення інтересів держави, на які вказував прокурор, не відреагував на стверджувані порушення, заходів захисту вказаних інтересів, зокрема у судовому порядку, не вжив.

Листом №50-4162ВИХ-24 від 17.06.2024 Хмельницька окружна прокуратура повідомила Хмельницьку обласну військову адміністрацію про встановлення підстав та намір здійснювати представництво інтересів держави в особі Хмельницької обласної військової адміністрації шляхом пред`явлення до Господарського суду Хмельницької області позову до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, Чорноострівської селищної ради Хмельницького району, третя особа на стороні позивача - Державне спеціалізоване господарське підприємство „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство про визнання недійсним наказу та зобов`язання повернути земельну ділянку лісогосподарського призначення площею 0,2529, скасування державної реєстрації прав та скасування державної реєстрації у ДЗК.

Враховуючи вищевикладене та з огляду на те, що прокурор у позовній заяві навів підставу для представництва інтересів держави, обґрунтував, у чому полягає порушення цих інтересів, та визначив органи, уповноважені державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, суд дійшов висновку, що прокурор підтвердив підстави для представництва інтересів держави у цій справі та обґрунтовано звернувся до суду в інтересах держави в особі позивача, який не мав намірів вживати заходів захисту порушених інтересів держави в судовому порядку.

Щодо суті позовних вимог.

Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Згідно зі статтею 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Право кожної особи на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу закріплено статтею 16 цього Кодексу. Суд шляхом вчинення провадження у справах здійснює захист їх прав і охоронюваних законом інтересів, які порушені або оспорюються.

Під порушенням слід розуміти такий стан суб`єктивного права, за якого воно зазнало протиправного впливу з боку правопорушника, внаслідок чого суб`єктивне право особи зменшилось або зникло як таке, порушення права пов`язане з позбавленням можливості здійснити, реалізувати своє право повністю або частково. Відповідно, у розумінні закону, суб`єктивне право на захист це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.

Вирішуючи спір по суті, господарський суд має встановити наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб`єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, для захисту якого звернувся позивач.

Оцінка предмету заявленого позову, а відтак наявності підстав для захисту порушеного права та/або інтересу позивача, про яке ним зазначається в позовній заяві, здійснюється судом, на розгляд якого передано спір, крізь призму оцінки спірних правовідносин та обставин (юридичних фактів), якими позивач обґрунтовує заявлені вимоги.

Вказаний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 12.01.2023 у справі №917/559/21.

Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам.

Аналогічні висновки викладені в постановах Великої Палати Верховного Суду від 22.10.2019 у справі № 923/876/16, від 05.06.2018 у справі № 338/180/17, від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16, від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц, від 02.07.2019 у справі № 48/340.

З цією метою суд повинен з`ясувати характер спірних правовідносин сторін (предмет та підставу позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.

Прокурор посилаючись на те, що передача земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 площею 3,6209 га до комунальної власності сільської ради відбулася всупереч вимог Земельного та Лісового кодексів України, оскільки її частина відноситься до земель лісогосподарського призначення державної власності та перебуває у постійному користуванні ДСГП „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство звернувся з позовом про визнання недійсним наказу ГУ Держгеокадастру, визнання незаконною та скасування державної реєстрації права власності Чороострівської селищної ради на земельну ділянку, державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі та зобов`язання повернути державі в особі обласної державної військової адміністрації спірну частину земельної ділянки лісогосподарського призначення площею 0,2529 га.

Відповідно до статті 19 Земельного кодексу України землі України (тут і надалі в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) за основним цільовим призначенням поділяються на відповідні категорії, у тому числі землі лісогосподарського призначення.

Згідно зі статтею 55 Земельного кодексу України до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства. До земель лісогосподарського призначення не належать землі, зайняті: зеленими насадженнями у межах населених пунктів, які не віднесені до категорії лісів; окремими деревами і групами дерев, чагарниками на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках.

Ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місце розташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави (ч. 2 ст. 1 Лісового кодексу України (тут і надалі в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин)).

Статтею 56 Земельного кодексу України передбачено, що землі лісогосподарського призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Громадянам та юридичним особам за рішенням органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади можуть безоплатно або за плату передаватись у власність замкнені земельні ділянки лісогосподарського призначення загальною площею до 5 гектарів у складі угідь селянських, фермерських та інших господарств. Громадяни і юридичні особи в установленому порядку можуть набувати у власність земельні ділянки деградованих і малопродуктивних угідь для заліснення.

Відповідно до ст. 16 Лісового кодексу України право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування.

Земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства (ст. 57 Земельного кодексу України, ч. 1 ст. 17 Лісового кодексу України).

Частинами 1, 2 ст. 84 Земельного кодексу України передбачено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно положень ч. 5 ст. 122 ЗК України обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації від 24.12.2008 за №633/2008-р та акту прийому-передачі земель лісогосподарського призначення від 14.04.2009, Державному підприємству Хмельницьке обласне спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство „Хмельницькоблагроліс передано в постійне користування землі лісового фонду, в тому числі на території Хмельницького району площею 2937 га (зокрема на території Чорноострівської селищної ради площею 59 га) з подальшою розробкою проектної документації.

Згідно проекту організації та розвитку лісового господарства ДП „ХЛСЛАП „Хмельницькоблагроліс (таксаційний опис, відомості поквартальних підсумків) 2015 року та планшету №17, лісовпорядкування 2015 року в кварталі 55, виділ 1 міститься земельна ділянка лісового фонду площею 1,9 га.

У зв`язку із зміною найменування ДП „ХЛСЛАП „Хмельницькоблагроліс та реорганізацією усі земельні ділянки, які перебували на праві постійного користування в ДП „Проскурівське лісове господарство (яке згідно наказу Держлісагентства від 15.08.2017 № 346 „Про зміну найменування та затвердження нової редакції статуту державного підприємства є правонаступником прав і обов`язків ДП „ХОСЛАП „Хмельницькоблагроліс), передані на підставі передавального акту від 31.05.2022 правонаступнику - ДП „Старокостянтинівське лісове господарство та на підставі передавального акту від 05.01.2023 передані ДСГП „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство.

Зокрема, на підставі передавального акту від 31.05.2022 на баланс ДП „Старокостянтинівське лісове господарство передано земельну ділянку лісового фонду на території Чорноострівської селищної ТГ (колишня Грузевицька с/р Хмельницького району) у кварталі 55, виділі 1 площею 1,9 га по таксаційному опису та 1,6124 га згідно технічної документації.

Згідно передавального акту від 05.01.2023 на баланс Державного спеціалізованого господарського підприємства „Ліси України, передано, зокрема, земельну ділянку лісового фонду на території Чорноострівської селищної ТГ (колишня Грузевицька с/р Хмельницького району) у кварталі 46, виділі 1 (площа 1,9 га по таксаційному опису та 1,6124 га згідно технічної документації).

Як вбачається з плану лісонасаджень (частина 1) Лісогринівецьке лісництво ДП „Проскурівський лісгосп, лісовпорядкування 2020 року та проекту організації та розвитку лісового господарства ДП „Проскурівський лісгосп Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства (таксаційний опис, відомості поквартальних підсумків) 2021 року, земельна ділянка лісового фонду площею 1,9 га знаходиться в кварталі 46, виділ 1. За своєю конфігурацією вказана земельна ділянка відповідає земельній ділянці площею 1,9 га, яка зображена на планшеті №17 лісовпорядкування 2015 року та згідно матеріалів лісовпорядкування 2015 року перебувала у кварталі 55, виділ 1.

Згідно інформації Філії „Старокостянтинівське лісове господарство ДП „Ліси України (лист від 15.05.2024) матеріали лісовпорядкування 2020 року здійснювалися на основі матеріалів лісовпорядкування попередніх років, зокрема, 2015 року, а зміна номерів кварталів відбулася у зв`язку із впорядкуванням квартальної сітки.

Державне спеціалізоване господарське підприємство „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство листом від 13.06.2024 повідомило, що земельна ділянка лісового фонду свої конфігурації впродовж 2015-2024 років не змінювала.

Відповідно до ст. 45 ЛК України лісовпорядкування включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України.

Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов`язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів (ч. 5 ст. 48 ЛК України).

Основою ведення обліку лісів є матеріали лісовпорядкування (ч. 2 ст. 54 ЛК України).

Вирішуючи питання щодо перебування земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства, необхідно враховувати пункт 5 розділу VIII „Прикінцеві положення ЛК України (постанова Великої Палати Верховного Суду від 23.10.2019 у справі № 488/402/16-ц, подібні за змістом висновки наведено у постановах Верховного Суду від 31.03.2021 у справі №360/1998/18, від 06.04.2021 у справі № 380/375/17, від 15.07.2020 у справі №369/9900/16, від 21.02.2018 у справі № 488/5476/14).

У пункті 5 розділу VIII „Прикінцеві положення ЛК України (станом на момент виникнення спірних правовідносин) України передбачено, що до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.

Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерного дешифрування аерознімків, містять детальну характеристику лісу. Перелік планово-картографічних лісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення тощо регламентуються галузевими нормативними документами. Планшети лісовпорядкування належать до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування. Отже, планово-картографічні матеріали можуть бути належним доказом у справі, виходячи зі змісту інформації, яку вони містять (подібні за змістом висновки наведено у постановах Верховного Суду України та Верховного Суду від 21.01.2015 у справі № 6-224цс14, від 01.07.2015 у справі № 6-50цс15, від 01.03.2018 у справі № 911/2049/16, від 07.11.2018 у справі №488/5027/14-ц, від 07.11.2018 у справі №488/6211/14-ц, від 14.11.2018 у справі №183/1617/16, від 13.06.2018 у справі №369/1777/13-ц, від 13.11.2019 у справі №361/6826/16.

Наявні в матеріалах справи проект організації та розвитку лісового господарства ДП „ХЛСЛАП „Хмельницькоблагроліс (таксаційний опис, відомості поквартальних підсумків) 2015 року, планшет №17, лісовпорядкування 2015 року, план лісонасаджень (частина 1) Лісогринівецьке лісництво ДП „Проскурівський лісгосп, лісовпорядкування 2020 року, проект організації та розвитку лісового господарства ДП „Проскурівський лісгосп Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства (таксаційний опис, відомості поквартальних підсумків) 2021 року, а також передавальні акти від 31.05.2022 та від 05.01.2023 підтверджують те, що в постійному користуванні Державного спеціалізованого підприємства „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство знаходиться земельна ділянка лісового фонду площею 1,9 га, яка станом на 2015 рік перебувала у кварталі 55, виділ 1, а з 2020 року у зв`язку із впорядкуванням квартальної сітки і на даний час перебуває у кварталі 46, виділ 1.

Прокурор стверджує, що частина вказаної земельної ділянки лісового фонду площею 0,2529 га, на яку накладається земельна ділянка з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 площею 3,6209 га, передана до комунальної власності Чорноострівської селищної ради всупереч вимог Земельного та Лісового кодексів України.

На підтвердження накладення надано схематичне зображення накладень на землі лісового фонду, розроблене сертифікованим інженером-землевпорядником Кулаківською А.В., площа накладення земельної ділянки 3,6209 га з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 на землі лісового фонду у виділі 1 кварталу 46 (на території Чорноострівської сільської ОТГ) становить 0,2529 га.

Судом враховується, що виготовлення документів із схематичним зображенням накладень на землі лісового фонду, які перебувають у користуванні Державного спеціалізованого господарського підприємства „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство здійснено сертифікованим інженером-землевпорядником Кулаківською А.В. на підставі матеріалів базового лісовпорядкування 2020 року, які були розроблені Українським держаним проектним лісовпорядним виробничим об`єднанням Комплексна лісовпорядна експедиція (лист ПП „Земельно-юридичний центр вих. №24/16 від 16.02.2024).

З огляду на зазначене, відхиляються доводи ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області про те, що схематичне зображення накладень на землі лісового фонду, здійснене інженером-землевпорядником Кулаківською А.В. не є документом, який підтверджує накладення.

Також згідно із загальнодоступними відомостями з Публічної кадастрової карти України, розміщеної на офіційному вебсайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (витяг з Національної кадастрової системи „Державний земельний кадастр), зокрема, при зображенні шару „Ліси, вбачається, що частина земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 перебуває в межах земель лісогосподарського призначення. Вказана частина спірної земельної ділянки за своєю конфігурацією відповідає конфігурації частини земельної ділянки площею 0,2529 га, щодо якої встановлено накладення сертифікованим інженером-землевпорядником Кулаківською А.В.

Відомості з Публічної кадастрової карти України є загальновідомими, а тому не потребують доказуванню (частина третя статті 75 ГПК України). Подібний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 21.11.2021 у справі № 359/3373/16-ц.

Судом не встановлено обставин, які би спростовували заліснення частини земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 та невідповідність відомостей з Публічної кадастрової карти України фактичному стану ані на час передачі спірної земельної ділянки в комунальну власність, ані на даний час.

Відомості з Публічної кадастрової карти України спростовують твердження ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області про те, що йому не було відомо про вказаний факт, оскільки держателем та користувачем Національної кадастрової системи „Державний земельний кадастр є Держгеокадастр України, який здійснює наповнення інформацією Публічну кадастрову карту України.

Посилання ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області на те, що дані Публічної кадастрової карти України носять інформативний характер не спростовує факту перебування земельної ділянки лісогосподарського призначення в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255, площею 3,6209 га, яка передана в комунальну власність Чорноострівської селищної ради. У будь-якому випадку за наявності відповідної інформації у Публічній кадастровій карті України, ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області під час прийняття наказу від 20.12.2018 №22-9863-СГ щодо передачі в комунальну власність Чорноострівської селищної ради земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 площею 3,6209 га, яка розташована за межами населеного пункту Чорноострівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області, мало перевірити таку інформацію. Жодних доказів, які б свідчили про наявність обстеження спірної земельної ділянки на момент її передання у комунальну власність, розроблення документації із землеустрою, матеріали справи не містять.

Некорректним є посилання ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області на те, що ДСГП „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство не здійснює будь-яких дій щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою лісового фонду та формування відповідної земельної ділянки, оскільки відповідно до пункту 5 розділу VIII „Прикінцеві положення ЛК України до здійснення державної реєстрації, але не пізніше 1 січня 2027 року, державними та комунальними лісогосподарськими підприємствами, іншими державними і комунальними підприємствами та установами права постійного користування земельними ділянками лісогосподарського призначення, які надані їм у постійне користування до набрання чинності Земельним кодексом України, таке право підтверджується планово-картографічними матеріалами лісовпорядкування.

З огляду на зазначене, необґрунтованим є твердження відповідача-1 про те, що лише відмова державного реєстратора у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 площею 3,6209 га може (могла) свідчити про накладення вказаної земельної ділянки на землі лісогосподарського призначення.

Також суд вважає, що Чорноострівська селищна рада, яка отримала в комунальну власність земельну ділянку з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 на підставі оскаржуваного наказу ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області, проявивши розумну обачність, не могла не знати про незаконність набуття нею цієї земельної ділянки, оскільки на частині такої земельної ділянки знаходиться ліс. Не може вважатися добросовісною особа, яка знала чи мала знати про набуття нею майна всупереч закону (подібний висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 22.06.2021 у справі №200/606/18, пункт 61).

Враховуючи вище викладене, наявні в матеріалах справи докази в сукупності (планово-картографічні матеріалами лісовпорядкування 2015 та 2020 років, схематичне зображення накладень на землі лісового фонду, які перебувають у користуванні ДСГП „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство здійснене сертифікованим інженером-землевпорядником Кулаківською А.В. на підставі матеріалів базового лісовпорядкування 2020 року, відомості з Публічної кадастрової карти України, розміщені на офіційному вебсайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин) свідчать про наявність накладення земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 площею 3,6209 га, яка передана у комунальну власність на земельну ділянку лісового фонду, яка перебуває у постійному користуванні третьої особи, площа накладення становить 0,2529 га.

Щодо визнання недійсним наказу ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 20.12.2018 №22-9863-СГ „Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність, Чорноострівській селищній раді Хмельницького району згідно акту прийому-передачі від 21.12.2018 передано в комунальну власність земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 3,6209 га з кадастровим номером, 6825082200:03:011:0255 (цільове призначення - землі запасу), яка розташована за межами населених пунктів на території Чорноострівської селищної об`єднаної територіальної громади Хмельницького району Хмельницької області.

Як було встановлено судом, частина вказаної земельної ділянки площею 0,2529 га накладається на земельну ділянку лісового фонду, яка перебуває у постійному користуванні ДСГП „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство.

Відповідно до ч. 3 ст. 142 Земельного кодексу України (тут і надалі в редакції на момент прийняття наказу), припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки.

В свою чергу відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 149 Земельного кодексу України, земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування на підставі та в порядку, передбачених цим Кодексом. Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.

Використанню лісогосподарських земель за їх цільовим призначенням законодавство надає пріоритет, оскільки складовою охорони земель є захист лісових земель та чагарників від необґрунтованого їх вилучення для інших потреб (пункт „б частини першої статті 164 Земельного кодексу України ).

З огляду на зазначене, Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області всупереч вищезазначених вимог законодавства, безпідставно передало в комунальну власність Чорноострівської селищної ради частину земельної ділянки лісового фонду, за відсутності згоди її власника та постійного землекористувача.

Відповідно до вимог ч. ч. 1, 7 ст. 20 Земельного кодексу України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень Зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 ст. 57 Лісового кодексу України передбачено, що зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

Будь-яких рішень щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, переданої в постійне користування ДСГП „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство матеріали справи не містять.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 31 ЛК України, до повноважень державних адміністрацій у сфері лісових відносин належить, зокрема, передання у власність, постійне користування земельні лісові ділянки, що перебувають у державній власності, на відповідній території.

Частина шоста статті 149 ЗК України встановлює, що обласні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами п`ятою, дев`ятою цієї статті.

Відповідно до частини п`ятої статті 149 ЗК України, районні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства, крім випадків, визначених частиною дев`ятою цієї статті; в) будівництва об`єктів, пов`язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, лікарень, підприємств торгівлі тощо), крім випадків, визначених частиною дев`ятою цієї статті.

Частиною 5 ст. 122 ЗК України передбачено, що обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Отже, згідно з наведеними приписами законодавства, вилучення для нелісогосподарських потреб частини спірної земельної ділянки державної власності, що віднесена до земель лісогосподарського призначення та перебуває у постійному користуванні ДСГП „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство, і передання у власність такої ділянки належить до повноважень Хмельницької обласної державної адміністрації (на даний час - Хмельницька обласна військова адміністрація), а зміна цільового призначення земельної ділянки лісогосподарського призначення, що перебуває у державній власності здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області з порушенням вимог чинного законодавства, поза межами компетенції та поза волею належного власника - держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації (Хмельницької обласної військової адміністрації) незаконно передано із державної власності в комунальну земельну ділянку площею 0,2529 га, яка належить до земель лісогосподарського призначення та знаходиться у постійному землекористуванні ДСГП „Ліси України в особі філії „Старокостянтинівське лісове господарство, а також змінено цільове призначення на землі сільськогосподарського призначення.

Враховуючи зазначене, в даному випадку має місце порушення інтересів держави у сфері регулювання земельних відносин, адже до комунальної власності з порушенням установленої законом процедури передано частину земельної ділянки, яка не могла бути передана для вищевказаних потреб.

Згідно зі статтею 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання прав, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, а також застосування інших, передбачених законом, способів, у тому числі шляхом поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають у результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, в судовому порядку. Відповідно до частин другої, третьої цієї ж статті землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Відповідно до частини першої статті 155 ЗК України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Статтею 21 ЦК України визначено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Згідно положень частини першої статті 393 ЦК України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.

З аналізу наведених правових норм слідує, що особа, законний інтерес або право якої порушено, може скористатися способом захисту, який прямо передбачено нормою цивільного права.

При зверненні до суду з цим позовом прокурор посилався на те, що наказ ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області від 20.12.2018 №22-9863-СГ щодо передачі у комунальну власність земельної ділянки з кадастровим номером, 6825082200:03:011:0255 площею 3,6209 га суперечить вимогам земельного та лісового законодавства, оскільки частина зазначеної земельної ділянки відноситься до земель лісогосподарського призначення, які не підлягають передачі до комунальної власності.

Велика Палата Верховного Суду неодноразово зазначала, що власник земельної ділянки може вимагати усунення порушення його права власності на цю ділянку, зокрема, оспорюючи відповідні рішення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, договори або інші правочини, та вимагаючи повернути таку ділянку (постанови Великої Палати Верховного Суду від 12.06.2019 у справі № 487/10128/14-ц (пункт 143), від 11.09.2019 у справі № 487/10132/14-ц (пункт 99), від 07.04.2020 року у справі № 372/1684/14-ц (пункт 46)).

У пункті 64 постанови від 30.05.2018 у справі № 923/466/17 Велика Палата Верховного Суду сформулювала такий правовий висновок: „Відновленням становища, яке існувало до порушення, є також визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування. На підставі оскаржуваного рішення селищної ради було здійснено державну реєстрацію права власності на спірну земельну ділянку, отже, вимоги про визнання оспорюваного рішення недійсним як окремий спосіб захисту поновлення порушених прав можуть бути предметом розгляду в господарських судах.

Наведений висновок є застосовним і до правовідносин, у яких земельна ділянка протиправно передана органами Держгеокадастру з державної власності у комунальну власність територіальної громади, якщо не відбулося її подальше відчуження.

З огляду на особливості правового регулювання статусу земельних ділянок лісогосподарського призначення та неможливість їх передання у комунальну чи приватну власність, а також з урахуванням того, що спірна земельна ділянка була передана Чорноострівській селищній раді як земля сільськогосподарського призначення, позов з вимогою про визнання незаконним і скасування наказу ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області від 20.12.2018 №22-9863-СГ за встановлених судом обставин даної справи відповідає критерію правомірності та ефективності вибраного прокурором способу захисту порушеного права, оскільки усуває стан юридичної невизначеності щодо цільового призначення земельної ділянки та особи її власника. Подібний за змістом висновок Велика Палата Верховного Суду сформулювала у пункті 82 постанови від 15.09.2020 у справі № 469/1044/17.

Обраний прокурором спосіб захисту шляхом оскарження рішення (наказу) уповноваженого органу про передачу земельної ділянки в комунальну власність безпосередньо передбачений у пункті 10 частини другої статті 16 ЦК України та, за встановлених судами обставин справи, є достатнім і ефективним у спірних правовідносинах, відповідає правовій природі відносин учасників спору. З урахуванням обставин, з якими прокурор пов`язував порушення прав та інтересів держави (наявність державної реєстрації права комунальної власності на спірну земельну ділянку), скасування рішення уповноваженого органу, яке продовжує діяти як підстава виникнення та існування права комунальної власності і внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, приведе до усунення порушення прав держави на землі лісогосподарського призначення.

Подібний висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.03.2024 у справі №927/1206/21, який застосований Верховним Судом у постанові від 22.05.2024 у справі №916/1750/22, обставини справи якої є подібними до обставин даної справи.

Враховуючи вище викладене, наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 20.12.2018 №22-9863-СГ щодо передачі в комунальну власність Чорноострівської селищної ради земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 площею 3,6209 га, яка розташована за межами населеного пункту Чорноострівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області підлягає визнанню недійсним.

Щодо скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку.

На підставі наказу ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області від 20.12.2018 №22-9863-СГ та акту прийому-передачі, Чорноострівською селищною радою 15.04.2019 зареєстровано право власності на земельну ділянку площею 3,6209 га з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на 18.06.2024, земельна ділянка з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 площею 3,6209 га продовжує перебувати у власності Чорноострівської селищної ради.

Статтею 5 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі Закон, в редакції на момент реєстрації права власності на земельну ділянку) передбачено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Відповідно до ч. 4 ст. 18 Закону державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.

Частиною 1 ст. 26 вищевказаного Закону передбачено, що записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав.

Згідно з ч. 3 ст. 26 Закону (в редакції на момент звернення з позовом та вирішення спору) відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню, крім випадків, передбачених пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону.

У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються. У разі якщо в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід`ємній архівній складовій частині, наявні відомості про речові права, обтяження речових прав, припинені у зв`язку з проведенням відповідної державної реєстрації, або якщо відповідним судовим рішенням також визнаються речові права, обтяження речових прав, одночасно з державною реєстрацією припинення речових прав чи обтяжень речових прав проводиться державна реєстрація набуття відповідних прав чи обтяжень. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв`язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід`ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними.

У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію зміни, припинення речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження повертаються у стан, що існував до відповідної державної реєстрації, шляхом державної реєстрації змін чи набуття таких речових прав, обтяжень речових прав, що здійснюється державним реєстратором або, у випадку скасування рішення Міністерства юстиції України, прийнятого відповідно до пункту 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, посадовою особою Міністерства юстиції України. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв`язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід`ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними.

Державна реєстрація прав у випадках, передбачених цією частиною, проводиться у порядку, визначеному цим Законом, крім випадку визнання її вчиненою з порушенням цього Закону та анулювання рішення державного реєстратора про державну реєстрацію на підставі рішення Міністерства юстиції України, що виконується посадовою особою Міністерства юстиції України відповідно до статті 37 цього Закону.

Враховуючи, що право власності Чорноострівської селищної ради на земельну ділянку з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 площею 3,6209 га зареєстровано на підставі наказу ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області від 20.12.2018 №22-9863-СГ, який визнано недійсним, право власності селищної ради на вказану земельну ділянку має бути припинено шляхом скасування державної реєстрації права власності Чорноострівської селищної ради на земельну ділянку з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 площею 3,6209 га, у зв`язку з чим позов в цій частині підлягає задоволенню.

Щодо скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки.

Статтею 2 Закону України „Про Державний земельний кадастр визначено, що Державний земельний кадастр ведеться з метою інформаційного забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб при: регулюванні земельних відносин; управлінні земельними ресурсами; організації раціонального використання та охорони земель; здійсненні землеустрою; проведенні оцінки землі; формуванні та веденні містобудівного кадастру, кадастрів інших природних ресурсів; справлянні плати за землю.

Відповідно до ч. 2 ст. 15 зазначеного Закону, відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зазначену в ч. 2 ст.30 цього Закону, зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Статтею 16 Закону України „Про Державний земельний кадастр визначено, що земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Відповідно до частини 10 статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки скасовується державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об`єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

Таким чином, єдиною підставою для скасування в Державному земельному кадастрі незаконної державної реєстрації земельної ділянки є судове рішення про скасування такої державної реєстрації.

Враховуючи, що суд дійшов висновку про скасування державної реєстрації речових прав Чорноострівської селищної ради на земельну ділянку з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 площею 3,6209 га, що має наслідком припинення відповідних речових прав на цю земельну ділянку, одночасне скасування і державної реєстрації спірної земельної ділянки поновить права законного розпорядника спірної землі (в даному випадку частини земельної ділянки лісогосподарського призначення). Подібний за змістом висновок наведений у постановах Верховного Суду від 20.12.2023 у справі №916/1517/22, від 22.05.2024 у справі №916/1750/22.

Тому, вимога прокурора про визнання незаконною та скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 площею 3,6209 га підлягає задоволенню.

Щодо зобов`язання повернути на користь держави спірної частини земельної ділянки лісогосподарського призначення площею 0,2529 га.

Прокурор у позові просить зобов`язати Чорноострівськоу селищну раду повернути на користь держави в особі Хмельницької обласної військової адміністрації спірну частину земельної ділянки лісогосподарського призначення площею 0,2529 га, яка згідно матеріалів топографо - геодезичних робіт, виготовлених сертифікованим інженером - землевпорядником Кулаківською А.В. перебуває у межах земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 площею 3,6209 га та яка розташована за межами населених пунктів Чорноострівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області.

У даній справі незаконно сформована спірна земельна ділянка частково накладається на землі державного лісового фонду, отже лише частина спірної земельної ділянки є власністю держави, інша її частина належить до земель комунальної власності.

Відповідно до ч. 9 ст. 79-1 ЗК України земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. ( ч. ч. 1, 3, 4 ст. 79-1 ЗК України).

Згідно положень ч. 5 ст. 79-1 ЗК України формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

За таких обставин, повернення частини земельної ділянки лісогосподарського призначення площею 0,2529 га на користь держави є неможливим у зв`язку із сформованістю як єдиного об`єкта цивільних прав земельної ділянки площею 3,6209 га з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255.

Відповідно, зобов`язати Чорноострівську селищну раду повернути частину сформованої земельної ділянки на користь держави в особі Хмельницької обласної військової адміністрації, як того вимагає прокурор, у такому випадку буде неправомірним, а здійснити її поділ неможливо. Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 22.05.2024 у справі №916/1750/22.

Отже, позовна вимога про повернення частини спірної земельної ділянки на користь держави в особі позивача задоволенню не підлягає.

Розподіл судових витрат між сторонами.

Враховуючи положення ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (по першій позовній вимозі - на ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області, по другій та третій вимозі на Чорноострівську селищну раду, по четвертій вимозі на Хмельницьку обласну прокуратуру).

Керуючись ст. ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 20.12.2018 №22-9863-СГ щодо передачі в комунальну власність Чорноострівської селищної ради земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 площею 3,6209 га, яка розташована за межами населеного пункту Чорноострівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області.

Визнати незаконною та скасувати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державну реєстрацію права власності Чорноострівської селищної ради на земельну ділянку з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 площею 3,6209 га, припинивши право комунальної власності Чорноострівської селищної ради на вказану земельну ділянку.

Визнати незаконною та скасувати в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 6825082200:03:011:0255 площею 3,6209 га.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (29016, м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1, код ЄДРПОУ 39767479) на користь Хмельницької обласної прокуратури (29000, м. Хмельницький, провулок Військоматський, 3, код ЄДРПОУ 02911102) 3028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень 00 коп.) витрат по оплаті судового збору.

Стягнути з Чорноострівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області (31310, Хмельницька область, Хмельницький район, смт. Чорний Острів, код ЄДРПОУ 04403901) на користь Хмельницької обласної прокуратури (29000, м. Хмельницький, провулок Військоматський, 3, код ЄДРПОУ 02911102) 6056,00 грн. (шість тисяч п`ятдесят шість гривень 00 коп.) витрат по оплаті судового збору.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

В решті позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України)

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.

Повний текст рішення складено 23.12.2024.

СуддяО.Є. Танасюк

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення23.12.2024
Оприлюднено25.12.2024
Номер документу123964994
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про визнання незаконним акта, що порушує право власності на земельну ділянку