Кегичівський районний суд Харківської області
Справа № 624/1094/24
№ провадження 2-о/624/37/24
РІШЕННЯ
іменем України
селище Кегичівка 23 грудня 2024 року
Кегичівський районний суд Харківської області у складі
головуючого судді Куст Н.М.,
за участю т.в.о секретаря судового засідання Ткаченко А.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу №624/1094/24,
ім`я (найменування) сторін:
заявник: ОСОБА_1 ,
представник заявника: ОСОБА_2 ,
заінтересована особа: орган опіки та піклування Кегичівської селищної ради,
суть вимог: про звільнення від повноважень піклувальника над неповнолітнім,
ВСТАНОВИВ:
Виклад позиції заявника.
ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 звернувсядо суду з заявою, в якій просить звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ., мешканця АДРЕСА_1 , від повноважень піклувальника над неповнолітнім ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 , тимчасово мешкаючого за адресою: АДРЕСА_2 .
В обґрунтування заяви вказано, що 11 листопада 2014 року Кегичівським районним судом Харківської області, справа № 624/959/14-ц, заявника було призначено опікуном над малолітнім ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як дитиною, позбавленою батьківського піклування, зважаючи на те, що його біологічна мати рішенням того ж суду по справі № 624/789/14-ц від 09 жовтня 2014 року була позбавлена батьківських прав.
Зазначає, що після призначення заявника опікуном, ОСОБА_1 належним чином виконував всі обов`язки, які покладаються законом на опікуна, але з часом відносини між заявником та ОСОБА_5 поступово стали погіршуватися, він не сприймав заявника як свого наставника та опікуна і взагалі як старшу за віком людину. Постійно вчиняв сварки, уходив на довгий час без дозволу з дому, ображав заявника своїми діями та висловлюваннями в його бік, в тому числі нецензурною лайкою. Останнім часом він взагалі казав, що не бажає в подальшому проживати зі ним і взагалі піде з дому.
Заявником неодноразово приймалися всі заходи для налагодження особистого контакту з дитиною, але відносини в подальшому тільки погіршувалися. Зважаючи на такий стан речей, заявник був вимушений звернутися до Служби у справах дітей Кегичівської селищної ради для прийняття заходів реагування та допомоги у здійсненні виховання ОСОБА_5 .
20 вересня 2024 року службою прийнято рішення та підготовлено наказ № 49 «Про влаштування на виховання в сім`ю патронатного вихователя неповнолітньої дитини», який також підтверджено рішенням Виконавчого комітету Кегичівської селищної ради № 1389 з влаштуванням неповнолітньої дитини ОСОБА_3 до сім`ї патронатного вихователя ОСОБА_6 за адресою АДРЕСА_2 , де в даний час ОСОБА_5 і проживає. ОСОБА_5 також не заперечував проти влаштування до сім`ї патронатного вихователя, про що свідчить написана ним власноруч заява від 20 вересня 2024 року.
07 жовтня 2024 року заявник звернувся до Служби у справах дітей Кегичівської селищної ради з заявою про надання висновку про доцільність зняття з заявника обов`язків піклувальника над неповнолітнім ОСОБА_3 25 жовтня 2024 року за № 04-30/3307 отримав Висновок органу опіки та піклування Кегичівської селищної ради про доцільність зняття піклування над неповнолітньою дитиною ОСОБА_3 та припинення ОСОБА_1 повноважень піклувальника. Вважає, що при таких обставинах та взаємовідносинах, які склалися між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , проживання та виховання його в іншій сім`ї, піде насамперед на користь ОСОБА_5 .
Заяви, клопотання, процесуальні дії у справі.
29 листопада 2024 року заявник в особі представника звернувся до суду з заявою.
Ухвалою суду від 02 грудня 2024 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження, призначено судове засідання на 23 грудня 2024 року.
У судове засідання учасники судового розгляду не з`явились, про місце дату та час повідомлені у встановленому законом порядку, натомість надали заяви про розгляд справи у їх відсутність, окрім того:
представник заявника про підтримання заявлених вимог,
представник орган опіки та піклування Кегичівської селищної ради проти задоволеннявимог заявникане заперечує.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
На підставі ч. 2 ст. 300 ЦПК України суд розглядає питання про звільнення опікуна або піклувальника в судовому засіданні з повідомленням заінтересованих осіб. Неявка цих осіб не перешкоджає розгляду питання про звільнення опікуна або піклувальника.
Фіксація судового розгляду справи технічними засобами не проводилась, згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Фактичні обставини, встановлені судом, норми права, які застосовував суд, мотиви суду.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1, 2 статті 2 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданнями цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Згідно з ч. 1, 3 статті 4 ЦПК України кожна особа має право у порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Відмова від права на звернення до суду за захистом є недійсною.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Заява про звільнення від повноважень опікуна повинна відповідати як загальним вимогам, передбаченим у ст.175 ЦПК України, так і спеціальним.
Усі доводи і докази щодо предмету доказування мають бути чітко і детально викладені заявником у поданій заяві.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
11 листопада 2014 року рішенням Кегичівськог районного суду Харківської області по справі № 624/959/14-ц (провадження №2-о/624/35/14) встановлено опіку над малолітнім ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , призначити над ним опікуна ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (копія, а.с.24).
Згідно копії заяви ОСОБА_3 від 09 жовтня 2024 року написана начальнику служби у справах дітей Кегичівської селищної ради, ОСОБА_3 відмовився від опікуна ОСОБА_1 , у зв`язку з непорозумінням, сварками, конфліктними ситуаціями, що останній його не поважає та не підтримує його думку (а.с.11).
Відповідно до висновку органу опіки та піклування Кегичівської селищної ради від 25 жовтня 2024 року № 04-30/3307, орган опіки та піклування вважає за доцільне зняти піклування над неповнолітньою дитиною ОСОБА_3 та припинити ОСОБА_1 повноваження піклувальника (а.с.12-14).
Згідно копії наказу від 20 вересня 2024 року № 49 Кегичівської селищної ради служби у справах дітей наказано влаштувати неповнолітню дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з 20 вересня 2024 року по 20 грудня 2024 року до сім`ї патронатного вихователя ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.15-16).
Рішенням виконавчого комітету Кегичівської селищної ради від 26 вересня 2024 року № 1389 влаштовано неповнолітню дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до сім`ї патронатного вихователя ОСОБА_6 з сімї піклувальника ОСОБА_1 , 25 квітня 1984 року терміном на три місяці, з 20 вересня 2024 року по 20 грудня 2024 року (а.с.17-18).
Крім того, укладено договір від 26 вересня 2024 року про патронатний над дитиною ОСОБА_3 між Кегичівською селищною радою та патронатним вихователем ОСОБА_6 (копія, а.с.19-23).
Відповідно до ч. 1ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно дост.55 ЦК Україниопіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Зі змістустатті 59 ЦК Українивбачається, що піклування встановлюється над неповнолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, цивільна дієздатність яких обмежена.
Згідно зст.63 ЦК Україниопікуна або піклувальника призначає орган опіки та піклування, крім випадків, встановленихстаттею 60 цього Кодексу. Опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. При призначенні опікуна для малолітньої особи та при призначенні піклувальника для неповнолітньої особи враховується бажання підопічного. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.
Відповідно до ч.1ст.75 ЦК Українисуд, якщо він призначив опікуна чи піклувальника, або орган опіки та піклування за заявою особи звільняє її від повноважень опікуна або піклувальника. Ця заява розглядається судом або органом опіки та піклування протягом одного місяця. Особа виконує повноваження опікуна або піклувальника до винесення рішення про звільнення її від повноважень опікуна або піклувальника чи до закінчення місячного строку від дня подання заяви, якщо вона не була розглянута протягом цього строку.
Відповідно до ч.1ст.251 СК України, особа може бути звільнена від обов`язків опікуна або піклувальника дитини у випадках, передбаченихЦивільним кодексом України, а також тоді, коли між опікуном, піклувальником та дитиною склалися стосунки, які перешкоджають здійсненню ними опіки, піклування.
Аналізуючи наведені норми права, можна дійти висновку, що інститут опіки і піклування спрямований на заповнення відсутньої чи недостатньої цивільної дієздатності неповнолітніх і повнолітніх фізичних осіб. Завданням цього інституту є охорона особистих і майнових прав і інтересів підопічних, турбота про створення їм необхідних побутових умов, здійснення за ними догляду і забезпечення їхнього лікування.
У відповідності до положень ч.1-2 ст.3 Конвенції про права дитини, що ратифікована Верховної Ради України 27 лютого 1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Оцінюючи у сукупності надані докази, встановленні у судовому засіданні обставини, суд дійшов висновку, що вимоги заявника знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, ґрунтуються на вимогах закону і відповідають інтересам неповнолітнього ОСОБА_3 і заява останнього щодо звільнення від обов`язків піклувальника ОСОБА_1 врахована судом, а тому заява підлягає задоволенню.
При цьому, задовольняючи заяву, суд вважає за необхідне звернути увагу відповідного органу щодо вирішання питання щодо подальшої долі неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки відповідно до ч. 1 ст. 75 ЦК України, особа виконує повноваження піклувальника до винесення рішення про звільнення її від повноважень піклувальника чи до закінчення місячного строку від дня подання заяви, якщо вона не була розглянута протягом цього строку.
Відповідно до ст. 259 ЦПК України суди ухвалюють рішення іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення суду приймаються, складаються і підписуються в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Як встановлено ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України.
Керуючись ст. 12, 76, 81, 259, 263-265, 293-294, 300 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 , заінтересована особа: орган опіки та піклування Кегичівської селищної ради про звільнення від повноважень піклувальника над неповнолітнім задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , від повноважень піклувальника над неповнолітнім ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , тимчасово мешкаючого за адресою: АДРЕСА_2 .
Неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , передати органу опіки та піклування Кегичівської селищної радидля подальшого влаштування.
Апеляційна скарга на рішення суду подається Харківському апеляційному суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення відповідно до п.п.15.5 п.15 Перехідних положень ЦПК України або через Кегичівський районний суд Харківської області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування (ім`я) сторін:
заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець смт Кегичівка Кегичівського району Харківської області, паспорт № НОМЕР_1 , ІПН НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 ,
представник заявника: ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_4 ,
заінтересована особа: орган опіки та піклування Кегичівської селищної ради, місцезнаходження: 64003, Харківська область, Берестинський район, сел. Кегичівка, вул. Волошина, буд. 33, код ЄДРПОУ: 04396963,
представник заінтересованої особи: Богинська Тетяна Іванівна.
Суддя Н.М. Куст
Суд | Кегичівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2024 |
Оприлюднено | 25.12.2024 |
Номер документу | 123967435 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Кегичівський районний суд Харківської області
Куст Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні