ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 636/9578/24 Провадження № 2/636/2951/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2024 року Чугуївський міський суд Харківської області
у складі: головуючого - судді Гуменного З.І.,
секретаря судового засідання Селевко Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чугуєві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області про встановлення факту проживання однією родиною зі спадкодавцем та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 звернулись до суду з позовом до Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області, про встановлення факту постійного проживання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом із спадкодавцем ОСОБА_5 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 , у будинку АДРЕСА_1 й прийняття ним спадщини після померлого батька, та визнання за ними права власності в порядку спадкування.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є чоловіком позивачки ОСОБА_1 та батьком позивачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , після смерті якого відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку АДРЕСА_1 . Позивачі звернулися до приватного нотаріуса з метою оформлення спадщини, але їм було роз`яснено, що свідоцтво про право на спадщину видане бути не може з огляду на те, що спадкодавець за життя не звертався з заявою про прийняття спадщини після смерті свого батька, а також відсутні документи, які підтверджують право власності спадкодавця на спадкове майно, тож рекомендовано звернутися до суду за встановленням факту прийняття спадщини ОСОБА_4 після його батька ОСОБА_5 та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування.
Позивачі надали заяви про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують, просять їх задовольнити.
Представник відповідача Чкаловської селищної об`єднаної територіальної громади Чугуївського району Харківської області надав заяву, в якій просив розгляд справи проводити без участі представника та винести рішення відповідно до чинного законодавства.
Оцінивши докази, що містяться в матеріалах справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню як такий, що знайшов своє підтвердження в ході судового розгляду з наступних підстав.
Судом встановлені наступні факти і відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 11 листопада 2021.
Спадкоємцями першої черги після померлого ОСОБА_4 є його дружина ОСОБА_1 , донька ОСОБА_2 та син ОСОБА_3 , що підтверджується копіями свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 24 грудня 1983, свідоцтв про народження серії НОМЕР_3 від 22 грудня 1984, та серії НОМЕР_4 від 28 червня 1986.
Позивачі звернулися до приватного нотаріуса Чугуївського районного нотаріального округу Юрченко О.М. щодо оформлення спадщини після померлого ОСОБА_4 , але їм було повідомлено про неможливість видачі свідоцтва про право на спадщину з огляду на те, що спадкодавець не отримав свідоцтво про право на спадщину після смерті свого батька, та з-за відсутності документів, що підтверджують право власності спадкодавця на спадкове майно.
Згідно копії відповіді КП «Чугуївське МБТІ» від 18.07.2024 вих. № 118 право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 станом на 31.12.2012 не зареєстроване.
Рішенням Чугуївського районного народного суду Харківської області від 13 січня 1981 року у справі № 2-90, копія якого знаходиться в матеріалах справи, визнане право власності на 1/2 частку житлового будинку, розташованого в с. Леб`яже Чугуївського району Харківської області, зареєстрованого за ОСОБА_5 - за ОСОБА_6 .
Згідно запису в погосподарській книзі Леб`язької сільської ради під № 112 та зазначеного рішення Чугуївського районного народного суду Харківської області від 13 січня 1981 року у справі № 2-90 зазначений житловий будинок по 1/2 часток кожному належав ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
27 листопада 1985 року секретарем Леб`язької сільської ради посвідчено договір дарування, за яким ОСОБА_6 подарувала ОСОБА_4 .
Після інвентаризації житлового фонду будинку було присвоєно адресу, яка на зараз є такою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_5 та ОСОБА_6 є батьками померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5 від 01 вересня 1962.
ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 від 15 березня 2021 року.
ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_7 від 05 квітня 2002 року.
Разом з померлим ОСОБА_5 в зазначеному житловому будинку з 1998 року проживали, вели спільне з ним господарство та здійснили його поховання його син ОСОБА_4 та позивачі, що підтверджується копією довідки старости ОСОБА_7 від 22.07.2024 вих. № К-01-01-29/43 та копією Інформації старости Леб`язького старостинського округу Є.Алєксєєнко від 17.10.2024 вих. № 01-02-29/118.
Інших спадкоємців, що претендують на спадщину після смерті ОСОБА_4 , судом не встановлено.
Таким чином, суд приходить до висновку що ОСОБА_4 прийняв спадщину після смерті свого батька ОСОБА_5 , так як на день його смерті проживав разом з ним і після фактично вступив в управління та володіння спадковим майном. Тож заявлені позивачами вимоги в цій частині є обґрунтованими, оскільки надані заявником докази достовірно свідчать про цей факт, тому вони підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 524 ЦК України (1963р.), спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом; спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.
Відповідно до ст. 529 ЦК України (1963р.), при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.
Відповідно до ст. 549 ЦК України (1963р.), визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає з закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.
Згідно зі ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Пленум Верховного Суду України у своїй Постанові за № 5 від 07.02.2014 «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» констатує факт того, що відповідно до ст. 41 Конституції України та п. 2 ч. 1 ст. 3, ст. 321 ЦК України, ніхто не може бути позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні, крім випадків, встановлених Конституцією та законом. Враховуючи, що згідно ст. 92 Конституції України правовий режим власності визначається виключно законами України, то інші нормативно-правові акти, які обмежують права власника і не мають ознак закону, не підлягають застосуванню.
За приписами п. 4.15 п. 4 Глави 10 Розділу II «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» - відсутність оригіналу правовстановлюючого документа є перешкодою позивачу в нотаріальному оформленні своїх спадкових прав. Згідно Наказу Міністерства юстиції України за № 914/5 від 26.05.2009 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо державної реєстрації прав власності на об`єкти нерухомого майна на підставі рішень судів» - рішення судів про визнання права власності на об`єкти нерухомого майна, про встановлення факту права власності на об`єкти нерухомого майна, про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності є правовстановлюючими документами, на підставі яких проводиться державна реєстрація прав власності на об`єкти нерухомого майна.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, враховуючи, що позивачі позбавлені можливості отримати свідоцтво про право на спадщину за законом на спадкове майно шляхом звернення до нотаріальної контори через те, що відсутній оригінал правовстановлюючого документу на житловий будинок, що підтверджує право власності померлого на спадок, суд вважає, що вимоги позивачів в частини визнання права власності на спадок знайшли своє підтвердження під час розгляду справи.
З урахуванням викладеного, беручи до уваги відсутність позасудових способів реалізації права позивачів на спадкове майно, оскільки у позивачів відсутній правовстановлюючий документ на спадкове майно, суд вважає за необхідне позов задовольнити у повному обсязі.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 10, 11, 76-80, 133, 141, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в :
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області про встановлення факту проживання однією родиною зі спадкодавцем та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з батьком ОСОБА_5 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_6 та факт прийняття спадщини після його смерті, яка складається з 1/2 часток будинку АДРЕСА_1 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду через Чугуївський міський суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя -
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2024 |
Оприлюднено | 25.12.2024 |
Номер документу | 123967878 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Гуменний З. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні