Справа № 169/1062/24
Провадження № 2/169/387/24
ТУРІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 грудня 2024 року селище Турійськ
Турійський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Ковальчук О. В.,
за участю
секретаря судового засідання Гаврилюк Н. В.,
справа № 169/1062/24
сторони справи:
позивач ОСОБА_1 ,
відповідач ОСОБА_2 ,
відповідач ОСОБА_3 ,
відповідач Турійська селищна рада,
розглянувши в підготовчому судовому засіданні в селищі Турійськ Волинської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Турійської селищної ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визначити йому додатковий строк тривалістю 3 (три) місяці для подачі до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті його баби.
Мотивуючи своївимоги вказує,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла йогобаба ОСОБА_4 ,яка додня смертібула зареєстрованаі проживалаодна вселі ПеревалиКовельського (колишньогоТурійського)району Волинськоїобласті.Після їїсмерті залишилосьспадкове майно,яке складаєтьсяіз земельноїділянки площею2,44в умовнихкадастрових гектарах,яка розташованана територіїПеревалівської сільськоїради Ковельського(колишньогоТурійського)району Волинськоїобласті тажитлового будинкуз господарськимибудівлями таспорудами за АДРЕСА_1 . На випадок смерті ОСОБА_4 склала заповіт, згідно якого належний їй житловий будинок з надвірними будівлями заповіла своїй дочці ОСОБА_5 , котра заяву про прийняття спадщини після смерті матері не подавала та разом з нею на момент смерті не проживала, та померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Крім дочки ОСОБА_4 ОСОБА_5 , спадкоємцями за законом п`ятої черги є онуки померлої: позивач ОСОБА_1 , відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які заяви про прийняття спадщини після смерті баби не подавали та разом з нею на момент смерті не проживали. Позивач вважав, що оскільки не є спадкоємцем за заповітом, то його право на спадкування залежало від неприйняття його матір`ю ОСОБА_5 спадщини, яка повідомила сину, що спадщину після смерті своєї матері прийматиме, однак цього не зробила і померла. Серед речей покійної матері позивач знайшов заповіт та сертифікат на право на земельну частку (пай) у землі, що знаходиться на території Перевалівської сільської ради Турійського району Волинської області. Після звернення до нотаріуса позивач отримав роз`яснення, що оскільки пропущено шестимісячний строк з часу відкриття спадщини, необхідно встановити в судовому порядку додатковий строк для звернення із заявою про прийняття спадщини. Викладені обставини причини пропуску строку вважає поважними, тому просить суд визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Ухвалою судді від 05 листопада 2024 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Будь-яких інших процесуальних дій у справі не вчинялося.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином та вчасно, подав до суду заяву в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити, розгляд справи здійснювати за його відсутності (а. с. 29).
Представник відповідача Турійської селищної ради Волинської області Безсмертний Олексій Миколайович в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином та вчасно, подав до суду заяву про визнання позову та розгляд справи за його відсутності (а. с. 25).
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином та вчасно, подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, проти задоволення позовних вимог не заперечувала (а. с. 26).
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином та вчасно, подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, проти задоволення позовних вимог не заперечувала (а. с. 33).
Відповідно до частини третьої статті 211 Цивільного процесуального кодексу України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, докази, надані позивачем, приходить до висновку про наявність підстав щодо задоволення позову, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
За змістом статті 1217 Цивільного кодексу України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до частини першої статті 1220, частини третьої статті 1223 Цивільного кодексу України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Як вбачається з матеріалів справи ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 26 лютого 2004 року Перевалівською сільською радою Турійського району Волинської області, актовий запис № 8 (а. с. 10).
Відповідно до довідки Перевалівської сільської ради Турійського району Волинської області № 394 від 22 листопада 2011 року, згідно запису в погосподарській книзі по селу Перевали (особовий рахунок № НОМЕР_2 ), до дня своєї смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , була зареєстрована та проживала одна в селі Перевали Турійського району Волинської області. Після її смерті залишилося спадкове майно, яке складається з: житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 ; права на земельну частку (пай) у землі, що перебуває у колективній власності СВК «Зоря» Турійського району; грошового вкладу, який знаходиться на зберіганні на рахунку № НОМЕР_3 у відділенні Ощадбанку № 6303/086 смт Луків Турійського району Волинської області. Від імені ОСОБА_4 22 січня 1992 року сільською радою посвідчувався заповіт (а. с. 11).
Згідно змісту заповіту, завіреного 22 січня 1992 року заступником голови Перевалівської сільської Ради народних депутатів Турійського району Волинської області Шевчук З. В., зареєстрованого в реєстрі за № 4, ОСОБА_4 , на випадок своєї смерті, зробила розпорядження, яким належний їй житловий будинок з надвірними будівлями, який знаходиться в селі Перевали Турійського району Волинської області заповіла ОСОБА_5 (а. с. 12).
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , виданого 18 листопада 1982 року Відділом ЗАГС Ковельського міськвиконкому Волинської області, ІНФОРМАЦІЯ_3 народився позивач ОСОБА_1 , батьками якого зазначено ОСОБА_6 та ОСОБА_5 (а. с. 13).
Мати позивача ОСОБА_7 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 . Згідно Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України № 00021649506, виданого 11 грудня 2018 року Турійським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області, батьками ОСОБА_7 вказано: ОСОБА_8 та ОСОБА_4 (а. с. 14).
Згідно свідоцтва про одруження серії НОМЕР_5 , виданого Перевалівською сільською Радою Турійського району Волинської області, 23 січня 1982 року уклали шлюб батьки позивача ОСОБА_6 та ОСОБА_7 . Після реєстрації шлюбу подружжю присвоєно прізвище « ОСОБА_9 » (а. с. 15).
ІНФОРМАЦІЯ_2 мати позивача ОСОБА_5 , померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_6 , виданого Турійським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області, актовий запис № 33 (а. с. 16).
Згідно Сертифіката на право на земельну частку (пай) серії РН № 076595 ОСОБА_4 , на підставі рішення Турійської районної державної адміністрації № 230 від 07 вересня 2006 року, надано земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності СВК «Зоря» площею 2,44 га, яка розташована на території Перевалівської сільської ради (а. с. 17).
Згідно повідомлення приватного нотаріуса Ковельського районного нотаріального округу Волинської області Гута А. П. № 200/01-16 від 25 жовтня 2024 року ОСОБА_1 з метою подальшого оформлення прав на спадкове майно після смерті ОСОБА_4 у зв`язку із пропуском встановленого законодавством строку для оформлення спадкових прав рекомендовано звернутись до суду із позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини (а. с. 18).
Відповідно до статті 1270 Цивільного кодексу України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Згідно частини третьої статті 1272 вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Як вбачається із положень частини першої статті 1270 Цивільного кодексу України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до статті 1272 Цивільного кодексу України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 Цивільного кодексу України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини в зв`язку з тим, що знав про наявність заповіту, згідно якого його баба ОСОБА_4 заповіла належне їй майно своїй дочці матері позивача ОСОБА_5 , та вважав, що остання оформить спадкові права після смерті баби, але цього не зробила і померла, а тому, на підставі наведеного, ОСОБА_1 вправі звернутись до суду з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.
Згідно пункту 24 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30 травня 2008 року, особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 Цивільного кодексу України.
Проаналізувавши, встановлені обставини у справі, оцінивши, надані в силу положень статті 89 Цивільного процесуального кодексу України, докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк подачі заяви про прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 258, 259, 263, 264, 265, 268, 272 Цивільного процесуального кодексу України, статтями 1265, 1268, 1269, 1270, 1272 Цивільного кодексу України, суд
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Турійської селищної ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , додатковий строк тривалістю у 3 (три) місяці для подачі заяви в нотаріальну контору про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_7 , РНОКПП НОМЕР_8 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: ОСОБА_2 , паспорт громадянина України НОМЕР_9 , РНОКПП НОМЕР_10 , зареєстрована адреса проживання: село Соколя, Золочівський район, Львівська область.
Відповідач: ОСОБА_3 , паспорт громадянина України НОМЕР_11 , РНОКПП НОМЕР_12 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Турійська селищна рада Волинської області, код ЄДРПОУ 04333052, юридична адреса: майдан Центральний, будинок 1, селище Турійськ, Ковельський район, Волинська область.
Суддя: О. В.Ковальчук
Суд | Турійський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2024 |
Оприлюднено | 25.12.2024 |
Номер документу | 123968652 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Турійський районний суд Волинської області
Ковальчук О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні