Ухвала
від 23.12.2024 по справі 364/879/24
ВОЛОДАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 364/879/24

Провадження № 2-о/364/30/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.12.2024 року, Володарський районний суд Київської облаласті у складі:

головуючого судді: Ткаченко О. В.,

присяжних Шкляр Т.П.

Каплун Л.С.

за участю секретаря Бондаренко Л.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 ,

особа, відносно якої ставиться питання про визнання його недієздатним: ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 ,

заінтересована особа: Орган опіки та піклування Володарської селищної ради Білоцерківського району Київської області, ЄДРПОУ 04359732, адреса: 09301, Київська область, Білоцерківський район, селище Володарка, пл. Миру, 4,

про визнання особи недієздатною та встановлення опіки,

встановив:

До Володарського районного суду Київської області 20.11.2024 року надійшла заява ОСОБА_1 про визнанняособинедієздатноюта встановленняопіки, в якій просив визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним, встановити над ним опіку, призначити його опікуном ОСОБА_2 , та просив призначити судово-психіатричну експертизу для визначення психічного стану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та здатності усвідомлювати ним значення своїх дій та керуватися ними.

Ухвалою суду від 21.11.2024 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 23.12.2024 року.

В судовому засіданні заявник підтримав клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи для визначення психічного стану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та здатності його усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними.

В судовому засіданні представник Органу опікитапіклуванняВолодарської селищноїрадиБілоцерківськогорайону Київськоїобласті Усатюк К.М. підтримала клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи для визначення психічного стану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та здатності його усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними.

Заяв і клопотань щодо закритого судового розгляду даної справи учасниками справи перед судом не порушувалося.

Розглянувши зазначене клопотання, ознайомившись з наявними матеріалами справи, заслухавши думку представника заявника, суд, вирішуючи клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи, виходить з такого.

За загальними положеннями статті 103 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) суд призначає експертизу у справі за сукупності умов, визначених у частині першій цієї статті, зокрема: якщо для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо, та якщо сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань. Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом, при цьому учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта.

Відповідно до частини першої статті 298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

Крім того, за приписами частини першої статті 299 ЦПК України справи про визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю, зокрема, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною. Водночас питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров`я. Для визначення фактичної можливості такої особи з`явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу.

Судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною, відносяться на рахунок держави (частина друга статті 299 ЦПК України).

З огляду на наведене та зважаючи на предмет поданої до суду заяви, суд вважає, що заявлене клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи відповідає вимогам і ґрунтується на підставах, передбачених частиною першою статті 103, частиною першою статті 298 ЦПК України, оскільки викладені в ньому обставини потребують спеціальних знань у сфері іншій, ніж право, без яких неможливо встановити обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Тому суд вважає за необхідне призначити судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити питання, чи дійсно зазначена особа страждає на хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого вона не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Також на вирішення експерта слід поставити питання щодо можливості цієї особи особисто бути присутньою в суді та давати пояснення по суті справи.

Відповідно до частини третьої статті 7 Закону України «Про судову експертизу» судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням, зокрема, судово-психіатричних експертиз здійснюється виключно державними спеціалізованими установами. Згідно з пунктом 3 Порядку проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.05.2018 року № 865 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.06.2018 року за № 719/32171, судово-психіатричні експертизи проводять державні спеціалізовані судово-психіатричні установи Міністерства охорони здоров`я України. Перелік таких установ затверджено наказом Міністерства охорони здоров`я України від 29.06.2017 року № 722 (зі змінами).

З оглядуна вищевикладене,суд вважаєнеобхідним визначитидля проведенняв ційсправі експертизиекспертну установу,що відповідаєвимогам наведенимвище актівМіністерства охорониздоров`я України,а саме:Комунальне некомерційногопідприємства Київськоїобласної ради«Обласне психіатрично-наркологічнемедичне об`єднання» (08631, вул. Вокзальна, 8 селище Глеваха, Фастівський район, Київська область).

Крім того, суд вбачає необхідним вирішити питання щодо зупинення провадження у справі на підставі пункту 5 частини першої статті 252 ЦПК України, згідно з яким суд може з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.

З огляду на наведене та керуючись статтями 2, 3, 103, 109, 252, 253, 258-260, 263, 298, 299, 352-355, підпунктом 15.5 пункту 1 розділу XIII «Перехідні положення» ЦПК України, суд, -

ухвалив:

Клопотання заявника ОСОБА_1 про призначення судово-психіатричної експертизи задовольнити.

Призначити у цивільній справі № 364/879/24 за заявою ОСОБА_1 , особа, відносно якої ставиться питання про визнання його недієздатним: ОСОБА_2 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування Володарської селищної ради Білоцерківського району Київської області, про визнання особи недієздатною та встановлення опіки, судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити такі питання:

- «Чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 будь-якими психічними хворобами?»;

- «Чи може за своїм психічним станом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усвідомлювати свої дії та (або) керувати ними?»;

- «Чи потребує ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлення над ним опіки та призначення опікуна?»;

- «Чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за станом здоров`я з`явитися в судове засідання та особисто давати пояснення по суті справи?»;

Проведення судово-психіатричної експертизи доручити експертам Комунального некомерційного підприємства Київської обласної ради «Обласне психіатрично-наркологічне медичне об`єднання» (08631, вул. Вокзальна, 8, селище Глеваха, Фастівський район, Київська область).

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за статтею 384 Кримінального кодексу України за завідомо неправдивий висновок та за статтею 385 цього Кодексу за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків.

Судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною, відносяться на рахунок держави (частина друга статті 299 ЦПК України).

Наслідки ухилення від участі в експертизі визначені статтею 109 ЦПК України.

Надіслати до названої експертної установи копію ухвали про призначення експертизи, матеріали цивільної справи № 364/879/24 (провадження № 2-о/364/30/24).

Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.

Копію ухвали надати учасникам справи до відома та виконання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного суду через Володарський районний суд Київської області. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя О. В. Ткаченко

Присяжні Т.П. Шкляр

Л.С. Каплун

СудВолодарський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення23.12.2024
Оприлюднено25.12.2024
Номер документу123969491
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них:

Судовий реєстр по справі —364/879/24

Ухвала від 23.12.2024

Цивільне

Володарський районний суд Київської області

Ткаченко О. В.

Ухвала від 21.11.2024

Цивільне

Володарський районний суд Київської області

Ткаченко О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні