Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
справа № 704/310/21
19 листопада 2024 р. м. Тальне
Тальнівський районний суд Черкаської області в складі суду:
головуючого судді Дьяченка Д.О.
за участю секретаря судового засідання Джуської Л.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Товариства зобмеженою відповідальністю"БайсАгро" про розірвання договору оренди землі, стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом до відповідача про розірвання договору оренди земельної ділянки. На підставу своїх вимог спирається на те, що 04.01.2006 року між ОСОБА_2 (спадкоємцем якої є позивачка) та Дочірнім підприємством «Агрофірма «Байс-Агро», правонаступником якого є ТОВ «Байс-Агро», було укладено договір оренди землі строком на 49 років.
Після смерті ОСОБА_2 право власності на орендовану відповідачем земельну ділянку перейшло до ОСОБА_1 . Згідно з п.9 Договору оренди орендна плата за користування земельною ділянкою становить 500,82 грн. Позивачка стверджує, що ані в останні роки життя попереднього власника земельної ділянки, ані після переходу до позивачки права власності в 2014 році відповідачем не здійснювалась орендна плата в порядку, визначеному договором, у зв`язку з чим виникла заборгованість за період з 2014 по 2020 рік в сумі 3004,92 грн., яку позивачка просить суд стягнути. Також у зв`язку з систематичним невиконанням умов договору позивачка просить суд розірвати даний договір оренди та стягнути з відповідача витрати по оплату судового збору та витрат на правову допомогу.
Представник позивачки в судовому засіданні позов підтримав повністю.
Представник відповідача надав до суду відзив на позовну заяву в якому зазначив, що позов є безпідставним та необґрунтованим оскільки 15.05.2020 за домовленістю сторін ОСОБА_1 отримала оренду плату в розмірі 30000 грн., що підтверджується видатковим касовим ордером №245 від 15.05.2020 р.
В подальшому представник відповідача неодноразово звертався до суду із клопотаннями про відкладення судового розгляду з різних причин, які судом визнані не поважними.
Відповідно до ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Суд, дослідивши матеріали справи, вивчивши докази надані по справі, вважає, що позов підлягає до задоволення частково, виходячи з таких доказів:
Згідно з договором оренди землі №б/н від 04.01.2006 року ОСОБА_2 передала в оренду Дочірньому підприємству «Агрофірма «Байс-Агро» належну їй на праві приватної власності земельну ділянку, площею 2,9 га. Строк дії договору 49 років.
Згідно з п. 9 Орендна плата становить 500,82 грн. та становить 1,5% вартості земельної ділянки.
Згідно з п. 11 Договору орендна плата вноситься не пізніше 30 листопада поточного року.
Згідно з п. 13 Розмір орендної плати переглядається 1 раз на рік.
Згідно зі свідоцтвом про право на спадщину за законом від 30.03.2014 спадкоємцем майна ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 є її внука ОСОБА_1 . До складу спадкового майна входить земельна ділянка площею 28954 кв.м., що розташована в межах Вишнопільської сільської ради Тальнівського району Черкаської області.
Згідно з розрахунком орендної плати, наведеним позивачем в позовній заяві загальна сума заборгованості зі сплати орендної плати по договору оренди становить 3004,92 грн.
Дана сума заборгованості наведена позивачем та не оспорювалась відповідачем.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст. 95 ЦПК України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Відповідно до ч. 6 ст. 95 ЦПК України якщо подано копію (електронну копію) письмового доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал письмового доказу. Якщо оригінал письмового доказу не подано, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (електронної копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги.
Під час судового розгляду справи представником позивача було поставлено під сумнів відповідність поданої копії видаткового касовогоордеру №245від 15.05.2020р. про виплату коштів ОСОБА_1 оригіналу.
Оскільки оригінал видатково-касовогоордеру №245від 15.05.2020р. не був наданий суду то враховуючи наведене, копія видатково-касовогоордеру №245від 15.05.2020р. не може бути прийнята судом як доказ сплати орендної плати.
Таким чином, обставини, на які посилається відповідач, як на підставу своїх заперечень щодо обґрунтованості позову не можуть вважатися доведеними в розумінні суту ст.. 12, 95 ЦПК України.
Відповідно до ч.1 ст.2 ЗУ "Про оренду землі" №161-XIV від 0610.1998 р., відносини, пов`язані з орендою землі, регулюютьсяЗемельним кодексом України,Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами також договором оренди землі.
Згідно ч.1ст.6 ЗУ «Про оренду землі», орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбаченихЗемельним кодексом України,Цивільним кодексом України,Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Відповідно дост.13 ЗУ «Про оренду землі», договір оренди земліце договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За договором оренди земельної ділянки кожна із сторін наділяється певними правами і водночас на неї покладаються певні обов`язки.
В силуст.21 ЗУ «Про оренду землі», орендна плата за землюце платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доПодаткового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Згіднозі ст.31 ЗУ «Про оренду землі», орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Аналогічні положення містить ч.2ст. 412 ЦК України.
За змістом ч.1ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Як визначено ч.1ст. 627 ЦК України, відповідно дост.6 цього Кодексусторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч. 1ст. 627 ЦК України).
Договір є обов`язковим для виконання сторонами, як визначено уст. 629 ЦК України.
Відповідно до ч.1ст.782 ЦК України, наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.
За змістом п.п.«а», «д» ч.1ст.141 ЗК України, підставами припинення права користування земельною ділянкою визначено добровільну відмову від права користування земельною ділянкою та систематичну несплату орендарем земельного податку або орендної плати.
Як роз`яснив Пленум Вищого Господарського Суду України у п.2.20 своєї постанови від 17.05. 2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», у вирішенні спорів про розірвання договору оренди земельної ділянки судам слід враховувати, що відповідно достатті 32 Закону України "Про оренду землі"на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених умовами договору.
Оскільки суду не надано доказів сплати відповідачем орендної плати позивачу, то суд приходить до висновку, що позов в частині стягнення орендної плати підлягає задоволенню.
Також суд вважає, що з відповідача необхідно стягнути на користь позивачки судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 1816,00 грн.
Разом з тим, суд приходить до висновку, що вимоги позивачки про стягнення з відповідача на її користь судових витрат по оплаті витрат на професійну правничу допомогу задоволенню не підлягають, оскільки такі витрати документально не підтверджені.
На підставі викладеного, керуючись ст. 258, 259 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Товариства зобмеженою відповідальністю"БайсАгро" про розірвання договору оренди землі, стягнення заборгованості задовольнити частково.
Розірвати договір оренди землі, укладений 04.01.2006 року між ОСОБА_2 та ДП "Агорофірма «Байс -Агро" (код ЄДРПОУ 30334495), зареєстрований 18.08.2006 року у Тальнівському районному відділі Черкаської регіональної філії Державного підприємства «Центр ДЗК при Держкомземі України».
Стягнути з Товариства зобмеженою відповідальністю"БайсАгро" (кодЄДРПОУ 30334495)на користь ОСОБА_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 заборгованість задоговором орендив розмірі3004грн. 92 коп.
Стягнути з Товариства зобмеженою відповідальністю"БайсАгро" (кодЄДРПОУ 30334495) на користь ОСОБА_1 витрати по оплаті судового збору в розмірі 1816 грн. 00 коп.
В решті позовні вимоги залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було проголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, цей строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Повне рішення складено 28.11.2024.
Суддя Д.О. Дьяченко
Суд | Тальнівський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2024 |
Оприлюднено | 25.12.2024 |
Номер документу | 123971452 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди |
Цивільне
Тальнівський районний суд Черкаської області
Дьяченко Д. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні