Справа №705/1565/24
2/705/1405/24 РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2024 року м.Умань
Уманський міськрайонний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Єщенко О.І.,
за участю:
секретаря судового засідання Остропольської О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , поданим представником адвокатом Гребенюком Сергієм Анатолійовичем, до Дмитрушківської сільської ради Уманського району Черкаської області, про визначення додаткового строку на подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
У березні 2024 року адвокат Гребенюк С.А. звернувся до Уманського міськрайонного суду Черкаської області з позовом, в інтересах ОСОБА_1 , до Дмитрушківської сільської ради Уманського району Черкаської області про визначення додаткового строку на подання заяви про прийняття спадщини, в якому просив: продовжити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , строком на два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
В обґрунтування позову зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла рідна тітка ОСОБА_1 ОСОБА_2 , а ІНФОРМАЦІЯ_3 померла мати позивача ОСОБА_3 . Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 19.08.1994 тітці позивача на праві власності належало 2/3 частки житлового будинку з надвірними спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 . На момент смерті тітка позивача перебувала на території Російської Федерації та була її громадянкою. У зв`язку з не дуже тісними відносинами позивач дізнався про смерть тітки лише в жовтні 2019 року. Після того, як позивач дізнався про смерть своєї тітки, він неодноразово намагався подати заяву про прийняття спадщини, оскільки він є співвласником 1/6 частини вказаного вище житлового будинку та єдиним спадкоємцем після смерті тітки, однак для реалізації звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини позивачу в обов`язковому порядку необхідно було отримати з території РФ оригінал свідоцтва про смерть тітки, що було досить проблематично, враховуючи значну відстань між місцем проживання позивача та останнім місцем проживання його померлої тітки та початком повномасштабного вторгнення РФ на територію України.
Отримавши свідоцтво про смерть тітки, позивач звернувся до першої уманської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, однак у зв`язку з пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини, нотаріусом 13.02.2024 за № 231/02-31 була винесена постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Оскільки спадкодавець досить тривалий час перебувала на території РФ та була громадянкою цієї держави, враховуючи значну віддаленість між проживанням позивача та останнім місцем проживання спадкодавця, є всі підстави вважати про поважність причин пропуску строку на прийняття спадщини та надання позивачу додаткового терміну для вступу у спадкові права, що залишилися після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Гребенюк С.А. у судове засідання не з`явились, проте від представника позивача до суду надійшла заява про розгляд справи у їх відсутність. Зазначено також, що позовні вимоги підтримують та просять їх задовольнити.
Представник відповідача Дмитрушківської сільської ради у судове засідання не з`явився, проте від сільського голови Т.Шевчук до суду надійшла заява, в якій просила розгляд справи проводити у відсутність представника Дмитрушківської сільської ради та вказала, що Дмитрушківська сільска рада не заперечує у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти, відповідні їм правовідносини та дійшов таких висновків.
Статтями 1216 та 1217 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За змістом ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Згідно з ч. 1 ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
У ст. 1233 ЦК України визначено, що заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
За змістом ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України).
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 .
Після її смерті залишилась спадщина на спадкове майно.
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 19.08.1994 ОСОБА_2 на праві власності належить 2/3 частка житлового будинку з надвірними спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 .
Згідно зі свідоцтвом про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 серії НОМЕР_1 батьками вказані: батько ОСОБА_4 , мати ОСОБА_3 .
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим 03.02.2015.
Позивач ОСОБА_1 звернувся до державного нотаріуса Першої уманської державної нотаріальної контори Кравець Г.В. із заявою про прийняття спадщини, але постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 13.02.2024 йому було відмовлено у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини.
Позивач ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 за законом, що підтверджується документами, доданими позивачем до позовної заяви.
За змістом ч. 1 ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
У ч. 2 ст. 1272 ЦК України передбачено, що за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Згідно з ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Пленум Верховного Суду України у п. 24 постанови №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснив, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України. При відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Верховний Суд України у постанові від 23 серпня 2017 року у справі №6-1320цс17 висловив правову позицію та зазначив, що правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1)у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2)ці обставини визнані судом поважними.
Як на поважність пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини позивач у позові посилався на те, що спадкодавець досить тривалий час перебувала на території рф та була громадянкою цієї держави та значну віддаленість між місцем проживання позивача та останнім місцем проживання спадкодавця.
Зазначені обставини, на які посилався позивач, суд визнає поважними, оскільки вони знайшли своє підтвердження у судовому засіданні, та вважає необхідним визначити позивачу додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази в їх сукупності, враховуючи, що відповідач Дмитрушківська сільська рада проти задоволення позовних вимог не заперечує, суд дійшов висновку про можливість задоволення позову ОСОБА_1 та визначення йому додаткового строку терміном два місяці з часу набрання законної сили даним рішенням для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 5, 12, 13, 76, 81, 89, 259, 263 - 265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , строком на два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи, які не були присутні у судовому засіданні під час ухвалення судового рішення, мають право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ; АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Відповідач: Дмитрушківська сільська рада Уманського району Черкаської області; 20332, Черкаська область, Уманський район, с. Дмитрушки, вул. Петропавлівська, 19, код ЄДРПОУ 26261442.
Суддя О.І.Єщенко
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2024 |
Оприлюднено | 25.12.2024 |
Номер документу | 123971517 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Єщенко О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні