Справа №760/30649/24 2/760/12194/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 грудня 2024 року м. Київ
Суддя Солом`янського районного суду міста Києва Верещінська І.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Київської міської ради, третя особа: П`ята київська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування,
В С Т А Н О В И В :
До Солом`янського районного суду міста Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Київської міської ради, третя особа: П`ята київська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування.
Справа підсудна Солом`янському районному суду міста Києва, у порядку частини першої статті 30 ЦПК України.
Склад суду визначено відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду.
У позовній заяви позивач просить зменшити розмір судового збору до 1 800 грн., посилаючись на те, що її річний дохід у 2023 році становить 36 000 грн., а судовий збір в сумі 9 562,50 грн., який необхідно сплатити за подання цього позову до суду, перевищує 5% розміру його річного доходу.
З наданих позивачем відомостей з довідки про доходи № 7111 3915 2211 2145 виданої Управлінням ПФУ Головного управління в Сумській області за період з 01.01.2023 року по 31.12.2023 року, вбачається, що протягом 2023 року вона отримала дохід в сумі 36 000 грн., 1% від вказаної суми становить 956 250,00 грн. (92 956 250,00х1/100=9 562,50). Враховуючи ціну позову, що становить 956 250,00 грн., позивачу необхідно сплатити судовий збір в розмірі 9 562,50 грн., однак, з огляду на вищевикладене, такий розмір перевищує 5% річного доходу позивача.
Відповідно до частини першої, третьої статті 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Положеннями статті 8 Закону України «Про судовий збір» визначено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
В рішеннях у справах «Kniat v. Poland» та «Jedamski and Jedamska v. Poland» Європейський суд з прав людини вказав, що оцінюючи фінансове становище особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, національні суди повинні встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового становища.
Гарантією реалізації права на судовий захист в аспекті доступу до правосуддя є встановлення законом помірного судового збору для осіб, які звертаються до суду.
При вирішенні питання про відстрочення, розстрочення або звільнення від сплати судового збору майновий стан сторони (належні стороні майнові права та обов`язки) має визначатися судом у світлі конкретних обставин певної справи, включаючи спроможність заявника сплатити судовий збір та стадію, на якій перебуває розгляд справи на певний момент. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати судового збору.
Враховуючи вищевикладені норми, підставою для зменшення розміру судового збору є наявність доходу у розмірі, що не перевищує мінімальні соціальні стандарти, встановлені законодавством для відповідної категорії громадян.
Зважаючи на подані позивачем докази його майнового стану, а також враховуючи, що забезпечення права на доступ до суду є однією із основних засад цивільного судочинства, беручи до уваги те, що сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, суд вважає за необхідне зменшити розмір судового збору за подання цієї позовної заяви до 1 800 грн.
Судовий збір у вищевказаному розмірі сплачено позивачем.
Подана заява відповідає вимогам статей 175-177 ЦПК України, підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення або відмови у відкритті провадження судом не встановлено.
За вимогами частини другої статті 187 ЦПК України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій, зокрема, зазначає строк для подання відповідачем відзиву на позов, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі (частина сьома статті 178 ЦПК України).
У зв`язку з вищевикладеним, суд приходить до висновку про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.
Керуючись статтями 1-19, 23, 27, 174-177, 184, 187 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Задовольнити клопотання ОСОБА_1 про зменшення суми судового збору.
Зменшити суму судового збору, який необхідно сплатити за подання позову, до 1 800 грн.
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Київської міської ради, третя особа: П`ята київська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування.
Призначити підготовче судове засідання на 12.03.2025 року о 12-00 год. в приміщенні Солом`янського районного суду м. Києва за адресою: м. Київ, вул. Максима Кривоноса, 25, каб. 13.
Про підготовче судове засідання повідомити усіх учасників справи. Наслідки неявки в судове засідання учасника справи визначені в частині другій статті 198 ЦПК України.
Відповідачеві в справі направити копію ухвали про відкриття провадження у справі, копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Встановити відповідачеві 30-денний строк з дня отримання цієї ухвали для подання відзиву з викладенням заперечення проти позову, роз`яснивши, що:
- відзив на позов подається в порядку, визначеному статтями 178, 191 ЦПК України;
- копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана позивачеві одночасно з надісланням відзиву до суду;
- до відзиву додаються докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, та документи, що підтверджують надіслання відзиву і доданих до нього доказів позивачеві;
- у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами справи.
Роз`яснити учасникам справи, що подання заяв по суті справи (позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву) є їхнім правом. Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін; кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім встановлених законом випадків; кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (частини перша, третя, четверта статті 12 ЦПК України); учасники справи зобов`язані подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази (пункт 4 частини другої статті 43 ЦПК України); права та обов`язки сторін визначені в статтях 43, 49 ЦПК України.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається, за вебадресою сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет - https://sl.ki/court.gov.ua/sud2609/.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І.В. Верещінська
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2024 |
Оприлюднено | 25.12.2024 |
Номер документу | 123972976 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Солом'янський районний суд міста Києва
Верещінська І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні