Справа № 761/47152/24
Провадження № 2/761/11280/2024
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2024 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Аббасова Н.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Піоглобал Капітал», Публічного акціонерного товариства «Національний депозитарій України», треті особи: Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України, Товариство з обмеженою відповідальністю «Стандарт», ОСОБА_2 , про визнання права власності на цінні папери та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
У грудні 2024 року ОСОБА_1 звернулася до Шевченківського районного суду м. Києва з даним позовом.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.12.2024 матеріали вказаної справи передано для розгляду судді Аббасовій Н.В.
Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї матеріали, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження у справі з наступних підстав.
Так, згідно ст. 2 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, відносин; інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Як вбачається зі змісту позовних вимог, позивачка просить визнати за нею, як спадкоємицею за законом, право власності на пакет іменних бездокументарних облігацій, що обліковувались на рахунку ОСОБА_3 у ТОВ «Піоглобал Капітал», емітентом яких є ТОВ «Стандарт», код цінних паперів (ISIN) - UA 4000034466, кількістю 107 облігацій, загальною договірною вартістю 214 000 грн., а також зобов`язати ПАТ «Національний депозитарій України» ввести зміни до системи депозитарного обліку стосовно цінних паперів без розпорядження ТОВ «Піоглобал Капітал», шляхом здійснення безумовної депозитарної операції-переказу 107 іменних бездокументарних облігацій, загальною договірною вартістю 214 000 грн., код цінних паперів (ISIN) - UA 4000034466 , емітент - ТОВ «Стандарт», з рахунку в цінних паперах депозитарної установи ТОВ «Піоглобал Капітал» на рахунок у цінних паперах ОСОБА_1 в іншій депозитарній установі.
Разом із тим, предметна підсудність спорів вказаної категорії врегульована положеннями п.5 ч.1 ст.20 ГПК України, яка визначає, що до юрисдикції господарських судів відносяться справи у спорах щодо цінних паперів, в тому числі пов`язані з правами на цінні папери та правами, що виникають з них, емісією, розміщенням, обігом та погашенням цінних паперів, обліком прав на цінні папери, зобов`язаннями за цінними паперами, крім боргових цінних паперів, власником яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та векселів, що використовуються у податкових та митних правовідносинах.
Так, облігацією є цінний папір, що посвідчує внесення його власником грошей, визначає відносини позики між власником облігації та емітентом, підтверджує зобов`язання емітента повернути власникові облігації її номінальну вартість у передбачений умовами розміщення облігацій строк та виплатити доход за облігацією, якщо інше не передбачено умовами розміщення.
Ознаками господарського спору, підвідомчого господарському суду, є, зокрема: участь у спорі суб`єкта господарювання; наявність між сторонами господарських відносин, урегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
При цьому фізична особа може звернутися з позовом до господарського суду у разі, якщо розгляд такого спору в господарському суді прямо передбачено Господарським процесуальним кодексом України чи відповідним законом.
Отже, під час визначення предметної юрисдикції справ суд виходить із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
З наведеного вбачається, що правильне визначення юрисдикційності спору в цій справі за участю фізичних осіб, які не набули статусу суб`єктів підприємницької діяльності, залежить від установлення наявності чи відсутності господарських (у тому числі, корпоративних) відносин між сторонами в цій справі та (або) від установлення наявності в законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом, чи відсутності в законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої, зокрема, цивільної юрисдикції.
Спір у вказаній справі виник щодо визнання за позивачем права власності на пакет іменних бездокументарних облігацій, що обліковувались на рахунку ОСОБА_3 у ТОВ «Піоглобал Капітал», емітентом яких є ТОВ «Стандарт», код цінних паперів (ISIN) - UA 4000034466, кількістю 107 облігацій, загальною договірною вартістю 214 000 грн., а також зобов`язання ПАТ «Національний депозитарій України» ввести зміни до системи депозитарного обліку стосовно цінних паперів без розпорядження ТОВ «Піоглобал Капітал», шляхом здійснення безумовної депозитарної операції-переказу 107 іменних бездокументарних облігацій, загальною договірною вартістю 214 000 грн., код цінних паперів (ISIN) - UA 4000034466 , емітент - ТОВ «Стандарт», з рахунку в цінних паперах депозитарної установи ТОВ «Піоглобал Капітал» на рахунок у цінних паперах ОСОБА_1 в іншій депозитарній установі.
Відповідно до статті 194 ЦК України цінним папером є документ установленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право, визначає взаємовідносини емітента цінного папера (особи, яка видала цінний папір) і особи, яка має права на цінний папір, та передбачає виконання зобов`язань за таким цінним папером, а також можливість передачі прав на цінний папір та прав за цінним папером іншим особам.
Оскільки спір у цій справі стосується цінних паперів, в тому числі спір пов`язаний з правами на цінні папери та правами, що виникають з них, їх розміщенням, обігом цінних паперів, тому за своєю правовою природою цей спір є господарсько-правовим як такий, що пов`язаний з правами на цінні папери (акції) та правами, що виникають з них, у тому числі і з їх обігом, розміщенням і підлягає розгляду за правилами господарського судочинства, як це прямо передбачено пунктом 5 частини першої статті 20 Господарського процесуального кодексу України.
Крім того, слід окремо зазначити, що ч.8 ст.30 ГПК визначає виключну підсудність щодо спорів, пов`язані з емісією, розміщенням або погашенням цінних паперів, які розглядаються господарським судом за місцезнаходженням емітента.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають розгляду в господарському судочинстві в порядку, визначеному ГПК України.
Згідно вимог п. 1 ч. 1ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Вивчивши матеріали позовної заяви та зважаючи на вищезазначене, суддя прийшов до висновку про необхідність відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за зазначеним позовом.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 15, 186, 259, 260, 353 ЦПК України, -
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті провадження за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Піоглобал Капітал», Публічного акціонерного товариства «Національний депозитарій України», треті особи: Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України, Товариство з обмеженою відповідальністю «Стандарт», ОСОБА_2 , про визнання права власності на цінні папери та зобов`язання вчинити дії.
Роз`яснити позивачці, що розгляд даної справи повинен відбуватися в порядку господарського судочинства.
Ухвала суду може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було проголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, цей строк обчислюється з дня складання повного тексту судового рішення.
Суддя: Н.В. Аббасова
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2024 |
Оприлюднено | 25.12.2024 |
Номер документу | 123973227 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: |
Цивільне
Шевченківський районний суд міста Києва
Аббасова Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні