Ухвала
від 18.12.2024 по справі 136/2293/24
ЛИПОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 136/2293/24

провадження № 2/136/579/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2024 року м. Липовець

Суддя Липовецького районного суду Вінницької області Шпортун С.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Турбівської селищної ради Вінницького району Вінницької області про визнання права власності на нерухоме майно у порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулись до суду із зазначеним позовом до ОСОБА_2 , Турбівської селищної ради Вінницького району Вінницької області про визнання права власності на нерухоме майно у порядку спадкування за законом, на вирішення суду ставить наступні вимоги:

1. Встановити факт належності на праві власності за життя ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 житлового будинку, з господарськими будівлями та спорудами, загальною площею 46,4 кв.м., який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , двох земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 0,2101 га, якій присвоєно кадастровий номер 0522280600:02:000:0222, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), загальною площею 0,25 га, якій присвоєно кадастровий номер 0522280600:02:000:0221, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 ;

2. Визнати за ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) право власності на житловий будинок, з господарськими будівлями та спорудами, загальною площею 46,4 кв.м., який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті матері - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

3. Визнати за ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 0.2101 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , якій присвоєно кадастровий номер 0522280600:02:000:0222, в порядку спадкування за законом після смерті матері - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

4. Визнати за ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) право власності на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), загальною площею 0,25 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , якій присвоєно кадастровий номер 0522280600:02:000:0221, в порядку спадкування за законом після смерті матері - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

5. Витребувати з чужого незаконного володіння ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_3 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) житловий будинок, з господарськими будівлями та спорудами, загальною площею 46,4 кв.м., який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ;

6. Витребувати з чужого незаконного володіння ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_3 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 0,2101 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , якій присвоєно кадастровий номер 0522280600:02:000:0222;

7. Витребувати з чужого незаконного володіння ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_4 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), загальною площею 0,25 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , якій присвоєно кадастровий номер 0522280600:02:000:0221.

Судом встановлено, що до позову додано платіжний документ про сплату судового збору за пред`явленим позовом в розмірі 2043,82 грн.

Суд, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, вивчивши позовну заяву у співставленні до доданих доказів, дійшов висновку, що позов не у повній мірі відповідає вимогам ст.175, 177 ЦПК України, з огляду на таке.

Так, на виконання вимог п.3 ч.3 ст.175 ЦПК України, позивач визначив у позові ціну 204 382, 12 грн, надавши на підтвердження вартості майна довідки про оціночну вартість об`єктів нерухомості:

- щодо житлового будинку та земельної ділянки, на якій він розташований 189 803,61 грн;

- щодо земельної ділянки 14578,51 грн.

У ст.176 ЦПК України передбачено, що ціна позову визначається у позовах про визнанняправа власностіна майно або його витребування - вартістю майна; у позовах проправо власностінанерухоме майно, що належитьфізичним особамна праві приватної власності, - дійсною вартістю нерухомого майна.

Відповідно до 4 ст.177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Суд звертає увагу, що визначення ціни позову є суб`єктивним правом позивача, має суттєве значення, оскільки від цього залежить і розмір судового збору.

Правові засади здійснення оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності в Україні, її державного та громадського регулювання, забезпечення створення системи незалежної оцінки майна з метою захисту законних інтересів держави та інших суб`єктів правовідносин у питаннях оцінки майна, майнових прав та використання її результатів визначені уЗаконі України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".

Згідно із частиною шостоюстатті 9 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні"положення (національні стандарти) оцінки майна є обов`язковими до виконання суб`єктами оціночної діяльності під час проведення ними оцінки майна всіх форм власності та в будь-яких випадках її проведення.

Отож доказом ціни позову є звіт про оцінку майна складений суб`єктом оціночної діяльності,.

Всупереч вказаним вимогам до позову не додано звіт про оцінку майна, тоді як довідка про оціночну вартість майна не є дійсною вартістю такого майна на момент пред`явлення позову, а встановлені судом обставини позбавляють суд можливості перевірити правильність сплаченого позивачем судового збору у розмірі 2043,82 грн.

При цьому, судом встановлено, що прохальна частина позову містить вимоги про встановлення фактів належності на праві власності за життя ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 житлового будинку, з господарськими будівлями та спорудами та двох земельних ділянок, тобто по суті позивач на вирішення суду ставить три вимоги окремого провадження.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка для сплати судового збору за подання до суду заяви у справах окремого провадження становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що в 2024 році становить 605, 60 грн, відтак за трьома вимогами окремого провадження позивачем підлягало сплаті 1816,80 грн, отож 2043,82 грн 1816,80 грн = 227,02 грн залишок щодо інших вимог.

При цьому, пред`явлені на вирішення суду три вимоги про визнання права власності на нерухоме майно у порядку спадкування та три вимоги про витребування майна з чужого незаконного володіння, які є вимогами майнового характеру.

Згідно з положеннями п.10 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ №10 від 17.10.2014р. «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах», подані до суду позовні заяви чи заяви, а також зустрічні позовні заяви можуть містити кілька самостійних позовних вимог, кожна з яких є об`єктом справляння судового збору.

Пунктом 13 вказаної постанови визначено, якщо в позовній заяві об`єднано кілька самостійних вимог майнового характеру, пов`язаних між собою, то, враховуючи, що об`єктом справляння судового збору є позовна заява, максимальний розмір судового збору має відповідати загальній сумі всіх вимог. При цьому судовий збір може бути сплачено окремо за кожною вимогою або загальною сумою за всіма позовними вимогами.

Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі, передбачено ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір».

Згідно з положеннями ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подачу до суду фізичною особою або фізичною особою - підприємцем сплачується 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 01 січня 2024 року, становить 3028 грн.

Отож позивачеві слід сплатити максимальний розмір судового збору, який має відповідати загальній сумі всіх вимог від дійсної вартості майна, в іншому випадку зазначити підстави для звільнення від сплати судового збору.

Окрім цього, суд звертає увагу, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають лише у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження (абзацв 2, 3п. 23 ППВСУ від 30 травня 2008 року N 7).

Отже, передумовою звернення до суду за захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав, що виникають із спадкових правовідносин є наявність постанови нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину, яку до позову не додано.

Відповідно до п. 5 ч.3ст.175ЦПКУкраїни позовна заява повинна містити: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, зазначеннядоказів, що підтверджують вказані обставини;

На противагу вказаним вимогам, позивач вказує у позові про те, що житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , належав до суспільної групи колгоспний двір, а земельні ділянки перебували у спадкодавця на праві користування, утім доказів вказаних обставин не зазначає.

Суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Зважаючи на те, що нормами чинного законодавства не передбачено можливості вирішення питання про відкриття провадження у справі за позовною заявою, яка не відповідає вимогам закону, тому суд надає позивачеві строк для усунення зазначених вище недоліків.

Керуючись ст.ст. 175, 177, 260 ЦПК України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Турбівської селищної ради Вінницького району Вінницької області про визнання права власності на нерухоме майно у порядку спадкування за законом, - залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків тривалістю 10 днів з дня отримання ухвали.

Роз`яснити, що якщо позивач не усуне недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона буде вважатись неподаною і повернеться позивачеві.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбаченоЦПК України. Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Світлана ШПОРТУН

СудЛиповецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення18.12.2024
Оприлюднено25.12.2024
Номер документу123973638
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —136/2293/24

Ухвала від 14.01.2025

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Шпортун С. В.

Ухвала від 18.12.2024

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Шпортун С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні