Справа № 127/27563/24
Провадження № 2/127/3931/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2024 рокум. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі головуючого судді Жмудя О.О., при секретарі Матвеєвій А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , за участі третьої особи Служби у справах дітей Вінницької міської ради про визначення місця проживання дитини з батьком та встановлення факту самостійного виховання та утримання дитини,
В С Т А Н О В И В:
До Вінницького міського суду Вінницької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , за участі третьої особи Служби у справах дітей Вінницької міської ради про визначення місця проживання дитини з батьком та встановлення факту самостійного виховання та утримання дитини.
Позов мотивовано тим, що 18.09.2011 сторони зареєстрували шлюб. Під час перебування в шлюбі у подружжя народився син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Шлюбні відносини між позивачем і відповідачем не склались, у зв`язку з чим з початку 2021 року шлюбні стосунки не підтримують, спільного господарства не ведуть та проживають окремо. З огляду на це, ОСОБА_1 було скеровано до суду позов про розірвання шлюбу. З моменту фактичного завершення шлюбних відносин сторонами спільна дитина - ОСОБА_3 залишився проживати спільно з батьком. Мати дитини ОСОБА_2 в свою чергу проживає окремо. ОСОБА_2 життям дитини взагалі не цікавиться, від виховання самоусунулась з ним не спілкується, не надає ОСОБА_3 матеріальної підтримки. Однак, у заявника в повсякденному житті, при вирішенні питань, які стосуються дитини, захисту його прав, отримання документів на дитину постійно виникають питання, щодо участі матері в житті сина, або надання підтверджуючих документів щодо самостійного виховання чи утримання дитини заявником. Батько ОСОБА_1 в свою чергу, забезпечує необхідний медичний догляд, обстеження, лікування дитини, відповідально ставиться до свого обов`язку з належним рівнем матеріального забезпечення, спілкується з дитиною, проживає разом з сином, належним чином займається навчанням та розвитком дитини, що позитивно впливає на його фізичний розвиток як складову виховання, піклується про його психологічний стан. Враховуючи викладене позивач вважає, що наявні правові підстави для визначення місця проживання сина разом з батьком. Встановлення факту самостійного виховання та утримання позивачем спільного сина необхідне позивачу для захисту прав та інтересів дитини, оформлення документів щодо соціальної допомоги, вирішення питань щодо переміщення дитини без документального оформлення згоди від матері. Враховуючи вищевикладене, позивач звернувся до суду з вимогою про визначення місця проживання сина з позивачем та встановлення факту самостійного виховання та утримання сина.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 27.09.2024 позовну заяву прийнято до розгляду в порядку загального позовного провадження та витребувано у Служби у справах дітей Вінницької міської ради письмовий висновок щодо доцільності/недоцільності визначення місця проживання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з батьком ОСОБА_1 .
04.11.2024 відповідач ОСОБА_2 подала відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає, що позовні вимоги є безпідставними, та такими, що не підлягають до задоволення, з наступних підстав. Дійсно з моменту фактичного завершення шлюбних відносин, спільний син залишився проживати спільно з позивачем. Разом з цим, зазначених позивачем обставин не достатньо для задоволення його вимог. Щодо виконання батьківських обов`язків відповідач вважає що нею належним чином виконувались батьківські обов`язки, вона цікавилась і цікавиться життям і розвитком сина, турбується про його моральний стан та проводить з ним вільний час, купує його одяг і взуття, займається його здоров`ям. Вважає що позивачем не надано належних і допустимих доказів на підтвердження обставин, викладених у позовній заяві. Відповідач заперечує що не бере участі у вихованні сина, що свідчить про наявність між сторонами спору щодо участі матері у вихованні дитини, а отже, відповідач не самоусунулась від виконання батьківських обов`язків, а проживання дитини окремо від матері не впливає на обсяг прав відповідача і не звільняє від обов`язків щодо дитини. На підставі викладено у задоволенні позовних вимог просила відмовити.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 22.11.2024 підготовче провадження у справі закрито, справу призначено до розгляду по суті.
Служба у справах дітей Вінницької міської 02.12.2024 надала суду висновок від 26.11.2024 за №01/00/011/177306 про недоцільність визначення місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з батьком ОСОБА_1 .
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, однак подав на адресу суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги просив задовольнити з підстав, викладених у позові.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи неодноразово повідомлялась судом завчасно та належним чином.
Від представника Служби у справах Вінницької міської ради Ключковської Ю.П. надійшла заява, у якій просила розглядати справу та виносити рішення у її відсутність, підтримала наданий висновок органу опіки та піклування.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 і ОСОБА_2 перебували в шлюбі, який рішенням Вінницького міського суду Вінницької області від 21.08.2024 (справа №127/21326/24) розірваний.
В шлюбі народився син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження НОМЕР_1 .
Згідно витягу з реєстру територіальної громади №2024/006010634 від 23.05.2024 ОСОБА_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно витягу з реєстру територіальної громади №2024/006087842 від 24.05.2024 ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно витягу з реєстру територіальної громади № 2024/006010688 від 23.05.2024 ОСОБА_3 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно довідки про склад сім`ї від 27.05.2024, виданої головою квартального комітету «Тяжилів» ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , проживають за адресою: АДРЕСА_2 з 10.04.2020. ОСОБА_2 за даною адресою не зареєстрована та не проживає.
Відповідно до договору купівлі-продажу від 08.10.2019, житловий будинок АДРЕСА_2 належить ОСОБА_1 .
Згідно довідки Комунального закладу «Вінницький ліцей №27» за №06-04/305 від 27.05.2024, видана ОСОБА_1 , батьку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , учня 5-Е класу, про те, що дитина регулярно відвідує заняття у школі, завжди охайний та доглянутий. Батько дитини приділяє багато уваги вихованню дитини, спілкується з педагогами, які навчають сина, цікавиться шкільним життям дитини, бере активну участь у шкільних заходах.
Відповідно до відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору від 23.05.2024, вбачається що доходи ОСОБА_1 за період з 2 кварталу 2023 року по 1 квартал 2024 року становлять 153248,60 грн.
Служба у справах дітей Вінницької міської 02.12.2024 надала суду висновок від 26.11.2024 за №01/00/011/177306 про недоцільність визначення місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з батьком ОСОБА_1 . З висновку вбачається що на засіданні комісії мати дитини ОСОБА_2 повідомила, що не заперечує проти проживання дитини ОСОБА_4 з батьком. Дитина ОСОБА_3 повідомив, що батьки розлучились, він залишився жити з батьком, але з мамою ОСОБА_2 спілкується, вона приїжджала до нього на день народження. ОСОБА_4 пояснив, що проживає з батьком і не хотів би жити в іншому місці. Надані батьком дитини ОСОБА_1 документи підтверджують, що він на обліку у нарколога чи психіатра не перебуває, має самостійний дохід, за місцем проживання характеризується позитивно. Мати ОСОБА_2 рекомендованих документів не надала. Відповідно до акту обстеження умов проживання, складеного 18.11.2024 працівниками служби у справах дітей Вінницької міської ради, дитина ОСОБА_3 проживає разом з батьком ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , де створені належні умови для виховання, проживання та навчання дитини ОСОБА_5 .
Згідно з актом оцінки потреб сім`ї, складеним Вінницьким міським центром соціальних служб від 12.11.2024 року, в сім`ї батька ОСОБА_1 ознаки та чинники, що спричиняють складні життєві обставини, відсутні.
Враховуючи викладене, оскільки спір між батьками щодо місця проживання відсутній, орган опіки і піклування Вінницької міської ради вважає за недоцільне визначення місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з батьком ОСОБА_1 .
Надаючи оцінку позовним вимогам в контексті обставин спірних правовідносин суд виходить з наступного.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Отже, стаття 15 ЦК України визначає об`єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов`язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.
Загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність (пункт 6 статті 3 ЦК України).
Згідно з частинами другою, восьмою, дев`ятою статті 7 СК сімейні відносини можуть бути врегульовані за домовленістю (договором) між їх учасниками. Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, членів сім`ї. Сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства.
Згідно із статтею 141 СК мати і батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 СК місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків.
Згідно із ч. 1, 2 ст. 161 СК якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини (ч. 3 ст. 11 Закону України «Про охорону дитинства»).
Згідно зі статтею 12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Статтею 161 СК передбачено, що під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення. Орган опіки та піклування або суд не можуть передати дитину для проживання з тим із батьків, хто не має самостійного доходу, зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами, своєю аморальною поведінкою може зашкодити розвиткові дитини.
У постанові Верховного Суду від 14.02.2019 у справі № 377/128/18 суд дійшов висновку, що тлумачення частини першої статті 161 СК свідчить, що під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини враховується ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особисту прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення. До інших обставин, що мають істотне значення, можна віднести, зокрема: особисті якості батьків; відносини, які існують між кожним з батьків і дитиною (як виконують батьки свої батьківські обов`язки по відношенню до дитини, як враховують її інтереси, чи є взаєморозуміння між кожним з батьків і дитиною); можливість створення дитині умов для виховання і розвитку.
При визначенні місця проживання дитини судами необхідно крізь призму врахування найкращих інтересів дитини встановлювати та надавати належну правову оцінку всім обставинам справи, які мають значення для правильного вирішення спору.
Отже, при розгляді справ щодо місця проживання дитини суди насамперед мають виходити з інтересів самої дитини, враховуючи при цьому сталі соціальні зв`язки, місце навчання, психологічний стан тощо, а також дотримуватися балансу між інтересами дитини, правами батьків на виховання дитини і обов`язком батьків діяти в її інтересах.
За обставинами спірних правовідносин судом встановлено, що малолітній ОСОБА_4 проживає разом з батьком, який належним чином дбає про виховання та умови проживання дитини. Будь-яких обставин чи доказів того, що подальше визначення місця проживання дитини з батьком не відповідатиме інтересам дитини судом не встановлено.
У свою чергу відповідач не заявляла вимог чи будь-якої ініціативи стосовно того, щоб визначити місце проживання її сина з нею, оскільки погоджується з тим, щоб дитина проживає саме з батьком.
Суд звертає увагу, що відповідач, як мати дитини, не позбавлена прав та можливостей здійснення представництва та захисту законних прав та інтересів свого сина, як і не обмежена у праві брати участь у вихованні дитини. У випадку, якщо виникнуть обставини, які свідчитимуть, що перебування дитини за попереднім місцем проживання разом з батьком створюватиме реальну небезпеку для її життя та здоров`я або обставини змінилися так, що подальше проживання дитини з батьком суперечитиме інтересам дитини, то відповідач не обмежений у праві звернутись до суду з позовом до батька дитини про зміну місця проживання дитини шляхом визначення місця проживання дитини з матір`ю.
Відповідно до ч. 5, 6 ст. 19 СК орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи. Суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.
В даному випадку суд не погоджується з висновком органу опіки та піклування щодо недоцільності визначення місця проживання малолітнього ОСОБА_4 з батьком, оскільки такий висновок ґрунтується виключно на припущенні про відсутність між батьками спору, що не відповідає обставинам спірних правовідносин.
За таких обставин, виходячи із найкращих інтересів малолітнього ОСОБА_4 , враховуючи вік дитини, обставини та умови життя дитини, беручи до уваги право дитини на гармонійний розвиток і належне виховання, а також дотримуючись балансу між інтересами дитини, правами та обов`язками батьків, враховуючи, що батьки не змогли самостійно дійти згоди щодо вирішення питань про визначення місця проживання дитини, то суд доходить висновку, що на даному етапі життя малолітнього ОСОБА_4 визначення його місця проживання із батьком буде відповідати найкращим інтересам дитини та сприятиме реалізації правової визначеності у стосунках сторін, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Щодо вимоги про встановлення факту самостійного виховання та утримання дитини батьком суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, а також роз`яснень Верховного Суду «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»- у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 проживає разом з батьком ОСОБА_1 , що відповідачем ОСОБА_2 визнано та підтверджується матеріалами справи.
Встановлення факту самостійного виховання та утримання позивачем сина ОСОБА_4 необхідне йому для захисту прав та інтересів дитини, оформлення документів щодо соціальної допомоги, вирішення питань щодо переміщення дитини без документального оформлення згоди від матері.
Отже, встановлення факту самостійного виховання та утримання дитини не суперечить законодавству і не порушує права, свободи та інтереси інших осіб та має для позивача юридичне значення.
Таким чином, виходячи із встановлених фактичних обставин справи позовна вимога про встановлення факту самостійного виховання та утримання дитини ОСОБА_3 позивачем підлягає задоволенню.
Крім того, у відповідності зі ст.141ЦПК України з відповідача належить стягнути судовий збір на користь позивача у розмірі 2422,40 грн за дві позовні вимоги.
Керуючись ст.ст. 3, 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 354 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити.
Визначити місце проживання дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Встановити факт самостійного виховання та утримання дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок) судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Вінницького апеляційного суду.
Згідно вимог ст. 265 ч. 5 п. 4 ЦПК України:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ;
відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
третя особа: Служба у справах дітей Вінницької міської ради, код ЄДРПОУ 44566028, місцезнаходження: вул. Соборна, буд. 50, м. Вінниця.
Повний текст рішення складено 20.12.2024.
Суддя О.О. Жмудь
Суд | Вінницький міський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2024 |
Оприлюднено | 25.12.2024 |
Номер документу | 123974114 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Вінницький міський суд Вінницької області
Жмудь О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні