Справа №297/4492/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2024 року м. Берегове
Берегівський районний суд Закарпатської області в складі: головуючого судді ФЕЙІРА О. О., при секретарі судового засідання Іванчовій І.С., розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Великоберезької сільської ради до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав,-
встановив:
Великоберезька сільська рада звернулася в Берегівський районний суд Закарпатської області з позовною заявою до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позовні вимоги мотивовано тим, що службою у справах дітей Великоберезької сільської ради 26.09.2024 отримано лист від служби у справах дітей Мукачівської міської ради №1324 від 20.09.2024 в якому повідомлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , залишила сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у неврологічному відділенні КНП "Обласна дитяча лікарня" Закарпатської обласної ради, про що було складено відповідний акт. Після отримання даного листа службою у справах дітей Великоберезької сільської ради вжито ряд заходів, передбачених законодавством щодо соціально-правового захисту дитини. Як встановлено, відомості про батька дитини в книзі реєстрації записані зі слів матері, на підставі ч. 1 ст. 135 СК України. 29.09.2024 Наказом служби у справах дітей Великоберезької сільської ради №18 малолітнього ОСОБА_2 було взято на облік, як дитину, що залишилася без батьківського піклування. 11.10.2024 виконавчим комітетом Великоберезької сільської ради прийнято рішення №65 "Про надання правового статусу дитині ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Мати останнього до лікувального закладу КНП "Обласна дитяча лікарня" Закарпатської обласної ради не з`явилася, дитиною не цікавиться, місце її перебування на даний час не відоме. А тому, просить суд позбавити ОСОБА_1 батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Представник позивача - Великоберезької сільської ради в судове засідання не з`явився, однак голова такої подав до суду заяву від 10.12.2024, згідно якої просив справу розглянути без їх участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с. 20).
Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, однак подала до суду заяву від 11.12.2024, згідно якої просила справу розглянути без її участі (а.с. 21).
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши повно і всебічно обставини, на які позивач посилався, як на підставу своїх вимог, оцінивши докази на ствердження цих обставин в їх сукупності, суд приходить до наступного.
Як встановлено з матеріалів справи, відповідачка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є матір`ю малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що стверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 31 серпня 2020 року (а.с. 5).
Відомості про батька дитини записані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України (а.с. 6).
Як встановлено з матеріалів справи, ОСОБА_1 залишила малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у неврологічному відділенні КНП "Обласної дитячої лікарні" Закарпатської обласної ради, що стверджується копією Акта закладу охорони здоров`я та органу внутрішніх справ України про дитину, покинуту в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров`я №3332/08-12 від 30 серпня 2024 року (а.с. 9).
Наказом Служби у справах дітей Великоберезької сільської ради №18 малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , взято на облік, як дитину, що залишилася без батьківського піклування (а.с 8).
Рішенням виконавчого комітету Великоберезької сільської ради Берегівського району Закарпатської області №65 від 11.10.2024 "Про надання правового статусу дитині ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ", надано останньому статус дитини, позбавленої батьківського піклування (а.с. 7).
Відповідно до ч. 2 ст. 150 СК України, батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Згідно ч. 1 ст. 12 Закону України "Про охорону дитинства", на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Частиною 2 ст. 157 СК України встановлено, що той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею.
Відповідно п. 1 ч. 1 ст. 164 СК України, батьки можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо вони, не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування.
Разом з тим, згідно п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України, батьки можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо вони, зокрема, ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Пунктом 16 Постанови Пленуму ВСУ № 3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» (далі - Постанова) роз`яснено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Як вбачається з висновку органу опіки та піклування Великоберезької сільської ради про доцільність позбавлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьківських прав, остання покинула малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у неврологічному відділенні КНП "Обласної дитячої лікарні" Закарпатської обласної ради, дитиною не цікавиться, а тому, вважають за доцільне позбавити ОСОБА_1 батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 9-10).
Враховуючи вищевикладене, а також те, що ОСОБА_1 будучи матір`ю малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , покинула такого у лікарні, після чого до дитини не приходила та не забрала дитину без поважної причини і не виявила щодо неї батьківського піклування, крім того, як встановлено, така ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, не цікавилася станом здоров`я, фізичним та духовним розвитком дитини, суд вважає позовні вимоги позивача про позбавлення ОСОБА_1 батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.
Разом з тим, приймаючи до уваги, що позивач при пред`явленні позову був звільнений від сплати судового збору, на виконання вимог ст. 141 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідачки в користь держави судовий збір в розмірі 1 211 грн. 20 коп..
Керуючись ст. 3, ст. 9 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради Української РСР від 27.02.91 №789-XII, ст. ст.150, 164, 243, 244 СК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України №3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», ст. ст. 141, 263-265, 354, 355 ЦПК України, суд,-
рішив:
Позов задоволити.
Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканку АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканки АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 в користь держави - 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп. судового збору.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Закарпатського апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Олександр ФЕЙІР
Суд | Берегівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2024 |
Оприлюднено | 26.12.2024 |
Номер документу | 123974417 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Берегівський районний суд Закарпатської області
ФЕЙІР О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні