Справа № 461/5521/24
Провадження № 1-кс/461/7853/24
УХВАЛА
про застосування запобіжного заходу
23.12.2024 року слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , секретар ОСОБА_2 , з участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , розглянувши клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП у Львівській області ОСОБА_5 про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , -
в с т а н о в и в :
старший слідчий відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП у Львівській області ОСОБА_5 звернувся до суду з клопотанням у кримінальному провадженні № 12024140000000571 від 31.05.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України, погодженим прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури Львівської обласної прокуратури ОСОБА_7 , про застосування щодо підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання, з покладенням на нього відповідних обов`язків, строком на два місяці.
В обґрунтування поданого клопотання покликається на те, що 19 грудня 2024 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України. З урахуванням викладених ризиків та особи підозрюваного, обставин вчинення та суспільної небезпеки кримінального правопорушення, у скоєнні якого він підозрюється, сторона обвинуваченняприходить до висновку про необхідність застосування відноснопідозрюваного запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання.
Прокурор в судоволму засіданні клопотання підтримав.
Підозрюваний в судовому засіданні клопотання не заперечив.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим управління Головного управління Національної поліції у Львівській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024140000000571 від 31.05.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України.
Як вбачається з матеріалів клопотання, досудовим розслідуванням встановлено, що рішенням установчих зборів Товариства з Обмеженою відповідальністю «ВЕСТ ГРІН ЕНЕРДЖІ» (далі Товариства) затверджено Статут Товариства (протокол № 1 від 10.02.2022).
Згідно з п. 1.3.1. даного Статуту товариство є юридичною особою (товариством з обмеженою відповідальністю), яка створена відповідно до чинного законодавства України без обмеження строку діяльності, має самостійний баланс, може мати знаки для товарів та послуг, промислові зразки та інші засоби індивідуалізації Товариства, має право відкривати поточні, валютні, депозитні та інші рахунки в банківських установах, має право від свого імені вчиняти будь-які правочини та укладати будь-які договори, набувати майнові і особисті немайнові права, нести обов`язки, бути позивачем та відповідачем в суді, у тому числі в суді загальної юрисдикції, в господарському, адміністративному. третейському суді. Товариство самостійно відповідає за своїми зобов`язаннями (п. 1.3.8.).
Згідно з п.1.3.8. Статуту, Товариство самостійно відповідає за своїми зобов`язаннями.
Відповідно до п. 2.1. Товариство створене з метою (цілями) здійснення підприємницької діяльності, в/т. зовнішньоекономічної, спрямованої на отримання прибутку, шляхом об`єднання матеріальних, фінансових, трудових та інших ресурсів його учасників. Предметом діяльності Товариства є здійснення будь-якої господарської-діяльності, що не заборонена законодавством України, в тому числі, але не виключно: оброблення та видалення безпечних, відходів, видалення та оброблення твердих або нетвердих безпечних відходів перед утилізацією, експлуатація полігонів для захоронення безпечних відходів, видалення безпечних відходів шляхом спалювання або іншими методами, з одержуванням електроенергії або пари, компосту, замінників палива, біогазу та інших побічних продуктів для подальшого використання, або без їх одержування, оброблення та видалення небезпечних відходів, експлуатація засобів з перероблення небезпечних відходів; видалення та оброблення твердих або нетвердих небезпечних відходів, таких як вибухові речовини, що окисляються, займисті, токсичні речовини, що викликають подразнення шкіри, канцерогенні, їдкі речовини, що викликають зараження або інші речовини та препарати, шкідливі для здоров`я людини та навколишнього середовища, збирання безпечних відходів, збирання безпечних твердих побутових і промислових відходів у місцях їх накопичення, сміттєвих контейнерах, ємкостях тощо та змішаних відновлюваних матеріалів, збирання матеріалів придатних для вторинного використання; діяльність з вивезення безпечних відходів у місцях їх перероблення; збирання небезпечних відходів, відпрацювання моторної та машинної олії; збирання біологічно небезпечних відходів; діяльність станцій з перероблення небезпечних відходів; відновлення відсортованих відходів, перероблення металевих і неметалевих відходів і брухту у вторинну сировину: відокремлення та сортування вторинної сировини від нешкідливих відходів, відокремлення та сортування змішаної вторинної сировини: повторне використання гуми, відпрацьованих шин, задля одержування вторинної сировини, перероблення (чищення, плавлення, подрібнювання) пластмасових або гумових відходів на гранули; виробництво коксу та коксопродуктів, продуктів нафтоперероблення (п. 2.2.).
Згідно з п. 7.1. Статуту управління діяльністю Товариства здійснюють такі його органи: Загальні збори учасників (п. 7.1.1.); Директор (п. 7.1.2.).
Посадовою особою Товариства є директор (п. 7.2.1.). Директор Товариства несе відповідальність за заподіяну ним Товариству шкоду відповідно до чинного законодавства України та цього статуту (п. 7.2.2).
До компетенції загальних зборів учасників Товариства, серед іншого, належить призначення (обрання) та відкликання (звільнення) виконавчого органу Товариства (директора) (п.7.4.6.).
Відповідно до п. 7.11. виконавчим органом Товариства є його директор, який обирається і звільняється з посади на підставі рішення загальних зборів учасників. Термін (строк) повноважень директора визначається загальними зборами учасників Товариства і може бути скорочений (припинений) достроково. Директор підзвітний загальним зборам учасників Товариства і організовує виконання їх рішень. Директор не вправі приймати рішень, обов`язкових для учасників Товариства. Директор діє від імені Товариства в межах, встановлених цим статутом та чинним законодавством України.
Директор Товариства в межах повноважень наданих йому цим статутом (п.7.12), здійснює оперативне керівництво поточною діяльністю товариства, представляє товариство без довіреності у відносинах з усіма без винятку органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями у відносинах із фізичними та юридичними особами, забезпечує виконання поточних та перспективних планів роботи товариства, організовує підготовку засідань та виконання рішень загальних зборів учасників товариства, в установленому законом порядку приймає на роботу та звільняє із роботи працівників товариства, застосовує дисциплінарні стягнення та здійснює матеріальне заохочення працівників товариства, видає накази та розпорядження, дає вказівки, які є обов`язковими до виконання всіма підрозділами та штатними працівниками товариства, вирішує всі інші питання діяльності товариства не віднесені до виключної компетенції загальних зборів учасників Товариства.
Окрім цього, п. 7.13. передбачено, що на директора Товариства покладаються обов`язки з організації виконання рішень загальних зборів учасників Товариства, організації роботи по складанню робочих бізнес-планів, інших стратегічних та оперативних планів діяльності Товариства, включаючи фінансові, маркетингові та виробничі питання, підготовці та подання звітів про їх виконання, організацію документообігу в товаристві, розроблення та подання на розгляд трудового Колективу Товариства проекту колективного договору, забезпечення виконання Товариством обов`язків, взятих на себе згідно з умовами колективного договору.
Згідно з рішенням установчих зборів Товариства (протокол № 1 від 10.02.2022), прийнятого учасниками в складі ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , ОСОБА_6 призначено директором даного Товариства.
Відповідно до Наказу № 1 від 10.02.2022 за підписом директора Товариства ОСОБА_6 , останній заступає на посаду та приймає на себе виконання функцій виконавчого органу (директора) Товариства з 10.02.2022, на підставі протоколу установчих зборів засновників Товариства № 1 від 10.02.2022.
31.01.2023 Товариство в особі директора ОСОБА_6 (орендар) та Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗАХІДНА ДОРОЖНА ТРАНСПОРТНА ГРУПА» в особі ОСОБА_11 (орендодавець) уклали договір оренди.
Відповідно до п. 1.1. вказаного договору Орендодавець передає Орендарю, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку з нежитловою будівлею, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , розташованою на вищевказаній земельній ділянці, за плату на певний строк, визначений цим договором.
Згідно з п. 1.3 договору загальна площа земельної ділянки, яка передається в користування складає 2,3010 га, кадастровий номер 4621286100:02:000:0054, цільове призначення: 11.03 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств, розташована на території Раневицької сільської ради Дрогобицького району Львівської області.
Відповідно до п. 3.1 договору, земельна ділянка та будівля передаються Орендодавцем у користування строком на 5 років і приймається Орендарем на підставі акту приймання-передачі.
Окрім цього, п. 5.3 договору передбачено, що орендар зобов`язується використовувати нерухоме майно, що передається в користування відповідно до принципів раціонального використання, правил екологічної і протипожежної безпеки, попередження забруднення та утримувати орендоване рухоме майно в належному стані.
У подальшому, ОСОБА_6 здійснюючи оперативне керівництво (управління) поточною діяльністю Товариства, не забезпечивши належну виробничо-господарську діяльність Товариства на орендованій земельній ділянці, її екологічний та санітарний стан, в невстановлений досудовим розслідуванням час, однак не раніше 31.01.2023 до 18.07.2024, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи можливість настання суспільно-небезпечних наслідків у виді створення загрози довкіллю, але легковажно розраховуючи на їх відвернення, не отримавши дозвільних документів на зайняття відповідним видом діяльності, зокрема дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, розмістив на земельній ділянці, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , продукти діяльності з переробки відпрацьованих автомобільних шин у вигляді золи, дроту та шлаку, при цьому не вжив заходів, щодо належного їх зберігання, тобто здійснював вказану діяльність з порушенням спеціальних правил, що призвело до забруднення земельної ділянки з кадастровим номером 4621286100:02:000:0054 шкідливими речовинами у вигляді нафтопродуктів, цинку, свинцю, кадмію, міді, кобальту, марганцю, сульфату та перевищення контрольної проби (заліза), та засмічення земель від переробки відпрацьованих автомобільних шин у вигляді золи, дроту та шлаків об`ємом 398, 80 метрів кубічних.
Відповідно до висновку судової інженерно-екологічної експертизи встановлено, що внаслідок порушення правил діяльності підприємства від переробки відпрацьованих автомобільних шин, що розташоване на земельній ділянці 4621286100:02:000:0054 у с. Раневичі Дрогобицького району Львівської області, створена небезпека для довкілля та відбулося екологічне забруднення незначних територій.
Загальний розмір шкоди, завданої внаслідок порушення правил діяльності підприємства від переробки відпрацьованих автомобільних шин, що розташоване на земельній ділянці 4621286100:02:000:0054 у с. Раневичі Дрогобицького району Львівської області, становить 66 360,11 гривень (у тому числі 25 612,31 гривень за забруднення та 40 747, 80 гривень за засмічення).
Статтею 13Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Власність зобов`язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству.
Відповідно до ст.1Земельного кодексуУкраїни земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Статтями 167 та 168Земельного кодексуУкраїни визначено, що господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється. Ґрунти земельних ділянок є об`єктом особливої охорони.
Згідно з пунктом «в» частини 1 статті 211цього Кодексу громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.
Таким чином, ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у забрудненні земель речовинами, відходами чи іншими матеріалами, шкідливими для довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил, що створило небезпеку для довкілля тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України.
У вчиненні кримінального правопорушення підозрюється: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Запоріжжя, українець, громадянин України, директор ТОВ «ВЕСТ ГРІН ЕНЕРДЖІ» (код ЄДРПОУ 44800030), зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , та проживаючий за адерсою: АДРЕСА_3 .
19 грудня 2024 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_6 інкримінованого йому кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- протоколом огляду земельної ділянки 4621286100:02:000:0054 у с. Раневичі Дрогобицького району Львівської області від 18.07.2024;
- листом ДЕІ у Львівській області від 09.08.2024 про результати залучення спеціалістів;
- протоколом вимірювань показників та складу властивостей ґрунтів № (150-155)/24 від 31.07.2024, складеним ДЕІ у Львівській області;
- висновком експерта за результатами проведення судово інженерно-екологічної експертизи № 691/24-22 від 06.11.2024;
- довідкою №1 від 26.09.2024 виданою Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗАХІДНА ДОРОЖНА ТРАНСПОРТНА ГРУПА»;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 06.12.2024;
- протоколом огляду диску з інформацією з системи «Безпечне місто» від 17.12.2024;
- іншими матеріалами досудового розслідування та документами, вилученими в ході проведення слідчих (розшукових) та процесуальних дій.
Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на даний час докази у кримінальному провадженні свідчать про об`єктивний зв`язок підозрюваного ОСОБА_6 із вчиненням кримінального правопорушення, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому кримінальному провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.
Статтею 177 КПК України передбачено, що метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
З огляду наявності обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, оцінюючи особу підозрюваного, слідчий суддя приходить до переконання в наявності передбачених ст.177 КПК України ризиків, а саме:
Переховуватися від органів досудового розслідування та суду, оскільки, у разі визнання винуватим, ОСОБА_6 загрожує покарання, і це може стимулювати підозрюваного до втечі, та з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинений злочин підозрюваний може перетнути, в тому числі й незаконно, державний кордон України.
Водночас, згідно з п. 36 Рішення Європейського суду з прав людини від 20.05.2010 у справі «Москаленко проти України», Європейський суд зазначив, що суворість покарання, яке може бути призначено, є належним елементом при оцінці ризику переховування від суду чи скоєння іншого злочину.
Окрім цього, тяжкість інкримінованого правопорушення та усвідомлення можливості засудження вже самі по собі можуть бути підставою та мотивом для обвинуваченого до втечі;
Незаконно впливати на свідка, експерта, спеціалістів у цьому ж кримінальному провадженні, оскільки, з урахуванням принципу безпосередності дослідження показань, речей і документів (ст. 23 КПК України) такі ще судом не допитані та надані ними під час досудового розслідування показання не можуть лягти в основу обвинувального вироку відносно нього. Зокрема, з метою уникнення передбаченої законом відповідальності підозрюваний ОСОБА_6 може незаконно впливати на свідка ОСОБА_11 , з метою зміни ним показів або відмови від раніше наданих показів;
Перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином та вчинити інші кримінальні правопорушення, оскільки для закінчення досудового розслідування та прийняття остаточного рішення у даному кримінальному провадженні необхідно провести низку слідчих (розшукових) та процесуальних дій, в свою чергу ОСОБА_6 може перешкоджати їх проведенню, зокрема, може негативно впливати на хід досудового розслідування, узгоджувати свої показання з показанням свідка та осіб, які ще не допитані в ході досудового розслідування, давати цим особам поради з врахуванням відомих йому обставин справи, схиляти їх до дачі завідомо неправдивих показань в ході досудового розслідування з метою створення собі штучного алібі щодо його непричетності до вчинення інкримінованого кримінального правопорушення, тим самим перешкоджати кримінальному провадженню.
При оцінці обставин, передбачених ст.178 КПК України, слідчий суддя прийшов до висновків, що:
наявні докази вчинення підозрюваним інкримінованого йому кримінального правопорушення є вагомими та допустимими, отриманими у встановленому КПК України порядку;
у разі визнання винним ОСОБА_6 загрожує покарання у виді штрафу від однієї до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років;
вік та стан здоров`я підозрюваного дозволяє застосування щодо нього запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання.
Оцінюючи особу підозрюваного та інкриміноване йому кримінальне правопорушення, слідчий суддя приходить до переконання в наявності передбачених ст.177 КПК України підстав для застосування запобіжного заходу, з огляду на наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення та встановлених ризиків.
Відповідно до ч.1 ст. 179 КПК України особисте зобов?язання полягає у покладені на підозрюваного, обвинуваченого зобов?язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов`язки, передбаченіст. 194 цього Кодексу.
Таким чином, враховуючи те, що ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, та достатність підстав вважати, що існують ризики, передбачені ст.177 КПК України, а запобіжний захід, який просить застосувати орган досудового розслідування є найм`якішим, приходжу до висновку про необхідність застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання.
Керуючись ст.ст.176-178, 182, 183, 193, 194, 196 КПК України, слідчий суддя, -
у х в а л и в :
клопотання задовольнити.
Застосувати щодо підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов`язки, передбачені ст. 194 КПК України:
прибувати до слідчого, прокурора, суду із встановленою періодичністю;
не відлучатися із Львівської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;
повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;
утриматися від спілкування з свідком ОСОБА_12 у даному кримінальному провадженні.
Роз`яснити підозрюваному ОСОБА_6 , що в разі невиконання вищезазначених обов`язків, до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Строк дії ухвали становить два місяці, тобто до 21.02.2025 року.
Контроль за виконанням даної ухвали покласти на старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП у Львівській області ОСОБА_13 .
Ухвала остаточна, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Галицький районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2024 |
Оприлюднено | 25.12.2024 |
Номер документу | 123975383 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів особисте зобов'язання |
Кримінальне
Галицький районний суд м.Львова
Волоско І. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні