ОЧАКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 483/651/24
Провадження № 2-о/483/38/2024
РІШЕННЯ
Іменем України
16 грудня 2024 року м. Очаків
Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:
головуючого - судді Рак Л.М.,
за участю секретаря Гречки С.Є.,
заявниці ОСОБА_1 ,
представника заінтересованої особи Міністерство оборони України - Тищенко М.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в режимі відеоконференції з використанням представником заінтересованої особи власних технічних засобів поза межами приміщення суду за допомогою системи «EasyCon» цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Очаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Миколаївському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), Міністерство оборони України та військова частина НОМЕР_1 про встановлення факту, що має юридичне значення,
В С Т А Н О В И В :
23 травня 2024 року адвокат Кириленко А.В., який є представником заявниці ОСОБА_1 , звернувся до Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересовані особи - Очаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Миколаївському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), Міністерство оборони України та військова частина НОМЕР_1 . Заявлені вимоги представник заявниці обґрунтовував тим, що заявниця ОСОБА_1 перебувала в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , з врахуванням уточненої заяви, який заочним рішенням Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області від 03 серпня 2021 року у справі № 483/1088/21 було розірвано, рішення набрало законної сили 03 вересня 2021 року. Проте, після розірвання шлюбу, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 продовжували проживати як дружина та чоловік без реєстрації шлюбу. За час проживання однією сім`єю вони, як чоловік та дружина, продовжували вести спільне господарство, мали спільний сімейний бюджет та виховували спільних дітей. З початком повномасштабного вторгнення, ОСОБА_2 був мобілізований до лав Збройних сил України. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 під час захисту Батьківщини загинув внаслідок ракетного удару під час виконання обов`язків військової служби. Для отримання одноразової грошової допомоги, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022р. №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», як дружині загиблого військовослужбовця, необхідно встановити факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу. Посилаючись на викладене, а також на те, що факт проживання позивачки з ОСОБА_2 як чоловіка та дружини підтверджується відповідними довідками наданими до суду та, що ані позивачка, ані ОСОБА_2 в інших шлюбах не перебували, дітей від інших шлюбів вони не мають та на підтвердження наявності сумісних дітей позивачкою до суду надано копію посвідчення багатодітної матері, представник заявниці просив встановити факт проживання заявниці ОСОБА_1 з ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім`єю як жінка та чоловік без реєстрації шлюбу у період часу з 04 вересня 2021 року по 18 березня 2022 року.
Ухвалою суду від 24 червня 2024 року до участі у справі в якості заінтересованих осіб були залучені Міністерство оборони України та військова частина НОМЕР_1 .
Заявниця ОСОБА_1 в судовому засіданні заявлені вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник заявниці - адвокат Кириленко А.В. в судове засідання не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник заінтересованої особи Міністерства оборони України в судовому засіданні заперечувала проти заявлених ОСОБА_1 вимог та просила в задоволені заяви відмовити.
Представник заінтересованої особи - Очаківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Миколаївському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) в судове засідання не з`явився, до суду заінтересована особа надала заяву про розгляд справи за відсутності її представника.
Представник заінтересованої особи військової частини НОМЕР_1 будучі належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи в судове засідання не з`явився та заінтересована особа не повідомила про причини неявки свого представника. 12 серпня 2024 року до суду заінтересованою особою були надані заперечення на заяву в даній справі, в яких військова частина НОМЕР_1 посилаючись на те, що заявницею не доведено належними та допустимими доказами факту спільного проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу із загиблим ОСОБА_2 , а також, що правові підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 відсутні, просила у її задоволенні відмовити.
Вислухавши пояснення заявниці, представника заінтересованої особи - Міністерства оборони України, свідків, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов наступного.
Частиною 1 статті 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод, чи інтересів.
ЦПК України передбачає, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється у порядку іншого судочинства (ч. 1 ст. 19 ЦПК України).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного); 3) окремого провадження.
У частині сьомій вказаної статті регламентовано, що окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, зазначений у ст. 315 ЦПК України, не є вичерпним.
Відповідно до п. 5 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Згідно з ч. 2 ст. 315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Сімейного кодексу України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Кожен учасник сімейних відносин має право на судовий захист (ч. 10 ст. 7 СК України). Суд застосовує способи захисту, які встановлені законом або домовленістю сторін. Одним із способів захисту сімейних прав є встановлення правовідношення (ч. 2 ст. 18 СК України).
Згідно з роз`ясненнями Верховного Суду України у листі «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 01 січня 2012 року, доказами, які свідчать про факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу можуть бути: свідоцтва про народження дітей, довідки з місця проживання, свідчення свідків, листи ділового та особистого характеру тощо. Також це можуть бути: свідоцтво про смерть одного із «подружжя», свідоцтва про народження дітей, в яких чоловік у добровільному порядку записаний як батько, виписки з господарських домових книг про реєстрацію чи вселення; докази про спільне придбання майна як рухомого, так і нерухомого (чеки, квитанції, свідоцтва про право власності); заяви, анкети, квитанції, заповіти, ділова та особиста переписка, з яких вбачається, що «подружжя» вважали себе чоловіком та дружиною, піклувалися один про одного; довідки житлових організацій, сільських рад про спільне проживання та ведення господарства.
Конституційним Судом України у рішенні від 03 червня 1999 року за № 5-рп/99 (справа про офіційне тлумачення терміну «член сім`ї») визначено, що до членів сім`ї належать особи, які постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, а й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т. п.
Згідно з ч. 4 ст. 3 Сімейного кодексу України сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Поняття сім`ї, сформульоване в цій статті, не містить такої обов`язкової ознаки сім`ї, як знаходження саме в зареєстрованому шлюбі. Сім`я розглядається як соціальний інститут і водночас як союз конкретних осіб. Сім`я є первинним та основним осередком суспільства. Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки, що й є ознаками сім`ї.
Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 21 СК України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення в них прав та обов`язків подружжя.
Згідно зі ст. 27 СК України державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства.
Для встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу потрібно враховувати у сукупності всіх ознак, що притаманні наведеному визначенню.
Так, при встановленні факту наявності у осіб спільного побуту доцільно враховувати ознаки, визначені у понятті домогосподарства.
Домогосподарство є сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне господарство, повністю або частково об`єднують та витрачають кошти.
З копії повторного свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 вбачається, що 13 жовтня 1990 року було укладено шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , який у зв`язку з реєстрацією шлюбу змінив прізвище на ОСОБА_1 , що також підтверджується копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища № 00035936793 від 24 червня 2022 року (а.с. 29, 30).
Згідно з копією паспорта громадянина України НОМЕР_3 , ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Ковильне Джанкойського району АР Крим (а.с. 165-166), він був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що також підтверджується довідкою про реєстрацію місця проживання особи Куцурубської сільської ради ОТГ № 189 від 2019 року та довідкою Куцурубської сільської ради ОТГ № 441/20-3 від 21 вересня 2022 року (а.с. 31, 35).
Як вбачається з повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб № 00047947586 від 13 листопада 2024 року шлюб укладений 13 жовтня 1990 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , який після реєстрації шлюбу змінив прізвище на ОСОБА_1 , рішенням Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області № 483/1088/21 від 03 серпня 2021 року розірвано. В подальшому ані ОСОБА_1 , ані ОСОБА_2 нових шлюбів не укладали (а.с. 191-195).
Від шлюбу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , народилося троє дітей ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується посвідченням багатодітної сім`ї серії НОМЕР_4 від 13 вересня 2012 року та довідкою Куцурубської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області № 442/20-3 від 21 вересня 2022 року (а.с. 15, 38).
Судом також встановлено, що 16 березня 2022 року ОСОБА_2 був призваний на військову службу під час загальної мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_6 . Службу проходив у військовій частині НОМЕР_5 (умовна позначка), а 18 березня 2022 року старший майстер майстерні взводу технічного обслуговування ремонтної роти бронетанкової техніки ремонтно-відновлювального батальйону військової частин НОМЕР_5 (умовна позначка) ОСОБА_2 загинув внаслідок нанесення ракетного удару при виконанні обов`язків військової служби (а.с 40). Згідно з довідкою про причину смерті (до форми № 106/о № 1244) від 24 березня 2022 року причиною смерті військовослужбовця стали тупа політтравма тіла (а.с. 19-20).
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 від 28 березня 2022 року ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Миколаєві, про що 28 березня 2022 року складено відповідний актовий запис № 150 (а.с. 37).
Встановлення факту спільного проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу необхідне заявниці для реалізації права на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця у порядку, визначеному Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Відповідно до ст.ст. 16, 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» заявник як жінка, з якою загибла особа проживала однією сім`єю, має право на одноразову грошову допомогу у разі загибелі (смерті) військовослужбовця.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» факт проживання однією сім`єю має бути встановлено судовим рішенням.
Відповідно до абзацу 2 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі військовослужбовця в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
З приводу спільного проживання однією сім`єю після розірвання шлюбу в судовому порядку достовірно встановлено, що подружжя не припинило сімейних відносин і після розірвання шлюбу, вони зберегли сім`ю, до мобілізації покійного проживали разом за однією адресою, вони мали спільний бюджет, разом здійснювали витрати для задоволення потреб сім`ї, вели спільне господарство, між ними продовжилися усталені взаємовідносини, які притаманні подружжю, їх спільні діти проживали разом з ними, що підтверджується довідками Куцурубської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області № 441/20-3 та № 443/20-3 від 21 вересня 2022 року (а.с. 31, 33). Крім того, заявниця ОСОБА_1 проводила поховання загиблого чоловіка ОСОБА_2 , що підтверджується довідкою Куцурубської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області № 442/20-3 від 21 вересня 2022 року (а.с. 34).
Також, факт спільного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 з ОСОБА_2 , після розірвання шлюбу підтвердили свідки ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , які в судовому засіданні пояснили, що ОСОБА_1 проживала разом з чоловіком ОСОБА_2 в їх селі у власному будинку, по день загибелі останнього, від шлюбу у них народилось троє спільних дітей, які вже повнолітні. Крім того, свідки пояснили, що подружжя ОСОБА_1 проживаючи разом вели спільне господарство, держали худобу, робили ремонти біля свого будинку, купували речі для сім`ї, по час коли ОСОБА_2 було мобілізовано. Свідку ОСОБА_8 відомо, що ними було разом придбано в останній час телевізор та бензокосу. Свідки навіть не знали, що подружжя розлучилось. ОСОБА_1 провожала чоловіка ОСОБА_2 після його призову за мобілізацією на військову службу. Після загибелі чоловіка ОСОБА_1 займалась його похованням. Всі в селі вважали, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 сім`я по день загибелі останнього.
Аналізуючи зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що факт спільного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 з ОСОБА_2 , як жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу у період з 04 вересня 2021 року по день смерті останнього, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 , знайшов своє підтвердження під час розгляду справи судом та був доведений належними письмовими доказами та поясненнями свідків наданими в судовому засіданні.
Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Таким чином, враховуючи вимоги законодавства, та оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 259, 263- 265, 293, 294, 315 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Очаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Миколаївському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), Міністерство оборони України та військова частина НОМЕР_1 про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Вважати встановленим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , проживала однієї сім`єю з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , як жінка та чоловік без реєстрації шлюбу у період з 04 вересня 2021 року по день смерті ОСОБА_2 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду через Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 20 грудня 2024 року.
Головуючий:
Суд | Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2024 |
Оприлюднено | 25.12.2024 |
Номер документу | 123976773 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області
Рак Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні