Рішення
від 18.12.2024 по справі 574/909/24
БУРИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 574/909/24

Провадження №2/574/342/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2024 року м. Буринь

Буринський районний суд Сумської області в складі:

головуючого судді Гука Т.Р.,

з участю секретаря судового засідання Божок В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Буринського районного суду Сумської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Буринської міської ради Сумської області про визнання права власності на земельну ділянки в порядку спадкування за законом та встановлення юридичного факту належності правовстановлюючого документу особі,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Буринської міської ради Сумської області про визнання права власності на земельну ділянки в порядку спадкування за законом та встановлення юридичного факту належності правовстановлюючого документу особі, який мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 , яка проживала у с. Михайлівка Буринського району Сумської області разом з ним. Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майне, до складу якої входить, в тому числі, земельна ділянка площею 2,58 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області, що належала померлій на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії СМ №001477, який за життя втрачений ОСОБА_2 .

Він є спадкоємцем першої черги за законом, який прийняв спадщину після смерті матері шляхом спільного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Однак, при зверненні до приватного нотаріуса Конотопського районного нотаріального округу Сумської області Головенської Л.В. для отримання свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, йому листом було роз`яснено щодо унеможливлення спадкування, оскільки оригінал вищезазначеного державного акту на земельну ділянку було втрачено та присутні розбіжності у написанні прізвища спадкодавця, оскільки у свідоцтві про смерть її прізвище зазначене « ОСОБА_3 », а у правовстановлюючому документі на земельну ділянку прізвище зазначене « ОСОБА_4 ».

На підставі викладеного, просив встановити факт належності ОСОБА_2 державного акту на право приватної власності на землю серії СМ №001477 від 29.03.2002 року, виданого на підставі розпорядження голови Буринської районної державної адміністрації від 22.03.2002 №69, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №541 на ім`я ОСОБА_2 .. Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 2,5751 га, кадастровий номер 5920984600:05:001:0026, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розташованої на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області, що належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Михайлівка Бкринського (на теперішній час Конотопського) району Сумської області ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії СМ №001477.

Ухвалою Буринського районного суду Сумської від 15.10.2024 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Буринського районного суду Сумської від 18.11.2024 року закрито підготовче провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду.

Учасники справи були належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, однак в судове засідання не з`явились.

Позивач ОСОБА_1 подав до суду заяву в якій просив провести судове засідання без його участі, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити повністю.

Від представника відповідача Буринської міської ради Сумської області Дериземлі В.В. надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, в якій він також зазначив, що за наявності підстав для задоволення позову, встановлених судом, Буринська міська рада, як відповідач не заперечує.

З врахуванням вказаних обставин та положень ст.223 ЦПК України, суд визнав за можливе справу розглянути у відсутності учасників справи.

Оскільки сторони у судове засідання не з`явились, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України.

Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, повно та всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_1 ОСОБА_2 , що підтверджується копіями повторних свідоцтв про народження та смерть (а.с.6, 9).

Після смерті останньої відкрилась спадщина, до складу якої увійшла земельна ділянка площею 2,58 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Михайлівської сільської ради, та належала ОСОБА_2 відповідно Державного акту на право приватної власності на землю серії СМ №001477, виданого на ім`я « ОСОБА_2 » 29.03.2002 року на підставі розпорядження голови Буринської районної державної адміністрації від 22.03.2002 р. №63 та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №541 (а.с.8).

Відповідно довідки Михайлівського старостинського округу Буринської міської ради Сумської області №132 від 15.04.2024 року, ОСОБА_2 , 1928 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на день смерті була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 і була постійним жителем села. Згідно рішення Першої сесії Восьмого скликання Буринської міської ради від 07.03.2023 р. «Про перейменування вулиць та провулків в населених пунктах Буринської територіальної громади» було перейменовано вул. Ватутіна на вул. Деркачівську. Після її смерті залишилось спадкове майно. Заповіт від імені ОСОБА_2 Михайлівською сільською радою Буринського району Сумської області не посвідчувався. На день смерті ОСОБА_2 разом з нею був зареєстрований та проживав син ОСОБА_1 1952 року народження (а.с.7).

Згідно витягівзі Спадковогореєстру спадкові справи після смерті ОСОБА_2 не заводилися, свідоцтва про право на спадщину не видавалися (а.с.11, 12).

З метою оформлення спадщини, а саме земельної ділянки відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серія СМ №001477, розташованої на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області, розміром 2,58 га, виданого на підставі розпорядження голови Буринської райдержадміністрації від 22.03.2002 №63 на ім`я « ОСОБА_2 » після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Конотопського районного нотаріального округу Сумської області Головенської Л.В., однак отримав письмове роз`яснення, що нотаріус позбавлений можливості видати йому Свідоцтво про право на спадщину, оскільки державний акт на право приватної власності на землю серія СМ №001477, відсутній та маються розбіжності у написанні прізвища спадкодавця у вищезазначеному державному акті « ОСОБА_4 » та у свідоцтві про смерть « ОСОБА_3 ». Відповідно ст.315 ЦПК України, спадкодавець має право звернутися до суду для встановлення юридичного факту належності правовстановлюючого документу особі (а.с.10).

Згідно зі ст.ст.1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла, до інших осіб. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

У відповідності до ч.1 ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ч.ч.1, 5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

В силу ч.1 ст.1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Відповідно до ч.1 ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Згідно зі статтею 81 ЗК України громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; г) прийняття спадщини; ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

У п.23постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від30.05.2009року №7«Про судовупрактику усправах проспадкування» роз`яснено,що свідоцтвопро правона спадщинувидається записьмовою заявоюспадкоємців,які прийняли спадщинув порядку,установленому цивільнимзаконодавством.За наявності умов для одержання внотаріальній конторі свідоцтва про правона спадщинувимоги провизнання правана спадщинусудовому розглядовіне підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У постанові Верховного Суду від 03 березня 2021 року у справі № 760/5425/17 (провадження № 61-18392св19) вказано, що «справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними. Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження з`ясується, що має місце спір про право, суд залишає заяву без розгляду та роз`яснює заявникові, що він має право звернутися до суду з позовом на загальних підставах.

Відповідно до ч.1 ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з ч.2 ст.78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Листом Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин Головного управління Держгеокадастру у Сумській області №1384/36-24 від 27.09.2024 ОСОБА_5 повідомлено про те, що Інструкція про порядок складання, видачі реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затверджена Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.05.1999 року №43 (втратила чинність на підставі наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 03.07.2013 №404) не передбачала внесення змін до державних актів (а.с.19).

З витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 30.09.2024 року вбачається, що земельна ділянка, площею 2,5751 га, кадастровий номер 5920984600:05:001:0026 була зареєстрована 31.05.2017 року та власником вказаної земельної ділянки значиться ОСОБА_2 (а.с.13-18).

Відповідно довідки про оціночну вартість об`єкта нерухомості, а саме земельної ділянки для ведення товарногосільськогосподарського виробництваплощею 25751,00кв.м, кадастровий номер 5920984600:05:001:0026, яка розташована на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області оціночна вартість об`єкта оцінки складає 74725,74 грн. (а.с.20-21).

Враховуючи викладене, оскільки дослідженими судом доказами встановлено факт належності правовстановлюючого документа особі та що зазначена земельна ділянка належала спадкодавцю, однак позивач, яка прийняв спадщину, не може скористатись в повному обсязі своїм правом власності на спадкове майно шляхом нотаріального оформлення спадщини, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.2, 10, 12, 13, 23, 258, 259, 265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до Буринської міської ради Сумської області про визнання права власності на земельну ділянки в порядку спадкування за законом та встановлення юридичного факту належності правовстановлюючого документу особі задовольнити.

Встановити факт належності Державного акту на право приватної власності на землю серії СМ №001477, виданого 29.03.2002 року на підставі розпорядження голови Буринської районної державної адміністрації від 22.03.2002 р. №69 та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №541, - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Михайлівка Буринського району Сумської області.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , право власності на земельну ділянку площею 2,5751 га, кадастровий номер 5920984600:05:001:0026, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області, що належала померлій на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії СМ №001477, виданого 29.03.2002 року на підставі розпорядження голови Буринської районної державної адміністрації від 22.03.2002 р. №69 та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №541.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сумського апеляційного шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 ,проживає заадресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 .

Відповідач: Буринська міська рада Сумської області, місцезнаходження: 41700, Сумська область, Конотопський район, м. Буринь, вул. Захисників України, 1; код ЄДРПОУ: 04058025.

Повне судове рішення складено 23.12.2024 року.

Суддя Т.Р. Гук

СудБуринський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення18.12.2024
Оприлюднено25.12.2024
Номер документу123977157
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —574/909/24

Рішення від 18.12.2024

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Гук Т. Р.

Ухвала від 18.11.2024

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Гук Т. Р.

Ухвала від 15.10.2024

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Гук Т. Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні