Справа №597/1863/24
Провадження № 2/597/553/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" грудня 2024 р. Заліщицький районний суд Тернопільської області
в складі: судді Шевчук В.М.
за участі секретаря судового засідання Николайчук З.М.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданнів залісуду вмісті Заліщики цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 , до Заліщицької міськоїради Чортківськогорайону Тернопільськоїобласті про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування,
У С Т А Н О В И В:
І. Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
ОСОБА_1 ,який дієв інтересах ОСОБА_2 , звернувся до суду з позовною заявою до Заліщицької міської ради Чортківського району Тернопільської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування, у якійпросив визнатиза ОСОБА_2 , якспадкомцем першоїчерги зазаконом, післясмерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розміром 0,72 гектара, згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №473837, виданого 26.12.2006 року на підставі розпорядження Заліщицької районної державної адміністрації від 27.11.2006 року №670, що знаходиться на території Шипівецької сільської ради Заліщицького району Тернопільської області, кадастровий номер 6122089800:01:001:0382.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача ОСОБА_1 посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_3 . Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на належне їй майно, а саме: на земельну ділянку згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №473837, виданого на ім`я ОСОБА_3 . ОСОБА_2 є спадкоємцем першої черги за законом та має право на спадщину після смерті матері ОСОБА_3 . З метою отримання свідоцтва про право на спадщину за законом та оформлення права власності на земельну ділянку позивач ОСОБА_2 звернувся із заявою до в.о.державного нотаріуса Заліщицької державної нотаріальної контори Дідик І.О., в якій просив видати свідоцтво про право на спадщину за законом на вищевказане майно. Проте, нотаріус листом №535/02-14 від 04.10.2024 року відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину на цілу частку спадкового майна після смерті ОСОБА_3 та рекомендувала звернутися до суду для вирішення даного питання по суті.
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи
Позивач ОСОБА_2 та його представник ОСОБА_1 у підготовче судове засідання не з`явилися, однак від представника позивача ОСОБА_1 надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача Заліщицької міської ради Чортківського району Тернопільськоїобласті у підготовче судове засідання не з`явився, однак від міського голови до суду надійшла заява, якою просив розглядати справу за його відсутності та позовну заяву задоволити у повному обсязі.
ІІІ. Інші процесуальні дії у справі
Ухвалою Заліщицького районного суду Тернопільської області від 09.12.2024 року відкрито провадження у справі, визначено проводити розгляд справи у порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
Судом на підставі ч.2 ст.247 ЦПК України у зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
ІV.Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини
Дослідивши матеріали цивільної справи, суд вважає, що позовна заява ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 , до Заліщицької міської ради Чортківського району Тернопільської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування, підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно даних паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 від 31.01.1997 року, виданого Заліщицьким РВ УМВС України в Тернопільській області, ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно зі свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 12.08.1981 року батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є ОСОБА_4 та ОСОБА_3 .
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 03.06.2007 року ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 57 років, про що 03.06.2007 року Шипівецькою сільською радою Заліщицького району Тернопільської області складено відповідний актовий запис №4.
Як вбачається з довідки Шипівецької сільської ради Заліщицького району Тернопільської області від 10.02.2011 року №131 ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно постійно проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
На момент смерті разом зі спадкодавицею проживали та були зареєстровані:
Чоловік ОСОБА_4 , 1951 року народження.
Дочка ОСОБА_5 , 1986 року народження.
Син ОСОБА_6 , 1982 року народження.
На момент смерті спадкодавиця ОСОБА_3 перебувала в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4 .
Арешт і заборона на вищевказаний будинок, земельну ділянку, на якій розташований будинок відсутні.
Судом встановлено, що після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на належне їй майно, а саме: на земельну ділянку згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №473837 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 0,72 га, на території Шипівецької сільської ради Заліщицького району Тернопільської області із кадастровим номером 6122089800:01:001:0382.
Згідно витягу №НВ-9954928162024 з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 26.11.2024 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки, площею 0,72 га, за кадастровим номером 6122089800:01:001:0382 становить 35114 гривень 83 копійки.
Позивач ОСОБА_2 є спадкоємцем першої черги за законом після смерті матері ОСОБА_3 та є таким, що прийняв спадщину, оскільки рішенням Заліщицького районного суду Тернопільської області від 17.05.2010 року у справі №2-198/2010 встановлено, що спадкоємці ОСОБА_3 ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 спадщини після смерті дружини та матері не прийняли, на спадкове майно не претендують.
Листом в.о.державного нотаріуса Заліщицької державної нотаріальної контори Дідик І.О. №535/02-14 від 04.10.2024 року відмовлено позивачу ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину на цілу частку спадкового майна після смерті ОСОБА_3 та рекомендувано звернутися до суду для вирішення даного питання по суті, відтак визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, оскільки існують перешкоди для оформлення права власності на спадкове майно у нотаріальному порядку.
V. Оцінка суду
Згідно зі ст.10 ЦПК України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Вимогами ст.12 ЦПК України визначено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина 3 статті 46 цього Кодексу).
Відповідно до ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Відповідно до ст.1223 ЦК України право наспадкування маютьособи,визначені узаповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст.ст.1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Відповідно до ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд, об`єкта незавершеного будівництва, щодо якого зареєстровано право власності/спеціальне майнове право, переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені.
Згідно зі ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Згідно зі ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно зі ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України сдкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Належно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно зі ст.1273 ЦК України спадкоємець за заповітом або законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею1270 цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Відповідно до ст.1275 ЦК України якщо відприйняття спадщинивідмовився одиніз спадкоємцівза заповітом,частка успадщині,яку вінмав правоприйняти,переходить доінших спадкоємцівза заповітомі розподіляєтьсяміж нимипорівну. Якщовід прийняттяспадщини відмовивсяодин ізспадкоємців зазаконом зтієї черги,яка маєправо наспадкування,частка успадщині,яку вінмав правоприйняти,переходить доінших спадкоємцівза закономтієї жчерги ірозподіляється міжними порівну. Відмова спадкоємця за заповітом від прийняття спадщини не позбавляє його права на спадкування за законом.
Відповідно до ст.1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Статтею 1297 ЦК України встановлено обов`язок спадкоємця звернутися за свідоцтвом про право на спадщину на нерухоме майно. Проте нормами цієї статті, так само як й іншими нормами цивільного права, не визначено пра вових наслідків недотримання такого обов`язку у виді втрати права на спадщину.
Постанова Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування п.23 передбачає, що за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права власності судовому розгляду не підлягають. У разі відмови в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Вирішуючи дані позовні вимоги, суд виходить з того, що дані правовідносини є спадковими, а позивач позбавлений права на нотаріальне оформлення своїх спадкових прав, тому його право підлягає захисту в судовому порядку, шляхом його визнання відповідно до вимог положень п.1 ч.2 ст.16 ЦК України.
Відповідно до ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Згідно ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
При цьому, у своїй постанові по справі №570/997/19 від 16.06.2021 року Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду звернув увагу, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження. За змістом ст.392 ЦПК України право власності на майно може бути визнано судом також у разі втрати документа, який засвідчує це право. Позовні вимоги мають оцінюватися судом, виходячи з правових та фактичних підстав позову, наведених у позовній заяві, а не лише тільки з формулювань її прохальної частини, які можуть бути недосконалими.
Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Згідно ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд. Згідно матеріалів справи у ній відсутні дані, які б вказували, що визнання позову відповідачем Заліщицькою міською радою Чортківського району Тернопільської області суперечить вимогам закону.
Завстановлених обставинсправи суддійшов довисновку,що позовнівимоги єобґрунтованими татакими,що спрямованіна реальнийзахист правта інтересівспадкоємця приоформленні йогоспадкових справ,а томупозовні вимогипідлягають дозадоволення,оскільки позивач ОСОБА_2 прийнявспадщину післясмерті ОСОБА_3 ,відповідач представникЗаліщицької міськоїради Чортківськогорайону Тернопільськоїобласті позовні вимоги визнав у повному обсязі, відтак ОСОБА_2 має право на спадкування майна, яке належало померлій ОСОБА_3 .
VI. Щодо розподілу судових витрат
Згідно п.6 ч.1 ст.264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує, у тому числі, питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат по справі, суд вважає, що їх слід покласти на сторони в понесених ними розмірах.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.10, 12, 13, 81, 141, 197, 200, 206, ч.2 ст.247, 259, 263-265, 268, 272-273, ч.1 ст.354 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст.16, 1216-1218, 1220-1223, 1225, 1258, 1261, 1268, 1269, 1270, 1273, 1275, 1286, 1296-1297 Цивільного кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 , до Заліщицької міськоїради Чортківськогорайону Тернопільськоїобласті про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування, задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , жителем АДРЕСА_2 , як спадкоємцем за законом першої черги, право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 0,72 га, вартістю 35114 (тридцять п`ять тисяч сто чотирнадцять) гривень 83 копійки, кадастровий номер 6122089800:01:001:0382, що знаходиться на території Шипівецької сільської ради Заліщицького району Тернопільської області згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №473837, який виданий 26.12.2006 року на підставі розпорядження Заліщицької районної державної адміністрації від 27.11.2006 року №670, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .
Судові витрати по справі покласти на сторони в понесених ними розмірах.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повне рішення складено 23.12.2024 року.
Повне найменування сторін:
Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Відповідач: Заліщицька міська рада Чортківського району Тернопільської області, місцезнаходження: м.Заліщики вул.С.Бандери 15Б Чортківського району Тернопільської області, ЄДРПОУ 04058396.
Суддя В.М.ШЕВЧУК
Суд | Заліщицький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2024 |
Оприлюднено | 25.12.2024 |
Номер документу | 123978441 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Заліщицький районний суд Тернопільської області
Шевчук В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні