Рішення
від 19.12.2024 по справі 607/11304/24
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Д О Д А Т К О В Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19.12.2024 Справа №607/11304/24 Провадження №2-др/607/97/24

м. Тернопіль

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Кунець Н.Р.

за участі секретаря судового засідання Ковбасюк М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області заяву представника відповідача ОСОБА_1 адвоката Коцюби Надії Ярославівни про ухвалення додаткового рішення у цивільній справі за позовом Акціонерного товариства «СЕНС БАНК» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 05.12.2024 позов Акціонерного товариства «СЕНС БАНК» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, задоволено частково.

10.12.2024 представник відповідача ОСОБА_1 адвокат Коцюба Н.Я. через систему «Електронний суд» подала суду заяву про ухвалення додаткового рішення, про стягнення витрат на професійну правничу допомогу, яким стягнути з АТ «СЕНС БАНК» на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правову (правничу) допомогу адвоката в розмірі 15000,00 грн.

Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 13.12.2024, заяву представника відповідача ОСОБА_1 адвоката Коцюби Н.Я. про ухвалення додаткового рішення прийнято до розгляду та призначено до судового розгляду.

Відповідач ОСОБА_1 та його представник адвокат Коцюба Н.Я. у судове засідання не з`явились, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялись у встановленому законом порядку. Про причини неявки суду не повідомили, заяв про відкладення розгляду справи не подавали.

Представник позивача АТ «СЕНС БАНК» у судове засідання не з`явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку. Про причини неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи не подавав.

Відповідно до ч. 4 ст. 270 ЦПК України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

У зв`язку з неявкою учасників справи, відповідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши зміст поданої представником відповідача заяви та матеріали цивільної справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно довимог ч.1ст.270ЦПК України,суд,що ухваливрішення,може зазаявою учасниківсправи чиз власноїініціативи ухвалитидодаткове рішення,якщо: 1)стосовно певноїпозовної вимоги,з приводуякої сторониподавали доказиі давалипояснення,не ухваленорішення; 2)суд,вирішивши питанняпро право,не зазначивточної грошовоїсуми,присудженої достягнення,або майно,яке підлягаєпередачі,або дії,що требавиконати; 3)судом невирішено питанняпро судовівитрати; 4) суд не допустив негайного виконання рішення у випадках, встановлених статтею 430 цього Кодексу.

Згідно звимогами ч.ч.1,2ст.246ЦПК України,для вирішенняпитання просудові витратисуд призначаєсудове засідання,яке проводитьсяне пізнішедвадцяти днівз дняухвалення рішенняпо сутіпозовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 270 цього Кодексу.

Положеннями ч. 8 статті 141 ЦПК України визначено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Судом встановлено, що у поданому відзиві відповідач ОСОБА_1 вказав, що у зв`язку із розглядом справи він очікує понести витрати на правову допомогу в сумі 15000 грн.

У судовому засіданні 05.12.2024 до закінчення судових дебатів у справі представник позивача адвокат Коцюба Н.Я. заявила, що докази понесених витрат на правову допомогу буде подано суду протягом п`яти днів з дня винесення рішення у справі.

Рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 05.12.2024 позов Акціонерного товариства «СЕНС БАНК» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, задоволено частково. Стягнуто із ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «СЕНС БАНК» заборгованість за Кредитним договором від 15.11.2022 у розмірі 303064 гривні 09 копійок. У задоволенні решти вимог відмовлено. Стягнуто із ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «СЕНС БАНК» 3 636 гривень 77 копійок сплаченого судового збору.

При цьому, рішенням суду не вирішено питання щодо стягнення витрат на правничу допомогу.

10.12.2024 представник відповідача ОСОБА_1 адвокат Коцюба Н.Я. через систему «Електронний суд» подала суду заяву про ухвалення додаткового рішення, про стягнення витрат на професійну правничу допомогу, яким стягнути з АТ «СЕНС БАНК» на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правову (правничу) допомогу адвоката в розмірі 15000,00 грн.

До матеріалів справи представником відповідача адвокатом Коцюбою Н.Я. долучено: ордер на надання правничої допомоги серії ВО №1084210 від 12.08.2024; Договір про надання правничої допомоги від 12.08.2024; Додаток до Договору про надання правничої допомоги від 12.08.2024; акт приймання передачі наданих послуг від 09.12.2024 до Договору про надання правничої допомоги від 12.08.2024.

Згідно звимогами ст.133ЦПК України,судові витратискладаються зсудового зборута витрат,пов`язаних зрозглядом справи . Довитрат,пов`язаних зрозглядом справи,належать витрати , в тому числі: 1) на професійну правничу допомогу.

Відповідно до вимог ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Встановлено, що для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Розмір витрат на правничу допомогу адвоката встановлюється судом на підставі детального опису робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Докази на підтвердження понесених витрат на правничу допомогу подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

На підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу та їх відшкодування за рахунок опонента у судовому процесі, сторонам необхідно надати суду такі докази: 1) договір про надання правничої допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.); 2) документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правничої допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження та ін.); 3) докази щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт (акти наданих послуг, акти виконаних робіт та ін.); 4) інші документи, що підтверджують обсяг, вартість наданих послуг або витрати адвоката, необхідні для надання правничої допомоги.

Положеннями п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі - Закон) визначено, що договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Відповідно до вимог ч. ч. 1, 2 статті 30 Закону, гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.

Виходячи зі змісту положень частини третьої статті 27 Закону до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.

Положеннями 627 ЦК України закріплено принцип свободи договору, який полягає у визначенні за суб`єктом цивільного права можливості укладати договір або утримуватися від його укладання, а також визначати його зміст на свій розсуд відповідно до досягнутої з контрагентом домовленості.

Повноваження адвоката Коцюби Н.Я. підтверджені договором про надання правничої допомоги від 12.08.2024 та ордером на надання правничої допомоги серії ВО №1084210 від 12.08.2024

Як вбачається з договору про надання правничої допомоги від 12.08.2024, укладеного між адвокатом Коцюбою Н.Я. та Клієнтом ОСОБА_1 , за цим Договором Адвокат зобов`язується здійснити представництво Клієнта, що вказане в цьому Договорі на умовах і в порядку, що визначені цим Договором, а Клієнт зобов`язується оплатити надання правничої допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання цього Договору (п. 1 Договору).

Відповідно до п. 4 Договору, за надання Адвокатом правничої допомоги за цим Договором, що вказана в пункті 1 Договору, Клієнт зобов`язаний виплатити адвокату гонорар (винагороду) та оплатити фактичні витрати, необхідні для виконання цього Договору в розмірі та на умовах визначених в Додатку до цього Договору.

За змістом п.п. 1, 3 Додатку до Договору про надання правничої допомоги від 12.08.2024, сторони погодили виплату фіксованої суми гонорару за надання Адвокатом правничої допомоги вказаної в Договорі і визначеної Дорученням при здійсненні представництва інтересів Клієнта в Тернопільському міськрайонному суді Тернопільської області у розмірі 15000 грн, а саме: ознайомлення з матеріалами справи 2500 грн; вироблення та узгодження правової позиції та вивчення судової практики 2000 грн; підготовка та подання відзиву на позов 5500грн; складання інших документів процесуального характеру в ході розгляду справи 2000 грн; участь у судових засіданнях 3000 грн. Сторони погодили, що виплата гонорару в розмірі 15000 грн здійснюється частинами в такі строки: 13000 грн здійснюється Клієнтом протягом двох днів з дня підписання даного договору; 2000 грн здійснюється Клієнтом протягом двох днів з дня винесення судового рішення у справі. Остаточний розрахунок за надані послуги здійснюється Клієнтом протягом 2 робочих днів з моменту ухвалення судового рішення.

Як вбачається з акту приймання передачі наданих послуг від 09.12.2024 до Договору про надання правничої допомоги від 12.08.2024, на виконання умов Договору про надання правничої допомоги від 12.08.2024 Адвокатом надано, а Клієнтом прийнято правничу допомогу у справі за позовом АТ «Сенс Банк» про стягнення заборгованості за кредитним договором, яка включає в себе наступний перелік наданих послуг: ознайомлення з матеріалами справи, вироблення та узгодження правової позиції та вивчення судової практики у даній категорії справ - 3500 грн; підготовка та подання Відзиву на позов 6500 грн; подання адвокатського запиту у справі 1000 грн; участь у судових засіданнях 4000 грн. Всього Адвокатом надано, а Клієнтом прийнято правничу допомогу, згідно переліку виконаних послуг, на загальну суму 15000 грн. Адвокат своїм підписом свідчить про оплату Клієнтом наданих послуг на загальну суму 15000 грн, а Клієнт підтверджує факт оплати зазначеної грошової суми та відсутність до Адвоката претензій що за характером, обсягом та якістю наданих послуг з надання правничої допомоги.

Таким чином, наданими представником відповідача та дослідженими судом доказами підтверджується понесення відповідачем ОСОБА_1 витрат на професійну правничу допомогу адвоката у розмірі 15000 грн.

Разом з тим, при визначенні суми відшкодування витрат суд повинен виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ), присуджуючи судові витрати на підставі статті 41Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод від 1950 року. Так у справі «Схід/Захід Альянс Лімітед» проти України» (заява № 19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (п. 268).

Верховним Судом у постанові від 27 червня 2018 року у справі № 826/1216/16 зазначено, що склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.

Суд звертає увагу на відсутність обов`язку присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспівмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.

Крім того, загальне правило розподілу судових витрат визначене в ст. 141 ЦПК України.

Зокрема, частиною другою вказаної статті встановлено, що інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З врахування наведеного та вимог п. 3 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, оскільки позов АТ «СЕНС БАНК» задоволено частково, а саме 84,33% заявлених позовних вимог, на переконання суду з позивача в користь відповідача підлягає стягненню 15,67% витрат на професійну правничу допомогу у сумі 2350,50 грн, що пропорційно відповідає відмовленій частині позовних вимог (15 000 * 15,67% = 2350,50 грн).

На підставі викладеного, заява представника відповідача ОСОБА_1 адвоката Коцюби Н.Я. про ухвалення додаткового рішення підлягає до задоволення частково, шляхом стягнення з АТ СЕНС БАНК» на користь ОСОБА_1 витрат на професійну правничу допомогу в сумі 2350,50 грн.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 133, 134, 141, 270, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву представникавідповідача ОСОБА_1 адвоката КоцюбиНадії Ярославівнипро ухваленнядодаткового рішенняу цивільнійсправі запозовом Акціонерноготовариства «СЕНСБАНК» до ОСОБА_1 простягнення заборгованості,- задовольнити частково.

Стягнути з Акціонерного товариства «СЕНС БАНК» на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 2350 (дві тисячі триста п`ятдесят) гривень 50 (п`ятдесят) копійок.

В задоволенні решти вимог, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст додаткового рішення суду складено 23.12.2024.

Відомості про учасників справи:

Позивач: Акціонерне товариство «Сенс Банк», адреса місця знаходження: вул. Велика Васильківська, 100, м. Київ.

Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 .

Головуючий суддяН. Р. Кунець

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення19.12.2024
Оприлюднено25.12.2024
Номер документу123978705
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про ухвалення додаткового рішення

Судовий реєстр по справі —607/11304/24

Ухвала від 27.01.2025

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Костів О. З.

Рішення від 19.12.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Кунець Н. Р.

Рішення від 05.12.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Кунець Н. Р.

Рішення від 19.12.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Кунець Н. Р.

Ухвала від 13.12.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Кунець Н. Р.

Рішення від 05.12.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Кунець Н. Р.

Ухвала від 30.09.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Кунець Н. Р.

Ухвала від 29.05.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Кунець Н. Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні