Рішення
від 29.11.2024 по справі 676/5302/24
КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Номер провадження 2-о/676/289/24

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У К Р А Ї Н И

19 листопада 2024 року м. Кам`янець-Подільський

Кам`янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області.

в складі: головуючої судді - Семенюк В.В.

за участю секретаря судового засідання - Сенчишеної Р.М.

справа № 676/5302/24,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Жванецька сільська рада, ОСОБА_2 , про встановлення факту неприйняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту неприйняття спадщини, вказавши заінтересованими особами по справі : Жванецьку сільську раду та ОСОБА_2 .

Ухвалою суду від 12 серпня 2024 року відкрито провадження у справі і її призначено до розгляду.

Представник заявниці ОСОБА_3 , в обгрунтування заявлених вимог, вказує, що

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати заявниці, ОСОБА_4 , після смерті якої відкрилась спадщина, яка складається з житлового будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , який належав матері на підставі Свідоцтва про право особистої власності на домоволодіння від 18.05.1999 року.

За життя мати склала заповіт від 10.12.2003 року, посвідчений секретарем Завальської сільської ради Кам`янець Подільського району Хмельницької області, яким заповіла все майно, де б воно не було та з чого б воно не складалось їй, ОСОБА_1 .

З метою отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті матері, ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , вона звернулась до приватного нотаріуса Кам`янець Подільського районного нотаріального округу Бокуліч З.В.

У відповідь Листом від 26.07.2024 року №129/02-31 їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, оскільки нею не надано нотаріусу підтверджуючих документів, щодо не прийняття спадщини її братом, ОСОБА_2 .

Згідно довідки, виданої Жванецькою сільською радою від 24.06.2024 року №345, її мати, ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживала та була зареєстрована до дня смерті в АДРЕСА_1 . До дня і на день смерті матері, зі спадкоємців першої черги у вказаному будинку були зареєстровані вона, ОСОБА_1 та її брат, ОСОБА_2 ,.який приходиться їй рідним братом по матері, вона до цього часу проживає у вказаному будинку, а її брат, ОСОБА_2 та ОСОБА_5 (невістка по відношенню до матері) були зареєстровані, але не проживали за вищевказаною адресою і не проживають до цього часу.

Вказує, що комісією, в складі старости Завальського старостинського округу

Гоєк С.М., складено акт про те, що за адресою: АДРЕСА_1 її брат, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_5 (невістка по відношенню до матері), ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстровані, але з моменту реєстрації і до сьогоднішнього дня у вищевказаному будинку не проживали.

Встановлення такого юридичного факту їй необхідно для спадкування всього майна після смерті матері, оскільки вона прийняла спадщину фактично, а її брат не прийняв, оскільки на протязі десяти років проживає зі своєю сім`єю в Криму, на похорон матері він також не приїхав. Тому, відповідно до ст. 1268 ЦК України спадщину прийняла після смерті матері лише вона.

Згідно вимог Цивільного кодексу України законодавець пов`язує прийняття спадщини із фактом постійного проживання спадкоємця зі спадкодавцем, а не з фактом їх реєстрації за однією адресою,тому брату,який фактичноне проживавз матір`юі якомунеобхідно булоу встановленийзаконом строк,звернутися донотаріуса іззаявою проприйняття спадщини,проте такідії нимне булоздійснено. Зпочатку військових дійбудь-якийзв`язок зним обірвався. Тому, вважає, що її брат, на день відкриття спадщини спільно з матір`ю не проживав, заяву про прийняття спадщини в установленому законом порядку не подавав, тому в силустатті 1272Цивільного кодексуУкраїни рахується таким, що не прийняв її, тому, просить суд встановити вказаний факт, оскільки в інший спосіб захистити своє порушене, не може.

Представник заявника ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилась та звернулась до суду із заявою про розгляд справи у її відсутності, заявлені вимоги ОСОБА_1 підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.

Заінтересована особа : Жванецька сільська рада, її представник сільський голова Тетяна Криворучко в судове засідання не з`явилась, звернулась до суду із заявою про розгляд справи у її відсутності та при вирішенні справи покладаються на думку суду.

Заінтересована особа: ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився та звернувся до суду із заявою про розгляд справи у його відсутності, заявлені вимоги його сестри ОСОБА_1 про те, що він не прийняв спадщину, підтримує і визнає, оскільки він дійсно зареєстрований за місцем проживання померлої матері ОСОБА_4 в АДРЕСА_1 , але понад десять років з своєю сім`єю проживає в Криму і фактично спадщину після смерті матері не прийняв, оскільки по місцю своєї реєстрації не проживав і не проживає,.і на спадщину не претендує.

Допитані в судовому засіданні свідки: ОСОБА_6 та ОСОБА_7 підтвердили факт не проживання, на протязі десяти років, ОСОБА_2 разом з померлою матір`ю ОСОБА_4 та вказали, що з померлою завжди проживала її донька ОСОБА_1 , яка проводила її поховання, сина на похороні не було.

Суд розглядає справу у відсутності сторін . Фіксування судового процессу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до

ч.2 ст.247 ЦПК України.

Заслухавши свідків, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померламати заявниці ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , післясмерті якоївідкрилась спадщина,яка складаєтьсяз житловогобудинку,який знаходитьсяза адресою: АДРЕСА_1 ,який належавпомерлій напідставі Свідоцтвапро правоособистої власностіна домоволодіннявід 18.05.1999року,що підтверджується Свідоцтвом про смерть ОСОБА_4 , Серії НОМЕР_1 від 07.07.2022 року, Свідоцтвом про народження ОСОБА_1 , Серії НОМЕР_2 від 30.07.1966 року.

За життя померла склала Заповіт від 10.12.2003 року, посвідчений секретарем Завальської сільської ради Кам`янець Подільського району Хмельницької області, зареєстрованого в реєстрі за № 865, яким заповіла все майно, де б воно не було та з чого б воно не складалось, ОСОБА_1 , що підтверджується вказаним Заповітом.

Відповідно до довідки, виданої Жванецькою сільською радою від 24.06.2024 року №345 ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживала та була зареєстрована до дня смерті в АДРЕСА_1 . До дня і на день смерті померлої, зі спадкоємців першої черги, у вказаному будинку були зареєстровані заявниця, ОСОБА_1 та її брат, ОСОБА_2 , який приходиться тїй рідним братом по матері,

Спадкова справа після смерті ОСОБА_4 не заведена.

З метою отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті матері заявниця ОСОБА_1 звернулась до приватного нотаріуса Кам`янець Подільського районного нотаріального округу Бокуліч З.В., яка Листом від 26.07.2024 року №129/02-31 відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, оскільки тою не надано нотаріусу підтверджуючих документів, щодо не прийняття спадщини її братом, ОСОБА_2 , який на час смерті був зареєстрований разом з померлою, що підтверджується Листом нотаріуса за №129/02-31 від 26.07.2024 року.

Встановлено, що заявниця до цього часу проживає у вказаному будинку, а її брат, ОСОБА_2 та ОСОБА_5 (невістка по відношенню до померлої) були зареєстровані, але не проживали за вищевказаною адресою і до цього часу не проживають, оскільки більше десяти років проживають у Криму, що підтверджується Актом про непроживання особи за місцем реєстрації від 21.06.2024 року, складеного комісією, в складі: старости Завальського старостинського округу Гоєк С.М., про те, що за адресою: АДРЕСА_1 її брат, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_5 (невістка по відношенню до матері), ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстровані, але з моменту реєстрації і до сьогоднішнього дня у вищевказаному будинку не проживали і не проживають, також цей факт підтвердили у судовому засіданні свідки ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .

Відповідно ч. 2ст. 315 ЦПК Україниу судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Статтею 1217 Цивільного кодексу Українипередбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Статтею 1218 Цивільного кодексу Українивизначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до частини 1статті 1261Цивільного кодексу Українипередбачено,що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Верховний Суд у постанові від 19 травня 2021 року по справі № 937/10434/19-ц висловив правову позицію, що реєстрація місця проживання із спадкодавцем не свідчить про постійне проживання разом та своєчасність прийняття спадщини.

Відповідно до частини першоїстатті 1272 ЦК Україниякщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

У постановах Верховного Суду: від 27 лютого 2019 року у справі № 471/601/17 (провадження № 61-38452ск18), від 10 квітня 2020 року у справі № 355/832/17 (провадження № 61-27212св19) зроблено висновок про те, що державна реєстрація позивача у спірному житловому будинку сама по собі не є беззаперечним доказом його постійного проживання на момент смерті батьків за адресою реєстрації.

Таким чином, брат заявниці, на день відкриття спадщини, спільно з матір`ю не проживав, заяву про прийняття спадщини в установленому законом порядку не подавав, тому в силустатті 1272Цивільного кодексуУкраїни рахуєтьсятаким,що неприйняв її.

Будь-яка особа, яка постійно проживала разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається такою, що своєчасно прийняла спадщину. Подібні висновки, щодо застосування частини третьої статті1268ЦКУкраїни викладені у постановах Верховного Суду: від 10 квітня 2020 року у справі № 355/832/17 (провадження № 61-27212св19), від 21 жовтня 2020 року у справі № 569/15147/17 (провадження № 61-39308св18), від 02 квітня 2021 року у справі № 191/1808/19 (провадження № 61-6290св20), від 28 квітня 2021 року у справі № 204/2707/19 (провадження № 61-15380св20), від 19 травня 2021 року у справі № 937/10434/19 (провадження № 61-3620св21).

Верховний Суд у Постанові від 21 жовтня 2020 року у справі № 569/15147/17 (провадження № 61-39308св18) вказав, що частина третя статті1268ЦКУкраїни вимагає наявність фактичного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем, а не лише реєстрація, що можуть бути відмінними один від одного.

Сама по собі реєстрація місця проживання не може вважатися саме місцем проживання та свідчити відповідно до частини третьої статті1268ЦКУкраїни про своєчасність прийняття спадщини, тому брат заявниці, ОСОБА_2 , як спадкоємець не прийняв своєчасно спадщину, що відкрилася після смерті матері, а отже, не набув права на спадкове майно.

Такі висновки відповідають правовій позиції, висловленій Верховним Судом у постановах від 27 лютого 2019 року у справі № 471/601/17-ц (провадження № 61-38452ск18), від 10 квітня 2020 року у справі № 355/832/17 (провадження № 61-27212св19) та від 19 травня 2021 року у справі № 937/10434/19-ц (провадження № 61-3620св210).

Таким чином, заявниця довела належними та допустимими доказами факт неприйняття спадщини її братом після смерті їх матері, тому заявлені вимоги підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного, а саме, ст.ст. 1216, 1217, 1218, 1261, 1272, 1268, 1270, 1272 ЦК України, керуючись ч.2 ст. 315, 263-265 ЦПК України,

У Х В А Л И В:

Заяву задовольнити.

Встановити факт неприйняття спадщини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , після смерті спадкодавиці ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 в селі Мукша Китайгородська Кам`янець-Подільського району Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили через 30 днів з дня його проголошення.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга на протязі 30 днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення.

Дата складення повного судового рішення - 29 листопада 2024 року.

Суддя Кам`янець-Подільського міськрайонного суду: Семенюк В.В.

СудКам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення29.11.2024
Оприлюднено25.12.2024
Номер документу123979870
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —676/5302/24

Рішення від 29.11.2024

Цивільне

Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

Семенюк В. В.

Рішення від 19.11.2024

Цивільне

Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

Семенюк В. В.

Ухвала від 12.08.2024

Цивільне

Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

Семенюк В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні