Номер провадження: 22-ц/813/5964/24
Справа № 512/115/24
Головуючий у першій інстанції Брюховецький О.Ю.
Доповідач Погорєлова С. О.
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.12.2024 року м. Одеса
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Одеського апеляційного суду у складі:
головуючого судді: Погорєлової С.О.
суддів: Таварткіладзе О.М., Заїкіна А.П.
за участю секретаря: Зєйналової А.Ф.к.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 у справі за позовом ОСОБА_1 до Савранської селищної ради Одеської області про визнання права на земельну ділянку, частку (пай), на рішення Савранського районного суду Одеської області, постановлене під головуванням судді Брюховецького О.Ю. 07 травня 2024 року у смт. Саврань Одеської області, -
встановила:
У лютому 2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовною заявою до Савранської селищної ради Одеської області про визнання права на земельну частку (пай).
Позов обґрунтовано тим, що у 1992 році ОСОБА_1 була прийнята до членів колгоспу «Авангард» Савранського району Одеської області де і розпочала свою трудову діяльність. За направленням колгоспу «Авангард» 03.12.1992 року позивачка вступила на підготовче відділення Одеського інституту народного господарства і 03.08.1993 року вступила до інституту, який закінчила в 1999 році. В 1995 році землі колгоспу були передані в колективну власність, а колгосп реорганізований в КСП та відбулось розпаювання земель. Проте, з невідомих причин, позивачка була відсутня в списках членів колгоспу на розпаювання та не отримала належний їй земельний пай. Хоча, на думку ОСОБА_1 , вона мала на це повне право як член колгоспу, на підставі Порядку паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям. На підставі викладеного, позивачка змушена була звернутися із даним позовом до суду, в якому просила просить визнати за нею право на земельну частку (пай) як члена колишнього КСП «Авангард» Савранського району Одеської області в середньому розмірі частки (паю) по даному господарству - 2,07 умовних кадастрових гектара за рахунок земель на території Савранської ОТГ, інтереси якої представляє Савранська селищна рада, Подільського району, Одеської області.
Рішенням Савранського районного суду Одеської області від 07.05.2024 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 було відмовлено.
В апеляційній скарзі представник ОСОБА_1 , посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що оскільки КСП «Авангард» було правонаступником колгоспу «Авангард», то до нього перейшли всі права та обов`язки, а члени колгоспу набули прав на членство у створеному на його базі КСП. У статуті КСП «Авангард», зокрема у п.3.9., чітко зазначено, що членство у КСП зберігається за громадянами, тимчасово вибувшими з підприємства у наступних випадках, зокрема: навчання з відривом від виробництва за направленням підприємства.
Сторони про розгляд справи на 03.12.2024 рокубули сповіщені належним чином, у судове засідання не з`явились.
29.11.2024 року на адресу Одеського апеляційного суду від представника відповідача надійшла заява про розгляд справи без участі представника відповідача.
Колегія суддів зазначає, що згідно зі ст. 372 ЦПК України, суд апеляційної інстанції відкладає розгляд справи в разі неявки у судове засідання учасника справи, щодо якого немає відомостей про вручення йому судової повістки, або за його клопотанням, коли повідомлені ним причини неявки буде визнано судом поважними. Неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
На підставі викладеного, враховуючи передбачені діючим процесуальним законодавством строки розгляду справи, баланс інтересів учасників справи у якнайшвидшому розгляді справи, освідомленість учасників справи про її розгляд, створення апеляційним судом під час розгляду даної справи умов для реалізації її учасниками принципу змагальності сторін, достатньої наявності у справі матеріалів для її розгляду, колегія суддів вважає можливим розглянути справу за відсутності її учасників, які своєчасно і належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені у скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга представника ОСОБА_1 підлягає залишенню без задоволення, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи, у копії Трудової книжки серії НОМЕР_1 , заповнення якої розпочато 28.08.1992 року, міститься запис №1, згідно якого ОСОБА_2 05.08.1992 року прийнята в члени колгоспу «Авангард» та призначена робочою консервного заводу, на підставі Наказу №9 від 04.08.1992 року Із запису №2 вказаної трудової книжки вбачається, що позивачка зарахована до складу слухачів підготовчого відділення, на підставі наказу 141-ОС від 03.12.1992 року (а.с.13-14).
З направлення на підготовче відділення №104 від 06.10.1992 року вбачається, що ОСОБА_2 була направлена на навчання на підготовче відділення при Одеському інституті народного господарства (а.с.15).
Згідно свідоцтва про одруження серія НОМЕР_2 , виданого Полянецькою сільською радою Савранського району Одеської області від 23.09.1995р., ОСОБА_2 уклала шлюб з ОСОБА_3 , та після укладення шлюбу змінила прізвище на « ОСОБА_4 » (а.с.12).
З архівної копії рішення Полянецької сільської Ради народних депутатів Савранського району Одеської області від 29.06.1995 року вбачається, що Полянецька сільська Рада народних депутатів вирішила передати КСП «Авангард» в колективну власність та постійне користування земельні ділянки згідно експлікації для виробництва товарної продукції. КСП «Авангард» видано Державний акт на землю згідно списку. Також вирішено передачу земельних ділянок в натурі (на місцевості) та внесення змін в земельні облікові документи виконати в установленому порядку (а.с.16).
В матеріалах справи міститься затверджений представником президента в районі Лесніченком А.И. Статут колективного сільськогосподарського підприємства «Авангард» (далі Устав) від 06.11.1992 року, згідно пункту 3.4. якого члени підприємства мають право брати участь в управлінні справами підприємства, обирати і бути обраними в органи його управління, вносити пропозиції щодо поліпшення діяльності, усунення недоліків у роботі правління, спеціалістів посадових осіб та ревізійної комісії підприємства:
- отримувати роботу на підприємстві з урахуванням потреб господарювання по спеціальності або професійній підготовці з оплатою згідно з кількістю та якістю вкладеної ним праці;
- вступати в підрядні, орендні та інші договірні відносини з підприємством;
- отримувати залежно від трудового влада пай з пайового фонду підприємства, а також дивіденди на пай із щорічного чистого доходу:
- культурно-побутове обслуговування та допомога підприємства в будівництві ремонту житла та господарських будівель, забезпеченні палива та задоволенні інших потреб у порядку, установленому загальними зборами членів підприємства викуповувати житловий будинок, квартиру, на умовах, визначені правлінням підприємства.
- на соціальне забезпечення та соціальне страхування:
- матеріальне відшкодування за шкоду, заподіяну йому каліцтвом або пошкодженням здоров`я, пов`язаним з виконанням своїх трудових зобов`язань:
- на отримання середнього заробітку за час вимушеного прогулу в зв`язку з необґрунтованими звільненням з роботи але не більше, ніж за три місяці,
- на відпочинок, що забезпечується наданням щотижневих вихідних днів і щорічних оплачуваних відпусток (а.с.17-22).
З довідки Виконавчого комітету Савранської селищної ради Одеської області №04-07/507 від 13.02.2024 року вбачається, що середній розмір земельної частки (пай) по бувшому КСП «Авангард» становить 2,07 умовних кадастрових гектар (а.с.23).
З архівної довідки Архівного відділу Подільської районної державної адміністрації від 19.01.2024 року №08.6-06-02/18 вбачається, що у списку громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства «Авангард» с. Полянецьке Савранського району Одеської області, які мають право на отримання земельної частки (паю), ОСОБА_5 не значиться. Крім того, у книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), виданих Савранською районною державною адміністрацією Одеської області по КСП «Авангард», відомостей про виготовлення сертифікату на ім`я ОСОБА_5 немає (а.с.24).
Згідно ч. 1 ст. 16 ЦК України, ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно зі ст.ст. 1, 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» право на земельну частку (пай) мають громадяни та юридичні особи України, які відповідно до законодавства України набули право на земельну частку (пай). Основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
Згідно Указу Президента України від 08.08.1995 року N 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» (далі - Указ), право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, зокрема пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Згідно зі ст. 5 Земельного кодексу України від 18.12.1990 року (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), земля може належати громадянам на праві колективної власності.
Суб`єктами права колективної власності на землю є колективні сільськогосподарські підприємства, сільськогосподарські кооперативи, садівницькі товариства, сільськогосподарські акціонерні товариства, у тому числі створені на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств.
Розпорядження земельними ділянками, що перебувають у колективній власності громадян, здійснюється за рішенням загальних зборів колективу співвласників.
Кожний член колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства у разі виходу з нього має право одержати свою частку землі в натурі (на місцевості), яка визначається в порядку, передбаченому ч. 6 і 7 ст. 6 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 22 ЗК України, право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право.
Згідно із ст. 23 ЗК України, право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів. Державний акт на право колективної власності на землю видається колективному сільськогосподарському підприємству, сільськогосподарському кооперативу, сільськогосподарському акціонерному товариству із зазначенням розмірів земель, що перебувають у власності підприємства, кооперативу, товариства і у колективній власності громадян. До державного акта додається список цих громадян. Форми державних актів затверджуються Верховною Радою України.
Таким чином, громадянин України - член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видання цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, зокрема й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).
Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом колективного сільськогосподарського підприємства на час передання у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
Згідно статей 22, 23 ЗК України та Указу, особа набуває право на земельний пай за таких трьох умов: 1) перебування в числі членів колективного сільськогосподарського підприємства на час паювання; 2) включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; 3) одержання колективним сільськогосподарським підприємством цього акта.
Тобто, за умов відсутності трьох складових одночасно, а саме: членства позивачки в колективному сільськогосподарському підприємстві, отримання підприємством державного акта на право колективної власності на землю та включення особи до списку, доданого до цього акта, особа не має права на земельну частку (пай).
Громадянин, якого помилково (безпідставно) не внесено до списку чи виключено з нього - додатку до державного акта на право колективної власності на землю, має до проведення розпаювання і видачі сертифікатів звернутися до загальних зборів членів з питанням щодо внесення його до списку. Якщо землі вже розпайовані, то за згодою всіх власників сертифікатів має бути проведено перепаювання; у разі ж недосягнення згоди спір розглядається в судовому порядку.
У такому випадку особа має звернутися до суду з позовом про визнання її права на земельну частку (пай) у колективному сільськогосподарському підприємстві.
Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 23 вересня 2021 року у справі 563/1407/19, від 10.04.2024 у справі № 568/1149/22.
У даному випадку, матеріали справи не містять доказів того, що на підставі протоколу загальних зборів членів КСП «Авангард», ОСОБА_5 було прийнято в члени КСП «Авангард».
Той факт, що позивачка була членом колгоспу «Авангард», не свідчить про її автоматичний перехід до членів КСП «Авангард», оскільки Уставом КСП «Авангард» передбачений порядок набуття членства к КСП, зокрема, для цього особа має подати заяву про вступ у члени підприємства, яка у наступному розглядається правлінням КСП.
Питання набуття та припинення членства в колективному сільськогосподарському підприємстві регулюється статутом підприємства та встановлюється його вищим органом.
Доказів того, що ОСОБА_1 дотримано вказану процедуру, подано заяву про вступ до членів КСП «Авангард», і вказану заяву задоволено/відмовлено у задоволенні, матеріали справи не містять.
Посилання представника ОСОБА_1 у апеляційній скарзі на те, що у статуті КСП «Авангард», зокрема у п.3.9., зазначено, що членство у КСП зберігається за громадянами, тимчасово вибувшими з підприємства у наступних випадках, зокрема: навчання з відривом від виробництва за направленням підприємства, - є безпідставним, оскільки вказані положення Статуту КСП «Авангард» стосуються виключно його членів, до яких позивачка не відноситься.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 8 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» (далі - в редакції на час виникнення спірних правовідносин) підприємство самостійно володіє, користується і розпоряджається належними йому об`єктами власності. Право колективної власності здійснюють загальні збори членів підприємства, збори уповноважених або створений ними орган управління підприємства, якому передано окремі функції по господарському управлінню колективним майном.
Вищим органом самоврядування у підприємстві є загальні збори його членів або збори уповноважених. У період між зборами справами підприємства керує правління. Повноваження загальних зборів (зборів уповноважених) і правління визначаються статутом підприємства. Загальні збори (збори уповноважених): приймають статут підприємства, вносять до нього зміни та доповнення; вирішують питання про обрання правління, його голови та ревізійної комісії підприємства; приймають рішення про реорганізацію і ліквідацію підприємства, про його участь в акціонерних товариствах, корпораціях, асоціаціях, концернах та інших об`єднаннях; вирішують інші важливі питання діяльності підприємства (ч.1, 2 ст. 23 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство»).
Згідно зі ст. 4 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» підприємство діє на основі статуту. У статуті підприємства вказуються найменування підприємства, його місцезнаходження, предмет і цілі діяльності, порядок вступу до підприємства і припинення членства в ньому, принципи формування спільної власності та права членів щодо неї, порядок розподілу прибутку, отриманого від операцій із цінними паперами, загальні права та обов`язки членів підприємства; передбачаються органи самоврядування, порядок їх формування та компетенція, права та обов`язки підприємства і його членів щодо використання й охорони земель, водних та інших природних ресурсів, виробничо-господарської, фінансової і трудової діяльності, питання оплати та охорони праці, соціальні гарантії, умови і порядок реорганізації та ліквідації підприємства. Статут підприємства може містити й інші положення, що не суперечать законодавству України.
Набуття працівником колективного сільськогосподарського підприємства членства у цьому підприємстві не є безумовним, і такі умови визначаються безпосередньо підприємством, яке може встановлювати умови, зокрема і строк, протягом якого працівник має відпрацювати на підприємстві для набуття членства та відповідно права на земельну частку (пай).
Список громадян, які мають право на земельну частку (пай), як додаток до державного акта, формується самим підприємством відповідно до статуту, розглядається і затверджується загальними зборами (зборами уповноважених) членів підприємства, підписується головою сільськогосподарського підприємства та головою місцевої ради/районної державної адміністрації.
З огляду на вказане включенню члена колективного сільськогосподарського підприємства до списку на отримання земельного частки (паю) відповідно до закону, який формує підприємство, передує отриманню підприємством державного акта на право колективної власності на землю.
Водночас, матеріали справи не містять доказів того, що на час отримання державного акта та формування додатку до нього - списку членів КСП «Авангард» на паювання землі підприємства, позивачка була членом саме КСП «Авангард» та працювала в ньому.
З урахуванням наведених обставин, дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.
Доводи апеляційної скарги представника ОСОБА_1 були предметом розгляду суду першої інстанції та додаткового правового аналізу не потребують, на законність оскаржуваного судового рішення не впливають, а зводяться до незгоди заявника із висновками суду першої інстанції, а також спростовуються встановленими вище обставинами справи.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) вказав, що п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободзобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматися як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення.
При зазначених обставинах, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно й всебічно дослідив та надав оцінку обставинам по справі, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, що їх регулює. Рішення Савранського районного суду Одеської області від 07.05.2024 року постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстав для його скасування немає.
Керуючись ст. ст. 367, 3688, п. 1 ч. 1 ст. 374, ст. ст. 375, 381-384, 390 ЦПК України, колегія суддів, -
постановила:
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Савранського районного суду Одеської області від 07 травня 2024 року - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, та може бути оскаржена в касаційному порядку за правилами ст. 389 ЦПК України.
Повний текст судового рішення складений 23 грудня 2024 року.
Головуючий С.О. Погорєлова
Судді А.П. Заїкін
О.М. Таварткіладзе
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду
Судове рішення набрало законної сили
Суддя:
Помічник судді:
Дата засвідчення:
Суд | Одеський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2024 |
Оприлюднено | 25.12.2024 |
Номер документу | 123981040 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Одеський апеляційний суд
Погорєлова С. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні