ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 грудня 2024 року м.ЧернігівСправа № 620/13044/24
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Клопота С.Л., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Чернігівській області до Дочірнього підприємства "Спецтехніка" Закритого акціонерного товариства "Пожкомплекс" про стягнення податкового боргу,
У С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у Чернігівській області звернулось до суду з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства "Спецтехніка" Закритого акціонерного товариства "Пожкомплекс" та просить надати Головному управлінню ДПС у Чернігівській області дозвіл на погашення податкового боргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗОРЯ» (код ЄДР 30829306) в сумі 613 834 грн. 34 коп. за рахунок наступного майна відповідача, що перебуває у податковій заставі, а саме: ТЗ САЗ -3508 з № двигуна НОМЕР_1 ; ТЗ CA3-3507 з № двигуна НОМЕР_2 ; ТЗ ЗИЛ-4502 з № двигуна616944; ТЗ УАЗ-469 з № двигуна 24Д116581;трактор гусеничний ДТ-75. номерний знак НОМЕР_3 ; причіп марки Г1СЕ-Ф-12.5Б. номерний знак НОМЕР_4 ; причіп марки ПСЕ-Ф-12.5Б, номерний знак НОМЕР_5 ; трактор колісний марки МТЗ-80Л, номерний знак НОМЕР_6 ; комбайн зернозбиральний марки СК- 5М-1 «НИВА», номерний знак НОМЕР_7 : трактор колісний марки ЮМЗ-6АКЛ, номерний знак НОМЕР_8 ; трактор колісний марки БЕЛАРУС-82.1, формений знак НОМЕР_9 ; трактор колісний марки Т-15ОК, номерний знак НОМЕР_10 .
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідач є платником податків і зобов`язаний сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законодавством терміни, однак всупереч вимогам Податкового кодексу України відповідач має податковий борг в розмірі 613 834 грн. 34 коп.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 02.10.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.
Відповідачем відзив на позовну заяву не подано.
Відповідно до ч.6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗОРЯ» має статус юридичної особи, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підгіриємців та громадських формувань.
Відповідач перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області, (Новгород-Сіверська ДПІ (Новгород-Сіверський район)) за основним місцем обліку.
Підпункт 4.1.1. пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України (далі - ПК України, ПКУ) передбачає, що однією із основних засад податкового законодавства України є загальність оподаткування, яка полягає в тому, що кожна особа зобов`язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (надалі ПК України. ГІКУ) платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори у строки та у розмірах, встановлених ним Кодексом та законами з питань митної справи.
Проте відповідач свої податкові зобов`язання виконує неналежним чином та має податковий борг.
За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.175 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Положеннями абзацу першого підпункту 87.1 статті 87 ПК України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Згідно з підпунктом 87.2 статті 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Підпунктами 88.1. 88.2 статті 88 ПК України встановлено, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
Відповідно до підпунктів 95.1,95.2 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. ( в редакції, що діяла до 16.01.2020 року - 60 днів).
Таким чином, встановлено черговість вжиття податковим органом заходів щодо погашення податкового боргу: спочатку приймаються заходи для стягнення коштів з платника податків, а у разі їх недостатності погашення податкового боргу здійснюється за рахунок майна платника, що перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 статті 95 ПК України встановлено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Системний аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку про те. що податковий борі маг бути узгодженим, а {вернений контролюючим органом до суду з позовними вимогами щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків маг відбуватись після звернення про погашення податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у власності платника податку, зокрема шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих платника податку, і лише в разі недостатності коштів податковий орган має право вернутися до суду з вимогами про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податку, що перебуває у податковій заставі.
Таким чином, обов`язковими умовами (обставинами), наявність яких в своїй сукупності зумовлює виникнення у контролюючого органу права на звернення до суду з даним позовом є:
наявність у платника податків боргу зі сплати податків (зборів, обов`язкових платежів); сума заборгованості платника податків на момент звернення контролюючого органу до суду із позовом про надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна платника має бути узгодженою у встановленому законодавством порядку:
недостатність коштів для погашення податкового боргу на рахунках платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків;
наявність майна платника податків - боржника у податковій заставі.
Тільки сукупність вказаних обставин наділяє контролюючого орган правом на звернення до суду із позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду: від 16.05.2020 року у справі № 820/899/17; від 01.10.2021 р. у справі №440/1449/20; від 13.08.2022 року у справі №520/6746/2020; від 19.07.2022 року у справі № 280/3620/20.
Наявність податкового боргу та його узгодженість підтверджена Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 січня 2024 року по справі №620/17425/23. відповідно до якої суд постановив стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Зоря» податковий борг в розмірі 613 834 гри. 34 коп., у тому числі по податках:
з податку на додану вартість в сумі 33 562 грн.;
з податку на нерухоме майно в сумі 1 986 грн. 90 коп.;
з податку на прибуток в сумі 458 863 грн.;
з орендної плати з юридичних осіб в сумі 110 939 грн. 41 коп.;
з рентної плати за користування надрами в сумі 7 971 грн. 74 коп.;
з рентної плати за спеціальне використання води в сумі 511 грн. 29 коп.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру судових рішень зазначені судові рішення відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України набрали законної сили.
Таким чином, на момент звернення до суду з даним позовом сума узгодженого податкового боргу, правомірність стягнення якого підтверджена судовими рішеннями, становить суму 613 834 грн. 34 коп.
Разом з тим, станом на дату подачі цього позову податковий борг, щодо стягнення якого прийнято судове рішення, не погашений, що підтверджуються інтегрованими картками платника з відповідних податків, що відповідно до Наказу Міністерства фінансів України від 12.01.2021 року № 5 «Про затвердження Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (зареєстрований в Міністерстві юстиції 15 березня 2021 р. за N321/35943) ведуться з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків та зборів, містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.
Відповідно до приписів пунктів 59.1 та 59.4 ст.59 Податкового кодексу України контролюючий орган надсилає податкову вимогу в порядку, визначеному для надсиланіїя/врхчення ППР у разі коли у платника податків виник податковий борг, а також у разі коли платник податків самостійно подав податкову декларацію, але не погасив суми податкового зобов`язання у сірок, установлений 11К України ( без попереднього надсилання ПНР).
Контролюючим органом позивачу була надіслана податкова вимога форми «Ю» від 08.02.2021 року №178-13 рекомендованим листом з повідомленням про вручення, що передбачено приписами пункту 58.3 статті 58. пункту 42.2 статті 42 ПК України.
Податкова вимога отримана представником відповідача, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручения поштового відправлення.
Факт передачі манна відповідача у податкову заставу підтверджується такими обставинами та наданими доказами.
Відповідно до підпункту 89.1.1. пункту 89.1 статті 89 ПКУ у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, у контролюючого органу виникає право податкової застави.
Згідно з пунктом 89.3 статті 89 ПКУ майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред`являється платнику податків, що має податковий борг.
Пунктом 89.8 зазначеної правової норм встановлено, що контролюючий орган зобов`язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.
Відповідно до підпункту 89.1.1. пункту 89.1 статті 89 ПКУ у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, у контролюючого органу виникає право податкової застави.
На підставі викладеного позивачем прийнято рішення про огінс майна у податкову заставу від 09.02.2021 року за №3/25-01-13-03-20 ( вих. № №1148/6/25-01-13-03-20). яке скеровано відповідачу одночасно з податковою вимогою.
Також позивач звернувся до ТОВ «Зоря» з листом, де пропонував платнику визначити гіерел^ майна та надати необхідні документи для здійснення опису майна у податкову заставу. Зазначений лист також надісланий відповідачу одночасно з податковою вимогою.
Відповідач самостійно перелік майна для опису у податкову заставу не визначив, тож з метою виявлення майна для опису у податкову заставу, що належить відповідачу, позивач звернувся з відповідними запитами до Територіального сервісного центру МВС №7444 та Головного управління Держспоживслужби в Чернігівській області.
ТСЦ МВС №7444 листом від 27.09.2023 року за №31/25-16-324 та ГУ Держспоживслужби в Чернігівській області листом від 03.10.2023 року за №01-13-24/3708 повідомили Головне управління ДПС у Чернігівській області про наявність транспортних засобів та сільськогосподарської техніки, що обліковується за ТОВ «ЗОРЯ» з наданням переліку цього майна.
Згідно з пунктом 89.3 статті 89 ПКУ майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред`являється платнику податків, що має податковий борг.
Позивачем складений Акт опису майна у податкову заставу №40/25-01-13-05-07 від 24.11.2023 року, до якого включено майно, перелік якого наданий Територіальним сервісним центром МВС №7444 та Головним управлінням Держспоживслужби в Чернігівській області.
Зазначений Акут опису майна у податкову заставу скеровано відповідачу з дотриманням вимог 42.2 статті 42 ПКУ (рекомендованим листом з повідомленням про вручення за податковою адресою).
Пошта не змогла вручити відповідач) зазначений акт описе га повернула відправлення позивачу у зв`язку з відсутні відповідача за вказаною адресою.
У разі якщо пошта не може вручили платнику податків документ у зв`язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення ( пункт 42.5 статті 42 ПКУ).
Пунктом 89.8 статті 89 ПК України встановлено, що контролюючий орган зобов`язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.
На підставі викладеного Головним управління ДПС у Чернігівській області до Державного реєстру обтяжень рухового майна 27.1 1.202.3 року внесено реєстраційний запис за №31000977 про опис майна ГОВ «ЗОРЯ» у податкову заставу згідно акту опису майна від 24.11.2023 року №40/25-01-13-05-07.
Недостатність коштів на рахунках платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, необхідних для погашення податкового боргу підтверджується наступним.
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 ГІК України до банків, що обслуговують рахунки відповідача, - Чернігівського обласного управління AT «Ощадбанк», АТ КБ «ПриватБанк», AT «Укрексімбанк», Полікомбанк. Головним управлінням ДПС у Чернігівській області були направлені платіжні інструкції для стягнення податкового боргу (інкасові доручення): №6865 від 30.07.2024 року. №6893 від 31.07.2024р.. №6868 від 30.07.2024р.. №687 від 30.07.2024р., №6870 від 30.07. 2024 р„ №6869 від 30.07.2024р., №6899 від 31.07.2024р., №6898 від 31.07.2024р.. №6896 від 31.07.2024р.. №6872 від 30.07.2024р„ №6900 від 31,07.2024р.. №6897 від 31,07.2024р.. №6867 від 30.07.2024р.. №6895 від 31,07.2024р.. №6894 від 31.07.2024р.. №675.3 від 2.3.07.2024р.. №6866 від 30.07.2024р.. №6478 від 05.07.2024 року.
Разом з тим. всі зазначені платіжні інструкції повернуті банком без виконання згідно з пунктами 69 та 80 розділу Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті користувачів платіжних послуг, затвердженою постановою Правління Національного банку України №163 від 29 липня 2022 року, у зв`язку з відсутністю коштів на рахунку платника та у зв`язку з тим, що на кошти накладено арешт за іншим виконавчим документом, ніж вказано в платіжній інструкції.
З наведених обставин погашення податкового боргу ТОВ «Зоря» з посиланням на відповідні докази вбачається, що податковий орган дійсно вжив усю передбачену ПКУ сукупність заходів, спрямованих на стягнення коштів з платника податків, до звернення з вимогами про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, шо перебуває у податковій заставі.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги Головного управління ДПС у Чернігівській області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,суд
В И Р І Ш И В:
Позов Головного управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, м. Чернігів,Чернігівська обл., Чернігівський р-н,14000) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Зоря" (вул. Дружби, 4,с. Леньків,Чернігівська обл., Новгород-Сіверський р-н,16092) про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, задовольнити повністю.
Надати Головному управлінню ДПС у Чернігівській області дозвіл на погашення податкового боргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗОРЯ» (код ЄДР 30829306) в сумі 613 834 грн. 34 коп. за рахунок наступного майна відповідача, що перебуває у податковій заставі, а саме: ТЗ САЗ -3508 з № двигуна НОМЕР_1 ; ТЗ CA3-3507 з № двигуна НОМЕР_2 ; ТЗ ЗИЛ-4502 з № двигуна616944; ТЗ УАЗ-469 з № двигуна 24Д116581;трактор гусеничний ДТ-75. номерний знак НОМЕР_3 ; причіп марки Г1СЕ-Ф-12.5Б. номерний знак НОМЕР_4 ; причіп марки ПСЕ-Ф-12.5Б, номерний знак НОМЕР_5 ; трактор колісний марки МТЗ-80Л, номерний знак НОМЕР_6 ; комбайн зернозбиральний марки СК- 5М-1 «НИВА», номерний знак НОМЕР_7 : трактор колісний марки ЮМЗ-6АКЛ, номерний знак НОМЕР_8 ; трактор колісний марки БЕЛАРУС-82.1, формений знак НОМЕР_9 ; трактор колісний марки Т-15ОК, номерний знак НОМЕР_10 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 24.12.2024.
Суддя Сергій КЛОПОТ
Суд | Чернігівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2024 |
Оприлюднено | 25.12.2024 |
Номер документу | 123987380 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо погашення податкового боргу, з них |
Адміністративне
Чернігівський окружний адміністративний суд
Сергій КЛОПОТ
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні