Ухвала
від 23.12.2024 по справі 206/6761/24
САМАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа № 206/6761/24

Провадження № 2-о/206/697/24

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2024 року суддя Самарського районного суду м. Дніпропетровська Кушнірчук Р.О., розглянувши матеріали заяви в порядку окремого провадження ОСОБА_1 , заінтересовані особи Покровський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного Міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Одеса), ОСОБА_2 про встановлення факту народження особи на окупованій території,

ВСТАНОВИВ:

23 грудня 2024 року до Самарського районного суду м. Дніпропетровська надійшла вищевказана заява.

Суд звертає увагу заявника на те, що порядок звернення до суду за судовим захистом урегульовано нормами Цивільного процесуального кодексу України. Подання заяви до суду має відбуватись із дотриманням певних умов, зокрема ст. ст. 293-299 ЦПК України.

З огляду на те, що нормами ЦПК не врегульовано питання залишення без руху заяв в порядку окремого провадження, у даному випадку застосуванню підлягають загальні норми цивільного процесуального законодавства.

Ознайомившись зматеріалами заявисуддя приходитьдо висновку,що заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана без додержання вимог, передбачених нормами ЦПК України.

Згідно із п. 8 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

Так, заявником зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Токмак, Запорізької області, у нього народився син ОСОБА_3 , народження відбулось у Центральній районній лікарні міста Токмак, Центральна вулиця, 55, Запорізька область, Україна.

Проте, всупереч вищенаведеним положенням, заявник зазначає, що був позбавлений можливості отримати документи про народження дитини, що були придатні для реєстрації її народження, проте в самій заяві не зазначено, які саме докази про народження дитини не могли бути ним подані разом із заявою та які існували об`єктивні причини неможливості їх отримання.

Відповідно до ч. 5 ст. 177 ЦПК України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Всупереч цьому, заявником зазначено про те, що наразі мати дитини ОСОБА_2 , користуючись відсутністю документів про народження дитини не бажає надавати йому можливість бачитись із сином та мотивує це його відсутністю у свідоцтві про народження дитини, проте жодних доказів на підтвердження вказаної обставини до позовної заяви не додано.

Згідно із п. 10 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім`ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Враховуючи викладене, у заяві має міститись підтвердження заявника про те, що ним не подано іншої заяви (заяв) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно доп.21ч.1ст.5Закону України«Про судовийзбір» №3674-VIвід 08липня 2011року,від сплатисудового зборупід часрозгляду справив усіхсудових інстанціяхзвільняються заявники - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв`язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, втрати документів, необхідних для отримання компенсації за пошкоджені та знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.

Тобто у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв`язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, заявники мають пільги виключно тоді, коли такі обставини призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.

Заявником зазначено, що йому необхідно встановити факт народження особи на тимчасово окупованій території України для отримання свідоцтва про народження, а не у зв`язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.

Отже, при подачі заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, в даному випадку факту народження особи на тимчасово окупованій території України, навіть якщо він і пов`язаний із обставинами, що відбулися на непідконтрольній владі України території, не є підставою для звільнення від сплати судового збору відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», оскільки вказаною нормою передбачено наявність вищенаведених обставин, які відсутні у поданій суду заяві та доданих до неї документах.

Згідно ізп.п.4п.1ч.2ст.4Закону «Просудовий збір»№ 3674-VIвід 08липня 2011року,за поданнядо суду заяви у справах окремого провадження, яка подана фізичною особою ставка судового збору складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» № 3460-IX від 09 листопада 2023 року, з 1 січня 2024 року визначено прожитковий мінімум на одну працездатну особу 3028 гривні.

Таким чином, за подання до суду заяви у справі окремого провадження, яка подана фізичною особою має бути сплачено 605,60 гривень.

Водночас із цим, до позовної заяви не додано документів, що підтверджують сплату судового збору у вказаному розмірі.

Частинами 1, 2 ст. 185 ЦПК України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

В свою чергу, суддя звертає увагу, що прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини її основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.

Керуючись ст. ст. 175, 177, 185, 293, 315, 317 ЦПК України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи Покровський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного Міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Одеса), ОСОБА_2 про встановлення факту народження особи на окупованій території залишити без руху.

Для виправлення зазначених в ухвалі недоліків встановити заявнику строк, який не може перевищувати 5 (п`яти) днів з дня вручення копії цієї ухвали.

Попередити, що у випадку не усунення в зазначений строк заявником недоліків заяви, вона буде вважатись неподаною та буде повернута заявнику.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Р.О. Кушнірчук

СудСамарський районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення23.12.2024
Оприлюднено25.12.2024
Номер документу123992850
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України

Судовий реєстр по справі —206/6761/24

Ухвала від 23.12.2024

Цивільне

Самарський районний суд м.Дніпропетровська

Кушнірчук Р. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні