Рішення
від 18.11.2024 по справі 766/26356/21
ХЕРСОНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 766/26356/21

н/п 2/766/6902/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.11.2024 року Херсонській міський суд Херсонської області у складі:

головуючої судді Шестакової Я.В.

за участі секретаря Божко О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Херсоні в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін цивільну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонрегіонгаз" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з газопостачання, -

ВСТАНОВИВ:

Представник ТОВ «Херсонрегіонгаз» в грудні 2021 року звернувся до суду з вказаним позовом, в якому, просив стягнути з відповідача заборгованість за надані послуги з газопостачання в сумі 1999,52 грн; інфляційні витрати в сумі 778,70 грн., три відсотка річних в розмірі 394,77 грн. та понесені судові витрати по оплаті судового збору в сумі 2270 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач здійснював відповідачеві постачання природного газу за адресою: АДРЕСА_1 по особовому рахунку № НОМЕР_1 , що підтверджується публічним договором постачання природного газу побутовим споживачам (заява-приєднання від 23.02.2016 року). 01.12.2020 року відповідача було виключено з реєстру споживачів ТОВ «Херсонрегіонгаз» станом на показники газового лічильника 24013 куб м від 30.11.2020 року становить 1999,52 грн, яку відповідач у добровільному порядку не сплатив чим порушив права позивача.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 22.11.2021 року ТОВ «Херсонрегіонгаз» було відмовлено у прийнятті заяви про видачу судового наказу про стягнення з ОСОБА_1 суми заборгованості за спожитий природний газ, що відповідно стало підставою для звернення з тими самими вимогами у позовному порядку.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 13.01.2022 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити, зазначив, що ОСОБА_1 є належним відповідачем, оскільки саме з ним було укладено заяву приєднання до мереж газопостачання.

Відповідач у судове засідання з`явився, надав суду заяву у якій просив суд врахувати, що він не є власником будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

Процесуальним правом надати відзив на позов або письмові пояснення по суті предмету спору не скористався. Клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надійшло.

Відповідно до ч. 2статті 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

З`ясувавши фактичні обставини, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, є достатніми для прийняття рішення у справі в порядку спрощеного позовного провадження, як це передбаченост. 279 ЦПК України.

Судом встановлено, що ТОВ «Херсонрегіонгаз» здійснював

ОСОБА_1 постачання природного газу за адресою: АДРЕСА_1 по особовому рахунку № НОМЕР_1 , що підтверджується публічним договором постачання природного газу побутовим споживачам (заява-приєднання від 23.02.2016 року).

01.12.2020 року відповідача було виключено з реєстру споживачів ТОВ «Херсонрегіонгаз» станом на показники газового лічильника 24013 куб м від 30.11.2020 року становить 1999,52 грн, яку відповідач у добровільному порядку не сплатив, інших відомостей відповідачем суду не надано.

Згідно розрахунку нарахувань та оплати за надані послуги з газопостачання, а також розрахунку інфляційних збитків, пені та 3 % річних по особовому рахунку відповідача станом на 30.11.2020 року заборгованість ОСОБА_1 : по інфляційним збиткам становить 778,70 грн.; 3% річних394,77 грн.

Доказом того, що між позивачем та відповідачем відбувались цивільно-правові відносини щодо надання та споживання житлово-комунальних послуг є виставлені на оплату рахунки за спожитий природній газ, наявність у відповідача особового рахунку, а також підтверджується публічним договором постачання природного газу побутовим споживачам у виді заяви-приєднання від 23.02.2016 року укладеним з ОСОБА_1 .

Із запровадженням з 15 грудня 2017 року змін доЦПК Українизаконодавцем принципово по новому визначено роль суду у позовному провадженні, а саме: як арбітра, що надає оцінку тим доказам та доводам, що наводяться сторонами у справі, та не може діяти на користь будь-якої із сторін, що не відповідатиме основним принципам цивільного судочинства.

Відповідно до пунктів 1, 2, 4, 5, 6, 12 частини третьоїстатті 2 ЦПК Україниосновними засадами (принципами) цивільного судочинства є, зокрема, верховенство права; повага до честі і гідності, рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом; змагальність сторін; диспозитивність; пропорційність; відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.

Зі змісту статей10,11,12,13 ЦПК Українив узагальненому вигляді, при вирішенні цивільного спору суд керуєтьсяКонституцією України, законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, застосовує інші правові акти, вр.аховує завдання цивільного судочинства, забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами, особливості предмета спору та ціну позову, складність справи, її значення для сторін та час, необхідний для розгляду справи, покладення доведення обставин, які мають значення для справи, саме сторонами, права яких є рівними, як і покладення саме на кожну сторону ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій та з урахуванням меж заявлених вимог та заперечень та обсягу поданих доказів.

Відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг регулюютьсяЖитловим кодексомУРСР,Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

Постановою Кабінету Міністрів України № 758 від 01.10.2015 «Про затвердження положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період)»,Постановою КМУ від 22.03.2017 №187 «Про затвердження положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу»на виконанняст. 11 Закону України «Про ринок природного газу», визначено, що на території Херсонської області постачальником природного газу із спеціальними обов`язками для забезпечення загальносуспільних інтересів є ТОВ «Херсонрегіонгаз».

Згідно з п. 3 Розділу І Правил постачання природного газу, затвердженихПостановою НКРЕКП від 30.09. 2015 №2496та п.1.3 Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженогоПостановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2500, постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, що укладається шляхом заявочного приєднання побутового споживача до умов договору постачання і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.

Згідно з п. 2 Розділу ІІ Правил №2496, за договором постачання природного газу постачальник зобов`язаний поставити побутовому споживачу природний газ у необхідних для нього об`ємах (обсягах), а побутовий споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором.

Договір постачання природного газу побутовим споживачам укладається з урахуванням статей633,634,641та642 Цивільного кодексу Українишляхом заявочного приєднання побутового споживача до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам, що розміщений на офіційному веб-сайті Регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.

Згідно з п. 4 Розділу І Правил №2496 та п.1.3 Типового договору № 2500, якщо споживач не повернув постачальнику заяву-приєднання, фактом згоди споживача на приєднання до умов договору (акцептування заяви-приєднання), є сплачений споживачем рахунок (квитанція) постачальника за поставлений природний газ, а щодо постачальника із спеціальними обов`язками - і факт фактичного споживання природного газу після офіційного опублікування договору таким постачальником. Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам та заява-приєднання до умов договору розміщено на офіційній веб-сторінці ТОВ «Херсонрегіогаз» (http://khersonregiongas.com.ua) та опубліковані в газеті «Наддніпрянська правда» № 98-99 від 16 грудня 2015 року.

У відповідності до п. 14 Розділу 3 Правил № 2496 розрахунковим періодом для визначення розміру оплати послуг з газопостачання побутовим споживачем є календарний місяць.

Згідно зіст. 526 Цивільного кодексу Українизобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

У відповідності достатті 610 Цивільного кодексу Українипорушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання. У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст.ст. 611-612 Цивільного кодексу України).

Так, відносини між газопостачальними підприємствами, газорозподільними підприємствами та фізичними особами (населенням) - споживачами газу регулюються Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне врегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2496.

У відповідності до пункту 4 розділу ІІІ вищевказаних Правил, для забезпечення приєднання до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам усіх діючих побутових споживачів, об`єкти яких знаходяться в межах закріпленої території постачальника із спеціальними обов`язками, останній в установленому порядку надсилає кожному побутовому споживачу заяву-приєднання до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам з персоніфікованими даними щодо споживача та його об`єкта за формою, встановленою додатком 1 до Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженогопостановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2500, разом із супровідним листом за формою, встановленою додатком 2 до Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженогопостановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2500.

Згідно з п.п.4.5 та 4.6 публічного Договору постачання природного газу побутовим споживачам затвердженого постановою НКРЕКП №2500, розрахунки Споживача за цим Договором здійснюються за рахунками та/або квитанціями абонентської книжки Постачальника. При розрахунку за квитанціями абонентської книжки споживач самостійно розраховує суму платежу та сплачує його Постачальнику не пізніше 10 числа місяця наступного за розрахунковим. Оплата рахунка Постачальника про сплату послуг за цим Договором має бути здійснена Споживачем в термін, визначений в рахунку, який не може бути меншим п`яти робочих днів з моменту отримання Споживачем цього рахунка.

Відповідно до ст. ст.67,68 Житлового кодексу України, п. 5 ч. 3ст. 20Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Закон України «Про житлово-комунальні послуги»визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки.

Пунктом 10 частини 3статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»встановлена відповідальність за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги у вигляді пені.

Отже, виходячи з юридичної природи правовідносин сторін як грошових зобов`язань на них поширюється дія частини 2статті 625 Цивільного кодексу Українияк спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов`язання. Згідно ч. 2ст. 625 Цивільного кодексу Україниборжник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Інфляційне нарахування на суму боргу за порушення боржником грошового зобов`язання, вираженого в національній валюті та трьох відсотків річних від простроченої суми полягає у відшкодуванні матеріальних витрат кредитора від знецінення грошових коштів у наслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за неправомірне користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, тому ці кошти нараховуються незалежно від сплати ним неустойки (пені) за невиконання або неналежне виконання зобов`язання.

Також, позиція Позивача щодо нарахування штрафних санкцій підтверджується постановою Верховного Суду України від 30.10.2013 по справі №6-59цс13.

Згідно з ч. ч. 2, 3ст.13 Закону України «Про ринок природного газу»споживач зобов`язаний забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів. У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Відповідно до п. 11 Правил постачання природного газу, затвердженихпостановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2496, розрахунки споживача за поставлений природний газ здійснюються за розрахунковий період відповідно до умов договору постачання природного газу.

Аналіз досліджених судом доказів, наданих позивачем, які є належними, допустимими та достатніми, свідчить про обґрунтованість та доведеність позовних вимог на предмет існування заборгованості відповідача перед позивачем за послуги з газопостачання, оскільки 01.12.2020 року відповідача було виключено з реєстру споживачів ТОВ «Херсонрегіонгаз» станом на показники газового лічильника 24013 куб м від 30.11.2020 року становить 1999,52 грн, яку відповідач у добровільному порядку не сплатив чим порушив права позивача.

Відповідно достатті 141 ЦПК Українипідлягає стягненню з відповідача судовий збір, витрати по сплаті якого понесені позивачем і документально підтвердженні.

Зокрема, згідно платіжного доручення №19997 від 18.10.2021 року та №21247 від 17.12.2021 року позивачем сплачено 2270 грн. судового збору, який підлягає стягненню з відповідача.

Відповідно до ч.2ст.164 ЦПК Україниу разі відмови у видачі судового наказу або в разі скасування судового наказу внесена сума судового збору стягувачу не повертається. У разі пред`явлення стягувачем позову до боржника у порядку позовного провадження сума судового збору, сплаченого за подання заяви про видачу судового наказу, зараховується до суми судового збору, встановленої за подання позовної заяви.

З огляду на зазначене сума судового збору в загальному розмірі 2270 грн, яка сплачена позивачем при поданні заяви про видачу судового наказу за вищезазначеними платіжними дорученнями.

Керуючисьст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст. ст.256,257,267,525,526,628,630 ЦК України, ст.141,258,259,274-284,354-355 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонрегіонгаз" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з газопостачання задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Херсонрегіонгаз» заборгованість за надані послуги з газопостачання від 30.11.2020 року в сумі 1999 (одна тисяча дев`ятсот дев`яносто дев`ять) гривень 52 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Херсонрегіонгаз» інфляційні витрати в сумі 778 гривень 70 копійок, три відсотка річних в розмірі 394 гривень 77 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Херсонрегіонгаз» витрати по сплаті судового збору у розмірі 2270 (дві двісті сімдесят) гривень 00 коп.

Рішення може бути оскаржено до Херсонського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарженняна рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Сторони по справі:

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Херсонрегіонгаз», ЄДРПОУ 39500143, місцезнаходження: 73025, м. Херсон, вул. Михайлівська, буд. 18.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Повний текст рішення виготовлено 18.11.2024 року

Суддя Я.В. Шестакова

СудХерсонський міський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення18.11.2024
Оприлюднено25.12.2024
Номер документу123995396
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —766/26356/21

Рішення від 18.11.2024

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Шестакова Я. В.

Ухвала від 13.01.2022

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Шестакова Я. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні