Рішення
від 23.12.2024 по справі 742/6702/24
ПРИЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/742/1911/24

Єдиний унікальний № 742/6702/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2024 року м.Прилуки

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі головуючого судді Циганка М. О., за участю секретаря судового засідання Сорока Ю.О., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Прилуцької міської ради Чернігівської області про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини,

установив:

Позивач звернувся до суду з позовом до Прилуцької міської ради Чернігівської області про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 . Після смерті батька відкрилася спадщина на його майно, а саме на автомобіль марки ВАЗ р.н. НОМЕР_1 , позивач звернувся до приватного нотаріуса по питанню прийняття спадщини, проте, йому було відмовлено у прийнятті заяви про прийняття спадщини після смерті спадкодавця, у зв`язку із пропуском встановленого законом строку у шість місяців для прийняття спадщини. Враховуючи, що встановлений законом строк для прийняття спадщини був пропущений позивачем з поважних причин у зв`язку зі збройною агресією російської федерації проти України, у зв`язку чим був порушений нормальний спосіб життя а також з причини юридичної необізнаності позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, що у своїй сукупності є поважними причинами, та спричинили незначний пропуск ОСОБА_1 встановленого строку для подання заяви про прийняття спадщини, тому позивач і просить суд визначити йому додатковий строк тривалістю у три місяці, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

Позивач в судове засідання не з`явився, проте згідно його письмової заяви заявлені позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд розглядати справу без його участі.

Відповідач в судове засідання також не з`явився, проте згідно з адресованою до суду письмовою заявою, позовні вимоги визнає в повному обсязі та просить суд розглянути справу без його участі.

Згідно ч.3 ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши наявні у справі докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:

ІНФОРМАЦІЯ_2 народився ОСОБА_1 та його батьками записані ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , що підтверджується копією Свідоцтва про народження від 22 жовтня 1984 року серії НОМЕР_2 (а.с.6).

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 02 вересня 2023 року (а.с.5).

Згідно копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 автомобіль марки ВАЗ р.н. НОМЕР_1 належить ОСОБА_2 (а.с.7).

Згідно повідомлення приватного нотаріуса Прилуцького районного нотаріального округу Ігнатової Л.Л. за №666/01-16, ОСОБА_1 відмовлено у заведенні спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв`язку з пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини, тому рекомендовано звернутися до суду по питанню визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини (а.с.8).

Статтею 15 ЦК Українивизначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист цивільного інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства. Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені ч. 2ст. 16 ЦК України.

Згідно ч.1ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Відповідно дост.1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст.1217 ЦК України).

Згідно зіст.1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст.1220,1222,1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1ст.1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч.3 ст.1272ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Правила даної норми про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

Відповідно до роз`яснень п. 24постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року № 7, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Верховний Суд у своїй постанові від 17 жовтня 2018 року у справі № 681/203/17 роз`яснив, що вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеногост. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч.1 ст.81 ЦПК України).

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.89 ЦПК України).

При цьому, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників (ч.1 ст.82 ЦПК України).

Таким чином, враховуючи вищевикладене, оцінюючи в сукупності добуті в судовому засіданні докази, суд знаходить достовірно встановленим, що причина пропуску строку для прийняття спадщини позивачем є поважною, а саме з причини юридичної необізнаності позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини а також у зв`язку зі збройною агресією російської федерації проти України, у зв`язку чим був порушений нормальний спосіб життя, що у своїй сукупності є поважними причинами, та спричинили пропуск ОСОБА_1 встановленого строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька, тому суд вважає необхідним визначити позивачу додатковий строк, достатній для подання заяви до нотаріальної контори для прийняття спадщини.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.2,10-12,81,200,247,258,259,263-265,268,273,352,354-355ЦПК України, суд,

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 доПрилуцької міськоїради Чернігівськоїобласті провстановлення додатковогостроку дляприйняття спадщини- задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк 3 (три) місяці для подання ним заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з дня набрання рішенням суду законної сили.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Максим ЦИГАНКО

СудПрилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення23.12.2024
Оприлюднено25.12.2024
Номер документу123995510
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —742/6702/24

Рішення від 23.12.2024

Цивільне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Циганко М. О.

Ухвала від 27.11.2024

Цивільне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Циганко М. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні