Справа № 503/2605/24
Провадження № 2-о/503/93/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2024 року Кодимський районний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Сердюка Б.С.,
за участю секретаря судового засідання Клемпуш Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кодима цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Слобідська селищна рада Подільського району Одеської області, про встановлення факту, що має юридичне значення,
УСТАНОВИВ:
Заявниця звернулася до суду із заявою в якій просить встановити факт, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є її матір`ю. Заявлені вимоги мотивовані тим, що заявниця являється спадкоємцем після померлої, однак не може оформити спадщину, оскільки при перекладі з російської на українську мову виникла розбіжність в написанні прізвища в документах, а саме « ОСОБА_3 » та « ОСОБА_4 ».Встановлення даного факту заявниці необхідне для оформлення спадщини
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явилася, надала заяву про підтримання заявлених вимог та розгляд справи без її участі.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, надавши до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, проти заявлених вимог не заперечує.
Оскільки всі учасники справи в судове засідання не з`явились, враховуючи положення ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, дійшов наступних висновків.
Згідно ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч.2 ст.315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
У п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»роз`яснено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов`язується із наступним вирішенням спору про право.
Таким чином, юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.
Згідно з роз`ясненнями, які містяться у п.7 вказаної вище постанови, суд вправі розглядати справи про встановлення факту родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , повторно виданого 11.06.2020 року Кодимським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса). Після її смерті відкрилася спадщина.
Заявниця ОСОБА_1 звернулася до Кодимської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, за результатом чого було заведено спадкову справу №190/2024 до майна померлої ОСОБА_2 . Проте, у видачі свідоцтва про право на спадщину заявнику було відмовлено (лист №392/02-14 від 16.08.2024 року) через відсутність доказів родинних відносин із померлою.
В судовому засіданні встановлено, що заявниця ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт Слобідка Кодимського району Одеської області, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , повторно виданого 07.08.2020 року Кодимським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) та копією паспорта заявниці № НОМЕР_3 , виданого 21.07.2022 року.
Однак, при повторній видачі свідоцтва про народження та перекладі на українську мову виникла розбіжність в написанні прізвищ « ОСОБА_3 » та « ОСОБА_4 », а саме батьками заявниці зазначені ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
Відділом з питань державної реєстрації актів цивільного стану Кодимської міської ради Подільського району Одеської області №233/21-12 від 18.10.2024 року заявниці рекомендовано в судовому порядку встановити факт родинних відносин, оскільки за результатами перевірки актових записів цивільного стану не виявлено актових записів, які могли б підтвердити родинний зв`язок із ОСОБА_2 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 . Крім того, шлюб батьків заявниці зареєстровано на невизнаній території Республіки Молдови, в зв`язку з чим не можливо встановити правильність написання їх прізвищ.
Відповідно до п.1 ч.1ст.315 ЦПК Українисуд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до положень ч.1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Аналогічні положення містяться у 15 та 16 статтях ЦК України, за якими кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах цивільного стану.
Враховуючи викладене та оцінюючи докази у справі, суд дійшов висновку, що факт, який просить встановити заявниця, знайшов своє підтвердження в судовому засіданні, тому заявлені вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 258, 259, 264, 265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Слобідська селищна рада Подільського району Одеської області, про встановлення факту, що має юридичне значення задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є дочкою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення тексту рішення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення.
Суддя Б.С. Сердюк
Суд | Кодимський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2024 |
Оприлюднено | 25.12.2024 |
Номер документу | 123997399 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: |
Цивільне
Кодимський районний суд Одеської області
Сердюк Б. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні