Рішення
від 26.01.2024 по справі 673/233/23
ДЕРАЖНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 673/233/23

Провадження № 2/673/50/24

Р І Ш Е Н Н Я

І МЕ НЕ М У КР АЇ НИ

26 січня 2024 р. м.Деражня

Деражнянський районний суд

Хмельницької області

в складі: головуючий суддя Дворнін О.С.

при секретарі судового засідання Демчишиній Н.Г.

розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку, передбаченому ч. 2 ст. 247 ЦПК України, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, з участю Деражнянської міської ради Хмельницької області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимого щодо предмета спору на стороні відповідача, про скасування державної реєстрації земельних ділянок,-

В С Т А Н О В И В:

До Деражнянського районного суду Хмельницької області, в порядку загального позовного провадження, надійшов позов вказаного позивача до зазначеного відповідача з вимогою скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 1,16 га, за кадастровим номером 6821580800:04:005:0005 та земельну ділянку площею 0,96 га., за кадастровим номером 6821580800:04:006:0068 цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території бувшої Божиковецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області шляхом виключення з Державного земельного кадастру відомостей про реєстрацію вказаних земельних ділянок.

Ухвалою суду від 10.03.2023 року даний позов прийнято до розгляду, відкрито провадження у цивільній справі та призначено справу до судового розгляду в підготовчому засіданні в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 10.04.2023 року вказану цивільну справу призначено до судового розгляду в порядку загального позовного провадження.

В судове засідання позивач не з`явилася, проте подала до суду заяву про розгляд справи без її участі та вказала, що заявлені вимоги підтримує повністю із наведених у позовній заяві підстав.

Представник відповідача в судове засідання також не з`явився, проте подав суду відзив на позов та клопотання про розгляд справи у його відсутність, зі змісту якого вбачається, що позовні вимоги він не визнає у повному обсязі.

Представник третьої особи також в судове засідання не з`явився та надіслав клопотання про розгляд справи у його відсутність, при вирішенні справи покладається на думку суду.

З огляду на викладене та при відсутності заперечень сторони позивача, суд постановив ухвалу про розгляд справи на підставі наявних у ній доказів з ухваленням заочного рішення, оскільки згідно ст. 281 ЦПК України, якщо відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин та не подав відзив, а позивач не заперечує проти такого вирішення справи, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Судом об`єктивно встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача - ОСОБА_2 , яка до дня смерті проживала та була зареєстрована у АДРЕСА_1 .

По смерті матері відкрилася спадщина, яка складається із земельної ділянки площею 2,13 га., цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Божиковецької сільської ради, Деражнянського району Хмельницької області, що належала померлій відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ №019509 виданого 26 червня 1999 року.

На випадок своє смерті мати склала заповідальне розпорядження, посвідчене секретарем Божиковецької сільської ради, Деражнянського району яким заповіла все своє майно своєму сину, брату позивачки - ОСОБА_3 .

Як вбачається із інформаційної довідки №61083934 зі Спадкового реєстру виданої приватним нотаріусом Деражнянського районного нотаріального округу Мельник А.В., спадкова справа до майна померлої не заводилась, брат за життя не звертався для оформлення спадкових прав за заповітом.

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер брат позивачки, ОСОБА_3 . Від сім`ї брата позивачці стало відомо, що останній не вступав у спадкові права по смерті матері, тому із заявою про прийняття спадщини на підставі ст. 1261 ЦК України (спадкоємці першої черги за законом) звернулась саме позивач ОСОБА_1 .

Приватним нотаріусом Мельник А.В., позивачці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки із поданих нею документів не прослідковуються родинні відносини між мною та матір`ю.

Рішенням Хмельницького міськрайонного суд від 26.07.2021 року в справі №686/24738/20 було задоволено заяву ОСОБА_1 та встановлено факт родинних відносин, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (Бялковська) ОСОБА_2 доводилась ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 матір`ю.

Приватним нотаріусом Мельник А.В. позивачці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельні ділянки площею 1,16 га та площею 0,97 га, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходяться на території бувшої Божиковецької сільської ради Хмельницької області оскільки у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно земельна ділянка площею 1,16 га, за кадастровим номером 6821580800:04:005:0005, та земельна ділянка площею 0, 96 га., кадастровий номер 6821580800:006:0068, 19.11.2019 року зареєстроване право власності, де власником земельних ділянок зазначено Територіальну громаду Божиковецької сільської ради. У зв`язку з такою суперечливістю позивачці було рекомендовано звернутися суду за захистом своїх прав, як спадкоємця.

Згідно пунктів 60 61 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051 запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) Державним кадастровим реєстратором на підставі рішення суду. Скасування (поновлення) запису в Поземельній книзі здійснюється шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про його скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави для скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів Державного кадастрового реєстратора, який скасував (поновив) запис, та формування з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру нових аркушів Поземельної книги.

З приводу внесення змін до державного реєстру речових прав на нерухоме майно позивачка зверталась до Державного кадастрового реєстратора, проте їй було відмовлено у виправленні помилок, що вбачається із відмови Державного кадастрового реєстратора.

Статтею 152 Земельного кодексу України передбачено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав, відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав, визнання угоди недійсною, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого

самоврядування тощо.

Статтею 22 Земельного Кодексу України, чинною на момент видачі Державного акта на право приватної власності на землю від 26 червня 1999 року передбачено, що право власності на землю або право постійного користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право.

Доказом того, що ОСОБА_4 являлась власником земельних ділянок площею 1,16 га, та площею цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва підтверджується: копією державного акту на право приватної власності на землю, відповіддю відділу Дежгеокадастру згідно з якою на ім`я померлої було видано державний акт на земельну ділянку площею 2,13 га., що складається із двох земельних ділянок площами 1,16 га за кад. номером 6821580800:04:005:0005 та площею 0,96 га, кад. номер 6821580800:04:006:0068.

Статтею 116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Частиною 5 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено, що Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельної ділянки, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки.

Враховуючи вище викладене, на думку суду вбачається достатня кількість доказів, що підтверджують право власності померлої ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 2,13 га., що складається із двох земельних ділянок площами 1,16 га за кад. номером 6821580800:04:005:0005 та площею 0,96 га, кад. номер 6821580800:04:006:0068.

Відповідно до ч. 1 ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Згідно ст. 126 ЗК України право власності, користування земельною ділянкою оформляються відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Згідно ст.1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належить спадкоємцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ст.1225 Цивільного кодексу України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Як вказано в ст.1268 ЦК України, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не приймати її.

Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 (п. 23) «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження. Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Враховуючи встановлені судом обставини і визначені відповідно до них правовідносини, суд дійшов висновку про доведеність позовних вимог ОСОБА_1 , тому вважає за можливе її позовну заяву задовольнити.

На підставі викладеного, у відповідності до ст. 280-283 ЦПК України, постановивши провести заочний розгляд даної справи на підставі наявних в справі доказів, оскільки позивач не заперечував проти такого вирішення справи, а також керуючись ст.ст. 263-268 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити.

Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 1,16 га, за кадастровим номером 6821580800:04:005:0005 та земельну ділянку площею 0,96 га., за кадастровим номером 6821580800:04:006:0068 цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території бувшої Божиковецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області шляхом виключення з Державного земельного кадастру відомостей про реєстрацію вказаних земельних ділянок.

Складання повного рішення було відкладено на строк не більш як десять днів з дня закінчення розгляду справи, у зв`язку з чим строк апеляційного оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка подається протягом 30 днів з дня отримання його копії.

Апеляційна скарга на рішення суду подається позивачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду через Деражнянський районний суд Хмельницької області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повне найменування сторін та інших учасників справи, які при проголошенні рішення суду суддя не оголошує, викладені нижче:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт НОМЕР_1 ; ІНПП НОМЕР_2 ; зареєстрована та проживаю за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідач: Головне управління Держгеокадастру

у Хмельницькій області 29016, м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1, Код ЄДРПОУ: 39767479

Суддя: О. С. Дворнін

СудДеражнянський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення26.01.2024
Оприлюднено25.12.2024
Номер документу123997547
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання незаконним акта, що порушує право власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —673/233/23

Рішення від 26.01.2024

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Дворнін О. С.

Ухвала від 10.04.2023

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Дворнін О. С.

Ухвала від 10.03.2023

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Дворнін О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні