Справа № 169/1132/24
Провадження № 2/169/404/24
ТУРІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 грудня 2024 року селище Турійськ
Турійський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Ковальчук О. В.,
за участю
секретаря судового засідання Гаврилюк Н. В.,
справа № 169/1132/24
сторони справи:
позивач ПрАТ «Волиньобленерго»,
відповідач ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Турійськ Волинської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Волиньобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії,
представник позивача Васюхник М. П.
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить стягнути з ОСОБА_1 вартість необлікованої електричної енергії в сумі 8 415 (вісім тисяч чотириста п`ятнадцять) гривень 51 копійка та витрати зі сплати судового збору в сумі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) гривень.
Свої позовнівимоги обґрунтовуєтим,що з01січня 2019року Ковельськафілія Приватногоакціонерного товариства«Волиньобленерго» відімені Приватногоакціонерного товариства«Волиньобленерго» єпостачальником послуг,на якогопокладено обов`язокщодо розподілуелектричної енергіїпобутовим споживачам.ПрАТ «Волиньобленерго»на підставіДоговору прокористування електричноюенергією №538059015здійснювало постачанняелектричної енергіїспоживачу ОСОБА_1 дожитлового будинку,розташованого заадресою: АДРЕСА_1 .27серпня 2024року працівникамиКовельської філіїПрАТ «Волиньобленерго»в житловомубудинку відповідачкивиявлено порушенняп.п.6п.8.4.2Правил роздрібногоринку електричноїенергії (надаліПРРЕЕ),яке полягаєу самовільномупозаобліковому підключенніпроводу доелектричних мережоператора системиз порушеннямсхеми обліку,а саме:підключення електричноїрозетки позаобліком.На підставівиявленого порушення,в присутностіматері відповідачки- ОСОБА_2 було складеноАкт пропорушення №000552.Комісія провеларозрахунок обсягута вартостінеоблікованої електричноїенергії заперіод віддати останньогоконтрольного оглядузасобів облікуза 30діб.Після цього,17вересня 2024року,відбулося засіданнякомісії зрозгляду актівпро порушенняПРРЕЕ,на якевідповідачка нез`явилася.Позивачем наадресу ОСОБА_1 надіслано Протоколзасідання комісіїз розглядуактів пропорушення ПРРЕЕта рахунокдля оплатинеоблікованої електричноїенергії внаслідокпорушення насуму 8415,51гривень.Впродовж тридцятиднів здня отриманнярахунка відповідачкабула зобов`язанасплатити вартість необлікованоїелектричної енергії,однак оплатине здійснила.В зв`язкуз цимпозивач звертаєтьсядо судуз позовомдо ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Ухвалою судді від 26 листопада 2024 року відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження.
Будь-яких інших процесуальних дій у справі не вчинялося.
Представник позивача ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином та вчасно, подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином та вчасно, у встановлений строк відзиву на позов та клопотань про розгляд справи за її відсутності не подала.
Відповідно до частини третьої статті 211 Цивільного процесуального України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Суд вважає, що, оскільки судочинство здійснюється на засадах змагальності і неявкою до суду незалежно від причин відповідач фактично відмовилася надавати докази на захист своїх прав у суді, в зв`язку із чим суд розглядає справу на підставі наявних у справі доказів за її відсутності оскільки, в справі є достатньо матеріалів та доказів для розгляду спору та постановлення рішення відповідно до вимог статті 280 Цивільного процесуального України.
Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням статті 280 Цивільного процесуального України.
Відповідно до частини другої статті 247 Цивільного процесуального України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, вивчивши та проаналізувавши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно із частинами першою, шостою статті 81Цивільного процесуальногокодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до положень частини першоїстатті 13 Цивільного процесуального кодексу Українисуд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно довимог цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до статті 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Згідно частини першої статті 56 Закону України «Про ринок електричної енергії» постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу.
Відповідно до договору на користування електричною енергією для побутових потреб, який укладено 03 лютого 2014 року між ПАТ «Волиньобленерго» та ОСОБА_1 , за особовим рахунком № НОМЕР_1 здійснюється постачання електричної енергії до житлового будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 10).
Згідно з пунктом 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про ринок електричної енергії» фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.
27 серпня 2024 року працівниками Ковельської філії ПрАТ «Волиньобленерго» при перевірці дотримання споживачем ОСОБА_1 «Правил роздрібного ринку електричної енергії» (далі ПРРЕЕ), за адресою: АДРЕСА_1 , у присутності матері споживача - ОСОБА_2 , було виявлено порушення, яке полягає у самовільному позаобліковому підключенні проводу до електричних мереж оператора системи з порушенням схеми обліку. По даному факту працівниками ПрАТ «Волиньобленерго» було складено акт № 000552 від 27 серпня 2024 року. Згідно з Актом про порушення № 000552 від 27 серпня 2024 року відповідачка була повідомлена про дату засідання комісії 17 вересня 2024 року о 10 годині 00 хвилин за адресою: вулиця Назарія Яремчука, будинок 4, місто Луцьк, Волинська область, про що свідчить підпис матері споживача - ОСОБА_2 у даному акті (а. с. 12-14).
Пунктом 8.2.6 ПРРЕЕ визначено, що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих ПРРЕЕ у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі, разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
17 вересня 2024 року проведено засідання комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ ПрАТ «Волиньобленерго», за наслідками якого складено протокол № 1368 та прийнято рішення щодо проведення нарахування згідно з п. 8.4.13 ПРРЕЕ за термін 30 діб до дня виявлення порушення ПРРЕЕ. Розрахунок вартості необлікованої електричної енергії склав 8 415 (вісім тисяч чотириста п`ятнадцять) гривень 51 копійка (а. с. 15, 16).
Копію Протоколу комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ № 1368 від 17 вересня 2024 року та Рахунку за електричну енергію, необліковану внаслідок порушення ПРРЕЕ № 538059015 від 17 вересня 2024 року, було надіслано ОСОБА_1 листом за вихідним № 22/11-7144 від 17 вересня 2024 року (а. с. 17).
Однак, ОСОБА_1 , станом на дату розгляду даної справи судом, визначений обсяг вартості необлікованої електричної енергії не сплатила. Крім того, як встановлено із долучених до матеріалів справи документів, останній за адресою проживання, ПрАТ «Волиньобленерго» 29 квітня 2024 року було надіслано лист про припинення розподілу електроенергії у зв`язку із несплатою рахунків за спожиту електроенергію, який було відновлено після погашення заборгованості (а. с. 18, 19).
Відповідно до частини першоїстатті 1166 Цивільного кодексу Українимайнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно з частиною першоюстатті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії»учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Правопорушеннями на ринку електричної енергії є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку (пункт 4 частини другоїстатті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії»).
Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
Відповідно до п. 8.2.7 ПРРЕЕ у разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
З огляду на викладене, та враховуючи, що в судовому засіданні знайшов підтвердження факт порушення відповідачкою правил роздрібного ринку електричної енергії, розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснений позивачем відповідно до ПРРЕЕ та не спростований ОСОБА_1 , своїми діями остання завдала позивачу майнової шкоди, а тому суд дійшов висновку, що позов є підставним та підлягає до задоволення.
Відповідно до статті 141 Цивільного процесуального кодексу України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтвердженні судові витрати.
На підставі викладеного та, керуючись статтями 56, 77, пунктом 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про ринок електричної енергії», статтями 714, 1166 Цивільного кодексу України, статтями 13, 81, 141, 211, 247, 263-265, 268, 273, 280, 282, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд
ухвалив:
Позов Приватного акціонерного товариства «Волиньобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Приватного акціонерного товариства «Волиньобленерго» на розрахунковий рахунок IBAN: НОМЕР_2 , філія Волинське обласне управління АТ «Ощадбанк», код ЄДРПОУ 00131512, вартість необлікованої електричної енергії в сумі 8 415 (вісім тисяч чотириста п`ятнадцять) гривень 51 копійка.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Приватного акціонерного товариства «Волиньобленерго» судовий збір в сумі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) гривень.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Приватне акціонерне товариство «Волиньобленерго», юридична адреса: вулиця Єршова, будинок 4, місто Луцьк, Волинська область, код ЄДРПОУ 00131512.
Відповідач: ОСОБА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .
Суддя О. В. Ковальчук
Суд | Турійський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2024 |
Оприлюднено | 25.12.2024 |
Номер документу | 123998237 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Турійський районний суд Волинської області
Ковальчук О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні