Справа № 296/2953/23
2/296/689/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
ЗАОЧНЕ
"13" серпня 2024 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м.Житомира в складі:
головуючого судді Маслак В.П.,
за участі секретаря судового засідання Годлюк А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Житомира цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газороподільної системи «Житомиргаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
АТ «Оператор газороподільної системи «Житомиргаз» звернулось до суду із позовною заявою, відповідно до змісту якої просить стягнути зі ОСОБА_1 заборгованість в розмірі 62548,32 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що між позивачем та ОСОБА_1 , який є побутовим споживачем послуг по розподілу природного газу по об`єкту розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , укладено типовий договір та відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 .
Працівниками АТ «Житомиргаз» (далі - оператор ГРМ) 09.11.2022 за вказаною адресою було встановлено, що газова колонка в розібраному стані, газовий лічильник відсутній, газові труби, які ведуть до лічильника не заглушені та є можливість несанкціонованого відбору газу.
В той же день, представниками Оператора ГРМ було складено Акт № 519573 та Акт про порушення № ZT002492, яким встановлено порушення Кодексу ГРМ.
Представник позивача вказує, що 21.12.2022р. на Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, Акт про порушення № ZT002492 задоволено, здійснено розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за період з 09.05.2022р. по 09.11.2022р., що становить 1090,72 м. куб., вартістю 65548,32 грн. Зазначене оформлено Протоколом № 99 від 21.12.2022р.
Для досудового врегулювання, на адресу відповідачів було направлено Лист - вимогу №100-Сл-52-0123 від 02.01.2023р. На підставі вищезазначеного представник позивача просив стягнути з відповідача вартості необлікованого об`єму природного газу в сумі 62548,32 грн.
Представник позивача в судове засідання не з`явилась, 13.08.2024р. подала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала повністю.
Відповідач в судове засідання не з`явився, судові повістки, направлені на його адресу, повернені відділенням поштового зв`язку з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".
Згідно з постановою Верховного Суду від 18 березня 2021 року за справою № 911/3142/19 надіслання листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб говорити про належне повідомлення, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю суду.
Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України, суд вважає за можливе проводити розгляд справи за відсутності сторін та на підставі ч. 1 ст. 280 ЦПК України ухвалити заочне рішення виходячи з наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, оцінюючи в сукупності зібрані по справі докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, згідно із ч. 1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до положень статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
За змістом ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується відомостями з відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України в Житомирській області (а.с. 38).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є побутовим споживачем послуг по розподілу природного газу по об`єкту розташованому за адресою: АДРЕСА_2 , особовий рахунок № НОМЕР_1 .
Відповідно до акту від 09.11.2022р. № 519573, складеного працівниками АТ «Житомиргаз, під час перевірки за адресою: АДРЕСА_2 , встановлено, що газова колонка в розібраному стані, газовий лічильник відсутній, газові труби, які ведуть до лічильника не заглушені та є можливість несанкціонованого відбору газу (а.с. 9).
Судом встановлено, що на підставі акту про порушення № ZT002492 від 09.11.2022р., здійснено нарахування об`ємів природного газу за 6 місяців в розмірі 1090,72м3 на суму 62548,32 грн., що підтверджується витягом з протоколу № 99 засідання комісії з розгляду актів про порушення від 21.12.2022р., актом-розрахунком від 21.12.2022р. (а.с. 10, 15, 17).
Суд бере до уваги, що ОСОБА_1 підписав акт про порушення № ZT002492 від 09.11.2022р., на підставі чого робить висновок, що останній ознайомлений з виявленим, працівниками Оператора ГРМ порушенням.
Відповідно до ст.12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно до ч. 1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до вимог ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно до ст. ст. 81, 83 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Приписами ст. 5 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов`язаний, зокрема: укласти договір про постачання природного газу; забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу; припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів.
У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом (ч. 3 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу»).
Відповідно до пункту 10 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем (далі Кодекс ГРМ), споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
З матеріалів справи вбачається, що листом №100-Сл-52-0123 від 02.01.2023р. споживачу було повідомлено про заборгованість за необлікований об`єм природного назу в розмірі 62548,32 грн. (а.с. 30-31).
Пунктом 1 глави 3 розділу XI Кодексу ГРМ передбачено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.
Згідно положення п 11 гл. 5 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, вартість природного газу, визначено за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ, протягом періоду не облікованого природного газу.
Відповідно до п. 12 ч. 5 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, вартість не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов`язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Ст. 610 ЦК України визначено, що порушення зобов`язання - це його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.
Відповідно до ч.5 п. 7.4. розділу VII Договору розподілу природного газу споживач зобов`язується не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
Згідно п. 4 гл. 1 розд. 1 Кодексу ГРМ несанкціонованим відбором природного газу є - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства.
Згідно з пунктом 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ несанкціонований газопровід - самовільно під`єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з`єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу).
Термін, вказаний в Кодексі ГРМ - «приховані заходи» - означає несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу засобу вимірювальної техніки або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик засобу вимірювальної техніки.
Відповідно до п.п. 3.2, 3.3 «Правил безпеки систем газопостачання», затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №285 від 15.05.2015 року, саме власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) повинен забезпечити утримання систем газопостачання відповідно до вимог чинного законодавства України; власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) відповідає за технічний стан і безпечне користування газопроводами, газовими приладами, димовими та вентиляційними каналами.
Враховуючи наведене, дії АТ ОГС «Житомиргаз» щодо нарахування боргу у розмірі 62548,32 грн. у зв`язку з виявленням несанкціонованого підключення до мережі газопостачання через несанкціонований газопровід, відповідають вимогам закону та здійснені відповідно до положень Кодексу газопровідних систем, оскільки відповідачем здійснювався несанкціонований відбір природного газу безобліково (до вузла обліку).
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими, доведеними та вказують на наявність підстав для задоволення позовної заяви АТ ОГС «Житомиргаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об`єму природного газу.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягають стягненню на користь позивача понесені ним і документально підтверджені судові витрати, що складаються з судового збору у розмірі 1073,60 грн.
Керуючись ст. ст.10, 12, 13, 18, 76, 81, 83, 89, 141, 247, 258, 259, 263-265, 268, 280-284, 354 ЦПК України, Кодексом газорозподільних систем, Законом України «Про ринок природного газу», суд -
УХВАЛИВ:
Позов Акціонерного товариства «Оператор газороподільної системи «Житомиргаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства газорозподільної системи «Житомиргаз» вартість необлікованого об`єму природного газу в сумі 62548,32 грн. та витрати пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 2684,00 грн.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду позивачем через Корольовський районний суд м.Житомира шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Головуючий суддя В. П. Маслак
Суд | Корольовський районний суд м. Житомира |
Дата ухвалення рішення | 13.08.2024 |
Оприлюднено | 25.12.2024 |
Номер документу | 123999553 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Корольовський районний суд м. Житомира
Маслак В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні