Справа № 344/21914/24
Провадження № 1-кс/344/8671/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2024 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 ,
за участі секретаря: ОСОБА_2 ,
розглянувши скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність уповноваженої особи Івано-Франківського РУП ГУНП Івано-Франківській області щодо невнесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до ЄРДР,-
В С Т А Н О В И В:
Скаржник ОСОБА_3 09 грудня 2024 року звернувся до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області із скаргою бездіяльність уповноваженої особи Івано-Франківського РУП ГУНП Івано-Франківській області щодо невнесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до ЄРДР.
Ухвалою слідчого судді Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 09.12.2024 відкрито провадження у справі, витребувано із Івано-Франківського РУП ГУНП Івано-Франківській області належним чином завірену копію заяви ОСОБА_3 , поданої 06.12.2024 талон №46012 про вчинення кримінального правопорушення та інформацію щодо результатів розгляду вказаної заяви.
Скарга мотивована тим, що 06.12.2024 скаржник звернувся із письмовою заявою до Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області про вчинення злочину, однак відомості про вчинене кримінальне правопорушення до ЄРДР не внесено. Просив суд зобов`язати Івано-Франківське РУП ГУНП Івано-Франківській області внести відомості до ЄРДР за його заявою, витребувати матеріали перевірки за заявою.
У судове засідання 23.12.2024 сторони не прибули повторно, були належним чином повідомлені.
Скаржник ОСОБА_3 подав до суду 20.12.2024 року заяву про здійснення розгляду скарги без його участі, скаргу підтримав.
Представник Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області надав до суду лист-повідомлення, довідку про результати розгляду звернення та копію заяви ОСОБА_3 .
Згідно з положеннями, які містяться в ч.3 ст. 306 КПК України, розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування здійснюється за обов`язкової участі особи, яка подала скаргу, чи її захисника, представника та слідчого чи прокурора, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржується. Відсутність слідчого чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги.
Скаржник ОСОБА_3 в судове засідання не прибув, подав до суду 20.12.2024 року заяву про здійснення розгляду скарги без його участі, скаргу підтримав.
Як передбачено ч. 4 ст. 107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Слідчий суддя дослідивши матеріали скарги, вважає наступне.
Пунктом 1 частини 1 статті 303 КПК України встановлено, що на досудовому провадженні може бути оскаржена, в тому числі, бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.
Згідно ч. 5 ст. 214 КПК України до ЄРДР має бути внесено короткий виклад обставин про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела.
Підставами вважати заяву такою, що містить відомості про злочин, є наявність в ній об`єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки злочину. Якщо у заяві чи повідомленні таких даних немає, то обставини, викладені в них не можуть вважатися такими, які мають бути обов`язковими для внесення до ЄРДР.
Отже, автоматичне внесення всіх заяв чи повідомлень про кримінальне правопорушення до ЄРДР не відповідає принципу процесуальної економії та негативно позначається на ефективності роботи слідчих.
Положення ст. 214 КПК України перебувають у взаємозв`язку з ч. 1 ст. 2 КК України, згідно з якою підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого цим Кодексом, і саме тому фактичні дані, які вказують на ознаки складу злочину кримінального правопорушення, мають бути критерієм внесення його до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Системний аналіз положень ст.ст.214, 303 КПК України, свідчить про те, що предметом судового контролю слідчого судді може бути лише бездіяльність слідчого чи прокурора щодо невнесення відомостей до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, тобто саме заява чи повідомлення про кримінальне правопорушення є передумовою для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР та для початку досудового розслідування в кримінальному провадженні, і вказана заява чи повідомлення повинна містити достатні дані про наявність ознак кримінально-караного діяння.
Внесення відомостей до ЄРДР врегульовано Положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення (затверджене наказом Офісу Генерального прокурора від 30.06.2020 № 298). Згідно з пунктом 1 глави 2 розділу I цього Положення, до реєстру вносяться відомості про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; попередню правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, що узгоджується з вимогами п. 4 ч. 5 ст. 214 КПК України.
Аналіз вищезазначених положень закону дає підстави для висновку, що реєстрації в Єдиному реєстрі досудових розслідувань підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті, які містять достатні відомості про кримінальне правопорушення та можуть об`єктивно свідчити про вчинення особою такого кримінального правопорушення для того, щоб технічно внести дані відомості до відповідних розділів реєстру.
Як встановлено слідчим суддею, ОСОБА_3 звернувся 06.12.2024 до Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області із заявою про вчинення злочину ОСОБА_4 , в якій повідомив, що 15.11.2024 ОСОБА_5 подав письмову заяву слідчому про вчинення злочину потерпілим ОСОБА_3 . Так, ОСОБА_6 неправдиво повідомив слідчого, що потерпілий ОСОБА_3 вчиняє на нього психологічний тиск і він боїться за своє життя та здоров`я, а тому відмовляється від допиту у присутності. ОСОБА_5 звинувачує його у злочині передбаченому ст. 386 КК України безпідставно. Тому, ОСОБА_3 просив внести відомості до ЄРДР за його заявою.
Згідно довідки про результати розгляду звернення ОСОБА_3 встановлено, що суть звернення полягала у тому, що на думку ОСОБА_3 . ОСОБА_5 вчиняє дії, які на думку заявника є неправомірними, а саме звинувачує його у здійсненні психологічного тиску.
По даному факту працівниками проводилася перевірка під час якої опитати гр. ОСОБА_5 не вдалося за можливе. В телефонному режимі повідомив, що жодних протиправних дій відносно ОСОБА_3 не вчиняв. Він дійсно звертався із заявою, оскільки звинувачення ОСОБА_3 неправдиві та завдають йому шкоду його психічному здоров`ю.
Перевірку за зверненням ОСОБА_3 завершено.
Відповідно до наданої інформації Івано-Франківського РУП ГУНП Івано-Франківській області, за зверненням ОСОБА_3 , звернення розглянуто відповідно до Закону України «Про звернення громадян».
З урахуванням встановлених обставин приходжу до висновку, що повідомлення ОСОБА_3 від 06.12.2024 не містила відомостей, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, тому реєстрація уповноваженою особою поліції такої заяви в журналі ЄО та не внесення за такою заявою відомостей до ЄРДР не порушує вимоги ст. 214 КПК України, а відтак у задоволенні скарги слід відмовити.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 214, 304, 307 КПК України, слідчий суддя,-
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні скарги ОСОБА_3 на бездіяльність уповноваженої особи Івано-Франківського РУП ГУНП Івано-Франківській області, щодо невнесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до ЄРДР - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Ухвала виготовлена та підписана 24.12.2024.
Слідчий суддя ОСОБА_7
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2024 |
Оприлюднено | 25.12.2024 |
Номер документу | 123999870 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Атаманюк Б. М.
Кримінальне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Атаманюк Б. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні