Справа № 355/1694/24
Провадження № 2-о/355/75/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2024 року Баришівський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді Чальцевої Т.В.,
за участю секретаря судового засідання Ліберацької Ю.В.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні впорядку окремогопозовного провадженняцивільну справуза заявою ОСОБА_1 , зацікавлені особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Баришівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському відділі Київської області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) про визнання батьківства,-
ВСТАНОВИВ:
28.08.2023 року заявник ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про визнання батьківства,зацікавлені особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Баришівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському відділі Київської області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ).
В обґрунтування позову зазначила, що з 2017 року вона перебувала у цивільному шлюбі із ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживали однією сім`єю та вели спальне господарство.
Від цих відносин у нас народилося двоє дітей, а саме: ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Запис про батька дітей у Книзі реєстрацій народжень вчинено відповідно до ч.1 ст. 135 СК України.
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 загинув внаслідок військових дій, спричинених іншими видами вибухів та уламків.
За життя чоловіка вони не встигли подати заяву про визнання його батьком дітей, оскільки прийшли до даного перед початком війни в Україні, однак, оскільки ОСОБА_7 з перших днів перебував в епіцентрі бойових дій, та загинув, внести зміни до актових записів про батьків вони не змогли, через обставини які від них не залежали, а саме - смертю ОСОБА_8 .
Однак, за життя ОСОБА_4 виконував усі обов`язки батька дітей, передбачені сімейним законодавством, дані факти підтверджуються показами свідків.
А також факт батьківства ОСОБА_4 відносно своїх малолітніх дітей: ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , підтверджено висновком молекулярно-генетичного експертного дослідження від 09 серпня 2024 року № 43746, де зазначено про те, що ймовірність того, що ОСОБА_9 є біологічним батьком ОСОБА_6 та ОСОБА_5 становить 99,97%.
Враховуючи вищевказане, позивач просить встановити факт батьківства ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 по відношенню до синів - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який необхідний для захисту майнових та немайнових законних інтересів малолітніх дітей.
Ухвалою суду від 29.08.2024р. відкрито провадження у вищевказаній цивільній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
У судове засідання заявник та її представник адвокат Блохіна О.В. не з`явились, належним чином повідомлялись про дату, час та місце розгляду справи, подали заяву про розгляд справи за їх відсутності, на задоволенні позову наполягали.
У судове засідання зацікавлені особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 не з`явились, належним чином повідомлялись про дату, час та місце розгляду справи, подали заяву про розгляд справи за їх відсутності, заявлені вимоги визнали у повному обсязі, проти задоволення заяви не заперечують.
Представник зацікавленої особи Баришівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському відділі Київської області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) у судове засідання не з`явився, належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи, подали заяву про розгляд справи за їх відсутності, проти задоволення заяви не заперечували.
Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження, суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Частиною 4 ст. 206 ЦПК України передбачено, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу, розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 17.08.2018р., ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьками записані ОСОБА_10 та ОСОБА_1 (а. с. 7).
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 17.08.2018р., ОСОБА_6 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьками записані ОСОБА_10 та ОСОБА_1 (а. с. 8).
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 04.01.2024р., ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с 10).
Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства № 411 від 04.07.2024р., ОСОБА_1 , 1985р.н. разом з дітьми ОСОБА_6 , 2018р.н. та ОСОБА_5 , 2018р.н. проживають за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 9).
З висновків молекулярно-генетичного експертного дослідження від 09 серпня 2024 року №43746, вбачається, що ймовірність того, що ОСОБА_11 є біологічним батьком ОСОБА_6 та ОСОБА_5 становить 99,97% (а.с. 12-21)
Відповідно до ч. 1ст. 128 СК Україниза відсутності заяв, право на подання яких встановлено статтями126і127цьогоКодексу, батьківство щодо дитини може бути визнано за рішенням суду.
Відповідно до ч. 2ст. 128 СК Українипідставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно доЦПК України.
Відповідно до ч. 3ст. 128 СК Українипозов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.
Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першоїстатті 135цього Кодексу( ч. 4ст. 128 СК)
Отже, передумовою звернення до суду в таких справах є наявність кровного споріднення між особою, яка вважає себе батьком, і дитиною.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина четверта статті 263 ЦПК України).
У постанові Верховного Суду від 16 травня 2018 року у справі№ 591/6441/14-ц (провадження № 61-6030св18) зазначено, що «СК України не визначає будь-яких особливостей предмету доказування у даній категорії справ. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі частини другої статті 128СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи. Для встановлення батьківства правове значення мають фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства. Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи».
Згідно зі статтею 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами;2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
У частинах першій, третій статті 12, частинах першій, п`ятій, шостій статті 81ЦПК України визначено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до частин першої-третьої статті 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Так, заявником на підтвердження факту споріднення батька з дітьми, було надано висновки молекулярно-генетичного експертного дослідження від 09 серпня 2024 року № 43746, вбачається, що ймовірність того, що ОСОБА_11 є біологічним батьком ОСОБА_6 та ОСОБА_5 становить 99,97% (а.с. 12-21).
Отже, підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи.
Судово-генетична та судово-біологічна експертизи у цій справі не проведені, проте, встановлено з підтвердженням належними і допустимими доказами походження ОСОБА_6 та ОСОБА_5 від позивача: сумісне проживання позивача разом з відповідачкою до та після народження дітей, визнання позивачем дітей своїми, результати молекулярно-генетичного дослідження; негативних наслідків для дітей судом не встановлено; права, свободи чи інтереси інших осіб не порушено, а кровне споріднення доведено висновком молекулярно-генетичного експертного дослідження, суд вважає, що позовпідлягає задоволенню.
З приводувимогзаяника вчастині зобов`язання Баришівського відділудержавної реєстраціїактів цивільногостану уБроварському районіКиївської областіЦентрального міжрегіональногоуправління міністерстваюстиції (м.Київ) внести зміни до актового запису про народження дітей, то суд звертає увагу на те, що Баришівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) залучений у справі, як третя особа.
Вирішення питання про права та обов`язки третьої особи є підставою скасування рішення суду в цій частині.
В даному випадку, суд не вправі саме зобов`язувати Баришівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Київ) вносити зміни до актового запису про народження, оскільки покладення зобов`язання на державний орган внести зміни в актовий запис про визначення батька дитини не є необхідним, оскільки рішення суду про встановлення батьківства є підставою для внесення відповідних змін у актовий запис. В даному випадку суд вважає доцільним обмежитись зазначенням в резолютивній частині рішення про внесення змін до актових записів про народження ОСОБА_6 та ОСОБА_5 на підставі рішення суду.
Отже, пред`явлення до органів РАЦС рішення суду про встановлення батьківства є підставою для відповідних внесення змін до актового запису про народження дитини.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст.129,138 СК України,Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», ст. ст.3,5,12,13,18,258,260,265,268,273 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 ,зацікалені особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,Баришівський відділдержавної реєстраціїактів цивільногостану уБроварському відділіКиївської областіЦентрального міжрегіональногоуправління міністерстваюстиції (м.Київ)про визнаннябатьківства задовольнити.
Визнати ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , батьком дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Рішення суду про визнання батьківства є підставою для внесення відповідних змін до актових записів № 162 від 17.08.2018 року про народження дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , в органах РАЦС, а саме - для виключення відомостей про батька дитини ОСОБА_10 із зазначенням батьком дитини - громадянина України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Визнати ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , батьком дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Рішення суду про визнання батьківства є підставою для внесення відповідних змін до актових записів № 163 від 17.08.2018 року про народження дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , в органах РАЦС, а саме - для виключення відомостей про батька дитини ОСОБА_10 із зазначенням батьком дитини - громадянина України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Апеляційна скарга на рішення подається до Київського апеляційного суду через Баришівський районний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Баришівського
районного суду Т. В. Чальцева
Суд | Баришівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2024 |
Оприлюднено | 25.12.2024 |
Номер документу | 124000025 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: |
Цивільне
Баришівський районний суд Київської області
Чальцева Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні