Рішення
від 20.12.2024 по справі 370/3427/24
МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Димитрія Ростовського, 35, смт Макарів, Київська область, 08001,

тел/факс (04578)5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" грудня 2024 р. Справа №370/3427/24

Провадження № 2-о/370/157/24

Макарівський районний суд Київської області в складі

головуючого судді - Сініциної О.С.

із секретарем судового засідання - Гребінською Н.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку окремого провадження у залі суду у смт Макарів Київської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в особі їх представника адвоката Пелеха Володимира Володимировича, заінтересована особа - Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення юридичного факту,

у с т а н о в и в:

ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,в особі представника адвоката Пелеха Володимира Володимировича, звернулися до суду з заявою, вказавши заінтересованою особою: Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення юридичного факту, в якій просили встановити юридичний факт, що громадянин ФРН ОСОБА_1 тагромадянка ФРН ОСОБА_7 (дівоче прізвище ОСОБА_4 є відповідно батьком та матір`ю ОСОБА_5 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Обґрунтовуючи підстави звернення до суду з цією заявою про встановлення юридичного факту, заявники посилаються на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у подружжя громадянина ФРН ОСОБА_1 тагромадянки ФРН ОСОБА_7 (дівоче прізвище ОСОБА_4 народилася донька ОСОБА_5 врезультаті застосування допоміжних репродуктивних технологій методом сурогатного материнства, яка має генетичну спорідненість із заявниками. Дитина народилася у Київське некомерційне підприємство Київської обласної ради «Київський обласний перинатальний центр», про що було складено медичне свідоцтво про народження від 16 вересня 2024 року № 153.

ОСОБА_6 громадянка України, яка надавала послуги сурогатного материнства та народила дитину, надала свою письмову згоду, посвідчену приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Бурменко Н.О. від 20 вересня 2024 року, на те, щоб батьками народженої нею у м. Києві дитини жіночої статі, яка народилася в результаті застосування репродуктивних технологій методом сурогатного материнства та має генетичну спорідненість зі своїм генетичним батьком громадянином ФРН ОСОБА_1 та генетичною матір`ю громадянкою ФРН ОСОБА_7 (дівоче прізвище ОСОБА_4 , були записані ці особи, які є генетичними батьками новонародженої дитини.

Заявники отримали відповідне свідоцтво про народження дитини, у якому вони записані батьками дитини.

Заявники посилаються на те, що звернення з цією заявою до суду обумовлене спеціальним для Федеративної Республіки Німеччина порядком реєстрації батьківства щодо дітей, народжених шляхом сурогатного материнства за кордоном.

Так, Верховний федеральний суд ФРН у справі ХІІ ZB 320/17 від 20 березня 2019 року, предметом розгляду у якій було питання запису матір`ю в Німеччині саме особи, яка була записана такою у свідоцтві про народження в Україні відповідно до українського права, зробив такий висновок: «Запис в українському реєстрі про народження, а також видане на його підставі свідоцтво про народження, не є рішенням, яке може бути визнаним в розумінні частини 1 параграфу 108 Закону про провадження у справах сім`ї та з питань добровільної підсудності».

Відповідно до частини першої параграфу 108 («Визнання іноземних рішень») Закону ФРН «Про порядок розгляду сімейних справ та справ добровільної підсудності» за винятком рішень у справах про шлюб, рішення, прийняті за кордоном визнаються без особливого провадження.

Таким чином, відповідно до законодавства ФРН, для оформлення батьківських прав заявників щодо їх дитини з урахуванням забезпечення як найкращих інтересів дитини, необхідно рішення компетентного суду України, яке б встановлювало юридичний факт батьківства заявників щодо їх дитини.

Рішення суду України про встановлення юридичного факту батьківства заявників щодо їх дитини є єдиним документом, який необхідний для оформлення батьківських прав на території ФРН, тому, у розумінні пункту 2 частини першої статті 318 Цивільного процесуального кодексу України, встановлення цього факту іншими засобами є неможливим з огляду на вищевказані джерела права.

Наявність такого рішення забезпечуватиме права заявників та дитини, зокрема матеріального забезпечення та піклування, а також права на повагу до сімейного життя, передбаченого статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Тому, заява подана з метою охорони прав подружжя та дитини на повагу до приватного та сімейного життя, а також, з метою створення умов для здійснення подружжям особистих немайнових прав щодо дитини в країні їх громадянства та постійного проживання.

Макарівський районний суд Київської області ухвалою від 02 грудня 2024 року заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 прийняв до розгляду та відкрив провадження у справі, призначив до розгляду на 20 грудня 2024 року.

Представник заявників, адвокат Пелех В.В. 19 грудня 2024 року на електронну пошту суду надіслав заяву у якій просив слухати справу за його відсутності, заявлені вимоги підтримує в повному обсязі.

Разом з тим, заінтересована особа подала лист про розгляд справи за відсутності представника.

Відповідно до частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України за відсутності учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив таке.

За змістом частини першої статті 4 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Приписами частини першої статті 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 315 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

За змістом статті 496 Цивільного процесуального кодексу України іноземці, особи без громадянства, іноземні юридичні особи, іноземні держави (їх органи та посадові особи) та міжнародні організації мають право звертатися до судів України для захисту своїх прав, свобод чи інтересів. Іноземні особи мають процесуальні права та обов`язки нарівні з фізичними і юридичними особами України, крім випадків, передбачених Конституцією та законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Між громадянином ФРН ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та громадянкою ФРН ОСОБА_8 (прізвище після реєстрації шлюбу ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , було укладено шлюб, актовий запис № Е 28/2022 (витяг з актового запису про укладення шлюбу, справжність перекладу та вірність копії засвідчено приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Лавренюк С.М. 19 вересня 2024 року).

Копія паспорту громадянина Федеративної Республіки Німеччина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , справжність перекладу та вірність копії засвідчено приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Лавренюк С.М. 19 вересня 2024 року.

Копія паспорту громадянки Федеративної Республіки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , справжність перекладу та вірність копії засвідчено приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Лавренюк С.М. 19 вересня 2024 року.

У заявників в Україні ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася донька - ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження дитини серії НОМЕР_1 , виданого 24 вересня 2024 року Шевченківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).

Як вбачається зі змісту свідоцтва про народження ОСОБА_5 , її батьками записані ОСОБА_1 громадянин Федеративної Республіки Німеччина та ОСОБА_2 ) ОСОБА_12громадянка Федеративної Республіки Німеччина, про що складено актовий запис № 1072.

Дитина народилася у Комунальному некомерційному підприємстві Київської обласної ради «Київський обласний перинатальний центр», про що було складено медичне свідоцтво про народження від 16 вересня 2024 року № 153.

Дитина народилась в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій, методом сурогатного материнства, а сурогатною матір`ю дитини стала ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується довідкою ТОВ «ВІОТЕХСОМ» про генетичну спорідненість батьків (матері та батька) з плодом від 19 вересня 2024 року № 1909/1-24/2 та довідкою про результати дослідження ДНК на встановлення біологічного батьківства № 1920.

ОСОБА_6 , громадянка України, яка надавала послуги сурогатного материнства та народила дитину, надала свою письмову згоду, посвідчену приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Бурменко Н. О. 20 вересня 2024 року, на те, щоб батьками народженої нею у м. Києві дитини жіночої статі (медичне свідоцтво про народження № 153, виданий 16 вересня 2024 року КНП КОР «Київський обласний перинатальний центр), яка народилася в результаті застосування репродуктивних технологій методом сурогатного материнства та має генетичну спорідненість зі своїм генетичним батьком громадянином Федеративної Республіки ОСОБА_9 та генетичною матір`ю громадянкою Федеративної Республіки ОСОБА_9 (дівоче прізвище ОСОБА_4 , були записані ці особи, які є генетичними батьками новонародженої дитини.

Відповідно до заяви ОСОБА_6 , засвідченої приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Лавренюк С.М. 12 липня 2024 року, зареєстрованого в реєстрі № 3138, остання вказала, що в зареєстрованому шлюбі як в Україні, так і за її межами, не перебуває та не проживає ні з ким однією сім`єю без реєстрації шлюбу.

Як вбачається з копії Повного витягу № 00047605291 від 23 жовтня 2024 року із Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження вказано, що 24 вересня 2024 року за № 00047133206 реєстратором Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ)зареєстровано актовий запис № 1072 про народження ОСОБА_5 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Києві, Україна; відомості про батька: громадянин Федеративної Республіки Німеччини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; відомості про матір: громадянка Федеративної Республіки Німеччини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Підстава запису відомостей про батька: актовий запис про реєстрацію шлюбу від 19 березня 2022 року № Е 28/2022, складений відділом реєстрації актів цивільного стану м. Хільден, Округ Меттман Федеративна Республіка Німеччина.

Державна реєстрація народження проведена відповідно до статті 133 Сімейного кодексу України.

Відповідно до статті 65 Закону України «Про міжнародне приватне право» встановлення та оскарження батьківства визначається особистим законом дитини на момент її народження.

Згідно з частиною другою, третьою статті 123 Сімейного Кодексу України, у разі народження дружиною дитини, зачатої в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій, здійснених за письмовою згодою її чоловіка, він записується батьком дитини. У разі перенесення в організм іншої жінки ембріона людини, зачатого подружжям (чоловіком та жінкою) в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій, батьками дитини є подружжя.

Відповідно до пункту 11 глави 1 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, у разі народження дитини жінкою, якій в організм було перенесено ембріон людини, зачатий подружжям у результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій, державна реєстрація народження проводиться за заявою подружжя, яке дало згоду на таке перенесення. У цьому разі одночасно з документом, що підтверджує факт народження дитини цією жінкою, подається заява про її згоду на запис подружжя батьками дитини, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою, а також довідка про генетичну спорідненість батьків /матері чи батька/ з плодом. При цьому в графі «Для відміток» актового запису про народження робиться один з таких записів: «Матір`ю дитини, яка ідентифікована електронною системою охорони здоров`я за даними заяви про згоду на запис подружжя батьками дитини, є громадянка (прізвище, власне ім`я, по батькові)» або «Матір`ю дитини згідно з медичним свідоцтвом про народження є громадянка (прізвище, власне ім`я, по батькові)», а також зазначаються найменування закладу (установи), що видав(ла) довідку, дата її видачі та номер, дані нотаріуса (прізвище та ініціали, нотаріальний округ чи державна нотаріальна контора), дата та за яким реєстровим номером засвідчено справжність підпису жінки на заяві про її згоду на запис подружжя батьками дитини.

Як вбачається з копії згаданого вище Повного витягу № 00047605291 від 23 жовтня 2024 року із Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження в графі «Відомості про відмітки зроблені в актовому записі» зроблено відповідні записи, а саме: «Прізвище та власне ім`я дитини записано за письмовою згодою батьків. По батькові дитини не зазначено згідно національних традицій батьків. Матір`ю дитини згідно з медичним свідоцтвом про народження № 153, виданий 16 вересня 2024 року КНП КОР «Київський обласний перинатальний центр», є громадянка України ОСОБА_6 , яка дала згоду на запис громадян Федеративної Республіки Німеччини ОСОБА_1 та ОСОБА_7 (дівоче прізвище ОСОБА_4 батьками дитини. Справжність підпису на заяві громадянки ОСОБА_6 засвідчена приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Бурменко Н. О. 20 вересня 2024 року, зареєстровано в реєстрі за № 4811. Довідка про генетичну спорідненість батьків (матері чи батька) із плодом видана Медичним центром Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІОТЕХСОМ», місто Київ, 19 вересня 2024 року за № 1909/1-24/2. Відомості графи 9 документами не підтверджено. По батькові батьків дитини документами не підтверджено. Місце проживання батьків дитини зазначено згідно із паспортами та їх нотаріально засвідчених перекладів на українську мову. Реєстрація народження проведена за участі перекладача ОСОБА_10 , паспорт НОМЕР_2 , виданий Заліщицьким РС УДМС України в Тернопільській області 05 березня 2015 року. Диплом магістра НОМЕР_3 від 31 травня 2022 року, виданий Київським національним університетом імені Тараса Шевченка (освітня програма германська філологія і переклад (німецька мова та англійська мова).

Відповідно до статей 2, 3 Конвенції ООН про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради України № 789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, держави - учасниці поважають та забезпечують всі права, передбачені цією Конституцією, за кожною дитиною, яка перебуває в межах їх юрисдикції, без будь-якої дискримінації незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного, етнічного або соціального походження, майнового стану, стану здоров`я і народження дитини, її батьків чи законних опікунів або яких-небудь інших обставин.

Верховний федеральний суд ФРН у справі XII ZВ 320/17 від 20 березня 2019 року, предметом розгляду у якій було питання запису матір`ю в Німеччині саме особи, яка була записана такою у свідоцтві про народження в Україні відповідно до українського права, зробив такий висновок: «Запис в українському реєстрі про народження, а також видане на його підставі свідоцтво про народження, не є рішенням, яке може бути визнаним в розумінні частини першої параграфу 108 Закону про провадження у справах сім`ї та з питань добровільної підсудності».

Відповідно до частини першої параграфу 108 («Визнання іноземних рішень») Закону ФРН «Про порядок розгляду сімейних справ та справ добровільної підсудності», за винятком рішень у справах про шлюб, рішення, прийняті за кордоном визнаються без особливого провадження.

У рішеннях у справі «Меннессон проти Франції» скарга № 65192/11 та у справі «Лабассе проти Франції» скарга №65941/11, Європейський суд з прав людини зазначив, що кожна країна має право заборонити сурогатне материнство на її території. Однак, Суд також визначив, що заборона сурогатного материнства не може впливати на дітей, народжених у такий спосіб за кордоном. У цьому контексті Суд висловив позицію, що країни, де сурогатне материнство заборонене, повинні визнати родинний зв`язок між дітьми, народженими від сурогатної матері за кордоном, та їхніми біологічними батьками, інакше буде мати місце порушення прав дітей на повагу до приватного та сімейного життя, гарантованого статтею восьмою Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до статті восьмою Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод», кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції.

Згідно з статтею сьомою Конвенції «Про права дитини», дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.

З урахуванням висновку, викладеного у рішенні Верховного федерального суду ФРН XII ZВ 320/17 від 20 березня 2019 року, таке порушення прав може бути усунуто шляхом встановлення факту родинних відносин в суді України.

Дослідивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що є достатньо підстав вважати, що громадянин ФРН ОСОБА_1 тагромадянка ОСОБА_11 сен (дівоче прізвище ОСОБА_4 , є відповідно батьком та матір`ю ОСОБА_5 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 .

За таких обставин, суд дійшов обґрунтованого висновку про задоволення вимог в повному обсязі.

Судові витрати у виді сплаченого судового збору у цій категорії справ покладаються на заявників.

Згідно з частиною п`ятою статті 268 Цивільного процесуального кодексу України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Керуючись статтями 3, 4, 76, 258-259, 263-265, 293, 315-316, 354-355 Цивільного процесуального кодексу України суд

у х в а л и в:

Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в особі їх представника адвоката Пелеха Володимира Володимировича, заінтересована особа - Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення юридичного факту - задовольнити.

Встановити юридичний факт, а саме, що громадянка ФРН ОСОБА_2 та громадянин ФРН ОСОБА_1 , є відповідно матір`ю та батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо воно не проголошувалося - з дати складання повного його тексту.

Повний текст рішення складений 20 грудня 2024 року.

Інформація учасників справи:

- ОСОБА_1 , адреса тимчасового мешкання: АДРЕСА_1 ;

- ОСОБА_2 , адреса тимчасового мешкання: АДРЕСА_1 ;

- Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ): вулиця Ромоданова Академіка, будинок 17, місто Київ, 04106, код ЄДРПОУ 26088771; електронна адреса - shevchenkivskyi@ukr.net.

Суддя О.С. Сініцина

СудМакарівський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення20.12.2024
Оприлюднено25.12.2024
Номер документу124000430
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —370/3427/24

Рішення від 20.12.2024

Цивільне

Макарівський районний суд Київської області

Сініцина О. С.

Ухвала від 02.12.2024

Цивільне

Макарівський районний суд Київської області

Сініцина О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні