Рішення
від 12.12.2024 по справі 381/1767/24
ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua


2/381/988/24

381/1767/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2024 року Фастівський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого судді: Соловей Г.В.,

з участю секретаря судових засідань Гапонюк І.В.,

за участю позивача ОСОБА_1 ,

за участю відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши в загальному провадженні у відкритому судовому засіданні в м. Фастів, Київської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Виконавчий комітет Вишневої міської ради Бучанського району Київської області про визнання батьківства, -

ВСТАНОВИВ:

15 квітня 2024 року звернувся адвокат Колошкін П.І. з позовом в інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання батьківства. В своєму позові посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач народила дитину ОСОБА_3 та ІНФОРМАЦІЯ_2 народила дитину ОСОБА_4 . Відомості про батька дітей в актових записах про їх народження записано зі слів матері так, як на момент їх народження позивач не перебувала в зареєстрованому шлюбі з відповідачем. На час народження дітей відповідач не надавав згоди на визнання його батьком дітей. 10 листопада 2023 року сторони уклали шлюб. Позивач вважає доцільним набуття відповідачем юридичного статусу батька дітей, однак відмовляється вчиняти будь-які активні дії для того щоб усунути вказану невизначеність. Просить визнати ОСОБА_2 батьком дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 26 квітня 2024 року позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження в порядку загальне позовного провадження. Призначено підготовче судове засідання.

27.05.2024 року через електронну пошту надійшло клопотання представника заявника про призначення судової генетично-молекулярної експертизи.

28.05.2024 року Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області клопотання представника заявника про призначення судової генетично-молекулярної експертизи задоволено та призначено експертизу.

08.08.2024 року надійшло повідомлення про неможливість проведення експертизи від 25.07.2024 року у зв`язку з неявкою сторін для відбору біологічних зразків.

Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 08 серпня 2024 року поновлено провадження у справі та призначено до підготовчого судового засідання.

Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 27 вересня 2024 року закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду.

11 жовтня 2024 року через канцелярію суду надійшла заява від представника Виконавчий комітет Вишневої міської ради Бучанського району Київської області в якій останній просить справу слухати у його відсутність за наявними документами та доказами.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

В судовому засіданні відповідач проти позовних вимог не заперечував. Також зазначив, що дійсно мали стосунки з позивачкою до офіційно укладеного шлюбу. При народженні діток він пропонував позивачці оформити їх народження але позивачка відмовлялася.

Заслухавши учасників судового процесу, з`ясувавши доводи та аргументи сторін, обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши зібрані у справі докази, суд дійшов наступного висновку.

Згідно ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

При розгляді справи судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_1 виданого Виконавчим комітетом Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області, актовий запис 69 та ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася ОСОБА_4 , що підтверджується Свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_2 виданого Виконавчим комітетом Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області, актовий запис 97. Згідно вказаних свідоцтв про народження батьком ОСОБА_5 та ОСОБА_6 записано ОСОБА_7 . Відомості про батька були записані на підставі ст. 135 Сімейного кодексу України, що підтверджено Витягами з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 СК України.

10 листопада 2023 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_8 було укладено шлюб, актовий запис № 599, що підтверджується Свідоцтвом про шлюб Серії НОМЕР_3 виданого Відділом ДРАЦС по Донецькій області Східного міжрегіонального УМЮ від 10.11.2023 року.

Як стверджує позивач, що з початку 2017 року по 2023 рік проживала однією сім`ю без реєстрації шлюбу з відповідачем ОСОБА_2 .

В зареєстрованому шлюбі ОСОБА_1 на момент народження ОСОБА_5 та ОСОБА_6 не перебувала.

Відповідач ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги визнав в повному обсязі.

У статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

Статтею 121 Сімейного кодексу України визначено, що права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та125 цього Кодексу.

У відповідності до ч. 1 ст. 122 Сімейного кодексу України дитини, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя.

Відповідно до ст.125 СК України якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини, за рішенням суду.

Згідно зі ст.128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 СК України, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.

Відповідно до ст. 133 Сімейного кодексу України якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір`ю, а чоловік - батьком дитини.

Згідно зі ст. 129 Сімейного кодексу України особа, яка вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком, має право пред`явити до її чоловіка, якщо він записаний батьком дитини, позов про визнання свого батьківства. До вимоги про визнання батьківства застосовується позовна давність в один рік, яка починається від дня, коли особа дізналася або могли дізнатися про своє батьківство.

Законодавством визначено перелік осіб, які вправі звернутися з позовом про визнання батьківства. Зокрема, позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.

Пунктом 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» визначено, що справи про визнання батьківства суд розглядає у позовному провадженні, у таких справах позови осіб, зазначених у ч. 3 ст. 128 СК приймаються до судового розгляду, якщо, зокрема дитина народжена матір`ю, яка не перебуває у шлюбі, немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду і запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень учинено за прізвищем матері, а ім`я та по батькові дитини записано за вказівкою матері.

Відповідно до роз`яснень п. 9 вказаної постанови, рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).

Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це. Висновки експертизи, у тому числі судово-генетичної, необхідно оцінювати з урахуванням положень ЦПК, згідно з якими жоден доказ не має для суду наперед установленого значення, він оцінює докази в їх сукупності, а результати оцінки відображає в рішенні з наведенням мотивів їх прийняття чи відхилення.

Отже, сімейне законодавство України не визначає будь-яких особливостей щодо предмета доказування у даній категорії справ. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, а також інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі ст. 128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи.

Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути результат судово-генетичної експертизи.

За клопотанням позивача ухвалою від 28.05.2024 року Фастівського міськрайонного суду Київської області було призначено судово генетично-молекулярну експертизу, однак 08.08.2024 року надійшло повідомлення про неможливість проведення експертизи від 25.07.2024 року у зв`язку з неявкою сторін для відбору біологічних зразків.

Як зазачив в судовому засіданні відповідач в зв`язку з зайнятістю на роботі він не зміг з`явитися до експерта.

Європейський суд з прав людини, рішення якого є джерелом права згідно із статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», зауважив, що «на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства» (Калачова проти Російської Федерації № 3451/05, § 34, від 07 травня 2009 року).

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 16.05.2018 у справі №591/6441/14-ц (провадження №61-6030св18) зазначено, що підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи.

Разом з тим, відповідач не заперечує факту що він є батьком ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .

Враховуючи вищезазначене, суд вбачає наявність підстав для визнання ОСОБА_2 - батьком ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .

Відповідно до ст. 134 Сімейного кодексу України на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.

Порядок реєстрації походження дитини від своїх батьків регулюється не лише нормами Сімейного кодексу України.

Відповідно до п.п. 20 п. 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

Пунктом 2.13.1. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12 січня 2011 року № 96/5, передбачено, що підставою для внесення змін в актовий запис цивільного стану є, в тому числі, рішення суду про визнання батьківства.

Відповідно до п. 2.16.4 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12 січня 2011 року № 96/5, на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.

Таким чином, суд дійшов висновку, що необхідно внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .

Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно із п. 1 ч. 1, 2 ст.141ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на - відповідача.

Отже, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені позивачем при звернені до суду судові витрати у розмірі 2422,40грн.

Керуючись статтями 10, 12, 89, 141, 200, 206, 258-259, 263-265, 273, 353, 354 ЦПК України, на підставі статтями 121, 122, 128, 129, 133, 134 СК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ідент.номер: НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 до ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідент.номер: НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_2 , Третя особа Виконавчий комітет Вишневої міської ради Бучанського району Київської області, код. ЄДРПОУ, адреса розташування: Київська область, Бучанський район, м. Вишневе, вул. Святошинська, буд. 29 про визнання батьківства задовольнити.

Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідент.номер: НОМЕР_5 , громадянина України, батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Внести зміни до актового запису № 69 від 24 травня 2018 року про народження дитини, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , вказавши її батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідент.номер: НОМЕР_5 , громадянина України, та змінити прізвище дитини з « ОСОБА_9 » на « ОСОБА_10 », по батькові з « ОСОБА_11 » на « ОСОБА_12 ».

Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідент.номер: НОМЕР_5 , громадянина України, батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Внести зміни до актового запису № 97 від 29 липня 2019 року про народження дитини, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , вказавши її батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідент.номер: НОМЕР_5 , громадянина України, та змінити прізвище дитини з « ОСОБА_9 » на « ОСОБА_10 », по батькові з « ОСОБА_11 » на « ОСОБА_12 ».

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідент.номер: НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_2 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ідент.номер: НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 2422,40 грн.

Рішення може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Повний текст рішення складено 23.12.2024 року.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий суддя Г.В.Соловей

СудФастівський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення12.12.2024
Оприлюднено25.12.2024
Номер документу124000615
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства

Судовий реєстр по справі —381/1767/24

Рішення від 12.12.2024

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Соловей Г. В.

Рішення від 12.12.2024

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Соловей Г. В.

Ухвала від 27.09.2024

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Соловей Г. В.

Ухвала від 08.08.2024

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Соловей Г. В.

Ухвала від 28.05.2024

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Соловей Г. В.

Ухвала від 26.04.2024

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Соловей Г. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні