Рішення
від 24.12.2024 по справі 402/489/24
УЛЬЯНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №402/489/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" грудня 2024 р. Ульяновський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючої - судді: Терновенко А.В.

при секретарі: Рудь Т.О.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Благовіщенське цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Благовіщенський відділ ДРАЦС у Голованівському районі Південого МУ МЮ (м.Одеса) про визнання батьківства,

В С Т А Н О В И В:

31.05.2024 року позивач звернувся до суду із позовом, яким просив визнати його - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та зобов`язати Благовіщенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Голованівському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) внести відомості до актового запису про народження ОСОБА_3 № 52 від 12 липня 2019 року (свідоцтво про народження серія НОМЕР_1 від 12.07.2019 року), зазначивши батьком ОСОБА_1 , та змінивши прізвище, ім`я та по-батькові сина на « ОСОБА_4 ».

В обґрунтування позову зазначено, що з 2006 р. по теперішній час сторони проживають однією сім`єю без реєстрації шлюбу та мають трьох неповнолітніх дітей: доньку ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , доньку ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_4 та сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Так як на момент народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 сторони не перебували у шлюбі між собою, а також через відсутність спільної заяви сторін про визнання Позивача батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень було внесено зі слів та за прізвищем матері, а ім`я та по батькові батька дитини записано за її вказівкою. Отже, згідно свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 , виданого Благовіщенським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області 12.07.2019 року, актовий запис 52, батьком дитини зазначено ОСОБА_7 .

У травні 2024р. сторони звернулися із спільною заявою до Благовіщенського відділу ДРАЦС щодо визнання ОСОБА_1 батьком ОСОБА_3 , проте отримали відмову через сумніви щодо мети такого визнання, та їм було рекомендовано звернутись до суду для вирішеня питання щодо батьківства.

Позивач достовірно знає що є біологічним батьком ОСОБА_3 , а невнесення відомостей про нього як батька відбулось виключно через незнання Позивачем процедури державної реєстрації народження дитини.

Ухвалою суду від 03.06.2024 року відкрито провадження у справі та визначено проводити розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 24.06.2024 року провадження у справі зупинено у зв`язку з призначенням судової молекулярно-генетичної експертизи.

23.12.2024 року на адресу суду надійшов Висновок експерта №СЕ-19-24/54746-БД від 27.11.2024 р. за результатами проведення судової молекулярно-генетичної експертизи.

23.12.2024 року ухвалою Ульяновського районного суду Кіровоградської області поновлено провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.

Позивач в судове засідання не з`явився, надав до канцелярії суду заяву, якою позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити з викладених в позові підстав. Крім того, позивач просить розглядати справу у його відсутності.

Відповідачка ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилась. До початку підготовчого засідання подала до канцелярії суду заяву про визнання позовних вимог та розгляд справи за її відсутності.

Представник третьої особи в судове засідання не з`явилась, в матеріалах справи міститься заява про розгляд справи за її відсутності, при ухваленні рішення покладається на розсуд суду.

У відповідності до ч.3 ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається із позовної заяви та не заперечується сторонами, ОСОБА_1 та ОСОБА_8 з 2006 р. по теперішній час сторони проживають однією сім`єю без реєстрації шлюбу та мають трьох неповнолітніх дітей: доньку ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , доньку ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_4 та сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується матеріалами справи (а.с.13,16).

Однак, у свідоцтві про народження сина ОСОБА_3 (а.с.13), так як на момент його народження сторони не перебували у шлюбі між собою, а також через відсутність спільної заяви сторін про визнання Позивача батьком, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень було внесено зі слів та за прізвищем матері, а ім`я та по батькові батька дитини записано за її вказівкою - батьком дитини зазначено ОСОБА_7 .

При зверненні до Благовіщенського відділу ДРАЦС стосовно визнання батьківства ОСОБА_1 відносно сина ОСОБА_3 , сторони отримали відмову (а.с.14-15), у якій зазначено, що 15.05.2024 року на підставі заяви про визнання батьківства були внесені зміни до актових записів про народження стосовно ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , а тому виникли сумніви щодо мети визнання батьківства стосовно ОСОБА_3 , оскільки визнання батьківства під час дії воєнного стану може бути використано з метою ухилення від призову на військову службу чи легального виїзду за кордон, а не з метою виконання батьківських обов`язків відносно дитини.

14.10.2024 року Відповідачкою додано до матеріалів справи копію свідоцтва про шлюб, укладеним між нею та ОСОБА_1 , у відповідності до якого вона змінила своє прізвище " ОСОБА_11 " на " ОСОБА_12 " (а.с.50).

Позивач визнає, що він є біологічним батьком ОСОБА_7 , та погодився на проведення судової молекулярно-генетичної експертизи.

23.12.2024 року на адресу суду надійшов Висновок експерта №СЕ-19-24/54746-БД від 27.11.2024 р. за результатами проведення судової молекулярно-генетичної експертизи (а.с.56-77), за результатами якого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ймовірно є біологічним батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , біологічною матір`ю якого є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Ймовірність даної події складає 99,9099999999%.

Приймаючи рішення, суд керується наступним.

Відповідно до ч.2 ст.125 СК України якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: за заявою матері та батька дитини; за рішенням суду.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.

Пунктом 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» визначено, що справи про визнання батьківства суд розглядає у позовному провадженні, у таких справах позови осіб, зазначених у ч.3 ст.128 СК приймаються до судового розгляду, якщо, зокрема дитина народжена матір`ю, яка не перебуває у шлюбі, немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду і запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень учинено за прізвищем матері, а ім`я та по батькові дитини записано за вказівкою матері.

Відповідно до роз`яснень п.9 Постанови, рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).

Сімейне законодавство України не визначає будь-яких особливостей щодо предмета доказування у даній категорії справ. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, а також інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі ст.128СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи.

Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути результат судово-генетичної експертизи.

Європейський суд з прав людини, рішення якого є джерелом права згідно із статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», зауважив, що «на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства» (Калачова проти Російської Федерації № 3451/05, § 34, від 07 травня 2009 року).

Відповідно до пп.20 п.1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/2 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

Відповідно до п.2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 96/5 рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, є підставою для внесення відповідних змін до актового запису.

За положеннями ст.134 СК України на підставі заяви осіб, зазначених у статтях 126, 127СК України або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до Книги реєстрації народжень та видає нове Свідоцтво про народження.

Суд з урахуванням інтересів дитини, вирішуючи справу в межах наданих до суду доказів та матеріалів, враховуючи встановлені судом обставини відповідно до висновку експерту про проведення судової молекулярно-генетичної експертизи, приходить до висновку про наявність підстав для встановлення батьківства позивачем та внесення відповідних змін до актового запису про народження дитини.

Згідно заяви Позивача від 24.12.2024 року - судові витрати залишити по фактично понесеним.

На підставі викладеного, керуючись ст. 4-5, 12-13, 141, 263-265, 280 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Благовіщенський відділ ДРАЦС у Голованівському районі Південого МУ МЮ (м.Одеса) про визнання батьківства - задовольнити.

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Добрянське Закарпатської області, РНОКПП НОМЕР_2 , батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Внести зміни до актового запису № 52 від 12 липня 2019 року про народження ОСОБА_3 , де у графі «прізвище» дитини записати " ОСОБА_4 ", а в графі «батько» записати " ОСОБА_1 ".

Судові витрати залишити по фактично понесеним.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Кропивницького апеляційного суду через Ульяновський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_3 , виданий Ульяновським РВ УМВС України в Кіровоградській області 15 червня 2002 року, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ;

Відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , паспорт НОМЕР_4 , виданий Ульяновським РС УДМС України в Кіровоградській області, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 ;

третя особа - Благовіщенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Голованівському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) - ЄДРПОУ 22214144, вул.Промислова, 23/54, м.Благовіщенське, Голованівського району Кіровоградської області.

Суддя: А. В. Терновенко

СудУльяновський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення24.12.2024
Оприлюднено26.12.2024
Номер документу124000892
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства

Судовий реєстр по справі —402/489/24

Рішення від 24.12.2024

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Терновенко А. В.

Ухвала від 23.12.2024

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Терновенко А. В.

Ухвала від 15.10.2024

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Терновенко А. В.

Ухвала від 03.06.2024

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Терновенко А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні