Гребінківський районний суд Полтавської області
Справа №: 528/1530/24
Провадження № 2-о/528/49/24
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
23 грудня 2024 року м. Гребінка
Гребінківський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді Вітківського М.О.,
при секретарі Коваленко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Гребінка без технічної фіксації судового процесу в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Лубенському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення,-
в с т а н о в и в:
18.12.2024 року заявник ОСОБА_2 звернулась до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, в якій просить встановити, що її батько ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, уродженець с. Яблонівка Прилуцького району Чернігівської області, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 75 років у с. Шовковичне, Сакського району, АР Крим, Україна.
В обгрунтування заяви зазначає, що заявниця є рідною донькою ОСОБА_3 . З 2013 року місцем постійного проживання її батька була територія АР Крим.
Вказує, що незначний проміжок часу заявниця спілкувалась зі своїм батьком, однак у 2014 році, з огляду на різні політичні погляди, спілкування між сторонами було припинено.
Так, 28 листопада 2024 року через соціальну мережу «Фейсбук», заявниця отримала повідомлення від співмешканки батька про те, що її батько помер, на підтвердження цього факту їй було надіслано копію свідоцтва про смерть. Про обставини смерті їй було повідомлено, що у зв`язку із похилим віком батько хворів, помер через природня причини «від старості».
Враховуючи те, що після смерті батька залишилось спадкове майно, заявниця звернулась за наданням правової допомоги задля оформлення спадкових прав, однак на своє звернення отримала роз`яснення, що АР Крим є окупованою територією, а свідоцтво про смерть, видане незаконними органами влади АР Крим є недійсним та не створює правових наслідків.
В той же час, заявниця є спадкоємицею майна померлого за законом, а відтак відсутність свідоцтва про смерть батька, позбавляє її можливості оформити належним чином свої спадкові права.
З огляду на вищевказані обставини та враховуючи, що у інший спосіб не можливо отримати свідоцтво про смерть батька, заявниця вимушена звернутись до суду.
Ухвалою судді Гребінківського районного суду Полтавської області від 18.12.2024 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду на 23.12.2024 о 09-30 год., з повідомленням і викликом сторін.
В судове засідання 23.12.2024 року заявниця ОСОБА_1 , не з`явилася, вона належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, в поданій заяві просила розгляд справи проводити у її відсутність, вимоги заяви підтримала в повному обсязі, просила задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Лубенському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з`явився він належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Від нього не надходило заяв чи клопотань про перенесення розгляду справи.
Суд, дослідивши та оцінивши здобуті й перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, надані заявницею на обґрунтування заяви, з`ясувавши таким чином фактичні обставини справи, вважає, що заява підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Згідно з ч.1 статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом прав, свобод чи законних інтересів.
Як встановлено в судовому засіданні заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є рідною дочкою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується даними свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 від 03.03.1969 року, виданого Ладинським ЗАГС Прилуцького району Чернігівської області, а/з №26. Даними витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища від 25.10.2024 №000476606222.
Згідно копії паспорта серії НОМЕР_2 , виданого Сакським ГУ МВС України у Криму від 30.08.2002 року батько заявниці ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Яблонівка Прилуцького району Чернігівської області, був зареєстрований у с. Шовковичне, Сакського району, АР Крим, Україна.
Як вбачається з копії свідоцтва про смерть виданого 22.10.2019 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 за місцем свого проживання с. Шовковичне, Сакського району, АР Крим.
Як вбачається із матеріалів справи, батько заявниці помер природною смертю за місцем свого проживання. Загальновідомим фактом є те, що територія АР Крим є окупованою територією російською федерацією з 20.02.2014 року.
Як зазначила заявниця в поданій заяві, про смерть батька, вона дізналась через соціальну мережу «Фейсбук», коли отримала повідомлення від співмешканки батька про те, що її батько помер, на підтвердження цього факту їй було надіслано копію свідоцтва про смерть. Про обставини смерті їй було повідомлено, що у зв`язку із похилим віком батько хворів, помер через природні причини «від старості».
Заявниця звернулась за наданням правової допомоги задля оформлення спадкових прав, однак їй було роз`яснено, що АР Крим є окупованою територією, а свідоцтво про смерть, видане незаконними органами влади АР Крим є недійсним та не створює правових наслідків.
Отже, можливості зареєструвати смерть у інший спосіб не має, а наявна копія свідоцтва про смерть не може бути використана для реєстрації смерті останнього на території України та не визнається державними органами України, тому заявниця вимушена звернутись до суду.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час, у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з ст. 317 цього Кодексу заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
На час подачі заяви заявницею ОСОБА_1 с. Шовковичне, Сакського району, АР Крим, входить до переліку територій України, які окуповані Російською Федерацією внаслідок військової агресії останньої відносно держави України. Такий перелік окупованих населених пунктів визначено Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», який зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 р. за № 1668/39004, який постійно оновлюється.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Норма Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» щодо недійсності документів, виданих окупаційними органами, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи, не означають, що на їх підставі органи державної реєстрації актів цивільного стану можуть здійснити державну реєстрацію смерті особи. Вказані зміни фактично дозволяють суду брати до уваги та оцінювати разом з іншими доказами видані окупаційною владою документи про смерть особи при вирішенні питання про встановлення факту смерті особи на підставі таких документів, з метою подальшого внесення актового запису про смерть особи на підставі відповідного судового рішення.
Оскільки батько заявниця ОСОБА_3 помер на території, яка є тимчасово окупованою, а наявна копія свідоцтва про смерть не може бути використана для реєстрації смерті останнього на території України та не визнається державними органами України, постала необхідність захистити законні права та інтереси заявниці та встановити факт смерті ОСОБА_3 на тимчасово окупованій території України. Відтак, суд доходить висновку про те, що заяву про встановлення факту, що має юридичне значення необхідно задовольнити в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.1-18, 76-81, 209-241, 259, 263-265, 268, 293, 294, 315-319, 354, 355 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Лубенському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення задовольнити.
Встановити, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянин України, уродженець с. Яблонівка Прилуцького району Чернігівської області, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 75 років у с. Шовковичне, Сакського району, АР Крим, Україна.
Рішення суду допустити до негайного виконання.
Копію рішення суду негайно після проголошення надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації смерті особи.
Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Повний текст рішення складено 24.12.2024.
Суддя М. О. Вітківський
Суд | Гребінківський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2024 |
Оприлюднено | 25.12.2024 |
Номер документу | 124000988 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Гребінківський районний суд Полтавської області
Вітківський М. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні