24.12.2024 рокуКОЗЕЛЬЩИНСЬКИЙ РАЙОННИЙСУД ПОЛТАВСЬКОЇОБЛАСТІ
Справа №533/1021/24
Провадження №2/533/322/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(за правилами позовного провадження)
24 грудня 2024 року Козельщинський районний суд Полтавської області
в складі: головуючого судді - Оксенюк М. М.,
за участю: секретаря судового засідання Шуліки Л.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Козельщина цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Державний нотаріус Градизької державної нотаріальної контори Кременчуцького району Полтавської області Захарова Ольга Дмитрівна про визнання права на спадкове майно,
У С Т А Н О В И В
04.11.2024 через «Електронний суд» представник позивача адвокат Пасюк В.В. в інтересах позивача ОСОБА_1 звернувся до суду із позов до відповідача ОСОБА_2 та просив визнати за позивачем право на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .
На обґрунтування позову представник позивача зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_4 , після смерті якої залишилося спадкове майно, а саме: сертифікат на право на земельну частку (пай) у землі серії ПЛ №0113915, зареєстрований 03.04.1997 року, розміром 4,20 умовних кадастрових гектарів.
За життя ОСОБА_3 прийняла спадщину, шляхом вступу в управління спадковим майном, так як постійно проживала з матір`ю ОСОБА_4 , але не оформила, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_1 померла.
Далі, представником позивача у позові зазначено, що ОСОБА_1 , яка є рідною дочкою померлої ОСОБА_3 , у зв`язку з чим звернулася до державного нотаріуса з питання отримання свідоцтва про право на спадщину в порядку спадкування після смерті останньої, яка в свою чергу за життя прийняла спадщину після ОСОБА_4 , але не оформила.
Постановою державного нотаріуса відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки відсутні правовстановлюючі документи, які засвідчують право власності ОСОБА_4 на земельну частку (пай).
Оригінал сертифікату на право на земельну частку (пай) втрачено, а отримати його повторно не має можливості.
Відсутність правовстановлюючих документів на земельну частку (паї) позбавляє її можливості успадкувати спадкове майно.
Згідно ухвали суду від 06.11.2024 вбачається, що по справі відкрито провадження за правилами загального позовного провадження, справа призначена до розгляду у підготовчому судовому засіданні на 05.12.2024 о 10 годині 00 хвилин.
Згідно ухвали суду від 05.12.2024 по справі закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті на 24.12.2024 о 08 годині 00 хвилин.
Позивач в судове засідання не з`явилася, належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, заяву про відкладення або про перенесення розгляду справи до суду не направила.
Представник позивача ОСОБА_5 в судове засідання не з`явився, але направив заяву в якій прохав розглянути справу без його та позивача участі, позов підтримує.
Відповідач ОСОБА_6 в судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, направила до суду заяву в якій прохала позов задовольнити, оскільки не має наміру приймати спадщину (а.с.87).
Третя особа державний нотаріус Захарова О.Д. в судове засідання не з`явилася про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, направила до суду заяву про розгляд справи без її участі, проти задоволення позову не заперечує.
Розгляд справи проводиться без участі сторін, оскільки судом не встановлено підстав для відкладення розгляду справи.
У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України, за відсутності всіх осіб, які беруть участь у справі, суд проводить розгляд цивільної справи без фіксування технічними засобами, за наявними у справі матеріалами.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, встановив наступне.
У відповідності до ч.3 та ч.4 ст.12, ч.1 та ч.2 ст.13 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Судом встановлено, ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть, серія НОМЕР_1 , виданого повторно 01 березня 2024 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кременчуці Кременчуцького району Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (а.с.26).
Відповідно до довідки виданої Відділом №5 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 15.03.2024 №469/310-24 вбачається, що згідно списку громадян членів спілки селян «Вітчизна», що є додатком 1 до Державного акта на право колективної власності на землю серія ПЛ №000922 виданого Спілці селян «Вітчизна» зареєстрованого 04.02.1997 року за №19, гр. ОСОБА_4 значиться у списку за №321. Згідно книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), по Спілці селян «Вітчизна Козельщинського району Полтавської області на гр. ОСОБА_4 видано сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ПЛ №0113915 зареєстрований 03.04.1997 року за № 321, розміром 4,20 в умовних кадастрових гектарах. Згідно Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договір оренди землі на гр. ОСОБА_4 державний акт на право власності на земельну ділянку відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ПЛ №0113915 по Спілці селян «Вітчизна» на території Говтвянської сільської ради Козельщинського району Полтавської області не видавався (а.с. 27).
Згідно довідок, виданих виконавчим комітетом Градизької селищної ради від 12.03.2024 за №554 та від 21.05.2024 №983, вбачається, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , померла згідно свідоцтва про смерть НОМЕР_1 видане 01.03.2024 відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м. Кременчуці Кременчуцького району Полтавської області Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції, на день смерті проживала в АДРЕСА_1 . На день її смерті за вказаною адресою були зареєстровані: ОСОБА_3 донька ІНФОРМАЦІЯ_5 ; ОСОБА_7 внучка ІНФОРМАЦІЯ_6 ; ОСОБА_8 внучка ІНФОРМАЦІЯ_7 (а.с. 21-22).
Відповідно до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти /спадкові договори) та інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) вбачається, що ОСОБА_4 за життя заповіти не посвідчувала (а.с.39, 43-49).
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_8 народилася ОСОБА_9 , батьками якої записані ОСОБА_10 та ОСОБА_4 (а.с. 17-18).
З витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя вбачається, що 31.12.1982 року укладено шлюб між ОСОБА_11 та ОСОБА_9 , після реєстрації шлюбу чоловікові та дружині присвоєно прізвище ОСОБА_12 (а.с.19-20).
Отже, єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_4 є її дочка ОСОБА_13 , яка прийняла спадщину, шляхом вступу в управління спадковим майном, так як постійно проживала з матір`ю ОСОБА_4 ..
Далі судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_9 померла ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть, серія НОМЕР_2 , виданого 19 березня 2009 року Градизькою селищною радою Глобинського району Полтавської області (а.с.25).
Окрім цього, судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_6 народилася позивачка ОСОБА_7 , батьками якої є ОСОБА_11 та ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 видане 28.04.1984 року Решетилівським відділом ЗАГСа Полтавської області (а.с.24).
25.04.2014 року укладено шлюб між ОСОБА_14 та ОСОБА_7 , після реєстрації шлюбу чоловікові та дружині присвоєно прізвище ОСОБА_15 (а.с.23).
Відповідно до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти /спадкові договори) вбачається, що ОСОБА_3 за життя заповіти не посвідчувала (а.с.57).
Далі судом встановлено, що 04.10.2024 ОСОБА_1 звернулася до Градизької держаної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом (а.с.51).
З постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії державного нотаріуса Градизької держаної нотаріальної контори від 04.10.2024 вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на право на земельну частку (паї) у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів (а.с.15).
Як вбачається із дослідженої в ході судового розгляду спадкової справи №100/2024 заведеної після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , єдиною спадкоємицею за законом, яка подала заяву є позивачка ОСОБА_1 (а.с.50-64).
Надаючи правову оцінку викладеним обставинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Правовідносини щодо спадкування після ОСОБА_4 виникли на час дії Цивільного кодексу Української РСР від 18.07.1963 року та регулюються наступними правовими нормами.
Відповідно до ст.525, 526, 548, 549 ЦК УРСР (в редакції 1963 року), часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця. Місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця. Для прийняття спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженням. Спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Згідно п.2 Указу Президента України від 08.08.1995 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу є рівними.
Згідно ч.1 ст.2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до п.7 Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. №720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.
Відповідно до п.п.16, 17 Перехідних положень Земельного кодексу України громадянам власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачою державних актів на право власності на землю.
Сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.
Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
У п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року №7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», роз`яснено, що сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта на право власності на землю.
Відповідно до ч.2 ст.152 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.
Правовідносини щодо спадкування після ОСОБА_3 виникли на час дії Цивільного кодексу України від 01.01.2004 року та регулюються наступними правовими нормами.
Відповідно до ст.1216-1218 ЦК України вбачається, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ст. 1261 ЦК України вбачається, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Ч.3 ст. 1268 ЦК України визначено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Як встановлено судом, за життя ОСОБА_4 набула право на земельну частку (пай), яке успадкувала дочка ОСОБА_3 шляхом фактичного вступу у володіння і управління спадковим майном, а отже, право на вказану земельну частку (пай) є спадковим майном.
Окрім цього, позивачка ОСОБА_1 шляхом проживання разом із спадкодавцем прийняла спадщину після померлої ОСОБА_3 , інші спадкоємці не виявили бажання прийняти спадщину.
Відповідно до ст.319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.16 ЦК України вбачається, що способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Згідно до ст.328 ЦК України вбачається, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом і вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Приймаючи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позов є законним та обґрунтованим, а тому підлягає до задоволенню, оскільки визнання права на земельну частку (пай) за позивачем по справі не порушує права інших осіб і іншим шляхом вирішити питання в позасудовому порядку не можливо.
На підставі наведеного, керуючись ст. 12, 14, 19, 76, 141, 247, 263-265 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Державний нотаріус Градизької державної нотаріальної контори Кременчуцького району Полтавської області Захарова Ольга Дмитрівна про визнання права на спадкове майно задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , (номер картки платника податків НОМЕР_4 , паспорт серії НОМЕР_5 виданий Глобинським УДМС України в Полтавській області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ) право на земельну частку (пай) площею 4,20 умовно кадастрових гектари (без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Решетилівської міської ради (колишньої Говтвянської сільської ради) Полтавського (колишнього Козельщинського) району Полтавської області, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ПЛ №0113915 належить померлій ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 , в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .
Рішення може бути оскаржене впродовж тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду через Козельщинський районний суд.
Апеляційна скарга в електронній формі подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасникам.
Суддя М.М. Оксенюк
Суд | Козельщинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2024 |
Оприлюднено | 25.12.2024 |
Номер документу | 124001094 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Козельщинський районний суд Полтавської області
Оксенюк М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні