Справа № 626/2996/24
Провадження № 2/626/621/2024
РІШЕННЯ
Іменем України
12.12.2024 року м. Берестин (м. Красноград)
Красноградський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Дудченко В.О.,
за участю секретаря Зінченко Л.В.,
представника позивача - адвоката Орєхової Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Краснограді, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 з третьою особою Красноградським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Красноградському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про виключення з актового запису про народження дитини данних про батька дитини та визнання батьківства-,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 з третьою особою Красноградським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Красноградському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про виключення з актового запису про народження дитини данних про батька дитини та визнання батьківства.
На обґрунтування позову позивачка зазначила, що з 20 липня 2022 року вона, ОСОБА_4 , та відповідач, ОСОБА_2 , перебували у шлюбі, який розірваний заочним рішенням Красноградського районного суду Харківської області від 19.04.2023 року по справі № 626/660/23, копія якого додається до позовної заяви.
З липня 2022 року по теперішній час шлюбні відносини між нею, ОСОБА_1 , та ОСОБА_2 припинені.
З листопада 2022 року вона перебуває у відносинах та живе однією сім`єю з ОСОБА_3 , від якого завагітніла, ІНФОРМАЦІЯ_1 народила сина ОСОБА_5 , копії висновку оцінки потреб сім`ї від 27.06.2024 року додається.
Відповідно до Свідоцтва про народження виданого 21.05.2024 року Красноградським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Красноградському районі Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністрества юстиції батьком дитини вказано ОСОБА_2 , матір`ю ОСОБА_1 . Реєстрація сина ОСОБА_6 здійснена на підставі п.2 ст.122 СК України, не зважаючи на той факт, що біологічним батьком дитини є ОСОБА_3 , копія свідоцтва про народження дитини додається.
Посилаючись на викладені обставини, а також на те, що іншим порядком вирішити питання заявлені у позовній заяві неможливо, позивач просить задовольнити її позовну заяву.
Ухвалою суду від 23.08.2024 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 23.10.2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, відповідно до поданої заяви справу просила розглянути у її відсутність, позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідачі в судове засідання не з`явились, від відповідача ОСОБА_2 30.09.2024 року до суду надійшла письмова заява в якій позов визнає в повному обсязі, просить розглянути справу у його відсутність.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, від нього надійшла до суду заява, відповідно до якої він позовні вимоги визнає в повному обсязі, справу просить розглянути у його відсутність.
Від третьої особи Красноградського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Красноградському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) надійшла заява в якій проти задоволення позовної заяви щодо виключення з актового запису про народження дитини даних про батька та визнання батьківства не заперечують.
Відповідно до ч.1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно до ч. 1 ст. 44 ЦПК України, учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Європейський суд з прав людини в рішенні від 07 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С. А. проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Враховуючи вище викладене, суд вважає за необхідне розглянути справу по суті в даному судовому засіданні, оскільки неявка учасників справи в даному випадку не перешкоджає розгляду справи, так як сторони по справі свої позиції щодо позову висловили в судових засіданнях та поданих заявах.
В судовому засіданні представник позивача - адвокат Орєхова Н.І. позовну заяву підтримала на задоволенні позову наполягала з підстав викладених у позові.
Суд дослідивши матеріали справи, з`ясувавши обставини справи, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, приходить до наступних висновків.
Судовим розглядом встановлено, що з 20 липня 2022 року позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_2 , перебували у шлюбі, який розірваний заочним рішенням Красноградського районного суду Харківської області від 19.04.2023 року по справі № 626/660/23, копія якого додається до позовної заяви.
З липня 2022 року по теперішній час шлюбні відносини між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 припинені, так як вона перебуває у відносинах та жила однією сім`єю з ОСОБА_3 , від якого завагітніла та ІНФОРМАЦІЯ_1 народила сина ОСОБА_5 , копії свідоцтва додаються.
Відповідно до Свідоцтва про народження виданого 21 травня 2024 року Красноградським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Красноградському районі Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністрества юстиції батьком дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вказано ОСОБА_2 , матір`ю ОСОБА_1 . Реєстрація дитини, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , здійснена на підставі п.2 ст.122 СК України, не зважаючи на той факт, що біологічним батьком дитини є ОСОБА_3 .
Частиною 1 статті 138 СК України передбачено що, жінка, яка народила дитину у шлюбі, має право оспорити батьківство свого чоловіка, пред`явивши позов про виключення запису про нього як батька дитини з актового запису про народження дитини.
Згідно з п.11 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року N3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» оспорити батьківство мають право особа, яка записана батьком дитини в Книзі реєстрації народжень (ст.136 СК), - шляхом пред`явлення позову про виключення відомостей про неї як батька з актового запису про народження дитини звернувшись із позовом про виключення із цього запису відомостей про її чоловіка як батька дитини, а також жінка, котра народила дитину в шлюбі (ст.138 СК), - звернувшись із позовом про виключення із цього запису відомостей про її чоловіка як батька дитини. Предметом доказування в таких справах є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною. У разі доведеності цієї обставини суд постановляє рішення про виключення оспорених відомостей з актового запису про народження дитини.
У відповідності до п.2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року N55/18793, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, є підставою для внесення відповідних змін до актового запису.
Відповідно до змісту ч.1 ст.121 СК України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями122 та 125 цього Кодексу.
У пункті 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15.06.2006 року, №3 роз`яснюється, що питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це.
При розгляді спору щодо визнання батьківства суд має виходити зі змісту ч. 2 ст. 128 СК України, відповідно до якої підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.
Отже, сімейне законодавство України не визначає будь-яких особливостей щодо предмета доказування у даній категорії справ. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, а також інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі ст. 128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи.
Пунктом 15 Постанови Пленуму ВСУ від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вказав, що суд розглядає заяви про встановлення факту батьківства в разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини. Заяви про встановлення факту визнання батьківства щодо дитини розглядаються судом у випадках, коли померла особа визнавала себе батьком дитини до цієї дати. Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини.
В третьому абзаці п.13 постанови Пленуму ВСУ від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначено, що факт батьківства може бути встановлено за наявності однієї з таких обставин: 1) спільне проживання батьків дитини і ведення ними спільного господарства, яке не припинилось до її зачаття; 2) спільне виховання дитини; 3) спільне утримання дитини; 4) докази, що з вірогідністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.
Як встановлено судом, відомості, щодо батька дитини, які зазначені у свідоцтві про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , здійснені на підставі п.2 ст.122 СК України, не зважаючи на той факт, що біологічним батьком дитини є ОСОБА_3 .
Відповідно до ч.1ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи, що відповідач ОСОБА_3 вважає себе біологічним батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що подав до суду відповідну заяву, що також підтверджує мати дитини, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача.
Таким чином, суд, з`ясувавши всі обставини справи, вважає наявність підстав, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, встановленими в судовому засіданні, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 134 СК України, на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Як вбачається з ухвали Красноградського районного суду Харківської області від 23.08.2024 року позивачу при подані позовної заяви відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Позов задоволено, таким чином, суд вважає за необхідне стягнути судовий збір з відповідача ОСОБА_3 ..
На основі викладеного, керуючись ст.ст. 76-81, 141 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 з третьою особою Красноградським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Красноградському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про виключення з актового запису про народження дитини данних про батька дитини та визнання батьківства, - задовольнити.
Виключити відомості про батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з актового запису №111 від 21 травня 2024 року складеного Красноградським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Красноградському районі Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 21.05.2024 року.
Визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянина України, батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Внести зміни до актового запису про народження №111 від 21 травня 2024 року складеного Красноградським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Красноградському районі Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця м.Краснограда, Харківської області та записати батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянина України, змінити прізвище дитини з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 », по батькові з « ОСОБА_9 » на « ОСОБА_10 », ім`я, місце і дату народження залишити без змін.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп. отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення в Харківській апеляційний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 18.12.2024 року о 16:00 год.
Суддя:
Суд | Красноградський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2024 |
Оприлюднено | 26.12.2024 |
Номер документу | 124002199 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Красноградський районний суд Харківської області
Дудченко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні