Справа №705/6729/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 грудня 2024 року м. Умань
Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Гудзенко В.Л.
при секретарі Юрченко А.І.
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду м. Умань цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Орган опіки та піклування Уманської міської ради Черкаської області про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дитини,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про позбавленнябатьківських прав тастягнення аліментівна утриманнядитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .Позовні вимогиобгрнутовані тим,що вонапроживала однієюсім`єю з відповідачем та відспільного проживаннявони мають дочку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .У 2019році сім`яїхня розпалася, вонипроживають окремо,дочка залишилисяпроживати разомз нею,батько її життямне цікавиться, неприймає участіу їївихованні,навчанні та утриманні,не турбуєтьсяпро їїздоров`я,за цейперіод здочкою вінбачився всьогокілька разів.Дитиною повністюзаймається вонаособисто,утримує її тазабезпечує всімнеобхідним.Тому, зважаючи на те, що батько вихованням дочки не займається взагалі, тобто ухиляється від виконання своїх батьківських обов?язків, вона звернулася до суду з позовною заявою про позбавлення його батьківських прав щодо дитини та стягнення аліментів на її утримання.
Позивач ОСОБА_1 в підготовче засідання не з`явилася, надавши до суду заяву, в якій підтримує заявлені нею позовні вимоги, просить їх задовольнити та не заперечує проти ухвалення рішення в підготовчому засіданні.
Відповідач ОСОБА_2 в підготовче засідання не з`явився, подав до суду заяву, відповідно до якої він не заперечує проти позбавлення його батьківських прав відносно дочки ОСОБА_4 та розгляд справи про позбавлення його батьківських прав просить проводити у його відсутність.
Від представника заінтересованої особи ОСОБА_5 надійшла заява про розгляд справи у її відсутність, у якій вона зазначила, що не заперечує проти задоволення позовних вимог
Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, подані позивачем, встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_2 є батьком малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим повторно 25.11.2021.
Відповідно до Витягу з реєстру територіальної громади №2024/012863800 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до Витягу з реєстру територіальної громади №2024/012864395 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до Довідки №422 від 24.10.2024, виданої командиром в/ч НОМЕР_2 ОСОБА_6 , в якій проходить службу ОСОБА_1 , до її складу сім`ї входить дочка ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка перебуває на її утриманні
Відповідно до Акту обстеження умов проживання від 01.11.2024, було проведено обстеження умов проживання сім`ї ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , та встановлено, що квартира, в якій проживає сім`я, з усіма зручностями, в квартирі зроблений ремонт, умови проживання задовільні, в помешканні чисто, прибрано, затишно, світло та комфортно. Для виховання та розвитку дитини створено всі необхідні умови для проживання та навчання. Дитина забезпечена одягом, взуттям, шкільним приладдям та продуктами харчування. Вихованням дитини займається мати ОСОБА_1 , а батько Батько ОСОБА_2 участі у вихованні та утриманні дитини не бере, тривалий час не проживає з сім`єю та не спілкується з дочкою. З пояснень дитини вбачається, що з того часу, як батько пішов із сім`ї, він не приділяє їй жодної уваги, не приймає участі у її житті, жодного разу не відвідав дитячого садочку та школу де вона навчається.
Рішенням комісії з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Уманської міської ради від 05.11.2024 було порушено клопотання перед органом опіки та піклування Уманської міської ради про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 стосовно ОСОБА_3 .
Відповідно до Висновку органу опіки та піклування Уманської міської ради про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно його дочки ОСОБА_3 , орган опіки та піклування вважає за доцільне позбавити громадянина ОСОБА_2 батьківських прав відносно його малолітньої дочки ОСОБА_3 .
Ст. 11 Закону України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 року, вказує, що сім`я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків.
Частиною 1 статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» встановлено, що виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Підстави, порядок та правові наслідки позбавлення особи батьківських правщодо своєї дитини (особи до досягнення нею повноліття - ст. 6 СК України) визначенні статтями 164-166 СК України.
Згідно ст.165СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Частиною 2 ст.164 СК України, передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.
Статтею 150СК України передбачено обов`язки батьків щодо виховання та розвитку дитини. Зокрема, батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Відповідач позов визнав, про що на адресу суду подав відповідну заяву.
Крім того, позивач у своєму позові просить стягнути з відповідача ОСОБА_2 на її користь аліменти на утримання дочки ОСОБА_4 в розмірі 1/4 частини з усіх видів його заробітку(доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, до досягнення дитиною повноліття.
Відповідно дост. 180 Сімейного Кодексу Українибатьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Як встановлено судом, батько дитини матеріальну допомогу на утримання дочки ОСОБА_4 не надає, тим самим не виконує свого батьківського обов`язку щодо її утримання.
При визначенні розміру аліментів суд враховує обставини, передбаченіст. 182 СК України, а саме: стан здоров`я та матеріальне становище дітей; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.
Пунктом 17Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» № 3 від 15.05.2006 рокупередбачено, що згідно з ч. 3ст. 181 Сімейного кодексу Україниаліменти на дитину присуджуються в частці від заробітку (доходу) її матері, батька (ст. 183 цього Кодексу) або в твердій грошовій сумі (ст. 184 СК) і виплачуються щомісячно.
Так, судом встановлено той факт, що малолітня ОСОБА_3 знаходиться на утриманні позивача, батько дитини у добровільному порядку допомогу не надає, тому враховуючи матеріальний стан сторін, суд вважає за можливе стягнути з відповідача на користь позивача аліменти на утримання малолітньої дитини.
Вирішуючи питання про розмір аліментів, суд враховує вимоги ст.ст.182,183 Сімейного Кодексу Україниі дійшов висновку про доцільність стягнення з відповідача на користь позивача аліментів на утримання дочки у розмірі 1/4 частини з усіх видів його заробітку (доходу) щомісячно до повноліття дитини.
Відповідно дост. 192 ч.1 СК Українирозмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Згідно з положеннями ст. ст. 206 ЦПК Україниу разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Беручи до уваги викладені обставини та відповідні їм правовідносини, у зв`язку з тим, що відповідач ОСОБА_2 ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню малолітньої дочки ОСОБА_4 , позовні вимоги знайшли своє підтвердження і позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 6ст. 141 ЦПК Україниякщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідач ОСОБА_2 надав до суду копію пенсійного посвідчення № НОМЕР_3 , відповідно до якого він є особою з інвалідністю 2 групи (загальне захворювання).
Оскільки, позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_2 звільнені від сплати судового збору за позовну вимогу про стягнення аліментів, відповідно до ЗУ «Про судовий збір», то судовий збір за вказану позовну вимогу в розмірі 1211,20 грн. відповідно компенсується за рахунок держави в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, відповідно до положеньстатті 141 ЦПК України.
Керуючись ст.164,165 СК України, ст.12,13,19,23,200,206,258-259,264,265,273, 354 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_3 , уродженця м. Умань Черкаської області, батьківських прав відносно його малолітньої дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягувати з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_3 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_4 , аліменти на утримання дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частини всіх видів його доходу, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 02.12.2024 до досягнення нею повноліття.
На підставі п.1 ч.1ст.430 ЦПК України, допустити негайне виконання рішення суду у межах суми платежу за один місяць.
Судові витрати у справі за позовну вимогу про стягнення аліментів в розмірі 1211,20 грн. віднести на рахунок держави.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Головуючий суддя В.Л. Гудзенко
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2024 |
Оприлюднено | 25.12.2024 |
Номер документу | 124002948 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Гудзенко В. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні