Рішення
від 12.12.2024 по справі 154/4021/24
ВОЛОДИМИР-ВОЛИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

154/4021/24

2/154/1231/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2024 року м. Володимир

Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:

головуючого - судді Кусік І.В.,

за участю:

секретаря судового засідання Редько В.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Оваднівської сільської ради Володимирського району про визнання права власності на спадкове майно,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Оваднівської сільської ради Володимирського району Волинської області про визнання права власності на спадкове майно.

У позовній заяві покликається на ту обставину, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його матір ОСОБА_2 .

Зазначає, що його матір пережила його батька ОСОБА_3 , котрий помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , та після його смерті прийняла спадщину в порядку, передбаченому ст. ст. 1261, 1268 ЦК України, як спадкоємець першої черги (дружина), що постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а також вона 18 жовтня 2000 року звернулась з відповідною заявою у Володимир-Волинську нотаріальну контору, однак своїх спадкових прав не оформила.

За життя його батьки були зареєстровані та постійно проживали в житловому будинку з надвірними спорудами, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та зареєстрований на праві особистої власності за колгоспним двором, головою якого був мій батько ОСОБА_3 .

Після смерті матері ОСОБА_2 відкрилась спадщина за законом на її права та обов`язки, майно в цілому, зокрема і на вказаний вище житловий будинок із надвірними спорудами, яку він прийняв, як єдиний спадкоємець, звернувшись в установлений законом строк, із відповідною заявою до приватного нотаріуса Володимирського районного нотаріального округу Велимчаниці А.І., котрий зареєстрував за його зверненням спадкову справу № 94/2023 від 08 червня 2023 року.

У даний час у нього виникла необхідність оформити право власності на спадкове майно, однак через те, що відсутні оригінали правовстановлюючих документів на спадкове майно, йому нотаріусом у цьому відмовлено. Тому він змушений звернутись до суду із позовною заявою про визнання права власності на спадкове майно.

Просить визнати за ним право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, який знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , котрий він успадкував за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою судді Кусік І.В. від 07 листопада 2024 року у справі було відкрито провадження та призначено до підготовчого розгляду.

Представник позивача адвокат Павлюк Р.С. у підготовче судове засідання не з`явився, подав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, просив позов задовольнити з викладених у ньому підстав.

Представник відповідача в підготовче судове засідання не з`явився, від сільського голови Оваднівської сільської ради Володимир-Волинського району Панасевича С. надійшла письмова заява, згідно якої просив суд розгляд справи проводити у відсутності їх представника.

У відповідності до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом за відсутності учасників справи, які беруть участь у справі не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю і рішення у справі можливо ухвалити на стадії підготовчого розгляду справи.

Відповідно до статті 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ст. 1268 ЦК України, спадкоємці за заповітом чи за законом, які постійно проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважаються такими, що прийняли цю спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, ними не було заявлено про відмову від неї.

Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок її смерті.

Відповідно до ст. 346 ЦК України, смерть власника є однією з підстав припинення права власності. Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи (ч.3. ст.46 ЦК України).

Відповідно до ч.2. ст. 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ч.5 ст.1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно ч.1, 2 ст.1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

З копії Свідоцтва про право власності на жилий від 07.03.1989 року, яке видане виконкомом Володимир-Волинської міської ради народних депутатів, вбачається, що житловий будинок з приналежними до нього будівлями та спорудами за адресою АДРЕСА_1 належить колгоспному двору, головою якого є ОСОБА_3 .

З копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 вбачається, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Статтею 549 ЦК України (в редакції 1963 року) визначено, що спадкоємець, який фактично вступив в управління або володіння спадковим майном, визнається таким, що прийняв спадщину.

Відповідно до ст. 527 ЦК України (в редакції 1963 року) спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця, а також діти померлого, зачаті при його житті і народженні після його смерті.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 524 ЦК України (в редакції 1963 року), спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.

У силу ч. 1 ст. 529 ЦК України (в редакції 1963 року), при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.

Відповідно до статті 549 ЦК України (в редакції 1963 року) дружина покійного ОСОБА_3 ОСОБА_2 вступила в управління та володіння належним йому майном, а тому вважається такою, що прийняла спадщину після його смерті, зокрема і належний йому житловий будинок. Даний факт стверджується матеріалами спадкової справи № 962/2000 до майна померлого ОСОБА_3 .

Судом встановлено, що оформити право власності на вказаний житловий будинок ОСОБА_2 не встигла, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_1 вона померла. Даний факт стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 .

Позивач ОСОБА_1 є сином покійної ОСОБА_2 , що стверджується копією свідоцтва про його народження серії НОМЕР_3 , і має право на спадкування майна після її смерті у порядку спадкування за законом.

Згідно ст. 1262 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Із постанови приватного нотаріуса Володимирського районного нотаріального округу Волинської області від 15.10.2024 року № 495/02-31 вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_2 , оскільки ним не надано правовстановлюючих документів на спадкове майно.

Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 328 ЦК України, особи вправі набути право власності на підставах, що не заборонені законом і згідно зі ст. 392 ЦК України, можуть звертатись до суду з позовом про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності.

На даний час позивачем надано суду постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, копію свідоцтва про право особистої власності та технічну документацію на житловий будинок, інші документи, з яких вбачається, що до складу спадщини після смерті ОСОБА_2 увійшло право власності на спірний житловий будинок, і позивач ОСОБА_1 має право на спадкування даного майна, а тому позов ОСОБА_1 до Оваднівської сільської ради Володимирського району Волинської області про визнання права власності на спадкове майно підлягає до задоволення.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 10, 12,133,141, 244 246, 247, 258, 259 ЦПК України, ст. ст. 1216, 1218, 1223, 1265, 1268, 1270, 1273 ЦК України,

УХВАЛИВ :

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_2 ) до Оваднівської сільської ради Володимирського району (ЄДРПОУ 04334873, вул. Перемоги,20, с. Овадне, Володимирський район, Волинська область) про визнання права власності на спадкове майно задоволити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, який знаходиться в АДРЕСА_1 , у порядку спадкування за законом, після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги, яка подається протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.

Повний текст рішення виготовлено 23 грудня 2024 року.

Суддя Ірина КУСІК

СудВолодимир-Волинський міський суд Волинської області
Дата ухвалення рішення12.12.2024
Оприлюднено26.12.2024
Номер документу124005332
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —154/4021/24

Рішення від 12.12.2024

Цивільне

Володимир-Волинський міський суд Волинської області

Кусік І. В.

Рішення від 12.12.2024

Цивільне

Володимир-Волинський міський суд Волинської області

Кусік І. В.

Ухвала від 07.11.2024

Цивільне

Володимир-Волинський міський суд Волинської області

Кусік І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні