Справа № 361/4504/24
Провадження № 2/355/867/24
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2024 року Баришівський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Чальцевої Т.В.,
секретаря судового засідання Ющенко Л.А.,
розглянувши заправилами спрощеногопозовного провадженняу відкритомусудовому засіданніцивільну справуза позовом Акціонерного Товариства «Банк «Кліринговий Дім» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості , -
ВСТАНОВИВ:
08травня 2024року позивач Акціонерне Товариство Банк «КліринговийДім» звернулисьдо судуз позовомдо ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
В обґрунтування позову зазначили, що 24.11.2023р. між Акціонерним Товариством «Банк «Кліринговий Дім» та ОСОБА_1 було укладено заяву договір на відкриття рахунку та оформлення пакету послуг «Вільний» № 40.43.0000118398.
Відповідно до умов договору про відкриття рахунку, Банком відкрито наступні поточні рахунки клієнту:
-номер рахунку в гривні: НОМЕР_1 , дата - 24.11.2023р.
Окрім того, Банком оформлено користувачу основну платіжну картку VISA Digital, відповідно до тарифів Банку.
Так, клієнт звернувся до АБ «Кліринговий Дім» з метою отримання банківських послуг, у зв`язку з чим підписав заяву про відкриття рахунку та приєднання до Умов та порядку надання банківських послуг АБ "Кліринговий Дім", що затверджені Протоколом Правління №162 від 14.11.2023 року у редакції, що діє з 17.11.2023 року.
За умовами договору про відкриття рахунку, укладеного 24.11.2023 року ОСОБА_1 та Банком, ця Заява-договір разом з Умовами, з Правилами користування платіжною карткою АБ "Кліринговий Дім", додатковими та/або супутніми послугами АБ "Кліринговий Дім" за платіжними картками VISA та з Тарифами Банку являє собою договір приєднання у розумінні ст. 634 Цивільного кодексу України.
Відповідно до даної Заяви-договору, клієнт отримав пакетну пропозицію Банку, яка передбачена для фізичних осіб. Пакетна пропозиція (пакет) - це набір продуктів/ послуг Банку, об`єднаних єдиним тарифним планом. Пакетна пропозиція (пакет) є єдиним та неподільним банківським продуктом.
В межах даної Заяви-договору доступні платіжні операції: готівкові операції у банкоматах та пунктах видачі готівки, безготівкові операції з оплати товарів та послуг, у тому числі через мережу Інтернет, перекази коштів. комісійна винагорода та інші збори, що підлягають сплаті за вказані операції визначена в Тарифах Банку, які розміщені на сайті Банку https://www.cihs.com.ua в розділі «Тарифи та документи» підрозділ «Приватним особам»; сплата вартості отриманих послуг в рамках даної Заяви-договору відбувається шляхом їх договірного списання з рахунків, які відкриті на ім`я клієнта, на підставі тарифів, які діють на момент (дату) замовлення/ отримання послуги.
Тарифи «Пакет послуг «Вільний», що діють з 12.10.2023р., затверджені Протоколом Тарифного комітету №16 від 09.10.2023 (витяг з протоколу та тарифи додаються до цієї позовної заяви).
Банк встановлює незнижуваний залишок коштів на картковому рахунку у розмірі 0,00 грн, якщо інше не передбачено тарифами.
На дату підписання даної Заяви-договору гарантійне забезпечення та інші розміри незнижувального залишку на рахунках тарифами Банку не передбачені.
Станом на дату підписання даної Заяви-договору діють ліміти та/або обмеження за платіжними операціями, в тому числі з використанням реквізитів платіжних карток згідно Додатку 2. Інформацію про чинні, на момент здійснення операції ліміти та/або обмеження розміщені на сайті Банку https://www.clhs.com.ца в розділі «Тарифи та документи» підрозділ «Приватним особам». Отримати інформацію про діючі ліміти та/або обмеження також можна у мобільному додатку, в відділеннях Банку, або звернувшись до Контакт-центру (цілодобово). Змінити розмір лімітів та/або обмеження за платіжними операціями, в тому числі з використанням реквізитів платіжних карток (якщо це дозволено законодавством України) можна у мобільному додатку або звернувшись до Контакт-центру (цілодобово) чи відділень Банку.
Відповідно до п. 12.9.3 умов та порядку надання банківських послуг, клієнт зобов`язаний зберігати у таємниці ЕП (ОТР-пароль) та вживати всіх можливих заходів для запобігання його втрати, розкриття, зміни назви, зміни формату чи несанкціонованого використання.
Також, згідно з п. 14.3.3.3. умов та порядку надання банківських послуг, клієнт зобов`язаний зберігати авторизаційні дані у місцях, недосяжних для сторонніх осіб та, зокрема, у випадку підозри на несанкціонований доступ до авторизаційних даних, терміново припинити використання системи МБ довести це до відома Банку, шляхом звернення до відділення Банку або до Контакт-центру, для здійснення заходів по запобіганню шахрайських дій тощо.
Платіжна картка VISA Digital, що належить відповідачу, була токенізована (авторизована/активована) та фактично є електронним гаманцем, через який було здійснено безготівкову оплату послуг відповідачем.
Спірна заборгованість виникла через невиконання відповідачем умов договору, бо саме на нього було покладено обов`язок уникати виникнення несанкціонованого овердрафту при здійсненні операцій із використанням картки, що належить відповідачу.
Так, 25.03.2024 року за рахунком відповідача здійснена безготівкова оплата товарів/послуг по операції POS trading abroad/international) в TwiTerm SHELL OIL у Сполучених Штатах Америки, внаслідок чого, станом на кінець 27.03.2024 року банківського дня на картковому рахунку відповідача утворився від`ємний платіжний баланс 22 984,11 гривень (двадцять дві тисячі дев`ятсот вісімдесят чотири гривні 11 копійок).
Таким чином, внаслідок дій ОСОБА_2 на її картковому рахунку виник несанкціонований овердрафт, що підтверджується випискою по рахунку НОМЕР_1 станом на 22.04.2024 року.
Відповідно до п. 8.6.1. умов та порядку надання банківських послуг, виникнення несанкціонованого овердрафту можливе, якщо сума платіжних операцій перебільшує суму платіжного або витратного ліміту на рахунку.
За умовами та порядком надання банківських послуг, а саме за п. 4.2.3.2., клієнт зобов`язаний, зокрема, не пізніше 25 (двадцять п`ятого) числа місяця, наступного за звітним, повертати Банку заборгованість за овердрафтом/несанкціонованим овердрафтом, а також нараховані проценти, комісії та неустойку (пені, штрафи тощо).
Також, відповідно до п. 8.6.2. умовами та порядком надання банківських послуг, клієнт повинен сплатити суму несанкціонованого овердрафту разом з процентами, комісіями та сумою можливої пені у встановлений Банком термін до 25 го числа місяця, наступного за звітним. У випадку неповернення Банку вищевказаних сум, Банк припиняє видаткові операції по картці. В разі непогашення заборгованості по картковому рахунку протягом 30 календарних днів з моменту припинення видаткових операцій по картці та несплати простроченого платежу, картка заноситься в "стоп-лист". Якщо власник карткового рахунку не поверне у встановлений в Договорі та/або цими Умовами термін суму коштів, яка списана понад розмір платіжного або витратного ліміту, Банк розпочинає вирішення питання повернення коштів в досудовому або судовому порядку, згідно з чинним законодавством України.
Тобто, відповідач повинен був повернути заборгованість з несанкціонованого овердрафту не пізніше 25.04.2024 року, проте він цього не зробив, тому станом на 26.04.2024 року на рахунку відповідача виникла прострочена заборгованість у розмірі 22 984,11 гривень (двадцять дві тисячі дев`ятсот вісімдесят чотири гривні 11 копійок).
Враховуючи, що відповідачем у добровільному порядку не вчиняються дії, спрямовані на повернення кредитних коштів , з метою захисту права й охоронюваних законом інтересів Банку, Банк звернувся до суду з даною позовною заявою, яку просить задовільнити у повному обсязі.
Ухвалою Баришівського районного суду Київської області від 29.08.2024 року відкрито провадження та вирішено розгляд справи проводити у спрощеному позовному провадженні.
В судове засідання представник позивача не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, на задоволенні позову наполягав, проти винесення заочного рішення не заперечував.
Відповідач в судове засідання не з`явилась, про день і час розгляду справи повідомлялась відповідно до вимог чинного законодавства, що підтверджується матеріалами справи, про причину неявки суд не інформувала, відзив на позовну заяву не подавала, тому суд визнає причину неявки відповідача неповажною і вважає можливим розгляд справи у відсутності сторін, з постановленням заочного рішення, що відповідає положенням статті 280 ЦПК України.
У відповідності до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом за відсутності учасників справи не здійснюється.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ст.76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги та заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для справи.
Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна із сторін зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст.263 ч.5 ЦПК України обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно та всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні.
Ураховуючи наведене та відповідні спеціальні законодавчі акти, які підлягають застосуванню, а саме - Цивільний кодекс України, Закон України «Про захист прав споживачів», та постанова №5 Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30.03.2012 року «Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин», суд приходить до наступного.
У відповідності з ч. 2 ст. 639 ЦК України, якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалась.
Згідно ст. 207 ЦК України, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони.
Статтею 207 ЦК України не передбачено вичерпного переліку таких документів, тому окрім листів та телеграм можуть використовуватися і інші засоби зв`язку, наприклад електронний або інший інтернет/SMS- pecypс.
Ч. 2. см. 638 ЦК України передбачено, що договір укладається шляхом пропозиції (оферти) однієї сторони укласти договір і прийняття пропозиції (акценту) другою стороною, тому акцентуючи пропозицію Банку Відповідач підписом у Заяві про приєднання до Умов та правил надання банківських послуг визнає та погоджується на запропоновані Банком умови користування послугами Банку.
Також, одночасно із вищезазначеним свідченням приєднання до угоди э? Відповідача, дія Договору підтверджується фактом користування Відповідачем картковим рахунком та використання кредитних коштів, що повністю узгоджується з ч. 2 ст. 642 ЦК України, згідно якої особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді, вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції??????
Отже, підписавши заяву між сторонами у відповідності до ст. 634 ЦК України, був укладений договір про надання банківських послуг, який за своєю правовою природою є змішаним договором і містить в собі, зокрема, умови договору банківського рахунку (ст. 1066 ЦК України) та кредитного договору (ст. 1054 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст. 1066 ЦК України, за договором банківського рахунка банк зобов`язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 1069 ЦК України, якщо відповідно до договору банківського рахунка, банк здійснює платежі з рахунка клієнта, незважаючи на відсутність на ньому грошових коштів (кредитування рахунка), банк вважається таким, що надав клієнтові кредит на відповідну суму від дня здійснення цього платежу. Права та обов`язки сторін, пов`язані з кредитуванням рахунка, визначаються положеннями про позику та кредит (параграфи 1 і 2 глави 71 ЦК України), якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст.1054 ЦК України банк зобов`язується надати кредит позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит і сплатити проценти. До відносин по кредитних договорах застосовуються положення ст.ст.1046-1053 ЦК України, якщо інше не випливає із суті кредитного договору.
Згідно ст.1050 ЦК України якщо позичальник вчасно не повернув суму боргу, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно до ст.625 ЦК України.
Згідно ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір % не встановлений договором.
Відповідно до ст. 629 Цивільного Кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонам.
Згідно зі ст.ст. 525, 526 ЦК України , зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускаються.
Статтею 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов`язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
За змістом ч. 1 ст. 1046 ЦК України, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовим ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду .
Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 1048 ЦК України, у разі відсутності іншої домовленості сторін, проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Відповідно до ч. 1 ст. 1049 ЦК України, позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Платежі згідно з ч. 2. ст. 625 Цивільного Кодексу України - проценти від суми простроченої заборгованості Позичальника (Клієнта) у розмірі процентів за користування несанкціонованим кредитом, який зазначено у Тарифному плані.
Відповідно до ч. 1 ст. 598 ЦК України, зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.
В ст. 599 ЦК України зазначено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Судом встановлено, що 24.11.2023р. між Акціонерним Товариством «Банк «Кліринговий Дім» та ОСОБА_1 було укладено заяву договір на відкриття рахунку та оформлення пакету послуг « Вільний» № 40.43.0000118398.
Відповідно до умов договору про відкриття рахунку, Банком відкрито наступні поточні рахунки клієнту:
-номер рахунку в гривні: НОМЕР_1 , дата - 24.11.2023р.
Окрім того, Банком оформлено користувачу основну платіжну картку VISA Digital, відповідно до т арифів Банку.
Так, клієнт звернувся до АБ «Кліринговий Дім» з метою отримання банківських послуг, у зв`язку з чим підписав заяву про відкриття рахунку та приєднання до Умов та порядку надання банківських послуг АБ "Кліринговий Дім", що затверджені Протоколом Правління №162 від 14.11.2023 року у редакції, що діє з 17.11.2023 року.
За умовами договору про відкриття рахунку, укладеного 24.11.2023 року ОСОБА_1 та Банком, ця Заява-договір разом з Умовами, з Правилами користування платіжною карткою АБ "Кліринговий Дім", додатковими та/або супутніми послугами АБ "Кліринговий Дім" за платіжними картками VISA та з Тарифами Банку являє собою договір приєднання у розумінні ст. 634 Цивільного кодексу України.
Відповідно до даної Заяви-договору, клієнт отримав пакетну пропозицію Банку, яка передбачена для фізичних осіб. Пакетна пропозиція (пакет) - це набір продуктів/ послуг Банку, об`єднаних єдиним тарифним планом. Пакетна пропозиція (пакет) є єдиним та неподільним банківським продуктом.
В межах даної Заяви-договору доступні платіжні операції: готівкові операції у банкоматах та пунктах видачі готівки, безготівкові операції з оплати товарів та послуг, у тому числі через мережу Інтернет, перекази коштів. комісійна винагорода та інші збори, що підлягають сплаті за вказані операції визначена в Тарифах Банку, які розміщені на сайті Банку https://www.cihs.com.ua в розділі «Тарифи та документи» підрозділ «Приватним особам»; сплата вартості отриманих послуг в рамках даної Заяви-договору відбувається шляхом їх договірного списання з рахунків, які відкриті на ім`я клієнта, на підставі тарифів, які діють на момент (дату) замовлення/ отримання послуги.
Тарифи «Пакет послуг «Вільний», що діють з 12.10.2023р., затверджені Протоколом Тарифного комітету №16 від 09.10.2023 (витяг з протоколу та тарифи додаються до цієї позовної заяви).
Банк встановлює незнижуваний залишок коштів на картковому рахунку у розмірі 0,00 грн, якщо інше не передбачено тарифами.
На дату підписання даної Заяви-договору гарантійне забезпечення та інші розміри незнижувального залишку на рахунках тарифами Банку не передбачені.
Станом на дату підписання даної Заяви-договору діють ліміти та/або обмеження за платіжними операціями, в тому числі з використанням реквізитів платіжних карток згідно Додатку 2. Інформацію про чинні, на момент здійснення операції ліміти та/або обмеження розміщені на сайті Банку https://www.clhs.com.ца в розділі «Тарифи та документи» підрозділ «Приватним особам». Отримати інформацію про діючі ліміти та/або обмеження також можна у мобільному додатку, в відділеннях Банку, або звернувшись до Контакт-центру (цілодобово). Змінити розмір лімітів та/або обмеження за платіжними операціями, в тому числі з використанням реквізитів платіжних карток (якщо це дозволено законодавством України) можна у мобільному додатку або звернувшись до Контакт-центру (цілодобово) чи відділень Банку.
Відповідно до п. 12.9.3 умов та порядку надання банківських послуг, клієнт зобов`язаний зберігати у таємниці ЕП (ОТР-пароль) та вживати всіх можливих заходів для запобігання його втрати, розкриття, зміни назви, зміни формату чи несанкціонованого використання.
Також, згідно з п. 14.3.3.3. умов та порядку надання банківських послуг, клієнт зобов`язаний зберігати авторизаційні дані у місцях, недосяжних для сторонніх осіб та, зокрема, у випадку підозри на несанкціонований доступ до авторизаційних даних, терміново припинити використання системи МБ довести це до відома Банку, шляхом звернення до відділення Банку або до Контакт-центру, для здійснення заходів по запобіганню шахрайських дій тощо.
Платіжна картка VISA Digital, що належить відповідачу, була токенізована (авторизована/активована) та фактично є електронним гаманцем, через який було здійснено безготівкову оплату послуг відповідачем.
Спірна заборгованість виникла через невиконання відповідачем умов договору, бо саме на нього було покладено обов`язок уникати виникнення несанкціонованого овердрафту при здійсненні операцій із використанням картки, що належить відповідачу.
Так, 25.03.2024 року за рахунком відповідача здійснена безготівкова оплата товарів/послуг по операції POS trading abroad/international) в TwiTerm SHELL OIL у Сполучених Штатах Америки, внаслідок чого, станом на кінець 27.03.2024 року банківського дня на картковому рахунку відповідача утворився від`ємний платіжний баланс 22 984,11 гривень (двадцять дві тисячі дев`ятсот вісімдесят чотири гривні 11 копійок).
Таким чином, внаслідок дій ОСОБА_2 на її картковому рахунку виник несанкціонований овердрафт, що підтверджується випискою по рахунку НОМЕР_1 станом на 22.04.2024 року.
Відповідно до п. 8.6.1. умов та порядку надання банківських послуг, виникнення несанкціонованого овердрафту можливе, якщо сума платіжних операцій перебільшує суму платіжного або витратного ліміту на рахунку.
За умовами та порядком надання банківських послуг, а саме за п. 4.2.3.2., клієнт зобов`язаний, зокрема, не пізніше 25 (двадцять п`ятого) числа місяця, наступного за звітним, повертати Банку заборгованість за овердрафтом/несанкціонованим овердрафтом, а також нараховані проценти, комісії та неустойку (пені, штрафи тощо).
Також, відповідно до п. 8.6.2. умовами та порядком надання банківських послуг, клієнт повинен сплатити суму несанкціонованого овердрафту разом з процентами, комісіями та сумою можливої пені у встановлений Банком термін до 25 го числа місяця, наступного за звітним. У випадку неповернення Банку вищевказаних сум, Банк припиняє видаткові операції по картці. В разі непогашення заборгованості по картковому рахунку протягом 30 календарних днів з моменту припинення видаткових операцій по картці та несплати простроченого платежу, картка заноситься в "стоп-лист". Якщо власник карткового рахунку не поверне у встановлений в Договорі та/або цими Умовами термін суму коштів, яка списана понад розмір платіжного або витратного ліміту, Банк розпочинає вирішення питання повернення коштів в досудовому або судовому порядку, згідно з чинним законодавством України.
Тобто, відповідач повинен був повернути заборгованість з несанкціонованого овердрафту не пізніше 25.04.2024 року, проте він цього не зробив, тому станом на 26.04.2024 року на рахунку відповідача виникла прострочена заборгованість у розмірі 22 984,11 гривень (двадцять дві тисячі дев`ятсот вісімдесят чотири гривні 11 копійок).
Статтями 526 та 530 ЦК України встановлено, що зобов`язання має виконуватися у встановлений строк та належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства.
За змістом ст.626, 628 ЦК України договором е домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно зі ст.629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно зі ст.634 ЦК України, договір про надання банківських послуг, за своєю правовою природою є змішаним договором і містить в собі, зокрема, умови договору банківського рахунку (ст.1066 ЦК України) та кредитного договору (ст. 1054 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст.1066 ЦК України, за договором банківського рахунка банк зобов`язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.
Згідно ч. 1 ст. 634 ЦК України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору вцілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Відповідно до положень ст. ст. 3. 16 Цивільного кодексу України, загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, свобода договору; судовий захист цивільного права та інтересу. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до положень ст. 1069 ЦК України, якщо відповідно до договору банківського рахунка банк здійснює платежі з рахунка клієнта, незважаючи на відсутність на ньому грошових коштів (кредитування рахунка), банк вважається таким, що надав клієнтові кредит на відповідну суму від дня здійснення цього платежу. Права та обов`язки сторін, пов`язані 3 кредитуванням рахунка, визначаються положеннями про позику та кредит (параграфи 112 глави 71 цього Кодексу), якщо інше не встановлено договором або законом.
Умовами статті 1046 ЦК України, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики).
Згідно до ч. 1 ст. 1048 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.
Відповідно до ст. 1050 ЦК України, якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу. Якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
За ст.1052 ЦК України, у разі невиконання позичальником обов`язків, встановлених договором позики, щодо забезпечення повернення позики, а також у разі втрати забезпечення виконання зобов`язання або погіршення його умов за обставин, за які позикодавець не несе відповідальності, позикодавець має право вимагати від позичальника дострокового повернення позики та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу, якщо інше не встановлено договором.
Згідно ст. 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України визначено, що одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
За приписами ст.ст. 610, 611 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Згідно ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Банк намагався застосувати позасудові способи врегулювання спору, але всі вони були залишені Клієнтом поза увагою.
Враховуючи викладене, заборгованість відповідача перед Банком складається із: заборгованості за комісією та несанкціонованим овердрафтом та підлягає стягненню на користь позивача.
Перевіривши надані позивачем розрахунки та взявши до уваги умови кредитного договору, суд вважає доведеним обставину порушення відповідачем умов такого кредитного договору в частині своєчасного повернення сум отриманого кредиту у встановлені кредитним договором терміни.
Таким чином, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.
На підставі ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в сумі 3 028,00 грн., оскільки заявлені вимоги підлягають задоволенню.
На підставі ст.ст. 625, 1050, 1054 ЦК України, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 141, 247, 263, 264, 280-282 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Акціонерного Товариства Банк «КліринговійДім» до ОСОБА_1 простягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП НОМЕР_2 ,яка зареєстрованаза адресою: АДРЕСА_1 )на користьАкціонерного Товариства Банк« КліринговійДім» (якезареєстроване заадресою:м.Київ,вул.Борисоглібська,5а, кодЄДРПОУ:21665382) заборгованість за заявою-договором на відкриття рахунку та оформлення пакету послуг «Вільний» №40.43.0000118398 від 24.11.2023р. у розмірі 22 984 (двадцять дві тисячі дев`ятсот вісімдесят чотири ) гривні 11 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного Товариства Банк « Кліринговій Дім» (яке зареєстроване за адресою: м. Київ, вул. Борисоглібська, 5а, код ЄДРПОУ: 21665382) сплачений судовий збір у сумі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 коп.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду до Київського апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Баришівського
районного суду Т. В. Чальцева
Суд | Баришівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2024 |
Оприлюднено | 26.12.2024 |
Номер документу | 124007460 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них споживчого кредиту |
Цивільне
Баришівський районний суд Київської області
Чальцева Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні