Справа № 392/1426/19
Провадження №2/392/43/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2024 року Маловисківський районний суд Кіровоградської області у складі:
Головуючої: судді Кавун Т.В.
секретар Стець Т.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в м. Мала Виска справу за позовом ОСОБА_1 до Маловисківської міської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області про визнання права на земельну частку (пай), -
ВСТАНОВИВ:
01.10.2019 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що в період з 1993 року по 1997 рік включно він перебував у трудових відносинах з колективним сільськогосподарським пайовим господарством "Пам`ять Леніна", розташованого в селі Миролюбівка (Кірова) Маловисківського району Кіровоградської області та являвся членом даного господарства. В 1993 році позивача було прийнято до членів колективного сільськогосподарського пайового господарства "Пам`ять Леніна". З 1993 року по 1996 рік позивач, по направленню колективного сільськогосподарського пайового господарства "Пам`ять Леніна", навчався в Кіровоградському технікумі механізації сільського господарства за спеціальністю механізація сільського господарства та було присвоєно кваліфікацію технік-механік. В 1997 році позивача було звільнено з членів колективного сільськогосподарського пайового господарства "Пам`ять Леніна". Державний акт на право колективної власності на землю колективне сільськогосподарське пайове господарство "Пам`ять Леніна" отримано 05 травня 1994 року у відділі земельних ресурсів Маловисківського району Кіровоградської області зареєстровано за №1. Під час виготовлення та видачі Сертифікатів на право на земельну частку (пай) членам колективного сільськогосподарського пайового господарства "Пам`ять Леніна", посадові особи підприємства помилково пропустили позивача та не включили його до списків осіб, які мають право на земельну частку (пай) і не виготовили на його ім`я такий Сертифікат. Посадові особи КСПГ дану помилку не виправили, на даний час КСПГ ліквідовано. А тому позивач просить суд визнати за ним право на земельну частку (пай), площею 5,66 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), розташовану на території Миролюбівської (Кіровської) сільської ради Маловисківського району Кіровоградської області, у землі, яка перебувала у колективній власності КСПГ "Пам`ять Леніна".
Позивач в судове засідання не з`явився, від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності, позов підтримують та просять задовольнити.
Представник Маловисківськоїміської радиКіровоградської областів судовезасідання нез`явився, від представника відповідача надійшов відзив на позов, згідно якого просить відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки відсутні докази включення позивача в члени КСП та ним пропущенно строк звернення до суду.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини.
З трудової книжки серії НОМЕР_1 вбачається, що ОСОБА_1 в період з 1993 року по 1997 рік включно перебував у трудових відносинах з КСПГ "Пам`ять Леніна" та 01.03.1997 року був виключений із членів КСПГ "Пам`ять Леніна".
Згідно архівної довідки, виданої Комунальною установою "Маловисківський районний трудовий архів" 23.09.2019 року за №689, вбачається, що у документах архівного фонду колективного сільськогосподарського підприємства "Пам`ять Леніна" Кіровської сільської ради Маловисківського району Кіровоградської області в книзі обліку трудового стажу колгоспників колгоспу "Пам`ять Леніна", працівників КСП "Пам`ять Леніна" є відомості про стаж роботи та сума заробітної плати ОСОБА_1 , посада не вказана, в період з 1993 року по 1997 рік.
З інформації наданої відділом у Маловисківському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області №967/115-19 від12.09.2019 року вбачається, що ОСОБА_1 не включений до списку членів КСПГ "Пам`ять Леніна" Кіровської сільської ради Маловисківського району. Розмір земельної частки (паю) в умовних кадастрових гектарах КСПГ "Пам`ять Леніна" Кіровської сільської ради становить 5,66 га.
05.05.1994 року КСПГ "Пам`ять Леніна" отримало Державний акт на право колективної власності на землю, серія КР 01-МВ № 1, що підтверджується копією даного акту.
Відповідно до протоколу №3 (архівної копії) від 08.04.1997 на засіданні правління КСП "Пам`ять Леніна" маловисківського району, вирішено питання за заявою ОСОБА_1 , щодо його звільнення з колгоспу.
Відповідно до Указу Президента України "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям", паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств.
Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Відповідно до Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство", членство в підприємстві ґрунтується на праві добровільного вступу до членів підприємства і безперешкодного виходу із складу його членів. Членами підприємства можуть бути громадяни, які досягли 16-річного віку, визнають і виконують його статут.
Пай є власністю члена підприємства. Право розпоряджатися своїм паєм за власним розсудом член підприємства набуває після припинення членства в підприємстві.
Позивач вказує на те, що будучи членом КСПГ його помилково не включили до списку осіб, які мають право на земельну частку (пай), а також, що протягом всього цього часу обіцяли виправити помилку.
Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до роз`яснень, викладених у пункті 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року №7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ", член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку ( пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
Тобто, право на земельну частку (пай) особа набуває за наявності трьох умов: 1) перебування в членах колективного сільськогосподарського підприємства, кооперативу або акціонерного товариства; 2) отримання цим підприємством державного акта на право колективної власності на землю; 3) включення особи до списку, доданого до цього акта.
З огляду на матеріали справи, на момент розпаювання землі та отримання КСПГ державного акта на право колективної власності на землю, позивач являвся членом підприємства, що підтверджується копією трудової книжки колгоспника, але до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, включений не був, тобто право позивача на земельну частку (пай) з урахуванням наявних у справі доказів у матеріалах справи є порушеним.
Однак, позивач пропустив строк позовної давності.
Суд вважає, що до даних правовідносин необхідно застосовувати норми Цивільного Кодексу Української РСР, які і діяли на час виникнення правовідносин.
За загальним правилом, сформульованим у статті 76 ЦК УРСР, перебіг строку позовної давності починається з дня виникнення права на позов. Право на позов виникає з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого права. Винятки з цього правила, а також підстави зупинення і перериву перебігу строків позовної давності встановлюються законодавством Союзу РСР та статтями 78 і 79 цього Кодексу.
За змістом пункту 6 "Прикінцеві і перехідні положення" ЦК України правила цього Кодексу щодо позовної давності стосуються тільки тих позовів, строк пред`явлення яких, встановлений попереднім законодавством, не сплив до 01 січня 2004 року.
Відповідно до ст.71 ЦК УРСР (який діяв на час виникнення правовідносин) загальний строк для захисту права за позовом особи, право якої порушено (позовна давність), встановлюється в три роки.
Згідно з ч.1 ст.80 ЦК Української РСР закінчення строку позовної давності до пред`явлення позову є підставою для відмови в позові. Позовна давність застосовується судом незалежно від заяви сторін (ст.75 ЦК УРСР).
Отже, право на позов у позивача виникло з часу, коли він дізнався або міг дізнатися про відсутність його прізвища у списках осіб, які мають право на земельну частку (пай). КСПГ "Пам`ять Леніна" отримало Державний акт на право колективної власності на землю 05.05.1994 року. Але позивач протягом тридцяти років не ставив питання про захист свого порушеного права. До суду не подано докази на підтвердження поважності пропуску строку позовної давності, а також факт звернення до керівників господарства з проханням включити його до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
За таких обставин, суд не вбачає підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 258, 259, 261, 273 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Маловисківської міської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області про визнання права на земельну частку (пай) - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Маловисківська міська рада Новоукраїнського району Кіровоградської області, ідентифікаційний код юридичної особи: 04055373, місцезнаходження: м. Мала Виска, Новоукраїнського району Кіровоградської області, вул. Спортивна, 6.
Суддя Т.В. Кавун
Суд | Маловисківський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2024 |
Оприлюднено | 26.12.2024 |
Номер документу | 124008205 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Маловисківський районний суд Кіровоградської області
Кавун Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні